Arhiblogs 045 — Igaunija

Tallinā atklāts jaunais Igaunijas Mākslas muzejs — KUMU. Noslēdzies konkurss par jauno Igaunijas Nacionālā muzeja ēku kompleksu Tartu. Interesantākie igauņu arhitektu biroji un citi arhitektūras avoti.

1994.gadā atvērtā starptautiskā arhitektūras konkursā piedalījās arhitekti no 3 kontinentiem, 10 valstīm, taču uzvarēja eiropietis — viens no plaši pārstāvēto ziemeļvalstu arhitektiem — soms Peka Vapāvuori (Pekka Vapaavuori). Tikai piecus gadus vēlāk Igaunijas Mākslas muzejs paraksta līgumu par muzeja jaunās ēkas — KUMU (KUnstiMUusem) — projekta izstrādi, 2002.gadā parkā pie Kadriorgas pils Tallinā uz kaļķakmens klints uzsāk muzeja būvniecību. Nule — 18.februārī tas oficiāli atvēra durvis apmeklētājiem. Muzeju atklās ar starptautisku izstādi Shiftscale—Contemporary Sculpture on the Open Playing Field.

Pagājušā vasarā izsludinātajā starptautiskajā atklātajā konkursā par Igaunijas Nacionālā muzeja (ENM) jauno ēku kompleksu Tartu uzvarējuši Parīzē un Londonā strādājošo autoru grupas Dan Dorell, Lina Ghotmeh & Tsuyoshi Tane projekts ar nosaukumu Memory Field. Pavisam tika iesniegti 108 darbi no 18 dažādām Eiropas valstīm, to vidū divpadsmit igauņu arhitektu biroji, taču — nedz latvieši, nedz lietuvieši konkursā nav startējuši.

II vieta — Gems, autori — somi ALA Architects
III vieta — Estonia is on the verge of a new millennium, austrieši Bramberger [architects]Atelier Thomas Pucher
Lightfield, briti Gianni Botsford Architects
Crochet, igauņi Kosmos
lake whisper, šveicieši Localarchitecture
kivi kive sisu, somi architects FLN

Līdz 26.februārim konkursa labākie darbi būs apskatāmi ENM izstāžu namā Tartu. No 3. līdz 26.martam — Igaunijas Arhitektūras muzejā Tallinā.

Igaunijas arhitektūras žurnālā Maja lasi rakstu Tallinas un Helsinku urbānie linki—Talsinki vai Hellina? Ekonomiskā sadarbība pakāpeniski izlīdzina Tallinas un Helsinku atšķirības. Ekstrēmākā nākotne skan: progresīvie Talsinki un regresīvā Hellina.

Citur par Igaunijas arhitektūru: Igaunijas institūta mājas lapā, arhitektuur.ee vai 8 lappuses igauņu arhitektūras vēsturē — virtuālajā enciklopēdijā Estonica.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx