Kīleveina grāvis kā mikrorajona mugurkauls

Vēl tikai šodien Arhitektu namā, nākamnedēļ jau Jelgavā varēs iepazīties ar trešā Latvijas arhitektūras skolu plenēra studentu deviņu komandu priekšlikumiem Kīleveina grāvja telpiskajai attīstībai. Plenēra idejas autors Sergejs Ņikiforovs par tā rezultātu ir gandarīts, kā galveno uzskatot iespēju dažādajiem studentiem strādāt vienotā komandā.

No 15.—19.septembrim notikušais Latvijas Arhitektu savienības organizētais arhitektūras skolu plenērs šogad pulcēja vairāk nekā 60 studentus no Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Lauku inženieru fakultātes un Rīgas Celtniecības koledžas. Visos izstādē skatāmajos projektos Kīleveina grāvis iezīmēts kā mikrorajona mugurkauls. Jaunieši centušies rast optimālus risinājumus teritorijas funkcionālajam zonējumam, transporta shēmām, apbūvei un teritorijas labiekārtojumam. Galvenais jautājums, uz kuru meklētas atbildes, — kā piešķirt šarmu šai bijušās rūpnieciskās teritorijas centrā esošajai Pārdaugavas vietai, kas šobrīd ir pamesta un paslēpta no apkārtējiem skatieniem.

Plenēra laikā studenti tikās un savas idejas pārrunāja ar arhitektiem, ainavu arhitektiem un attīstītājiem, kuri jau strādā pie konkrētiem Kīleveina grāvja teritorijā iecerētiem projektiem. Līdz ar to gandrīz visos studentu darbos ņemti vērā esošie Kīleveina attīstības plāni: Jaunais Rīgas administratīvais centrs, Latvijas Universitātes Studentu pilsētiņa, Burusalas projekts, kas paredz šajā Rīgas centram tuvajā teritorijā veidot daudzfunkcionālu kompleksu ar birojiem, viesnīcu,  tirdzniecības platībām, dzīvojamām zonām, promenādēm un atpūtas iespējām  ūdens tuvumā, ko piedāvā tiešā Daugavas un Kīleveina grāvja atrašanās šī projekta teritorijā.

Topošie arhitekti, arhitekti—tehniķi, pilsētplānotāji un ainavu arhitekti uzskata, ka Rīgai jātop zaļākai un iedzīvotājiem draudzīgākai — mazāk transporta un sastrēgumu, vairāk gājēju un velo celiņu, kā arī iespēju ikvienam jebkurā gadalaikā atrast sev tīkamu nodarbošanos pilsētvidē.

Plenēra idejas autors — LAS priekšsēdētājs Sergejs Ņikiforovs par vienu no galvenajiem plenēra uzdevumiem uzskata iespēju trīs arhitektūras skolu studentiem strādāt vienotā komandā, mācoties vienam no otra. Protams, ne mazāk svarīgi bija apskatīt diskutablas pilsētas teritorijas, meklēt idejas un risinājumus problēmām, ar ko nākas saskarties šo teritoriju attīstītājiem. Turklāt tās tika risinātas, ievērtējot pēc iespējas lielāku procesa rezultātā ieinteresēto dalībnieku loku. Būtiski, ka plenēra dalībnieku priekšlikumi nav balstīti vien uz ievadlekcijās saņemtās informācijas — par pilsētas attīstību, transporta problēmām, hidroloģiju un arhitektūras vēstures jautājumiem, bet arī uz diskusijām ar profesionāļiem, teritorijas iedzīvotājiem, apkārtējo zemju īpašniekiem un attīstītājiem par Kīleveina pagātni, nākotni un tagadni.

Ņikiforovs ir gandarīts par plenēra rezultātu — teritorijas logotipu un astoņiem priekšlikumiem Kīleveina telpiskajai attīstībai. Apmierināts ir arī SIA Dommo valdes pārstāvis Valdis Gailītis: «Jaunajiem un drosmīgajiem pieder pasaule, tāpēc mēs atbalstam šo arhitektūras studentu prāta vētru un apsvērsim iespēju kādas no viņu idejām integrēt arī Burusalas kvartāla projektā.»

Nākamnedēļ studentu plenēra darbu izstāde ceļos uz Jelgavu un būs skatāma Latvijas Lauksaimniecības universitātes Lauku inženieru fakultātes telpās.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
1 Komentri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Velta, LAS

Atvainojos visiem plenēra dalībniekiem par radīto organizatorisko bardaku, jo biju spiesta "ielekt" jau iesāktajā procesā pēc komandējuma. Līdz šim mums ļoti palīdzējā Jauno arhitektu kustība, kas kārtoja tehniskās lietas. Atvainojos arī par iespējamām kļūdām diplomos. Gribēju pievērst jūsu uzmanību sekojošam. Šis nav ne pirmais, ne ceru, pēdējais plenērs. Tāpēc būtu jauki, ka dažus instrumentus (garo metāla lineālu, nažus) un materiālu (sarkano oracal plēvi rullī) mums būtu iespējams izmantot arī nākotnē. Jūs taču aizejot no restorāna, neņemat līdzi nazi un dakšiņu? Sakarā ar izstādi. Dažu darbu autori nav uzrādījuši savus pilnos vārdus un uzvārdus. Lai arī ir pagājis laiks un izstāde… Lasīt vairāk »

1
0
Lūdzu, komentējietx