Arhitektūras nedēļas programma

Nākošnedēļ Rīgā ar dažādu pasākumu sēriju tiks atzīmēta Arhitektūras nedēļa, kuras mērķis ir novērtēt pēdējā gada sasniegumus arhitektūrā un rosināt diskusijas par funkcionālu un harmonisku vidi. Arhitektūras nedēļu 17. maija vakarā noslēgs Latvijas Arhitektūras gada balvas 2019 svinīgā apbalvošanas ceremonija, kad tiks paziņoti augstākā apbalvojuma Latvijas arhitektūrā laureāti. Uz pasākumiem aicināti visi interesenti.

Latvijas Arhitektūras gada balvas 2019 izvirzītā tēma ir LĪDZSVARS. Tēma tiecas uzsvērt, ka izcilība parādās tur, kur būtiskākais ir līdzsvarā. Lai arī katrs arhitektūras objekts atšķiras, līdzsvars arhitektūrā var būt klātesošs dažādās nozīmēs: līdzsvars starp funkciju, estētiku un ilgtspēju, starp veco un jauno, starp izmaksām un rezultātu. Arī vērtējot konkursā iesniegtos darbus, atlases žūrijas pārstāvji uzsver, ka līdzsvars ir nepieciešams katra harmoniska objekta vai procesa izveidē, sākot ar ideju un beidzot ar piedāvāto risinājumu, realizēšanu un lietošanu.

Pirmdiena, 13. maijs, plkst. 12.00
Arhitektūras nedēļas un LAGB 2019 nominantu izstādes atklāšana
LNMM galvenās ēkas laukums parka pusē, Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

Arhitektūras nedēļa iesākas 13. maijā, kad pie Latvijas Nacionālā mākslas muzejā tiks atklāta Latvijas Arhitektūras gada balvas 2019 nominantu darbu izstāde. Izstādes ietvaros būs aplūkojami Atlases žūrijas atlasītie darbi, kas turpinās sacensties par Latvijas Arhitektūras gada balvām. Izstāde būs apskatāma līdz nedēļas beigām, arī Muzeju naktī, kas šogad norisināsies 18. maijā.

 

Otrdiena, 14. maijs, plkst. 19.00
Kinolekcija: Pilsēta un telpa Aloiza Brenča filmās
Kinoteātris “K. Suns”, Elizabetes iela 83/85

Režisoru Aloizu Brenču (1929-1998) var droši saukt par urbānā kino meistaru. Gandrīz visās viņa filmās darbība norisinās dinamiskā pilsētvidē, kas valdzina skatītājus ar notikumu bagātību, dzīves ātrumu un dažādām izklaides iespējām. Brenča filmās šī urbānā ikdiena kļūst neikdienišķa un transformējās kino telpā, kur banalitātes pārvēršas nozīmīgās darbībās un sāk līdzināties rituālam. Līdz ar to pilsētvides elementi Brenča darbos var tikt analizēti ne tikai kā fons sižeta līnijai, bet arī kā būtiski semantiskas informācijas nesēji. Ne velti kāpņu telpas, bāri, saloni, veikali, namu fasādes, ielas un citi pilsētvides elementi dažādās variācijās un kombinācijās Brenča filmās atkārtojas kvantitātē, kas būtiski pārsniedz sižetu diktētās nepieciešamības.

 

Trešdiena, 15. maijs, plkst. 17.00
Diskusija par arhitektūru “Līdzsvars: centra gravitācijas spēks”
Ziemeļvalstu Ministru padomes Latvijā birojs, Berga Bazārs

 Pēdējos gados LAGB laureātu un nominantu vidū īpaši jāatzīmē izcilas arhitektūras piemēri tieši reģionos, un to skaits pieaug. Vairākas pilsētas un pašvaldības piesaka sevi ar jaunām ambīcijām un stratēģiju pilsētvides veidošanā, kamēr Baltijas lielākās pilsētas Rīgas nākotne ir diskusiju krustugunīs. Par ko liecina šīs tendences? Diskusijā piedalīsies arhitektūras nozares profesionāļi un eksperti, kuri pārrunās arhitektūras loma reģionu konkurencē, gan kontekstā ar Rīgu un citu Latvijas reģionu mijiedarbību, gan Rīgas un Latvijas lomu plašākā reģionā. Publiskajā sarunā, kas atvērta un pieejama bez maksas ikvienam interesentam, būs iespēja kopā ar arhitektiem apzināt notikumus un tendeces nozarē. Uz diskusiju ir ielūgts ikviens, kura interešu lokā ir nozare, tās īpatnības, kā arī globālas tendences un notikumi.

 

Piektdiena, 17. Maijs, plkst. 14.30
LAGB Žūrijas atvērtās lekcijas
Kinoteātris “K. Suns”, Elizabetes iela 83/85

Turpinot gada balvas tradīcijas, piektdien, 17. maijā, kinoteātrī “K. Suns” norisināsies sabiedrībai atvērtas atlases un starptautiskās žūrijas lekcijas par arhitektūras aktualitātēm, starptautiskās žūrijas pieredzi, teoriju, praksi un globālajām tendencēm nozarē. Lekcijas ir pieejamas bez maksas, iepriekš reģistrējoties, vēsturiski tās iecienījuši gan nozares pārstāvji, gan studenti.

 

Piektdiena, 17. maijs, plkst.19.00
Latvijas Arhitektūras gada balvas apbalvošanas ceremonija
Rīgas cirks, Merķeļa iela 4

Latvijas Arhitektūras gada balva ir nacionālas nozīmes apbalvojums un Latvijas arhitektūras gada lielākais notikums. Arhitektūras nedēļa noslēgsies Rīgas cirka ēkā ar svinīgo apbalvošanas ceremoniju. Ceremonijas laikā tiks paziņots, kuri objekti un procesi saņēmuši augstākos apbalvojumus Latvijas arhitektūrā – nominantu diplomus, kā arī sudraba un zelta ananasus. Ceremoniju organizē Latvijas Arhitektu savienība.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx