Rīgas Pils atjaunotāji vēlas kliedēt šaubas

A4D saņēmis vēstuli no Rīgas Pils atjaunošanas padomes, kas, reaģējot uz SIA Virtu pretenziju pret Rīgas Pils priekšpils projekta konkursu, kā arī uz informāciju par dažu citu arhitektu neapmierinātību ar konkursu, šo jautājumu plaši izsprieda savā sēdē. Padome arī lēmusi, ka diskusiju rezultātu būtu lietderīgi apkopot kā paziņojumu un publicēt A4D, lai veicinātu ar Rīgas pils atjaunošanu saistīto procesu pārskatāmību.

Rīgas Pils atjaunošanas padomes paziņojums

Atbildot uz SIA Virtu iesniegto pretenziju pret atklāto konkursu Rīgas pils Priekšpils rekonstrukcijas restaurācijas skiču un tehniskā projekta izstrāde un autora uzraudzības noteikšana.

Rīgas Pils atjaunošanas padome (turpmāk — Padome) kārtējā sēdē 2008.gada 16.decembrī izskatīja un vispusīgi apsprieda SIA Virtu iesniegto pretenziju, kā arī atsevišķu arhitektūras nozares speciālistu neoficiāli izteikto neapmierinātību ar atklāto konkursu Rīgas pils Priekšpils rekonstrukcijas restaurācijas skiču un tehniskā projekta izstrāde un autora uzraudzības noteikšana (turpmāk — konkurss). Diskusiju rezultātā Padome vienojās par sekojošo:

Padome izsaka nožēlu par to, ka atsevišķu profesionāļu vidū valda neapmierinātība ar notikušo konkursu, tādejādi apšaubot visai nācijai nozīmīga objekta atjaunošanas gaitas godīgumu, kuras visos posmos Padome ir apņēmusies nodrošināt maksimālu caurspīdīgumu un pilnīgu atklātību. Viens no šādas neapmierinātības cēloņiem ir nepietiekama komunikācija ar sabiedrību, par ko Padome uzņemas atbildību un apņemas turpmāk nodrošināt lielāku procesu pārskatāmību. Padome pateicas pretenzijas autoriem par norādi uz nepilnībām konkursa gaitā. Otrs pretenziju cēlonis ir krīze darba tirgū, par ko Padome nekādā ziņā nav atbildīga. Trešais un galvenais cēlonis ir Rīgas pils kā unikāla valsts nozīmes kultūras pieminekļa īpatnības un statuss, kas pats par sevi diktē īpašas prasības pret izpildītājiem, kā arī kultūras vērtību saglabāšanas jomā strādājošu augstas kvalifikācijas speciālistu deficīts Latvijā.

Konkurss bija atklāts un tajā varēja piedalīties jebkurš šīs nozares speciālists, kurš spētu pildīt konkursa nosacījumus. Konkursa nosacījumi savukārt izriet no attiecīgā objekta īpatnībām. Rīgas pils ir unikāls kultūrvēstures, arheoloģijas un arhitektūras piemineklis, kas pilda arī valsts reprezentācijas funkcijas un ir saistīts ar valsts drošību. Līdz ar to atbildība par rezultātu ir ļoti augsta, tāpēc arī prasība pēc restaurācijas speciālistu iesaistes un ievērojamas apdrošināšanas summas ir pamatota. Speciālistu skaits un summas lielums varētu būt apspriežams un nelielās robežās modificējams, taču tas nemainītu šīs, mūsuprāt, neatņemamās prasības būtību. Savus noteikumus diktē arī uzstādītie termiņi. Tie nedod pamatu, balstoties uz izteikto kritiku un no tās gūtajām atziņām, rīkot jaunu konkursu.

Ņemot vērā Rīgas pils nozīmi, par to ilgstošā laikaposmā ir veikta plaša vēsturiskā, arhitektoniskā un mākslinieciskā izpēte, kuras rezultāti veido milzīgu publiskotu un atklātos arhīvos pieejamu materiālu apjomu, kas ir pārāk liels, lai to pievienotu konkursa Nolikumam. Padome aicina interesentus iepazīties ar šiem publiski pieejamajiem materiāliem, lai labāk izprastu objekta sarežģītību, lielo laika, darba un zināšanu apjomu, ko tas prasa, un izvērtētu savas iespējas un interesi pieteikties nākamajā pils renovācijas kārtā vai veicināt šīs valstij nozīmīgās būves atjaunošanu ar padomiem, ierosinājumiem vai kritiku. Jo tikai ar nominālu profesionālo kvalifikāciju, bez dziļām priekšzināšanām un šī objekta dažādo aspektu apzināšanās darbs pie tā nav iespējams.

Objekta īpatnību un nozīmes diktētās konkursa prasības saviem spēkiem pildīt nespēja arī tajā uzvarējušā uzņēmuma dalībnieki — SIA Arhitektoniskās izpētes grupa un SIA Inženieru birojs Būve un Forma — katrs atsevišķi. Šim nolūkam tie apvienojās, izveidojot pilnsabiedrību Pils projekts. To darīt bija iespējas arī citiem interesentiem. Padome izsaka nožēlu, ka tas netika darīts, jo tas radītu konkurenci un salīdzināšanas iespējas.

Padome ir pārliecināta, ka visās Rīgas pils atjaunošanas stadijās galvenajam vadmotīvam un mērķim ir jābūt šī unikālā objekta vērtību saglabāšanai, kas ir arī šīs Padomes dibināšanas mērķis un tās misija. Šīs prioritātes gaismā un izvērtējot šī objekta īpatnības, Padome nonāca pie secinājuma, ka konkursa noteikumi tomēr nevarēja būt kardināli citādi, un konkurss ir devis rezultātu, kas vieš pārliecību par virzīšanos uz Rīgas pils atjaunošanas procesa galveno mērķi. Konkursā uzvarējušais uzņēmums ir daudzu gadu garumā pierādījis iespējas un, kas šai gadījumā ir ne mazāk svarīgi, — interesi un rūpi — saglabāt pils mākslas un kultūras vērtības un atjaunot to atbilstoši mūsdienu prasībām. Tam ir dziļākas un plašākas zināšanas, pieredze un iestrādes par Rīgas pili kā jebkuram citam šīs jomas uzņēmumam Latvijā. Tai pat laikā Padome paziņo, ka prasību līmenis un atbildība pret darbu izpildītājiem būs nemainīgi augsti.

Līdz ar to Padome secina, ka konkursā iegūtais rezultāts profesionālā skatījumā Rīgas pilij ir labvēlīgs. Padome arī turpmāk sekos līdzi visiem ar pils renovāciju saistītajiem procesiem gatavībā informēt par to sabiedrību un būs pateicīga profesionāļiem un interesentiem par komentāriem un procesa gaitā atklātajām nepilnībām vai pat aizdomām par tām. Jo tas palīdzēs mums virzīties uz kopīgo mērķi, kam ir paliekošāka vērtība un kam jāstāv pāri individuālajām ambīcijām un pagaidu ekonomiskajām grūtībām.

Rīgā, 2009.gada 13.janvārī

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
14 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
restaurātors

liels paldies A4D par informāciju!

bet paldies arī birojam ‘virtu’ par izrādīto aktivitāti, bez kuras laikam arī šis raksts nebūtu parādījies. JO informācijas par konkursa norisi publiskā telpā nebija. par ko tas liecina?

vai uzvarējušo biroju savienības PILS PROJEKTS personības spēs tikt galā ar uzdevumu- Rīgas Pils rekonstrucijas rezultātā panākt pils vēsturisko vērtību saglabāšanu caur mūsdienīgas , labas arhitektūras klātesmību? panākt LABU ARHITEKTūRU Pils Rekonstrukcijā, nevis tikai vēsturisko izpēšu ‘konsekvenču’ realizāciju iekštelpu interjeros un eksterjeros.

Rīgas Pils ir Rīgas simbols un šim simbolam ir jābūt atvērtam un modernam, nevis tikai ar skatu uz pāgātni. arī restaurācijas procesam ir jābut atvērtam.

jtd

Labu filoloģisku izglītību laikam šī rakstītājs baudījis 🙂

Neatbildēts paliek jautājums, kāpēc situācijās, ja netiek izsludināts starptautisks konkurss, bet ir labi zināms, ka pašu zemē ir tikai 1 pretendents, kas darbu spēj veikt, pie tam, daudzu gadu garumā to arī dara (nesaņemot ne publisku fuj, ne tiesas darbus par nekvalitatīva darba radītu zaudējumu piedzīšanu, ko abus varētu pieņemt par pietiekami augstas kvalifikācijas rādītājiem), vispār nepieciešams konkurss. Vai tikai tāpēc, ka kāds ierēdnis līdz galam neizdomājis kādā likumā vai MK noteikumā tā ierakstījis?

novērotājs

vai man’ dieniņ’ , tas nu gan ir tekstiņš ko vērts tāda kā attaisnošanās vēstulīte, bet glancēta un kas tieši domāts ar "krīzi darbaspēka tirgū"?? šķiet, ka darba trūkuma apstākļi būtu jāuzskata drīzāk taču par veicinošu faktoru arī vienam neērtam konkursam tas ko, atbildi rakstot, Rīgas Pils Padome varbūt tomēr nav izpratusi, ir, ka šāda mēroga Valsts reprezentācijas objektam būtu nepieciešama pietiekami augstvērtīga arhitektoniskā koncepcija, un tikai otrkārt – korekti restaurācijas procesi, un treškārt – tehnoloģiski nevainojami atrisināti inženiertīkli, protams ja to otro un trešo varam cerēt, tad tas pirmais laikam ir tas, ko arhitekti profesionāļi vaimanā un kas patreiz… Lasīt vairāk »

interesents

sakiet, kur var iepazīties ar Rīgas Pils Padomes sastāvu un jau notikušā konkursa nolikumu un rezultātiem.

atbildētājs

http://www.lik….php?id=173290

Viesis

padomes sastāvs arī ir ar koruptīvām pazīmēm.

jārīko normāls atklāts konkurss.

Viesis

Attiecībā uz konkursa materiāliem – ar tiem jebkurš interesents varēja iepazīties Iepirkumu uzraudzības birojā, kur var iepazīties arī ar konkursa rezultātiem.

Attiecībā uz padomes sastāvu – jāpapildina, ka vēsturniece Māra Caune ir paziņojusi par savas darbības pārtraukšanu padomē un Finanšu ministrijā ir nomainījies valsts sekretārs.

Grūti, ko atbildēt iepriekšējā komentētāja teiktajam, jo viņam nav priekšstata par padomes būtību. Ieteiktu iepazīties ar tās nolikumu un dibināšanas vēsturi. Padome darbojas pie Valsts prezidenta institūcijas uz sabiedriskiem pamatiem (t.i. padomes locekļi nesaņem algu, ne arī jebkādu citu finansiālu motivāciju). Tai ir konsultatīvas un rekomendējošas funkcijas.

restaurātors

liels paldies A4D par informāciju!

bet paldies arī birojam ‘virtu’ par izrādīto aktivitāti, bez kuras laikam arī šis raksts nebūtu parādījies. JO informācijas par konkursa norisi publiskā telpā nebija. par ko tas liecina?

vai uzvarējušo biroju savienības PILS PROJEKTS personības spēs tikt galā ar uzdevumu- Rīgas Pils rekonstrucijas rezultātā panākt pils vēsturisko vērtību saglabāšanu caur mūsdienīgas , labas arhitektūras klātesmību? panākt LABU ARHITEKTūRU Pils Rekonstrukcijā, nevis tikai vēsturisko izpēšu ‘konsekvenču’ realizāciju iekštelpu interjeros un eksterjeros.

Rīgas Pils ir Rīgas simbols un šim simbolam ir jābūt atvērtam un modernam, nevis tikai ar skatu uz pāgātni. arī restaurācijas procesam ir jābut atvērtam.

jtd

Labu filoloģisku izglītību laikam šī rakstītājs baudījis 🙂

Neatbildēts paliek jautājums, kāpēc situācijās, ja netiek izsludināts starptautisks konkurss, bet ir labi zināms, ka pašu zemē ir tikai 1 pretendents, kas darbu spēj veikt, pie tam, daudzu gadu garumā to arī dara (nesaņemot ne publisku fuj, ne tiesas darbus par nekvalitatīva darba radītu zaudējumu piedzīšanu, ko abus varētu pieņemt par pietiekami augstas kvalifikācijas rādītājiem), vispār nepieciešams konkurss. Vai tikai tāpēc, ka kāds ierēdnis līdz galam neizdomājis kādā likumā vai MK noteikumā tā ierakstījis?

novērotājs

vai man’ dieniņ’ , tas nu gan ir tekstiņš ko vērts tāda kā attaisnošanās vēstulīte, bet glancēta un kas tieši domāts ar "krīzi darbaspēka tirgū"?? šķiet, ka darba trūkuma apstākļi būtu jāuzskata drīzāk taču par veicinošu faktoru arī vienam neērtam konkursam tas ko, atbildi rakstot, Rīgas Pils Padome varbūt tomēr nav izpratusi, ir, ka šāda mēroga Valsts reprezentācijas objektam būtu nepieciešama pietiekami augstvērtīga arhitektoniskā koncepcija, un tikai otrkārt – korekti restaurācijas procesi, un treškārt – tehnoloģiski nevainojami atrisināti inženiertīkli, protams ja to otro un trešo varam cerēt, tad tas pirmais laikam ir tas, ko arhitekti profesionāļi vaimanā un kas patreiz… Lasīt vairāk »

interesents

sakiet, kur var iepazīties ar Rīgas Pils Padomes sastāvu un jau notikušā konkursa nolikumu un rezultātiem.

atbildētājs

http://www.lik….php?id=173290

Anonymous

padomes sastāvs arī ir ar koruptīvām pazīmēm.

jārīko normāls atklāts konkurss.

Anonymous

Attiecībā uz konkursa materiāliem – ar tiem jebkurš interesents varēja iepazīties Iepirkumu uzraudzības birojā, kur var iepazīties arī ar konkursa rezultātiem.

Attiecībā uz padomes sastāvu – jāpapildina, ka vēsturniece Māra Caune ir paziņojusi par savas darbības pārtraukšanu padomē un Finanšu ministrijā ir nomainījies valsts sekretārs.

Grūti, ko atbildēt iepriekšējā komentētāja teiktajam, jo viņam nav priekšstata par padomes būtību. Ieteiktu iepazīties ar tās nolikumu un dibināšanas vēsturi. Padome darbojas pie Valsts prezidenta institūcijas uz sabiedriskiem pamatiem (t.i. padomes locekļi nesaņem algu, ne arī jebkādu citu finansiālu motivāciju). Tai ir konsultatīvas un rekomendējošas funkcijas.

14
0
Lūdzu, komentējietx