No 3. līdz 7. oktobrim ar plašu pasākumu programmu tiek atzīmēta Arhitektūras nedēļa. Tā sāksies Pasaules arhitektūras dienu, kas ik gadus tiek svinēta oktobra pirmajā pirmdienā, un šogad Latvijas Arhitektu savienība to atzīmēs Siguldas novadā, bet noslēgsies ar Arhitektūras gada balvas svinīgo apbalvošanas ceremoniju piektdienā.
Pasākumu programma
Pirmdiena, 3. oktobris
Pasaules arhitektūras diena un Arhitektūras dienas Siguldā
Arhitektu savienība šī gada Pasaules arhitektūras dienu svin Siguldas novadā. Tā kā 2022. gadu Starptautiskā Arhitektu savienība (UIA) pasludinājusi par veselīgā dizaina gadu, tad šī gada Pasaules arhitektūras dienas tēma ir labklājības arhitektūra.
Dienas programmā paredzēts apmeklēt Siguldas pilsētas ģimnāziju un sporta centru, pils kvartāla un Jauno pili, kā arī vēsturisko Krimuldas muižas un sanatorijas apbūvi. Krimuldā paredzēta Miķeļa Putrāma lekcija par labklājības arhitektūru. Vēlāk paredzēts viesoties Ziedleju kūrorta kompleksā, bet Arhitektūras dienas noslēgums tiks svinēts 80. gados modernisma garā ieturētajā kultūras namā “Gauja”.
Otrdiena, 4. oktobris, plkst. 14.00
Lekcijas sadarbībā ar Velux
- Arhitekts, biroja Didrihsons Arhitekti vadītājs un Latvijas Arhitektūras gada balvas žūrijas pārstāvis Gatis Didrihsons: Roche biroja ēka
- Velux vecākā arhitekte Klara Bukovska no Čehijas: Build for life / Living places. Sustainable and affordable approach in New Build and Renovation.
Arhitektu nams, Torņa iela 11, Rīga
Vairāk informācijas
Trešdiena, 5. oktobris, plkst. 19.00
Diskusija par industriālo mantojumu
Papildinot industriālā mantojuma lekciju ciklu Arhitektūras nedēļas laikā, kādreizējā rūpnīcā “Provodņiks”, 5. oktobrī plkst. 19.00 norisināsies paneļdiskusija, kurā piedalīsies arhitekti Pēteris Bajārs (Outofbox), Liene Jākobsone (Sampling), Kristiāna Erta (Progresa arheoloģija), Reinis Liepiņš (Sudraba arhitektūra), Uldis Lukševics (NRJA) un Andis Sīlis (SZK un partneri). Paneļdiskusiju “Mantinieki” vadīs arhitekts Vents Vīnbergs.
“Laiks nav vispārpieņemtā bezgalīgā līnija ar ērto tagadnes punktu tai vienmēr tieši vidū. Laiks ir savs katram laikmetam, kas kā loks jeb arka sākas ar savu arhaisko pagātni, sasniedz nosacītu tagadni arkas zenītā un tad noriet pats savā galīgajā nākotnē. Tam seko jau pavisam cits laikmets ar savu, no iepriekšējās neatkarīgu pagātni un ar savas gaidāmās nākotnes beigām. Jeb pavisam cita pasaule pati par sevi. Jā, tā notiek tajā pašā teritorijā, kurā reiz bija notikušas un beigušās iepriekšējās pasaules, bet ar citiem noteikumiem, citu sevis un pasaules apzināšanos un citu laika skaitīšanu. Veco pasauļu vraki jaunajām ir noderīgi tikai kā atkritumi, kuros sirot vai ko varbūt pārstrādāt jaunās nozīmēs. Visbiežāk gan jaunajai pasaulei par vecās vērtībām nav nekādas intereses. Katrs laikmets sarunājas pats ar sevi; tas ir autonoms, sevī noslēgts naratīvs. Tas sevi piesaka, iekaro sev telpu rītausmā, reflektē pats par sevi spožajā dienas vidū, un tikai pats sevi apraud norietā. Kā grāmata vai kā skaņdarbs, kas ir “par to pašu tēmu” gan sākumā, gan vidū, gan beigās.” / Federiko Kampaņja
Postindustriālajā laikmetā ir vērts sev uzdot jautājumu, — kāda veida mantinieki mēs esam, kad mūsu rīcībā nonāk zudušu laiku materiālās liecības? To dedzīgi aizbildņi un sargātāji? Apraudātāji? Jaunu nozīmju radītāji sava laika valodā? Vai varbūt jauna laika vēstneši, kam aizejošais jānoliek pie vietas?
Radošais kvartāls Provodņiks, Ganību dambis 63
Vairāk informācijas
Trešdiena, 5. oktobris, plkst. 19.00
Salons. Rudens epizode #1.
Kādai jābūt laikmetīgai arhitektūras izglītībai?
Latvijas Mākslas akadēmijas Jaunā Arhitektūras skola (LMAA) turpina jau aizsāktos ar topošo skolu saistītos pasākumus un trešdien, 5. oktobrī plkst. 19.00 aicina uz pirmā SALONA rudens epizodi kultūrtelpā galerijā Smilga. Tajā līdz ar LMAA veidotājiem piedalīsies arī divi īpaši viesi — kurators, arhitekts un publicists Džeimss Teilors-Fosters un horeogrāfe, performances māksliniece Ula Sikle.
SALONS iecerēts kā pulcēšanās vieta, ko veido un organizē LMAA (AGENCY – komunikācijas un aktīvisma platforma skolas ietvaros) un nesen dibinātais Laikmetīgās mākslas, dizaina un arhitektūras institūts (LMDA). SALONAM nav noteiktas norises vietas. Pasākumi tiks rīkoti regulāri atšķirīgās vietās un formātos ar mērķi papildināt vietējās arhitektūras scēnu un aktualizēt daudzveidīgo laikmetīgās arhitekūras kultūru, iesaistot dažādu jomu pētnieku, domātāju un profesionāļu loku, kā arī plašāku sabiedrību.
Pirmo epizodi atklās Džeimss Teilors-Fosters, kam sekos unikāli sagatavots vietai specifisks hepenings – hipnozes seanss, ko izpildīs horeogrāfe Ula Sikle. Tam sekos diskusija, kurā viesi iesaistīsies sarunā ar LMAA veidotājiem Austri Mailīti, Niklāvu Paegli, Antru Priedi, Dinu Suhanovu, Dagniju Smilgu, Tomu Kokinu un Tomasu Rendālu-Peidžu, lai paplašinātu izpratni, kopīgi iztēlotos un spekulētu par arhitektūras disciplīnas nākotni.
Galerija Smilga, Eduarda Smiļģa iela 34a, Rīga
Vairāk informācijas
Ceturtdiena, 6. oktobris, plkst. 17:00
Jaunā Eiropas Bauhaus sarunu ekspresis. Koprades projekti, pētījumi un citi arhitektūras procesi
Jaunā Eiropas Bauhaus Latvijas kontaktpunkts aicina uz tīklošanās un sarunu ekspreša pieturu Arhitektu namā. Tiksimies klātienē, lai uzzinātu, kā arhitekti, pašvaldības, ēku īpašnieki, iestāžu vadītāji un pētnieki veido pilsētvidi, transformē ēkas, organizāciju darbības un izglītības sistēmas.
Programmā 6 x 15 minūšu prezentācijas:
- Publiskās ārtelpas pārvaldība
Evelīna Ozola, pilsētas galvenā dizainere un pilsētas galvenā arhitekta p.i., Rīgas Pilsētas arhitekta dienests - Rīgas pirmie soļi apritīgajā būvniecībā
Ieva Kalniņa, projektu vadītāja, Rīgas enerģētikas aģentūra - Pilsēta kā skola
Jānis Ķīnasts, Cēsu Pluriversitāte, Jaunā Eiropas Bauhaus balvas 2022 finālists un vēstnieks - Dabiskā metabolisma cikls pilsētā. Lucavsalas piemērs
d. Liene Jākobsone, arhitekte un dizainere, Sampling - Laubes nama atdzimšana Pārdaugavā
Lotte Tisenkopfa-Iltnere, AS MADARA Cosmetics dibinātāja - Asinsrites atjaunošana
Brigita Bula, Brigita Bula arhitekti
Kaspars Vanags, Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja direktors
Sarunu organizē Latvijas Arhitektu savienības Jaunā Eiropas Bauhaus Latvijas kontaktpunkts. Sarunu programmas kuratore un vakara moderatore – Ieva Zībārte.
Arhitektu nams, Torņa iela 11
Vairāk informācijas
Piektdiena, 7. oktobris
Latvijas Arhitektūras gada balva 2022
Arhitektūras nedēļu noslēdz Latvijas Arhitektūras gada balvas 2022 svinīgā apbalvošanas ceremonija.
Programmā:
- 16.30 — Latvijas gada balvas ārvalstu žūrijas lekcijas — Thomas Randall Page, Kaja Pae, Vytautas Biekša, Henry Glogau
- 18.00 — ekskursijas ar Mežaparka Lielās estrādes autoriem — Austri Mailīti un Juri Pogu
- 19.00 — Latvijas Arhitektūras gada balvas 2022 apbalvošanas ceremonija. Ceremonijas laikā tiks paziņots, kuri ir tie objekti un procesi, kas saņēmuši augstākos apbalvojumus Latvijas arhitektūrā.
Mežaparka Lielās estrādes Kokaru zāle, Rīga
Vairāk informācijas
Izstāde: Latvijas Arhitektūras gada balva 2022
Gada balvas nominanti
No 3. septembra līdz 15. oktobrim
Torņa iela, Rīga
“Laiks nav vispārpieņemtā bezgalīgā līnija ar ērto tagadnes punktu tai vienmēr tieši vidū. Laiks ir savs katram laikmetam, kas kā loks jeb arka sākas ar savu arhaisko pagātni, sasniedz nosacītu tagadni arkas zenītā un tad noriet pats savā galīgajā nākotnē. Tam seko jau pavisam cits laikmets ar savu, no iepriekšējās neatkarīgu pagātni un ar savas gaidāmās nākotnes beigām. Jeb pavisam cita pasaule pati par sevi. Jā, tā notiek tajā pašā teritorijā, kurā reiz bija notikušas un beigušās iepriekšējās pasaules, bet ar citiem noteikumiem, citu sevis un pasaules apzināšanos un citu laika skaitīšanu. Veco pasauļu vraki jaunajām ir noderīgi tikai kā… Lasīt vairāk »
P.S. Džima Džārmuša filma “Mironis”. Ļoti precīzi par Laika dabu un Cilvēku. Poētiski. Skaisti. Asprātīgi. Nu ko – lai labs tā sakot Panelis, vai kā nu to sauc 😉
P.S.P.S. Pirms sākt, paskatās uz augšu, uz šņorbēniņiem….
P.S.P.S.P.S. Ja esat redzējuši Džārmuša filmu, tad tikai viens jautājums – Vai Jums ir tabaciņa? Priecīgus Arhitektūras svētkus!!!