LAS ārkārtas pilnsapulce Latvijas Dzelzceļa muzejā iezīmēja turpmāku lēnīgu klabināšanu, ne ātrgaitu uz arhitektiem cerīgāku nākotni. Pēc vieglprātīgās vēlēšanu procesijas kritiskais kvorums apsveica jauno LAS priekšsēdi — Sergeju Ņikiforovu — mazpazīstamu personu Latvijas arhitektūrā, RTU lektoru uz pusslodzi un stabilu LAS valdes locekli.
Arī šoreiz no masu medijiem arhitektiem nozīmīgajam notikumam sekoja tik laikraksts Diena, izolētās tiesības virtuālajā informācijā atstājot A4D.
Neizlēmībā par kopsapulces dienas kārtību sanākusī sirmā arhitektu publika (izsniedza 243 biļetenus no 472) tomēr palika pie sagatavotās secības, par ko iestājās arī bijušais LAS priekšsēdis Juris Poga. Viņa uzrunātie pieci nākamā priekšsēdētāja kandidāti savus plānus prezentēja pirms sīko grozījumu LAS statūtos pieņemšanas. Netika arī nosaukta neviena papildus kandidatūra.
Lieliskus vēstījumus LAS nākotnei rādīja sapulces dalībnieka izdales materiāls — pieci CV ar «priekšlikumiem» otrajā pusē, kur arhitektu Mārča Apsīša un Pētera Stranča ieinteresētību LAS vadītāja darbā raksturoja baltas lappuses, Sergejs Ņikiforovs dalījās vispārzināmās pārdomās par LAS, Viesturam Briedim piecus mēnešus pēc kandidēšanas LAS XVII kongresā joprojām bija «grūti runāt par kaut kādu nebūt koncepciju», tikai Ingurds Lazdiņš bija iesniedzis konkrētu LAS attīstības programmu.
Vienīgais pretendēšanu neatsaukušais jaunās LAS valdes pārstāvis, viens no arhitektu biroja Nams dibinātājiem Ņikiforovs nesagaidīja jautājumus, jo solīja turpināt iepriekšējā kongresa apņemšanās: «Neko no jauna izgudrot nevajadzētu…» Rīgas Pilsētplānošanas pārvaldes priekšnieks Strancis atklāja, ka «nenāk strādāt», taču piedāvāja izveidot LAS intereses realizējošu institūciju, kurai tiktu nozīmēts izpilddirektors ar algu «kā vai tuvu» biroja vadītāja atalgojumam. Stranča izpilddirekcijai finansējumu nodrošinātu mecenātisms.
Projektēšanas grupas Arhitektonika galvenais arhitekts Lazdiņš, aicinot pamanīt šī (mūsu) laika dotās iespējas, runāja par «darbiem, kas būtu jāizdara». LAS priekšsēdētāja amatā strādājot 4 no 5 darba dienām, Lazdiņš biedrību pārveidotu par koordinācijas centru, kura budžeta īpatsvaru sastādītu maksājumi par organizācijas ekspertu sniegtajiem pakalpojumiem kā arī līdzekļi no kultūrai paredzētā valsts kapitāla. Arī viņa ienākumi «nebūtu mazāki» par tiem, kādus saņem biroja vadītājs. Pie analogi loģiskām prasībām, Stranča lojalitāti biznesmeņiem formulējot kā izsmeļošu, Lazdiņa darba apmaksas modelim tika pieprasīts precizējums. Uzņēmuma Arho valdes priekšsēdētājs Briedis savas runas minūti noslēdza ar aģitāciju par kolēģi Ņikiforovu.
Garš bija priekšā nevērīgi piesēdušā uzņēmēja, kura «ģimene ir arhitektūrā», bet pats «ir biznesā», Apsīša izklāsts ar trim tēzēm LAS vadībai: neaizmirst tradīcijas, būt kā datoram ar elastīgu uztveri un intelektuālu reakcijas spēju, un nākotni redzēt izglītībā. Atzīstot, ka nekādi ārējie spēki (investori, celtnieki, tirgotāji u.c.) neapdraud LAS lomu sabiedrībā, un zinot, ka LAS nav ienesīga struktūra, Apsītis norādīja, ka problēma nav nedz naudā, nedz ieguldāmajā laikā, bet darba organizēšanā.
Pirmās kārtas balsošanas rezultāts liecināja par aktīvo LAS biedru nekonsekvenci. Bijuši gatavi aprīlī izvēlēties starp diviem — Lazdiņu vai Briedi (teju līdzīgs balsojums), oktobrī pārmetās uz diviem citiem (A4D auditorijas nefavorītiem) — Ņikiforovu vai Apsīti (šoreiz teju neizšķirtu glāba jaunpieņemtie statūtu labojumi), neņemot vērā, ka abi pēdējie savu kandidatūru LAS vadīšanai pavasarī atteica. Otrās kārtas balsošanā šī raksta autore (un vēl 37) nepiedalījās. Pārējie (106 no 205) — izvēlējās, ko vēlējās. Žilbinošu smaidu.
Nevēlamās pārmaiņas LAS klimatā iezibsnīja RTU AF dekāns Ivars Strautmanis, kopsapulces kuluāros vaicājot Pogam, vai viņš patiešām nevēlas palikt amatā. Viņiem — vecajiem patīk pašplūsma, kurā grimst profesija — nogurusi, nedrosmīga, neizteiksmīga, gobelēnos un galda dziesmās aizkavējusies viduvējība. Ko lai darām mēs — jaunie? Vājās arhitektonikas augstceltņu Panorama Plaza arhitekts Ņikiforovs plāno paaugstināt arī LAS autoritāti un jauno biedru interesi. Kādiem tieši priekšnosacījumiem noturēsiet viens, divi, «daudz» esošos JAUNOS, JAUNO priekšsēdētāj? Ja neko jaunu nedomās, nezinu neko jau izdomātu, kas pamatotu jauno palikšanu LAS.