Arhitektūru ne vienmēr var aprakstīt un fiksēt fotogrāfijā, tāpēc kino kļūst par arvien biežāk lietotu instrumentu arhitektūras un arhitekta drāmas atklāšanai. Arī pats arhitekts — kā varoņa, tā antivaroņa lomā — ir saistošs skatītājam. Starptautiskais kinfestivāls RIGA IFF neatstāj kino un arhitektūras ciešo saikni novārtā, tāpēc piesaka jaunu programmu — Architect’s Cut. Tajā iekļautās piecas filmas tiks izrādītas Gunāra Birkerta projektētās Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē no 21. līdz 26. oktobrim.
Arhitektūras filmu programmu veidojusi festivāla vieskuratore Ieva Zībārte un tā aptver gan mūsdienu arhitektūras, gan 20. gadsimta modernisma mantojuma jautājumus. Tā ļaus ielūkoties pilsētvides aktīvisma pirmsākumos Ņujorkā un uzzināt, ko par daudzdzīvokļu blokmājām domā šo ēku arhitekti un iedzīvotāji Polijā. Arhitekta komplicēto ikdienu, personības virsotnes un zemākos punktus atklās arī slavas un korupcijas tēmas. Piedzīvosim jaunās arhitektūras vērienu, grēku nožēlu, ēku nojaukšanas ainas Londonā, kā arī šķetināsim kādu slepkavību Spānijā.
RIGA IFF top ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, ES programmas “Radošā Eiropa – MEDIA”, Nacionālā Kino centra un Rīgas domes atbalstu.
Visas RIGA IFF Architect’s Cut programmas filmas tiek demonstrētas Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē, Rīgā, Mūkusalas ielā 3
Informācija par festivālu, arhitektūras filmu programmu, filmu treileri un biļetes
Svētdien, 21. oktobrī plkst. 19.00
programmas atklāšana no plkst. 18.00
Mets Tirnauers
Pilsone Džeina: cīņa par pilsētu /Citizen Jane: Battle for the City
ASV, 2016, 93′, seanss angļu valodā ar tulkojumu latviešu valodā austiņās
1960. gadā žurnālistes un rakstnieces Džeinas Džeikobsas grāmata “Dižo Amerikas pilsētu dzīve un nāve” saviļņoja arhitektu un pilsētplānotāju aprindas. Viņa vēlējās saglabāt veco labo Ņujorku un tā vārdā cīnījās ar politiski un finansiāli ietekmīgākajiem pilsētas attīstītājiem, iedvesmojot jauno pilsētvides aktīvistu paaudzi visā pasaulē.
Džeinas Džeikobsas galvenais pretinieks bija Roberts Mozess, kurš ticēja modernisma pioniera Lekorbizjē urbānās utopijas idejām. Savulaik šķita ļoti pievilcīgi radīt kārtīgas, ērtas daudzdzīvokļu mājas graustu rajonu vietā. Diemžēl tas izskatījās lieliski tikai uz papīra, jo postīja pilsētas dvēseli.
Scenārija autors: Mets Tirnauers. Operators: Kriss Dapkins. Lomās: Tomass Kampanella, Mindija Fulilova, Aleksandrs Gārvins, Pols Goldbergers u.c. Producenti: Roberts Hamonds, Korija Rīzere, Džesika van Garsa, Mets Tirnauers / ALTIMETER FILMS
Pirmdien, 22. oktobrī plkst. 19.00
Kaspars Astrups Šrēders
Slavas virsotnē / Big Time
Dānija, 2017, 93′, seanss angļu un dāņu valodā ar subtitriem angļu valodā un tulkojumu latviešu valodā austiņās
Niansēts ieskats novatoriskā un ambiciozā dāņu arhitekta Bjarkes Ingelsa radošajā un privātajā dzīvē, atklājot izvēles, ko nākas veikt, lai sasniegtu dzīves piepildījumu. Viņš uzaudzis vienkāršā dāņu modernisma stila privātmājā ar lielisku skatu uz mežu un ūdeņiem. Tas iedvesmojis mūsdienu arhitektūras ģēniju visā, ko rada. Bjarke Ingels Group uzticēts izstrādāt dizainu un uzbūvēt vienu no debesskrāpjiem 2001. gada 11. septembrī Ņujorkā sagrauto Dvīņu torņu vietā.
Režisors sekojis arhitekta gaitām piecu gadu garumā un cer, ka šis stāsts iedvesmos un motivēs skatītājus domāt par savu esību. Ne tikai materiālistiskā līmenī, bet arī plašākā nozīmē – domāt par to, kādu dzīvi katrs vēlas dzīvot.
Operatori: Renē Johannesens, Boriss B. Bertrams, Henriks Bons Ipsens. Producents: Sāra Stokmane / SONNTAG PICTURES / GOOD COMPANY PICTURES, AVROTROS
Otrdien, 23. oktobrī plkst. 19.00
Divi seansi un tikšanās ar filmas veidotājiem
Konrads Krulikovskis
Bloki / Bloki
Polija, 2017, 57′, seanss poļu valodā ar angļu subtitriem un tulkojumu latviešu valodā austiņās
Emocionāls stāsts par komunistiskās pagātnes atstāto mantojumu – daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku rajoniem Polijā no 1956. gada līdz mūsdienām. Filmu veido intervijas ar slavenāko blokmāju arhitektiem un sarunas ar to iedzīvotājiem. Savu skatu piedāvā arī arhitektūras kritiķi un vēsturnieki.
Dažādas poļu pēckara paaudzes blokmājas uztvēra atšķirīgi. Vispirms kā sapņa par savu mājokli ar ērtībām piepildījumu, pēc tam kā vietu, no kuras jātiek prom. Tiek runāts arī, ka drīz šīs ēkas varētu sabrukt, bet tās joprojām turas un ir daļa no valsts kultūras mantojuma.
Scenārija autori: Konrads Krulikovskis, Marta Zablocka. Operatori: Konrads Krulikovskis, Remigjušs Pilavka. Producenti: Monika Tomčuka, Olga Loziņska, Konrads Krulikovskis, Marta Zablocka / MEDIADIZAJN
+
Klearhoss Eduardo Papanikolau
Robina Huda nozušana / The Disappearance of Robin Hood
Šveice, 2018, 25′, seanss angļu valodā ar tulkojumu latviešu valodā austiņās
Filma pēta idejas un ieceres, kas īstenojās Robina Huda dārzos – sociālo mājokļu kompleksā Londonā. Tā dizainu 1960. gadu beigās radīja arhitekti Pīters un Elisone Smitsoni. 1972. gadā komplekss tika nodots iedzīvotājiem, bet, neieklausoties ievērojamu arhitektu iebildumos, 2017. gadā tika uzsākta šo ēku nojaukšana, lai vietā uzbūvētu luksusa namus.
Pīters Smitsons savulaik atzinis, ka vadījies no steidzamības, praktiskuma un ideālisma apvienojuma, diemžēl projekts izgāzies un tajā vainojama sociālā vide: “Citviet jūs redzat apgleznotas durvis un puķu podus pie mājām, kas atdzīvina vietu. Robina Huda dārzos nekā tāda nav, jo viss, kas izlikts laukā, tiek salauzts.”
Scenārija autori: Alfredo Brillemburgs, Klearhoss Eduardo Papanikolau, Daniels Švarcs. Operators: Daniels Švarcs. Producents: Alfredo Brillemburgs / URBAN-THINK TANK
Piektdien, 26. oktobrī plkst. 19.00
pēc filmas – tikšanās ar filmas veidotājiem
Migels Ēks
Arhitekta dzīve un nāve / Vida y muerte de un arquitecto
Spānija, 2017, 52′, seanss spāņu valodā ar subtitriem angļu valodā un tulkojumu latviešu valodā austiņās
Viens no tumšākajiem gadījumiem mūsdienu Spānijas vēsturē. 1968. gada februārī nomaļā laukā atrod nežēlīgi nogalinātu izcilo Maļorkas arhitektu Hosē Ferragūtu. Pierādījumu trūkuma dēļ tā kļūst par neatklātu slepkavību.
Pagājušā gadsimta 50. un 60. gados Vidusjūras valstis piedzīvoja tūrisma uzplaukumu, kas neatgriezeniski sabojāja gleznaino piejūras ainavu. Hosē Ferragūts iestājās pret korupciju tūrisma nozarē un piekrastes nekontrolētu attīstīšanu, tā iemantojot ienaidniekus politiķu un attīstītāju vidē. Turklāt arhitekta situāciju padarīja daudz ļaunāku tas, ka viņš bija gejs izteikti homofobiskā sabiedrībā. Atbrīvojoties no mītiem un aizspriedumiem, filma sniedz izvērstu skatījumu uz viņa dzīves izšķirošajiem brīžiem.
Scenārija autori: Migels Ēks, Mara Pla, Hozeps Maria Nadals Suau. Operators: Edu Biurruns. Lomās: Hosē Ferragūts Kanals, Migels de Marči, Huans Karloss Delgado, Karmena Ferragūta. Producente: Marta Kastella / MOSAIC PRODUCCIONES / IB3
BIG time laba filma.. plūstošs ieskats BIG dzīvē, Bjarge gan bik kā Daudzņš ar savu stilu un dzīvesskatu 🙂