Zunda tilta konkurss. Kopsavilkums

Aprīļa sākumā noslēdzās metu konkurss gājēju un velosatiksmes tiltam pāri Zundam, par labāko 11 darbu konkurencē atzīstot MARK arhitektu priekšlikumu, kas izstrādāts sadarbībā ar Inženieru biroju “Kurbada tilti”. Ar šo beidzot ir sperts manāms solis plānā izveidot ērtu mūsdienīgu savienojumu starp Ķīpsalu un Pārdaugavu, kas RTU kompleksu sasaistītu ar Pārdaugavu.

Otro vietu konkursā ieguva metas, kura autori ir MADE arhitekti  sadarbībā ar PROJEKTS 3 un Evu Abduļinu. Trešā vieta piešķirta LEVINS ARHITEKTU darbam. Papildus — veicināšanas godalgu ieguva arī priekšlikums, kura autori ir Alsins Architecture Latvija, Sergejs Kopils un Andrejs Kopils.

Pirmo vietu ieguvušajā metā augstvērtīgas publiskās ārtelpas risinājumi panākti, veidojot plašas terases ūdensmalās, labiekārtotus skvērus un bagātīgus apstādījumus abos tilta galos. Tilta konstrukcijai piedāvāts izmantot līmētā koka laidumus uz dzelzsbetona balstiem. Līmētais koks ir dabai draudzīgs materiāls ar daudzām priekšrocībām, piemēram, salīdzinoši nelielu pašsvaru, lielu nestspēju un estētisku pievilcību.

Rīgas pilsētas galvenā dizainere un metu konkursa žūrijas komisijas locekle Evelīna Ozola pirmo vietu ieguvušo darbu raksturo kā augstā detalizācijas pakāpē izstrādātu un rūpīgi pārdomātu metu. «Tajā piedāvātā tilta konstrukcija demonstrē ekoloģisku ievirzi. Īpaši uzteicama ir tilta integrācija pilsētvidē — abos Zunda krastos radīta ainaviski pievilcīga, daudzfunkcionāla publiskā ārtelpa. Tilta risinājums ir pragmatisks, vienlaikus tam piemīt atturīgs, mūsdienīgs, vidē iederīgs arhitektoniskais tēls. Tilta īstenošana sniegs kvalitatīvu pienesumu mobilitātei un publiskajai ārtelpai Pārdaugavā.»

Jāatgādina, ka idejas par ciešāku Ķīpsalas sasaisti ar Pārdaugavu daudz tika cilātas jau vienā no pirmajiem Daces Kalvānes rīkotajiem Rīgas pilsētplānošanas plenēriem pirms 20 gadiem. Vēl aktuālāka tilta ideja tieši šajā vietā kļuva, kad toreizējā Ūdens ielā ienāca RISEBA augstskola ar 2011. gadā dibināto Arhitektūras un dizaina fakultāti. Piedevām, 2019. gadā, aizbildinoties ar drošības apsvērumiem un slikto tehnisko stāvokli, tika slēgts padomju laika tiltiņš, kas nodrošināja ātrāko gājēju ceļu no Ķīpsalas Dzegužkalna un Iļģuciema virzienā.

Iecerētā tilta izbūve iekļaujas ne tikai plašākos plānos par veloinfrastruktūras izbūvi un Zunda kanāla apkārtnes sakārtošanu, bet palīdz iedzīvināt vīziju par augstskolu savienošanu tā sauktajā “zināšanu jūdzē” Daugavas kreisajā krastā. Savienojot Paula Valdena ielu Ķīpsalā ar Durbes ielu Daugavas kreisajā krastā, RTU komplekss iegūst tiešāku saikni ne tikai ar RISEBA augstskolu, bet arī ar ne pārāk tālu esošo Rīgas Stradiņa universitāti. Zunda tilta izbūve plānota līdz 2026. gada pavasarim.

Konkursa labākie darbi

Pirmā vieta — ABI DIVI—  MARK ARHITEKTI

Žūrija: «Augstā detalizācijas pakāpē izstrādāts un rūpīgi pārdomāts mets. Piedāvātā tilta konstrukcija demonstrē ekoloģisku ievirzi. Īpaši uzteicama ir tilta integrācija pilsētvidē –  abos Zunda krastos radīta ainaviski pievilcīga, daudzfunkcionāla publiskā ārtelpa. Tilta risinājums ir pragmatisks, vienlaikus tam piemīt atturīgs, mūsdienīgs, vidē iederīgs arhitektoniskais tēls.»

MADE arhitekti

Otrā vieta — ZZUUNNDDSS — MADE arhitekti

Žūrija: «Tilta arhitektoniskajā tēlā izmantoti grafikas dizaina elementi, tas ir spilgts un dzīvespriecīgs, ar atmiņā paliekošu raksturu. Risinājums piešķir vietai unikālu identitāti un ir iederīgs dinamiskā vidē starp divām augstskolām. Tomēr tilta apkārtnes ainaviskajam un labiekārtojuma risinājumam autori veltījuši par maz uzmanības.»

LEVINS arhitekti

Trešā vieta — ZUT 001 — LEVINS arhitekti

Žūrija: «Skulpturāls tilta risinājums ar daudzām oriģinālām detaļām, kurā monumentalitāte veiksmīgi līdzsvarota ar vizuālu vieglumu. Tilta forma ir vienkārša, bet eleganta, publiskā ārtelpa Zunda krastos – plaša, bagātīga. Tilta konstrukcijas apzaļumošana ir oriģināla pieeja, tomēr šāds risinājums nav racionāli īstenojams un uzturams ilgtermiņā.»

Alsins Architecture Latvija

Veicināšanas godalga — PROTOTILTS  — Alsins Architecture Latvija

Žūrija: «Drosmīgs, futūristisks, taču līdz ar to arī riskants piedāvājums inovatīvai tilta konstrukcijai. Apsveicams mēģinājums ar jaunu tehnoloģiju palīdzību veidot jaunu arhitektūras valodu.»

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
2 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Pēteris Bajārs

mirror mirror on the wall
who’s the safest of them all…

east village 141

nothing’s safe in world of this
neither bridge ,nor house at all
unless is built of mirror wall

2
0
Lūdzu, komentējietx