Rūpējoties par pilsētas stūrīti, kurā iespējams sastapt vairākus desmitus dažādu ūdensputnu, par iedzīvotājiem un putnu draugiem, Latgales priekšpilsētas izpilddirekcija Daugava krastā Ķengaragā izveidoja putnu vērošanas torni, kura tēls reizē ir atbilstošs Maskavas ielas urbānajai videi.
Projektēšanas uzdevums paredzēja putnu vērošanas torņa izbūvi un teritorijas labiekārtošanu. Zemesgabals ir izstieptas trīsstūra formas, ko gar garākajām malām norobežo Kvadrāta iela un Daugavas krasts, bet no īsākās- lietus kanalizācijas kolektors.
Pirms projekta realizācijas zemesgabals bija aizaudzis ar krūmiem un nekopts. Daugavas krasts būtībā bija nepieejams un zemesgabals tika izmantots tikai kā tranzīta zona — bija iestaigātas gājēju trases pa zemesgabala augstāko krasta daļu un arī pa zemāko — tiešā ūdens tuvumā.Zemesgabals atrodas pie Daugavas līča, ko iecienījuši dažādi putni kā savu uzturēšanās un ligzdošanas vietu. Pēc aptaujāto putnu vērotāju vārdiem spriežot, tā ir diezgan unikāla situācija, ka tik tuvu urbanizētajai pilsētas videi ir vērojama putnu uzturēšanās un ligzdošana, un šis apstāklis uzskatāms par lielu šīs vietas vērtību.
Ņemot vērā šos apstākļus, acīmredzot, arī tapa Pasūtītāja lēmums esošajā zemesgabalā izveidot putnu novērošanas torni, un novērtējot šīs vietas kvalitātes, padarīt to pieejamāku un atvērtāku apkārtējā rajona iedzīvotājiem. Projektēšanas uzdevumā arīdzan tika noteikts, ka risinājumiem jābūt efektīviem un ekonomiskiem, kā arī noturīgiem pret iespējamiem vandālisma mēģinājumiem.Ņemot vērā pilsētas vides kontekstu tika izlemts atteikties no to putnu vērošanas torņiem, kas izvietoti dabas parkos un ārpus pilsētām raksturīgā materiāla — koka un šo veidot no metāla.
Arī līdz šim ierastais putnu vērošanas torņu risinājums — kvadrātveida forma plānā ar četrām kājām un uz augšu sašaurinātais siluets ar divslīpu jumtiņu galā likās nepiemērots tik urbānai videi, kāda ir Maskavas ielas apkārtne. Torņa konfigurāciju ietekmēja zemesgabala trīsstūrveida forma, kas tīri funkcionāli arī sakrīt ar galvenajiem skatu virzieniem — platākā skatu laukuma fronte pavērsta pret putnu ligzdošanas līci, otra, īsākā mala pret Daugavas daļu, kurā putni uzturās retāk, bet trešā noslēdz Kvadrāta ielas skatu perspektīvi. Torņa siluetu noslēdzošais apvērstais dislīpu jumts rada būvei atvērtāku raksturu kā ierastais zemais divslīpu jumtiņš un iecerēts kā intriģējošs un aicinošs elements, jo pēc būtības no torņa vērojamā panorāma ir pārsteidzoša un tā vērta, lai to aplūkotu jebkurš garāmgājējs, pat ja putnu novērošana nav viņa hobijs.
Veicot teritorijas labiekārtošanu tika sakopta teritorijas augstākā daļa, zemāko — ūdens tuvumā esošo daļu saglabājot neskartu. Esošie krūmi un augi ūdens tuvumā tika saglabāti kā aizsegs ligzdojošajiem putniem. Tornis novietots zemesgabala daļā, kurā aug vairāki augļu koki un krūmi, kas ir pietiekoši zemi, lai neaizsegtu skatu uz Daugavas līci, taču no Daugavas puses nedaudz piesedz torņa konstrukciju.
Torņa konstrukcijas — karsti cinkoti kvadrātveida metāla profili ar skrūvētiem savienojumiem. Skatu laukumu klājs — cinkotas telpiska metāla režģa restes.
Putnu novērošanas tornis Ķengaragā
Pasūtītājs: Rīgas domes Rīgas austrumu izpilddirekcija
Arhitekti: Uldis Liepa, Artūrs Catūrovs / AB Studio
Būvprojekta vadītājs: arh. Andris Tomsons
Būvinženieri: Mārtiņš Nikāzis, Kristaps Miķelsons
Zemesgabala / labiekārtotās teritorijas platība: 9950m
Projekts: 2008
Būvniecība: 2009
Gūt gūt, patīk šis objekts. A kas? Laikam patīk, ka iskatās pēc putnu novērošanas torņa. Saskares vietās pietrūkst koks. Sals rokas. Arī estētiski pasniegts. Idejāli
http://www.bui…utnu-verosanai/
Man patīk. Lai neteiktu pati foršākā, bet viena no foršākajām vietām Ķengaragā.
Gūt gūt, patīk šis objekts. A kas? Laikam patīk, ka iskatās pēc putnu novērošanas torņa. Saskares vietās pietrūkst koks. Sals rokas. Arī estētiski pasniegts. Idejāli
http://www.bui…utnu-verosanai/
Man patīk. Lai neteiktu pati foršākā, bet viena no foršākajām vietām Ķengaragā.