Ar kubismu no Parīzes uz Prāgu

No šodienas līdz 27.martam Arhitektu namā Čehijas Republikas vēstniecība sadarbībā ar Latvijas Arhitektu savienību izrāda izstādi Čehu arhitektūras kubisms.

Kopš 1909.gada Prāga kļuva par Eiropas kubisma mākslas otru centru tūdaļ aiz Parīzes. Uz Parīzes kubisma ierosmēm reaģēja ne vien Prāgas tēlnieki un gleznotāji, arī arhitekti, mēbeļu dizaineri, scenogrāfi, dzejnieki un rakstnieki. Jau tolaik svarīgais Eiropas garīguma un mākslas centrs Prāga šīs ierosmes pārkausēja unikālā arhitektūras stilā.

Čehu arhitektūras kubisms mūsdienās visā pasaulē atrodas gan speciālistu, gan nespeciālistu uzmanības centrā. Lai arī saukta par strupceļu, tā ir 20.gadsimta arhitektūras attīstības savdabīga un iedvesmojoša nodaļa. Pamatpostulātus 1911.gadā radīja ievērojamais čehu arhitekts Pavels Janāks, kritiski reaģējot uz toreizējo racionālo daiļradi modernisma stilā, ko piekopa Jans Kotera un viņa sekotāji.

Izstāde apskata laika posmu no 1911.—1914.gadam, iepazīstinot ar čehu kubisma prominentajām personībām — Pavelu Janāku, Vlastislavu Hofmanu, Jozefu Hoholu un Emilu Krālīčeku — un viņu veikumu kubisma dizainā un arhitektūrā.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx