Divkārša atzinība Sīri Valnerei

Pirms dažām nedēļām, 12.februārī Igaunijā pirmo reizi tika pasniegta Jaunā arhitekta balva. Godalgu saņēma Sīri Valnere. Bez tam par projektu bērnudārzam Lotte Tartu viņa šogad saņēmusi arī Igaunijas Valsts kultūras prēmiju.

Jaunā arhitekta balvu Sīri Valnerei svinīgā pasākumā Kumu mākslas muzejā pasniedza Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess. Ceremonijā Ilvess atgādināja, ka arhitekta darbs ietekmē publisko telpu, tādejādi iespaidojot mūsu vērtību sistēmu un pasaules uzskatu. Arhitektūra gan saglabā vēsturi, gan vienlaikus caur mūsu arhitektiem, mūsu publiskajām telpām veido Igaunijas nākotnes seju. Igaunijas prezidents sacīja: «Es novēlu jums individualitāti un drosmi, jo tas ir tas, ko šobrīd ļoti nepieciešams mūsu sabiedrībai. Turklāt jūs varat palīdzēt tai veidoties, ar savu darbu paplašinot mūsu ideju un izpratnes perspektīves. Šaura vienveidība piemīt impēriskai mentalitātei, tās pretstats ir daudzveidība. Mums nepietiek vienkārši izdarīt kādas lietas, daudz vairāk mums šodien nepieciešamas jaunas un radošas idejas.»

Sīri Valnere (Siiri Vallner, dz.1972) ir arhitektu biroju Head Arhitektid un KAVAKAVA dibinātāja un vadītāja. Liela daļa viņas projektu sākušies, uzvarot atklātos konkursos. Sīri ēkas ir kā instrumenti, kas pēta un pārveido savu programmu, pilsētbuvniecisko kontekstu, vēsturisko situāciju, tās tie bieži izpelnījušās starptautisku arhitektūras mediju uzmanību. Sīri darbība arhitektūrā ir īpaša un intriģejoša, viņa ne tikai projektē, bet arī raksta par arhitektūru, kā arī piedalījusies starpdisciplināros mākslas projektos.

Kā ievērojamākie Sīri īstenotie projekti jānosauc (iekavās minēti līdzautori): Lasnamē vieglatlētikas manēža Tallinā (Hanno Grossschmidt, Tomomi Hayashi, 2000-03), Okupācijas muzejs Tallinā (Indrek Peil, 2001-03), sporta zāle Pērnavā (Katrin Koov, Kaire Nõmm, Heidi Urb, 2003-05), Eksperimentālas kāpnes Rakverē (Heidi Urb, 2005), bērnudārzs Lotte Tartu (Indrek Peil, 2006-08). Pirms trim gadiem A4D tika publicēts konkursā uzvarējušais projekts Tartu universitātes koledžai Narvā, kas jaunās ēkas fasādi piedāvāja kā konceptuālu karā zudušā biržas nama nospiedumu. Pagājušo gadu notikušajā konkursā Igaunijas vēstniecības ēkai Rīgā Sīri Vallneres un Indreka Peila projekts saņēma veicināšanas prēmiju

Jaunā arhitekta balva

Jaunā arhitekta balva pasākumu organizē Igaunijas Arhitektu savienība ar investīciju baņķiera Heldūra Mēritsa un kompānijas GO Travel atbalstu. Tai var tikt pieteikti Igaunijā dzīvojoši un strādājoši arhitekti, kuri nav sasnieguši 40 gadu vecumu. Pasākuma idejas autors un galvenais bīdītājs ir iepriekšējais Arhitektu savienības priekšsēdis Ulars Marks. Balvas apjoms ir 70 000 kronu (ap 3150 Ls) un to noteikts izlietot pasaules ceļojumam. Šogad balvai bija pieteikti 8 kandidāti (Siiri Vallner, Hanno Grossschmidt, Raivo Kotov, Jaan Tiidemann, Ralf Lõoke, Villem Tomiste, Ott Kadarik, Martin Aunin). Žurijā darbojās arī pazīstamais nīderlandiešu arhitektūras kritiķis, žurnāla A10 redaktors Hanss Ībelings.

Igaunijas Valsts kultūras prēmija

Sīri kopā ar Indreku Peilu šogad saņēma arī Igaunijas Valsts kultūras prēmiju par bērnudārzu Lotte Tartū. Igaunijas kultūras godalgai nav konkrētu nomināciju — visas nozares tiek vērtētas kopā. Ik gadus tiek piešķirtas 5 valsts prēmijas (katra 150 000 EEK — apm.6750 Ls ) un 3 prēmijas par radošo mūža devumu (1 000 000 EEK — apm.45 000 Ls).

Kandidātus var pieteikt ikviena kultūras institūcija. Arhitekti balvu dabū visai reti, neoficiāli ir pieņemts, ka prēmiju tiem piešķirt nav ētiski, jo viņi tāpat daudz pelna, salīdzinot ar māksliniekiem, komponistiem un rakstniekiem. No arhitektiem balvu saņēmuši Raivo Kotovs un Andruss Koresārs par EXPO 2000 paviljonu, bet iepriekšējā gadā godalgu ieguva Kosmos par Rotermana kvartāla ēkām.

Bērnudārzs Lotte Tartū

Tartu pilsēta izvirzījusi mērķi jaunajās publiskajās ēkās īstenot augstas kvalitātes mūsdienu arhitektūru. Jaunais bērnudārzs, kurš atrodas vienā no noplukušākajiem Tartu rajoniem (tā sauktais Ķīniešu kvartāls ir bijusī padomju armijas bāze), ir skaidr šīs politikas rezultāts.

Bērnudārza plānojuma shēma — sešstaru zvaigzne vai puķe ar sešām ziedlapām, kas iekļauta kvadrātā, radās, tiecoties izvairīties no gariem koridoriem un cenšoties panākt skaidru perimetru, pieklājoties ielai. Ēka izvietota zemesgabala malā, atstājot dienvidu pusi brīvu kā rotaļlaukumu.

Ielas malā esošās zemās ēkas ārējais izskats uzsver atšķirības starp dažādajām virsmām (slēgtas gala sienas ar maziem trīsstūra lodziņiem pretstatā stiklotajiem iekšpagalmiem) un daudzslāņainajiem skatiem (caur bambusa žogu, caur stiklu, cauri ēkām). Iekšpagalmus norobežojošais bambusa žogs tiek traktēts kā ēkas daļa un ir vienā augstumā ar to (4-5m).

Koridors aplokās ap centrālo halli, divkāršojot bērnu rotaļu telpu platību. Halles grīdas līmenis ir par metru zemāk kā pārejā grīda, radot skatuves efektu un kopā ar «rotaļu» koridoriem, kas to aptver, veido vienotu telpu. Trijās no sešām ziedlapiņām ir bērnudārza dzīvojamās telpas, bet pārējās atvēlētas mācību telpām, virtuvei, ēdamistabām un administrācijas birojam. Zvaigznes forma ļauj iekštelpā ienākt lielam gaismas daudzumam, savukārt starp ēkas spārniem veidojas intīmi pagalmi.

Visā projektā izmantota vienota ģeometrija. Plānu veido līnijas, kas krustojas 60 grādu leņķī. Tāpat veidojas trīsstūru raksts fasādēs un griestos ēkas centrālajā daļā. Ēkas kodolam izmantots monolītais dzelzsbetons. Tam ir ievērojama siltummasa, tāpēc vajadzība pēc dzesēšanas pavasaros un agrās vasarās ir minimāla. Dabiskā ventilācija ir kombinēta ar mākslīgo. Visās telpās ir pietiekoši daudz dabiskās gaismas. Bērnu dzīvojamās telpas vērstas uz dienvidiem pret āra rotaļlaukumu. Sienām izmantotas saliekamā dzelzsbetona plātnes ar trīsstūrainajiem lodziņiem. Tam bija nepieciešama liela precizitāte, jo trīsstūrainās stikla rūtis iestrādātas tieši dzelzsbetona sienā bez rāmjiem.

Bērnudārzs Lotte Tartu novērtēts ne tikai ar Valsts kultūras prēmiju, — kā viens no Igaunijas kandidātiem tas tika izvirzīts arī šāgada Mīsa van der Roes balvai.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
2 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
...

narva= kr. barona?

http://www2.a4d…_72__substance/

...

narva= kr. barona?

http://www.a4d…_72__substance/

2
0
Lūdzu, komentējietx