Kur uzaug rītdienas arhitektūra

Jūlijā un augustā divpadsmit RTU studenti piedalījās Eiropas arhitektūras studentu asamblejas (EASA) rīkotajā divu nedēļu vasaras nometnē. Ikgadējais pasākums, kas šoreiz notika Budapeštā, pulcēja vairāk kā 400 studentus no 40 valstīm.

EASA veiksmīgi darbojas kopš 1981.gada. Tā ir nekomerciāla apolitiskā organizācija ar galveno mērķi — intensīvu ideju apmaiņu domubiedriem starpā. Izņemot pašus arhitektūras un pilsētplānošanas studentus, organizācijas darbībā aktīvi piedalās arī jaunie speciālisti. Parasti, tie ir maģistranti, kas vada vorkšopus. Projekti ir gan teorētiski, gan praktiski un kas īpaši svarīgi — lielākā daļa no projektiem savā būtībā ir eksperimentāli.

Katru gadu izvēlās galveno tēmu, kas saistīta ar kādu arhitektūras tendenci vai nometnes atrašanās vietu. Šī gada tēma bija — sabiedriskā telpa. Lai saprastu tās lomu un iespējas modernā pilsētā, tika rīkotās vairākas lekcijas. Arhitekti, kritiķi, pilsētplānotāji un ainavu arhitekti centās izskaidrot sabiedrisko telpu organizētības principus dažādās Eiropas pilsētās, tomēr galvenokārt viss notika ap Donavas krastmalu Budapeštā, kuras lielākais trūkums ir nepieejamība. No abiem Donavas krastiem paveras burvīgs skats uz pilsētu veidojošām daļām — Budu un Peštu. Tomēr, tieši pie upes atrodas autoceļi un tramvaji, kas neļauj piekļūt krastmalai.

Tieši tur, pie krastmalas uz diviem kuģiem dzīvoja ap 400 cilvēku — EASA 06 dalībnieki. Dzīvošanas apstākļi bija ekstremāli. Tomēr nekas nebiedēja topošos arhitektus. Neskaitot lekcijas, ēdienus un gulēšanu, pasākumu lielāka daļa notika ārpus kuģiem — pilsētā. Visinteresantākā nometnes daļa, protams, bija projektēšana un nakts uzdzīve, kas bieži notika vienviet. Budapeštas apbūvi galvenokārt veido perimetrāli kvartāli ar lieliem iekšējiem pagalmiem. Daudzos no tiem vidū ir pamestās rūpniecības vai milzīgas vecu biroju ēkas, kas šobrīd kalpo kā jauniešu un mākslinieku klubi. Tuzrakter un Szimpla Kert ir divi tādi «pagalmu» klubi, kur notika EASA vorkšopi.

Studenti varēja izvēlēties sev piemērotu projektu no 20 piedāvātajiem. Viens no vorkšopiem kurā piedalījās arī Latvijas studenti — spēļu laukuma pieaugušajiem projektēšana un montāža. Projekta mērķis bija instalācijas, kas dod iespēju darbināt ne tikai redzi, ar kuru parasti uztver arhitektūru, bet arī citas maņas — dzirdi un tausti. Rezultātā izvēlētais laukums pilsētas centrā mainīja ne tikai savu dabīgo reljefu, bet arī faktūru — mīksts zāles spilvens uz paugura atradās kopā ar mizas, smilts vai akmens laukumiem. Trose un virves pārvietošanos pa laukumu padara sarežģītu un interesantu. Viens pieskāriens un rodas skaņas no alumīnija loksnēm, kas piestiprinātas virvēm. Pat vējš varēja «iedarbināt» visu konstrukciju.

Citi projekta dalībnieki izgatavoja mēbeļu kolekciju, izmantojot gandrīz tikai atkritumus. Daudzi studenti bija pārsteigti, par to kāds potenciāls piemīt pilsētas izgāztuvei. Projekta dalībniekiem bija dota pilnīga brīvība — sākot no materiāla izvēles līdz objekta funkcijas noteikšanai. Nebija brīnums, ka tas bija viens no populārākiem projektiem. Jo vairāk tādēļ, ka mēbeles veidojuši arī daudzi slaveni arhitekti.

Neskatoties uz īso laiku (tikai 2 nedēļas) un ierobežotajiem resursiem, EASA nometnes laikā radās ne tikai jauni kultūras objekti, bet arī filmas, mediju projekti. Bet galvenais — dzima entuziasms, kurš noteikti būs jaunās Eiropas arhitektūras pamatsastāvdaļa.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx