25. maijā aprit 140 gadi, kopš dzimis Eižens Laube — viens no nozīmīgākajiem latviešu arhitektiem. Laube tiek atzīts par Latvijas ievērojamāko 20. gadsimta pirmās puses arhitektu, taču ņemot vērā viņa devumu gan praktiskajā jomā — atstāto mantojumu Rīgas pilsētvidē, gan viņa ieguldījumu arhitektūras teorijā un izglītībā, viņu noteikti var saukt par vienu no izcilākajām personībām visā Latvijas arhitektūras vēsturē.
Pēc Eižena Laubes projektiem Rīgā vien ir uzcelts, pārbūvēts vai atjaunots vairāk nekā 200 ēku, tostarp ap 80 daudzstāvu mūra namu jaunbūvju, un vairums no tām ir arhitektūras pieminekļi. Savas 60 gadu darba dzīves garumā Laube publicējis 40 teorētiskus rakstus un 2 grāmatas. Nozīmīgs viņa darbalauks bija arī izglītība — Laube bija docents jau Rīgas Politehniskajā institūtā pirms Pirmā pasaules kara, bet vēlāk — viens no Latvijas Universitātes dibinātājiem, arī tās rektors, un vairākkārt bija Arhitektūras fakultātes dekāns, un, protams, — arhitektūras profesors.
Šīs publikācijas mērķis nav izsmeļoši aprakstīt Laubes dzīvi un darbu, bet tikai atgādināt par jubileju un viņa mantojumu. Par Laubi un viņa darbiem daudz var lasīt drukātajos izdevumos, galvenokārt profesora Krastiņa rakstītajā (Jūgendstils Rīgas arhitektūrā, 1980; Latvijas Republikas būvmāksla, 1992; Latvijas arhitektūras meistari, 1995 (kopā ar Jāni Lejnieku))
Taču izmantojot tīmekļa priekšrocības zemāk apkopoti nozīmīgākie tiešsaistē pieejamie resursi:
- Eižens Laube — sadaļa Rīgas jūgendstila centra lapā, autors — Jānis Krastiņš
- Eižens Laube — Nacionālās enciklopēdijas šķirklis, autors — Jānis Lejnieks
- Eižens Laube — Vikipēdijas šķirklis
- Eižena Laubes daiļradei pilnībā veltīts Latvijas Architektūras Nr.4 izdevums, 1940.01.01, autori— Pauls Kundziņš, Pauls Kampe, Aleksandrs Birzenieks
- Profesoru Dr. Arch. H.c. Eiženu Laubi pieminot — Arhitekts, Nr.15-16 (01.01.19720, autors — Pauls Kundziņš
- #EižensLaube — Laubes arhitektūra instagramā
Eižena Laubes raksti, kas pieejami tiešsaistē:
Vel arī Marsa parks, kur ir palicis koka paviljons. Njā..
Eiženam Laubem bija viens raksts Ulmaņlaiku Latvijas Architektūrā par nacionālo arhitektūru. Programmatorisks raksts. Pameklēšu, varbūt atradīšu. Vai kāds zin, kur atdusas Meistars?