INGEDRIENTI.

    Vai arhitektūru ar lielo „A”  var salīdzināt ar Augsto modi, Molekulārovirtuvi un citām no vienkāršā mirstīgā tālām lietām? Vai tā ir Arhitektūras dievupreogaratīva? Vai naudas daudzums  irnoteicošais, lai sasniegtu un pārkāptu šo robežu?

    Ja būsiet bijuši kādā restorānā,kas nodarbojas ar molekulāro virtuvi, vai kuram ir dažas Mišelina zvaigznes, – tad pamanīsiet ka tam, ko Jums pasniedz,nav nekāda sakara ar ikdienā lietotu pārtiku. Tas viss drīzāk atgādinaviduslaiku alķīmiķu tiekšanos pēc „filozofu akmens” – eksperimenti, klusiapmeklētāju baudas kunkstieni, someljē graciozās kustības ,dodot Jums pasmaržotkorķa gabalu, simts piecdesmit galda piederumu komplekts, par kuru īsto pielietojumustrīdas pat zinātāji, klusais apmeklētājs stūrī, kas atzīmē kaut ko savāblociņā ( vai tik viņš nav no tūkstoš kritiķu armijas? ).

   Ar Arhitektūru ir līdzīgi. Šobrīdšo robežas pārkāpšanu no arhitektūras uz Arhitektūru spēj novērtēt tikaizinātāji – arhitektūras elite. Lai izaugtu arhitektūras elite  nepieciešama nauda, laiks un stabilitāte. Nekāno tā mums nav. Esam bezcerīgi iestrēguši jūgendstila glorificēšanā un uzjaunbūvēm skatāmies ar aizdomām – mūsu priekšstati par arhitektūru var tikt aizvainoti,mēs varam tikt pazemoti, mūs var piespiest raudzīties uz kaut ko tādu, kas neatbilstmūsu priekšstatiem par labu arhitektūru. Bet kā ir patiesībā?

    Kas ir tie ingedrienti, kasnodrošina neaizmirstamas arhitektūras rašanos? Šis ir grūts jautājums. Skaidrs,ka viennozīmīgas atbildes nav, jo atklāt arhitektūras “Svēto Grālu” varbūt nemaznav iespējams, – tā ir tikai leģenda. Un tomēr varbūt pamēģināšu tuvoties leģendai:

 1.  Strukturētadomāšana un loģikā pamatotu argumentu izmantošana arhitekta darbā.

  2.  Spējaoperēt ar skaitļiem divdimensionālā un trīsdimensionālā telpā.

  3.  Spējadozēti izmantot emocionalitāti ( arī man patīk ozoli, salmu jumti un visasvecās labās Brīvdabas muzeja lietas, bet vai tām ir vieta, piemēram, EXPOizstādes paviljonā tik nepastarpinātā veidā? Rijas un svētozolu periods latviešiem par laimi sen jau aiz muguras.)

  4.  Varaslikumu zināšana – sociālas sabiedrības funkcionēšanas minimums.

  5.  Godīgumspret savu darbu, varbūt pat bezkompromisms.

  6.  Intuīcija.

  7. Talants– tā īpašā smadzeņu struktūra, kas ļauj nepastarpināti pieskarties arhitektūrasun pasaules metafiziskajai pusei ( reta parādība mūsdienu pasaulē un tādēļīpaši saudzējama un izkopjama ).

    Varbūt ir vēl kāds ingredients,nezinu, to spriest Jums pašiem – ja ir , papildiniet mani. Šo ingredientu sastāvdaļu kopējā darbība,individuālas atšķirības, procentuālas sastāvdaļas, nemitīgais savstarpējaisprocess noved pie Rezultāta.

   Lai Jums visiem Arhitektūrasbagāts 2015.gads!

Miķelis

P.S. Vienkāršu, saules, dzīves un gatavotāja talanta pilnu ēdienu varbaudīt ne jau Romā, bet reģionos ārpus tās. Latvija arhitektūras pasaulē irtieši šāds reģions. Varbūt ir laiks latviešu Arhitektūrai ?

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx