No 10. līdz 14. septembrim Rīgā nu jau trīspdsmito reizi norisināsies gadskārtējais Latvijas arhitektūras skolu plenērs, ko, kā arvien organizē birojs Nams un Sergejs Ņikiforovs personīgi. Plenēra tēma šoreiz: «Mazjumpravas muiža – parka, kā dārzu mākslas objekta, un restaurēto dzirnavu drupu, kā interaktīva muzeja vietas, ainavas izveide».
Latvijā un pasaulē aktuāla ir kultūrvēsturiskā mantojuma revitalizācija, pielāgošana modernai funkcijai un saglabāšana. Šī gada plenērā kā galvenā tēma — kā rīkoties ar kultūrvēsturisko vidi, kas zaudējusi sākotnējo funkciju un estētisko kvalitāti?
Mazjumpravas muiža atrodas (nu jau gan jāsaka — atradās) Rīgā, Rumbulā upes ielokā pašā Daugavas krastā. Tā ir viena no senākajām Rīgas apkārtnes muižām, kas bija saglabājusies līdz pārskatāmai pagātnei ar eksistējošu un taustāmu Rīgas seno dzirnavu liecību (17. gadsimta Mazjumpravmuižas ūdensdzirnavu ēkas drupas). Šis ir vienīgais šāda veida kultūrvēsturisks objekts Rīgā un senākā saglabājusies ūdensdzirnavu vieta Latvijā, tāpēc dzirnavu ēkas drupas kompleksā ar dīķi atzīstamas par unikālu Rīgas pilsētas industriālās vēstures liecību, kura būtu saudzējama, eksponējama un popularizējama. Patlaban bijušās muižas teritorijā ir vairāku ēku drupas, parka fragmenti un dzirnavu dīķis.
Teritorijai ir attīstības potenciāls — to aktīvi izmanto vietējie mikrorajona iedzīvotāji, kā pastaigu, makšķerēšanas un velobraukšanas vietu un tai līdzās atrodas mazdārziņu kolonija. Studentiem būtu jādomā kādu raksturu piešķirt šai videi, saglabājot un izmantojot tās kultūrvēsturisko vērtību.
Projekta mērķis un uzdevums
Plenēra mērķis — attīstīt praktiskas iemaņas topošajiem arhitektiem, ainavistiem un pilsētplānotājiem, veicināt skolu sadarbību, rast jaunus, radošas un ilgtspējīgas idejas reālām un aktuālām situācijām — šogad šim darbam izmantojot Mazjumpravas muižas teritoriju, kompleksā ar tās parku un restaurētajām dzirnavu drupām. Tam kalpos arī ievadlekcijas plenēra sākumā un diskusijas ar dažādu sfēru profesionāļiem plenēra norises laikā.
Plenēra uzdevums ir piedāvāt idejas vietas humanizācijai, atgriežot to pilnvērtīgā apkaimes un pilsētas apritē. Plenēra dalībniekiem būtu jāsniedz risinājumi:
- transporta plūsmas savaldīšanai un labākai organizācijai
- gājēju plūsmas veidošanai
- iespējas jauniem pakalpojumu objektiem
- priekšlikumi dažādiem pasākumiem
- priekšlikumi
- piedāvāt kaut ko neparastu — tieši vietai
Ideju priekšlikumi piedāvājami prezentācijas formāta datora vidē ar iespēju izdrukāt uz planšetēm eksponēšanai pēc plenēra, t.sk. iesniegšanai valsts un pašvaldības institūcijās ideju iestrādāšanai pilsētas attīstības plānā.
Dalībnieki
Veiksmīgai izvirzīto mērķu sasniegšanai ir paredzēts veidot plenēra dalībnieku darba grupas, kuras veidotu dažādu Latvijas Arhitektūras skolu pārstāvji.
Plenērā kā allaž aicināti piedalīties arhitektūras studenti no:
- Rīgas Tehniskā universitātes Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes
- Rīgas Celtniecības koledžas Arhitektūras katedras
- Latvijas Lauksaimniecības universitātes Lauku inženieru fakultātes Arhitektūras un būvniecības katedras
- Rīgas Starptautiskā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolas Arhitektūras un dizaina fakultātes
Darbs norisināsies komandās — pa 3 līdz 5 studentiem no katrā.
Pasākums noslēgsies ar sagatavoto risinājumu prezentāciju, piedaloties tēmas iniciatoram — Rīgas pilsētas Latgales pašvaldībai un arhitektūras skolu pārstāvjiem.
Plenēra dalībniekiem jāņem vērā ievadlekcijās un normatīvajos aktos sniegtā informācija, tomēr tā nedrīkst ierobežot kvalitatīvu uz inovatīvām idejām balstītu piedāvājumu iesniegšanu.