Ceturtdien, 30.oktobrī no plkst.15.00—19.00 Latvijas Ainavu Arhitektūras biedrība kopā ar Rīgas Tehnisko universitāti RTU telpās aicina arhitektus, ainavu arhitektus, pilsētplānotājus, ierēdņus, dizainerus, dārzniekus un citus interesentus uz semināru Ūdens 21.gadsimtā. Nepretendējot ātri mainīt situāciju, ainavu arhitekti uzrunā profesionālo sabiedrību par lietus ūdeņu apsaimniekošanas problēmām.
- 2005.gada janvāris — vētras izraisīti plūdi Rīgā
- 2006.gada maijs — negaidītais sniegs un lietus paralizē satiksmi Talsos
- 2008.gada 12.jūlijs — estrādes pludošana aizkavē Dziesmu svētku noslēguma koncertu
- 2008.gada 15.septembris — satiksme pār Salu tiltu pilnībā paralizēta gandrīz četras stundas — plūdi zem Bauskas ielas pārvada
Tie ir tikai daži piemēri, kad sastopamies ar lietus ūdens spēku un ietekmi mūsu ikdienā. Patreizējā situācija vairākumā Latvijas pašvaldību diemžēl nevar lepoties ar mūsdienām atbilstošu sistēmas uzbūvi. Lietus ūdeņu apsaimniekošana nav risināta padomju laikos, nedz laikā kopš Latvijas neatkarības atgūšanas. Daudzviet vēl joprojām nav definētas attiecīgo institūciju atbildības robežas. Līdz ar to problēma netiek pienācīgi risināta, ļoti bieži lietus ūdeņu kanalizācijas sistēmām tiek pieslēgtas fekāliju kanalizācijas sistēmas un otrādi.
Vairākums Latvijas pilsētu lietus ūdeņu savākšanas sistēmas izveidotas tradicionāli — lai pēc iespējas ātrāk un pilnīgāk novadītu tos no apbūvētās teritorijas, kā rezultātā palielinās ūdens novadīšanas ātrums un novadāmā ūdens tilpumi. Palielinās apkārtnes, kā arī tuvējo ūdens teču krastu applūšanas, izskalošanas un erozijas riski, tiek pārslogotas esošās kanalizācijas sūknētavas, radot ielu applūšanas risku, apdraudot ēku pamatus, pazemes garāžas, komunikācijas.
Taču vissmagākā situācija ir mūsu sabiedrības un atbildīgo institūciju sastingusī, analfabētiskā domāšana un augstākā mērā bezatbildīgā attieksme pret vidi. Ko darīt? Kur liksim lietus ūdeņus? Kāda ir pilsētu lietus ūdens savākšanas un uzkrāšanas kapacitāte? Vai normatīvais regulējums atbilst mūsdienu situācijai? Vai vispār pastāv kāda skaidrība par to, kas notiek šajā jomā? Kā šo problēmu risina civilizētajā / attīstītajā pasaulē?
Nepretendējot ātri mainīt situāciju, Latvijas ainavu arhitekti tomēr turpina uzrunāt profesionālo sabiedrību, rīkojot seminārus un lekcijas par lietus ūdeņu savākšanas un apsaimniekošanas problēmām cerībā veicināt progresīvu un ekoloģiski orientētu domāšanu par lietus un citiem ūdeņiem.
Seminārā piedalīsies Holandes speciālisti modernās ūdens tehnoloģijās no Aquaflow un Dakwater. Lekcijas sniegs būvinženieri — hidropraktiķi Wijtze Boomsma un Ron van Raam.