Arhitektūras izglītība Delftā

«Ne tikai rekonstrukcijas programmā, bet arī citās uzsvars tiek likts uz izpēti un uzdoti daudzi jautājumi, pirms atrodas atbilde, kā projektam būtu jāizskatās. Tieši diskusijas ar pasniedzējiem un studentiem uzskatu par lielāko ieguvumu,» par maģistrantūras studijām Delftas Tehniskajā universitātē stāsta Brigita Bīviņa.

Delftas Tehniskā universitāte (TU Delft) ir viena no lielākajām Nīderlandes universitātēm. Tā sastāv no astoņām fakultātēm, un katra no tām mitinās savā ēkā. Studentu pilsētiņu papildina Mecanoo projektētā bibliotēka, kurai gandrīz visu laiku tiek remontēts ar zālienu klātais jumts, un studentu vidū par Star Wars kuģi dēvētā universitātes aula ar ēdnīcu pirmajā stāvā. Studentu nacionālā piederība ir visai raiba — itāļi, spāņi, grieķi, ķīnieši, turki, paši nīderlandieši —, un mācību valoda maģistra studijām ir angļu.

Arhitektūras fakultāte (Bouwkunde, BK) atrodas nedaudz atstatus no studentu pilsētiņas centra. Pagājušā gada maijā dzelzsbetona ēkā izcēlās ugunsgrēks, un vēlāk tā tika nojaukta, jo konstrukcijas vairs nebija izmantojamas. Kā Nīderlandē ierasts, lietas tika risinātas ātri, un jau pēc nedēļas pļavā blakus krāsmatām rindojās Arhitektūras fakultātes teltis, kurās pirmos rudens semestra mēnešus notika projektēšana. Ātri vien tika izsludināts konkurss jaunai ēkai un arhitektūras fakultātes pagaidu mītnei kādā no esošajām ēkām, to sapucējot. Pirmajos studiju mēnešos bija grūti nepārtraukti sekot līdzi, kurā no citu fakultāšu auditorijām rīt notiks lekcija. Paralēli notika būvdarbi pašreizējā BK ēkā. Šā gada maijā pārbūve bija beigusies, un studenti un pasniedzēji varēja sākt pilnvērtīgi strādāt. Pagalmos starp ēkas spārniem tika izbūvēti stikla kubi, vienā no tiem atrodas Delftas Dizaina skolas (Delft School of Design, DSD) telpas un liela auditorija, bet otrā — viss nepieciešamais maketu izveidei.

Neskatoties uz garajiem gaiteņu labirintiem, ēkas plānu planšetes katrā stāvā un milzīgi burti virs gaiteņiem un auditorijām ļauj nenomaldīties un paspēt uz lekciju laikā. Fakultātes bibliotēkā ir pietiekami plašs grāmatu un periodisko izdevumu klāsts, kuru iespējams papildināt, digitāli nosūtot pieprasījumu pēc attiecīgās grāmatas. Pārsteidzoši ātri tiek saņemta apstiprinoša vai atsevišķos gadījumos negatīva atbilde. Delftas TU BK studentiem ir arī iespēja par pieņemamu summu iegādāt abonementu uz Nīderlandes Arhitektūras Institūta (NAi) bibliotēku.

Delftas Tehniskajā universitātē maģistra grādu (Master of Science Architecture, Urbanism & Building Sciences) iespējams iegūt vienā no četrām galvenajām pamatnozarēm: arhitektūra, urbānisms, ēku tehnoloģija un nekustamais īpašums. Arhitektūra savukārt dalās astoņās apakšnozarēs. Iespējams izvēlēties alternatīvu projektēšanas programmu, ko piedāvā DSD, vai, piemēram, Urban emergencies.

Divi studiju gadi maģistra grāda iegūšanai ir sadalīti četros semestros. Pēdējos divos tiek izstrādāts maģistra diplomprojekts un rakstīts maģistra darbs. Pirmajā semestrī izvēlējos RMIT (rekonstrukcijas) programmu, kuru turpināšu arī otrajā studiju gadā. Otrais semestris ir visbrīvākais izvēles ziņā — ar vienu noteikumu — jāsavāc 30 kredītpunkti, kas atbilst aptuveni 6 mācību priekšmetiem. Izvēlējos programmu Architecture and dwelling ar projektu XL revisited. Kursadarbi, kas izstrādāti šī projekta laikā, tiks izstādīti Roterdamas arhitektūras biennālē.

Studenti katrā projektēšanas apakšnozarē tiek sadalīti pa tēmām (pēc pašu izvēles) tā, lai pie katras strādātu ne vairāk kā trīspadsmit cilvēku. Darbs notiek individuāli, atsevišķās programmās — grupās. Pie katras tēmas ir piesaistīti divi pasniedzēji, RMIT programmā viens no tiem konsultē par arhitektūru, otrs — par konstrukcijām. Kursa darbs jāizstrādā pietiekoši detalizēti, tai pat laikā neaizmirstot parādīt ideju ar vienkāršām un saprotamām diagrammām. Projektēšana notiek divas reizes nedēļā un sava ideja jāaizstāv reizi nedēļā pārējo 12 studentu un pasniedzēju priekšā. Vērtīgas ir diskusijas, kas raisās pēc prezentācijām un studenti tiek aicināti ne tikai aizstāvēt savu viedokli, bet arī izteikt saturīgu kritiku par kursa biedra darbu. Būtisks ir arī fakts, ka gala atzīme ir par visu semestra darbu kopumā. Pasniedzēji visai negatīvi skatās uz pēdējā nedēļā sasteigtiem darbiem un pastāv iespēja saņemt zemu novērtējumu.

Atzīme 10 šeit nav iespējama, un 5,9 ir par zemu, lai priekšmets būtu nokārtots sekmīgi. Svarīgākās ir semestra vidus prezentācijas un gala prezentācija, kas notiek, klātesot visiem attiecīgās programmas pasniedzējiem, kā arī pieaicinātajiem kritiķiem. Noteicošais ir otrā studiju gada, otrā semestra sākumposms, kad notiek tā saucamās go / no go prezentācijas, kurās izšķiras, vai pasniedzēji atļaus turpināt darbu pie maģistra projekta, vai studentam būs jāmēģina vēlreiz jau pēc gada.

Pirmajā semestrī mācību priekšmetu izvēle ir ierobežota, un līdzās projektēšanai tiek piedāvāti katrai programmai noteikti priekšmeti. RMIT programmu papildina ēku konservācijas tehnoloģijas, būvvēsture, būvkonstrukcijas rekonstruējamās ēkās. Notika arī lekcijas, kurās reizi nedēļā par savu darbu stāstīja praktizējoši arhitekti. Visiecienītākā bija Arhitektūras vēsture ar atraktīvo pasniedzēju Hansu van Daiku (Hans van Dijk), kurš ar dažādiem iestarpinājumiem un sarkastiskiem izteikumiem padarīja lekcijas par ļoti apmeklētām izrādēm.

Otrajā semestrī izvēlējos priekšmetus Kino un arhitektūra, kurā katru otrdienas vakaru skatījāmies filmas turpat fakultātē, pēcāk tās pārrunājām un semestra beigās bija jānodod referāts. Esmu sajūsmā par Patrika Hīlija (Patrick Healy) Uztveres fenomenoloģijas lekcijām. Viņš ir ļoti zinošs, un māk stāstīt ar labu britu humoru, dažreiz arī nedaudz uzdziedot. Vērtīgi mācību priekšmeti bija Arhitektūras studijas un Arhitektūras kritika. Pirmajā tika analizēts kāds mūsdienu projekts, sākot ar ideju un beidzot ar fasādes materiāla izvēli, bet pēdējā bija jāraksta eseja par tēzi, kas saistīta ar analizētā projekta problemātiku. Ik nedēļu pasniedzējs un grupas studenti sasēda pie galda, un notika diskusijas, kas bieži ieilga līdz vēlam vakaram.

Pieturzīmes

  • Diezgan bieži Arhitektūras fakultātē notiek vieslekcijas un semināri, piemēram Indesem vai Capita selecta lekcijas. Iespējams apmeklēt lekcijas arī Berlages institūtā un NAi Roterdamā.
  • Universitāte ir ļoti datorizēta. Piemēram, uz eksāmeniem ir jāreģistrējas digitāli vismaz divas nedēļas pirms eksāmena. Uz nākamā semestra mācību priekšmetiem ir jāreģistrējas interneta adresē, kura tiek atsūtīta uz e-pastu. Tāpat ir jāreģistrējas arī studentu datu bāzē Blackboard.
  • Visās telpās, kas ir paredzētas studentu darbam, un to nav mazums, ir pietiekami daudz elektrības rozešu, kur pabarot savu klēpjdatoru. Printēšanas un skanēšanas pakalpojumi tiek veikti digitāli no studiju sākumā saņemtā konta, kuru iespējams papildināt. No sava klēpjdatora iespējams nosūtīt rasējumu uz kādu no universitātes printeriem, un no universitātes skanera — bildi uz studenta e-pastu. Fakultātes veikaliņā blakus grāmatām tiek tirgoti arī materiāli maketu izgatavošanai.
  • Delfta ir universitātes pilsēta, un studentu ir tūkstošiem. Atrast dzīvesvietu šeit pašam uz savu galvu ir visnotaļ problemātiski. Vienīgais kopmītņu piešķīrējs DUWO prasa neadekvāti lielas summas par piedāvātajām istabām, bez tam līgums jāslēdz uz desmit mēnešiem, un lauzt to nav iespējams. Man paveicās ar paziņu palīdzību atrast dzīvesvietu pirmajiem trim mēnešiem, kas deva iespēju meklēt pastāvīgu apmešanās vietu tuvu Arhitektūras fakultātei.
  • Jau pirmajā nedēļā kļūst skaidrs, ka bez velosipēda neiztikt. Ar šo transporta līdzekli Delftā pārvietojas visi. Stāvlaukumā pie universitātes brīžiem jāpadomā, kur tieši starp simtiem citu savs braucamais atstāts.

Mācību priekšmetu saraksts un apraksts. Mācību maksa.

Pirmajā mācību gadā Brigita Bīviņa studēja Delftas Tehniskajā universitātē ar VKKF atbalstu.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
14 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Arturs Lapiņš

… spriežot pēc mājas lapas, izskatās, ka van Daiks gan vairāk nodarbojas ar dzeramā ūdens attīrīšanas pētījumiem… vai tas ir kāds cits?

Brigita

Cits gan.

Romans S.

# EU/EFTA* nationals born after August 31st 1980 € 1,620 per year

# EU/EFTA nationals born before September 1st 1980 € 2,196 per year

a kapec ta?

Punkyface

laikam vairs nemācīšos …

Nauris

Tās cenas pret kvalitāti salīdzinājumā ar LV ir vienkārši saldāmaize 🙂

Romans Siņicins

a tu macijies tur un seit? 😉

Arturs Lapiņš

… spriežot pēc mājas lapas, izskatās, ka van Daiks gan vairāk nodarbojas ar dzeramā ūdens attīrīšanas pētījumiem… vai tas ir kāds cits?

Brigita

Cits gan.

Romans S.

# EU/EFTA* nationals born after August 31st 1980 € 1,620 per year

# EU/EFTA nationals born before September 1st 1980 € 2,196 per year

a kapec ta?

Kārlis Bērziņš

Austrijā ir līdzīgas maksas politika- <30 – par mācībām jāmaksā nav! > 30 – 370 euro semestrī. Tiem, kas nav EU – ap 2700 euro gadā. (+/- aptuveni skaitļi)

Šāda stratēģija, manuprāt, ir izskaidrojama ar "vecāko" studentu motivācijas trūkumu doties darba tirgū! Tādēļ, ja vēlies studēt šādā vecumā, studenta atvieglojumi vairs nav pieejami!

Punkyface

laikam vairs nemācīšos …

Nauris

Tās cenas pret kvalitāti salīdzinājumā ar LV ir vienkārši saldāmaize 🙂

Romans Siņicins

a tu macijies tur un seit? 😉

14
0
Lūdzu, komentējietx