Arhitektūras nedēļas programma

PAPILDINĀTS. No 13. līdz 17. maijam Latvijā tiek atzīmēta ikgadējā Arhitektūras nedēļa, kuras ietvaros norisinās dažādi pasākumi ar mērķi apzināt un popularizēt Latvijas arhitektūras labākos sasniegumus, veicināt augstvērtīgu arhitektūras attīstību, kā arī veicināt sabiedrības iesaisti arhitektūras vidē, rīkojot diskusijas un sarunas ar nozares ekspertiem. Arhitektūras nedēļa noslēgsies ar Latvijas Arhitektūras gada balvas svinīgo ceremoniju 17. maija vakarā. Uz pasākumiem aicināti visi interesenti.

Latvijas Arhitektūras gada balvas 2019 izvirzītā tēma ir LĪDZSVARS. Tēma tiecas uzsvērt, ka izcilība parādās tur, kur būtiskākais ir līdzsvarā. Lai arī katrs arhitektūras objekts atšķiras, līdzsvars arhitektūrā var būt klātesošs dažādās nozīmēs: līdzsvars starp funkciju, estētiku un ilgtspēju, starp veco un jauno, starp izmaksām un rezultātu. Arī vērtējot konkursā iesniegtos darbus, atlases žūrijas pārstāvji uzsver, ka līdzsvars ir nepieciešams katra harmoniska objekta vai procesa izveidē, sākot ar ideju un beidzot ar piedāvāto risinājumu, realizēšanu un lietošanu.

 

Pirmdien, 13. maijā, plkst.12.00
Arhitektūras nedēļas un LAGB 2019 nominantu izstādes atklāšana
LNMM galvenās ēkas laukumā parka pusē, Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

Arhitektūras nedēļa iesākas 13. maijā, kad pie Nacionālā mākslas muzejā tiks atklāta Latvijas Arhitektūras gada balvas 2019 nominantu darbu izstāde. Izstādes ietvaros būs aplūkojami Atlases žūrijas atlasītie darbi, kas turpinās sacensties par Latvijas Arhitektūras gada balvām. Izstāde būs apskatāma līdz nedēļas beigām, arī Muzeju naktī, kas šogad norisināsies 18. maijā. Uz izstādes atklāšanu aicināti visi interesenti, bet visus iesniegtos darbus iespējams iepazīt arī LAS mājaslapā.

 

Otrdien, 14. maijā, plkst.19.00
Kinolekcija: Pilsēta un telpa Aloiza Brenča filmās
Kinoteātrī K. Suns, Elizabetes ielā 83/85

Režisoru Aloizu Brenču (1929-1998) var droši saukt par urbānā kino meistaru. Gandrīz visās viņa filmās darbība norisinās dinamiskā pilsētvidē, kas valdzina skatītājus ar notikumu bagātību, dzīves ātrumu un dažādām izklaides iespējām. Brenča filmās šī urbānā ikdiena kļūst neikdienišķa un transformējās kino telpā, kur banalitātes pārvēršas nozīmīgās darbībās un sāk līdzināties rituālam. Līdz ar to pilsētvides elementi Brenča darbos var tikt analizēti ne tikai kā fons sižeta līnijai, bet arī kā būtiski semantiskas informācijas nesēji. Ne velti kāpņu telpas, bāri, saloni, veikali, namu fasādes, ielas un citi pilsētvides elementi dažādās variācijās un kombinācijās Brenča filmās atkārtojas kvantitātē, kas būtiski pārsniedz sižetu diktētās nepieciešamības.
Biļetes uz lekciju var iegādāties K. Suns kasēs vai www.bezrindas.lv.

 

Trešdien, 15. maijā, plkst.17.00
Diskusija par arhitektūru “Līdzsvars: centra gravitācijas spēks”
Ziemeļvalstu Ministru padomes Latvijā birojā, Berga Bazārā

 Pēdējos gados LAGB laureātu un nominantu vidū īpaši jāatzīmē izcilas arhitektūras piemēri tieši reģionos, un to skaits pieaug. Vairākas pilsētas un pašvaldības piesaka sevi ar jaunām ambīcijām un stratēģiju pilsētvides veidošanā, kamēr Baltijas lielākās pilsētas Rīgas nākotne ir diskusiju krustugunīs. Par ko liecina šīs tendences? Diskusijā piedalīsies arhitektūras nozares profesionāļi un eksperti, kuri pārrunās arhitektūras loma reģionu konkurencē, gan kontekstā ar Rīgu un citu Latvijas reģionu mijiedarbību, gan Rīgas un Latvijas lomu plašākā reģionā. Publiskajā sarunā, kas atvērta un pieejama bez maksas ikvienam interesentam, būs iespēja kopā ar arhitektiem apzināt notikumus un tendeces nozarē. Uz diskusiju ir ielūgts ikviens, kura interešu lokā ir nozare, tās īpatnības, kā arī globālas tendences un notikumi.
Diskusijai var reģistrēties šeit: https://ej.uz/LAGB2019diskusija

 

Piektdien, 17. maijā

14.30—18.00
LAGB Žūrijas atvērtās lekcijas
Kinoteātrī K. Suns, Elizabetes ielā 83/85

Turpinot gada balvas tradīcijas, ar lekcijām uzstāsies fināla žūrijas, kā arī atbalstītāju pārstāvis, — solot stāstīt par arhitektūras aktualitātēm, starptautiskās žūrijas pieredzi, teoriju, praksi un globālajām tendencēm nozarē.

  • Ignas Uogintas (Lietuva) — “OGMIA CITY” — veiksmīga teritorijas pārtapšana no izolētas teritorijas līdz iemīļotai pilsētas daļai / “OGMIA CITY”. Successful transformation of isolated territory into beloved part of the city.
  • Anabel Varona (Spānija) — Arhitektūra, tās novērotājs un kā par to runāt / Architecture, the observer and how to talk about it
  • Indrek Näkk (Igaunija) — Arhitektūras eksports, līdzsvars starp vietējo un starptautisko tirgu / Architecture export, balance between local & international market
  • Pēteris Ponnis (Krassky, Latvija) — Darbā visu nosaka gaisma / New culture of workplace lighting

Lekcijas ir pieejamas bez maksas, iepriekš reģistrējoties (sk. saiti zemāk)

19.00—21.00
Latvijas Arhitektūras gada balvas apbalvošanas ceremonija
Rīgas cirkā, Merķeļa ielā 4 (ieeja no A. Kalniņa ielas puses)

Latvijas Arhitektūras gada balva ir nacionālas nozīmes apbalvojums un Latvijas arhitektūras gada lielākais notikums. Arhitektūras nedēļa noslēgsies Rīgas cirka ēkā ar svinīgo apbalvošanas ceremoniju. Ceremonijas laikā tiks paziņots, kuri objekti un procesi saņēmuši augstākos apbalvojumus Latvijas arhitektūrā — nominantu diplomus, kā arī sudraba un zelta ananasus.

 21.00-00.30
Out of Balance
Dīdžejs Miks Pētersons
Vakars Zirgu stallī

Lūdzam apstiprināt savu dalību līdz trešdienai, 15. maijam: https://ej.uz/LAGB2019viesi

 

Fināla žūrijā šogad darbojas lietuviešu arhitekts Igns Ogints (Ignas Uogintas), kurš strādā arhitektu birojā DO ARCHITECTS, kā arī lasa lekcijas Viļņas Gedimina tehniskajā universitātē un Kharkivas Arhitektūras skolā Ukrainā; Tallinas biroja Indrek Näkk Arhitektuuribüroo dibinātājs un vadītājs Indreks Neks (Indrek Näkk), kurš kopš 2009. gada aktīvi darbojas Eiropas Arhitektu padomē; spāņu arhitekte, biroja Rulot līdzdibinātāja Anabela Varona (Anabel Varona),kas aktīvi strādā pie projektiem, lai arhitektūras nozarei piesaistītu jauniešus; kā arī Rīgas arhitekte un biroja 12 LĪNIJAS vadītāja Agnese Lāce, kas kopš 2014. gada darbojas arī LAS izglītības projektā “Skolnieks Pētnieks Pilsētnieks”.

Dalīties ar ierakstu:

10
Pievienot komentāru

avatar
10000
3 Komentāru pavedieni
7 Pavedienu atbildes
0 Sekotāji
 
Visvairāk komentētais komentārs
Komentētākais komentāru pavediens
5 Komentāru autori
AkjelHarjusonslaime pilnīgaDaceMiķelis Nesenie komentāru autori
jaunākie vecākie visvairāk balsotie
Miķelis
Guest
Miķelis

Kolēģi tikko parādīja Swedbank reklāmu Facebook, kur Pēteris sola atbildēt uz visu būvētājgribētāju jautājumiem. Tas arī iekļaujas Arhitektūras nedēļā? Izskatās ka Pēdējais Mohikānis dodas uz Stiksas upi;-) ( skat. Džārmuša filmu Mironis, tur ir arī indiāņa tēls )

laime pilnīga
Guest
laime pilnīga

Vai 16. maija konference “Darbaļaudis pieprasa koncertzāli uz AB dambja” nav iekļauta arhitektūras nedēļas programmas ietvaros? Un pēc kādiem principiem tika izsūtīti ielūgumi uz šo pasākumu?

Harjusons
Guest
Harjusons

Atkal kāds neapmierinātais ar koncertzāli uz AB dambja? Karavāna jau sen gabalā. Laiks skriet tai pakaļ vai pievienoties Pēdējam Mohikānim un apkalpot mūždien neapmierinātos banku klientus, jau otro reizi savā dzīvē lejot čugunu ausīs līdzpilsoņiem par īsto brīdi iepirkt labu nekustamo īpašumu no bankas pūru lādes.

laime pilnīga
Guest
laime pilnīga

Kas šeit būtu karavāna?

Harjusons
Guest
Harjusons

Domājošais vairākums

Dace
Guest
Dace

Mežaparkā izdevās sagrūst n-tos miljonus uz Dziesmusvētku patriotisma vien. Diez vai klasiskās mūzikas mīļi ir tika pat daudzskaitlīgi un skaļi, lai pārliecinātu visu Latviju ziedoties, pāris “inteleģentu” ambīciju apmierināšanai.

Harjusons
Guest
Harjusons

Mežaparkā darbojās Andra ātro kredītu biznesa sponsori, šeit Kultūras ministrija, nejaucam kotletes ar mušām.

laime pilnīga
Guest
laime pilnīga

Sapratu, ka domājošais vairākums grib šo koncertzāli, šos jaunos tiltus, šos mazos priekšlaukumus. Bet tomēr,- šī 16. maija konference ir Arhitektūras nedēļas ietvaros un tēmā, vai nav ? No neaoficiāliem avotiem dzirdēts, ka organizatori ielūgumus izdalījuši tikai “domājošajam vairākumam”,- lojālajiem arhitektiem, mūziķiem, komponistiem, pasākumu organizētājiem.

Harjusons
Guest
Harjusons

Viss, pat Pētera konsultācijas būvētgribētājiem Swedbank, ietilpst Arhitektūras nedēļā. Arhitektūra apņem Rīgu uz veselu nedēļu gadā, pārējo laiku pa Rīgu nēsējās norūpējušos investoru pūļi ar neskūtām sejām un meklē zemesgabalu-sviestmaizi, no kura izcelt sešas vai septiņas nulles. Investoriem nopakaļ tekalē….

Akjel
Guest
Akjel

Šodien attapos un pieregjistrèjos rītdienas lekcijám un Gada Balvas pasniegšanai. Lúdzu lūdzu pieñemt manu regjistráciju.