a4d.lv

Nepareizi pieslēgšanās dati! Mēģini vēlreiz.

Aizmirsi paroli? | Reģistrēties


Inspira

Igaunijas Tautas muzejs

<< Raksti

Igaunijas Tautas muzejs

Atzīmējot Igaunijas Neatkarības dienu — neapšaubāmi ievērojamākā ziemeļu kaimiņvalsts pēdējā laika būve — Igaunijas Tautas muzejs Tartu, — «nācijas superbūve», kas atsperoties no specifiskās novietnes — kādreizējā padomju armijas lidlauka, rada pilnīgi jaunu realitāti, tiecoties nākotnē.

A4D muzeja projektam ar laika atstarpi pieskaras jau trešo reizi. Pirmā reiz bija pirms 11 gadiem,  kad muzeja konkursā par labāko tika atzīta konceptuāla ideja, ko piedāvāja trīs jaunu Parīzes arhitektu komanda (Dan Dorell, Lina Ghotmeh, Tsuyoshi Tane, kuri pēc tam arī nodibināja nu jau starptautisku slavu guvušo biroju DORELL.GHOTMEH.TANE / ARCHITECTS). Viņu projekts Memory Field (Atmiņu lauks) tobrīd likās tik ļoti abstrakts un netverams.

Kad pagājušā ziemā tīmeklī parādījās sniegotie attēli ar jau uzceltu ēku, tā likās tik pārsteidzoša un iespaidīga. Un, saprotams, arī tā vērta, lai uzmanību uz to vērstu A4D slejās. Tobrīd  ēkas ārpuse jau bija pilnībā pabeigta, turpinājās iekšdarbi un bija noteikts ēkas atklāšanas datums rudenī. Pavasarī muzeja arhitekte Lina Gotmē tikai aicināta piedalīties Latvijas Arhitektūras gada balvā, taču aizņemtības dēļ nevarēja to atļauties un ieradās tikai, lai uzstātos ar lekciju. 1. oktobrī ēka tika atklāta publikai un, protams, kļuva arī par latviešu arhitektu «svētceļojumu» galamērķi.

Arhitektūras tipoloģijā muzeji ir kļuvuši par vienu no nozīmīgākajām publiskajām ēkām, kam ir būtiska loma (visas nācijas) kultūras un identitātes reprezentēšanā un arī — veidošanā. Jaunā ēka Tartu ne vien dod daudzkārt plašākas telpas jau eksistējošam muzejam, kas veltīts Igaunijas tautas vēsturei un sabiedrības attīstībai, bet arī rada pilnīgi jaunu realitāti konkrētajā vietā Tartu nomalē, gan visas Igaunijas kultūras ainavā. To noteikti var saukt par vienu no Baltijas mūsdienu superēkām — nacionāla mēroga būvēm, kas izceļas gan ar sabiedrisko nozīmību, gan mērogu, gan arī — īpašu arhitektūru, — tādas kā  Lietuvas Nacionālā galerija Viļņā, kā Nacionālā bibliotēka un Nacionālais mākslas muzejs Rīgā, kā arī noteikti — Jūras muzejs Tallinā. Jaunais Igaunijas Tautas muzejs šajā pulciņā noteikti uzskatāms par vislaikmetīgāko, tā neapšaubāmi ir pasaules līmeņa būve. Kas, starp citu, tapusi ne par Eiropas savienības fondu, bet par igauņu pašu naudu.

Paies kāds gads vai pāris, kamēr ēkas apkārtne pēc būvniecības un zemes darbiem, izveidojoties dabiskai augu segai, iegūs organiskāku izskatu. Taču ēku tuvumā un iekšpuses  sabiedrība var novērtēt jau kopš rudens. Emocionāli iespaidīgākā no ēkas telpām ir ārtelpa — 70 metru platā un 40 metrus dziļa pārsegtā ēkas ieeja. Izteiksmīgs ir arī ieejas vestibili, sevišķi – lielākā telpa starp diviem gaisma pagalmiem. Ļoti īpaša, nedaudz sirreāla noskaņa pārņem restorāna zālē. Augstajā  telpā to rada zemu nolaistās lampas kopā ar atspīduma un caurspīdīguma efektiem, kas mainās  dažādos diennakts brīžos un gaismas apstākļos.

Igaunijas Tautas muzejs

Eesti Rahva Muuseum

Arhitekti: DGT (DORELL.GHOTMEH.TANE / ARCHITECTS)

Ēkas platība: 34 000 m²
Zemesgabala platība: 41 ha
Izmaksas: 1600 EUR/ m²
2005-2016

Foto: Takuji Shimmura

Igaunijas Tautas muzejs. DGT Architects. Foto: Takuji ShimmuraIgaunijas Tautas muzejs. DGT Architects. Foto: Takuji ShimmuraIgaunijas Tautas muzejs. DGT Architects. Foto: Takuji ShimmuraIgaunijas Tautas muzejs. DGT Architects. Foto: Takuji ShimmuraIgaunijas Tautas muzejs. DGT Architects. Foto: Takuji ShimmuraIgaunijas Tautas muzejs. DGT Architects. Foto: Takuji ShimmuraIgaunijas Tautas muzejs. DGT Architects. Foto: Takuji ShimmuraIgaunijas Tautas muzejs. DGT Architects. Foto: Takuji ShimmuraIgaunijas Tautas muzejs. DGT Architects. Foto: Takuji ShimmuraIgaunijas Tautas muzejs. DGT Architects. Foto: Takuji ShimmuraIgaunijas Tautas muzejs. DGT Architects. Foto: Takuji ShimmuraIgaunijas Tautas muzejs. DGT Architects. Foto: Takuji ShimmuraIgaunijas Tautas muzejs. DGT Architects. Foto: Takuji ShimmuraIgaunijas Tautas muzejs. DGT Architects. Foto: Takuji ShimmuraIgaunijas Tautas muzejs. DGT Architects. Foto: Takuji ShimmuraIgaunijas Tautas muzejs. DGT Architects. Foto: Takuji ShimmuraIgaunijas Tautas muzejs. DGT Architects. Foto: Takuji ShimmuraIgaunijas Tautas muzejs. DGT Architects. Foto: Takuji ShimmuraIgaunijas Tautas muzejs. DGT Architects. Foto: Takuji ShimmuraIgaunijas Tautas muzejs. DGT Architects. Foto: Takuji ShimmuraIgaunijas Tautas muzejs. DGT Architects. Foto: Takuji ShimmuraIgaunijas Tautas muzejs. DGT Architects. Foto: Takuji ShimmuraIgaunijas Tautas muzejs. DGT Architects. Foto: Takuji ShimmuraIgaunijas Tautas muzejs. DGT Architects. Foto: Takuji ShimmuraIgaunijas Tautas muzejs. DGT Architects. Foto: Takuji ShimmuraIgaunijas Tautas muzejs. DGT Architects. Foto: Takuji ShimmuraIgaunijas Tautas muzejs. DGT Architects. Foto: Takuji Shimmura
saņemti 9 komentāri

Pievienot komentāru:

Komentārs pievienots. Lūdzu, uzgaidi...


Drošības kods (aizpildiet pēc tam, kad komentārs jau uzrakstīts).

© Arhitektūras platforma A4D
Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.a4d.lv obligāta.