Light+Building 2004 Frankfurtē

Izjūtu reportāža no gaismas un arhitektūras meses Frankfurtē.

Bez ātruma limita uz Vācijas lielceļiem tuvojamies Frankfurtei. Pēc nakts rīta miglā iznirst augsti tēli…

Šogad kārtējā gaismas un arhitektūras mese Light+Building 2004. Pēc garās nakts brauciena soļoju paceltu galvu garām visām banku ēkām, kas skrāpē debesis, un izrādās, ka vietējais kvartāls ar laika mērogu 20—30 minūtes (ejot kājām), ir izstāžu komplekss, kur tūlīt sāksies ceļojums gaismas pasaulē! Kongresu ēkas priekšplānā maigi dzelteno toni sastāda bars ar taksometriem, un kompozīciju pasvītro melna biznesa cilvēku līnija, kuri, gaidot savu kārtu, godīgi stāv rindā!

Pirmajā dienā, neskatoties uz savam iemaņām arhitektoniski telpiskās vides uztverē, pavadu aptverot meses kompleksa plāna plašuma konfigurāciju. Taču drīz vien ar slīdošo ietvju palīdzību nododos šim ātrajam ceļošanas veidam no vienas halles uz nākamo. No dizaina līdz tehnoloģijai un ekonomijai, no studenta līdz firmai un internacionāliem brendiem. Iespēju laiks un telpa, kur uz pāris dienām satiekas pasaule. Informācijas kodols. Zinātne, tehnoloģija un komunikācija.
Pārpludināts ražotāju tirgus: moderns, klasisks, eksterjers, interjers, aksesuāri, tehnoloģija, ēku automatizācija. Gandrīz 10 hallēs, katrā 2—3 stāvos!

Mazs cinītis gāž lielu vezumu. Pētījumu degpunktā LED (Light Emitting Diodes) un optiskās šķiedras. Pavisam niecīgie gaismas avotiņi, kas pazīstami jau sen, bet pašlaik iekaro lielāko uzmanību! Arhitektūras un interjera nozares potenciāls! Gaismas avota nelielās dimensijas un programmēšanas iespējas ir izaicinājums jauniem zinātnes pētījumiem.

Visuzkrītošākais ir kvantitatīvais un kvalitatīvais disbalanss starp ražotājiem un dizaineriem. Kongresu nama zālēs (Ilusion un Fantasie) mijas Light Focus lekcijas. Lielāko dalu apmeklētāju sastāda vieslektori un studenti. Biļetes uz kongresu demokrātiskās cenās ir iespējams iegādāties, tikai uzrādot studenta apliecību! Trīs dienu lekciju kurss : dizains, tehnoloģija, jaunākie pētījumi. Gandrīz katra lekcija tiek aizsākta ar visai eksistenciāliem jautājumiem: KAS ir gaisma? KĀPĒC nepieciešams izglītot cilvēkus šajā jomā? KĀ tā ietekmē cilvēku? KĀ veidot sadarbību ar arhitektu? CIK liela nozīme gaismai arhitektūrā?

Neapšaubāmi, Eiropā gaismas dizaina nozare ir vēl autiņos tīta. Lielākā daļa patreiz praktizējošo gaismas dizaineru pulku sastāda arhitektūras, interjera un dizaina studiju absolventi. Izglītības iespējas šajā specifiskajā dizaina nozarē Eiropas telpā ir nelielas, it īpaši neeksistējošā profesionālā mācībspēka dēļ, kā arī nelielā universitāšu skaita, kas piedāvā šādas studiju programmas.

Pāršķirstot izstādes dalībnieku katalogu, zem L burta atrodu Latviju — vienīgais ieraksts: Stikla rūpnīca Grīziņkalns, kas arī kā vienīgais Baltijas valstu pārstāvis. Ar optimismu — mums vēl daudz kas nākotnē gaidāms un darāms!

Slēdzoties izstāžu hallēm, cilvēki sāk plūst pilsētas ielās. Gandrīz  katrā krustojumā pulcējas bariņš ar kamerām uz statīviem, lai pārbaudītu sava fotoaparāta nakts režīma iespējas. Nedaudz satraucošs mirklis pirms saules rieta. Satumstot pilsētā iedegas Luminale 2004 gaismas. Tikai otro reizi šī akcija Light+Building meses ietvaros, kas šogad pēc nostāstiem esot dubultojusi savus apmērus! Ēku fasādes, instalācijas, muzejus, galerijas, baznīcas, ballītes. ieskauj gaismas un skaņu vibrācijas. Nakts pilsēta ierauj cilvēkus savās ielās, apžilbina, apreibina! Stacijas fasāžu mainīgās gaismas noskaņas un trādi-rīdis uz skatuves iespiežas atmiņā, ķerot pēdējo vilcienu.

Un starp citu, lielākā daļa galveno stacijas ēku Vācijā pašlaik tiek rekonstruētas, nevis iemūrētas konsuma skavās.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
6 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Anastasija

un tu to visu redzēji?! palieku skaudīga:) un tevi tur Wismarā visu to māca par gaismām? kur tumshak, kur gaishak, kur zilu stariņu vajaga, kā dzelteno mājīgo dabūt?!.. Dabūsi lekciju kursabiedriem lasīt par Architectural Lighting Design! milzīgs prieks par tevi 🙂

ilze

Nezi´ cik nu es labi lekcijas lasiishu, bet viss info, kas manaa riiciibaa, buus arii Juusu riiciibaa! 😉 paldies Anastasijai-mums te aktiivaakaa telpa platformaa!!!!

Zeme

super….

Anastasija

un tu to visu redzēji?! palieku skaudīga:) un tevi tur Wismarā visu to māca par gaismām? kur tumshak, kur gaishak, kur zilu stariņu vajaga, kā dzelteno mājīgo dabūt?!.. Dabūsi lekciju kursabiedriem lasīt par Architectural Lighting Design! milzīgs prieks par tevi 🙂

sweet

ilzei visu cienju par rakstu, mācībām un vispār…

ilze

Nezi´ cik nu es labi lekcijas lasiishu, bet viss info, kas manaa riiciibaa, buus arii Juusu riiciibaa! 😉 paldies Anastasijai-mums te aktiivaakaa telpa platformaa!!!!

6
0
Lūdzu, komentējietx