Rīgas dome pret sabiedrību

Biju pārsteigts, kad uzzināju, ka Rīgas domes Īpašumu departaments virza bijušo Sanitārā autotransporta bāzi Tallinas ielā 10 uz atsavināšanu (pārdošanu), bet vēl lielāks pārsteigums bija vakardienas Rīgas domes sēdē piedzīvotais. RD pozīcijas deputāti (SC un GGR partiju pārstāvji) augstasinīgi nobalsoja par vairāku nozīmīgu, bet nezināmu iemeslu dēļ vairākus gadus atstātu novārtā rīdzinieku īpašumu atsavināšanu tagad, kad Rīgā ir visvairāk tukšo ēku kopš neatkarības atgūšanas, vienlaikus beidzot ir vērojama dažādu sabiedrisku iniciatīvu aktivizēšanās un līdz ar to ir pamatoti paaugstināts pieprasījums pēc pieejamām telpām — tādām, par  kurām nebūtu jāmaksā nekustamā īpašuma tirgošanās buma rezultātā neadekvāti augstās īres maksas.

Vakardien Rīgas Domē redzētais nekādi neliecina par stratēģisku plānošanu un darbību, kas veicinātu pilsētas attīstību un iedzīvotāju ienākumu atšķirību izlīdzināšanu, bet gan sadārdzinās mūsu ikdienas izdevumus tāpat kā nevajadzīgi ekskluzīvā Rīgas satiksme. Rīgas Domes deputāti nedomā par tiem, kuriem nav darbs vai kuriem tas ir slikti apmeksāts, bet gan sapņo par ekskluzīviem izklaides un dzīvojamiem rajoniem līdzīgiem kā bija ieplānota Andrejsalas debesskrāpju teritorija, kuru, ja tāda tiktu uzbūvēta, visticamāk vajadzētu iežogot, lai to iedzīvotāji nejūtas nekomfortabli redzot savās ielās «vietējos melnstrādniekus».

Iniciātors rīdzinieku īpašumu izpārdošanai superinvestoriem, kuri būšot Rīgai draudzīgi miljardieri, ir tas pats Īpašuma Departamenta vadītājs Oļegs Burovs, kurš pagāšruden uzaicināja Free Riga pārstāvjus uz sarunu, kuras laikā atzina, ka ir ieinteresēts risināt neizmantoto īpašumu problēmu Rīgā kopīgi ar sabiedrību. Toreiz sarunas laikā viņš minēja tieši Sanitārā autotransporta bāzi kā vieta, kura varētu būt sākums Rīgas Domes sadarbībai ar Free Riga aktīvistiem. Iedvsmoti sākām darbu pie šī īpašuma iespējamajiem attīstības scenāriju modelēšanu. Iesaistījām virkni dažādas jau pieredzējušas kultūras, sociālās un pilsētvides attīstības organizācijas, uzklausījām pavisam jaunu vēl neformālu grupu idejas, tikāmies ar Rīgas Domes deputātiem un departamentu darbiniekiem, organizējām seminārus un ideju talkas gan uz vietas Tallinas 10, gan iedzīvotāju forumā Rīga dimd un citur. Iepazināmies ar RD nolikumiem, lai izveidotu sabiedriski nozīmīgu kultūras un apkaimes centru. Apzinājām tos, kuri vēlas ziedot savu laiku un enerģiju, lai to veidotu tādu, kas kalpotu rīdziniekiem, nevis tos «aptīrītu».

Jau pirmajā nedēļā vairāk kā 40 kultūras, izglītības, zinātnes, brīvā laika pavadīšanas, sociālas, sporta, ar pilsētvides attīstību saistītas NVO un neformālas grupas apliecināja savu tūlītēju gatavību uzsākt darbu pie šī projekta, tai skaitā tādas profesionālas organizācijas kā Laikmetīgās mākslas centrs, Urban Institute, Latvijas Profesionālās mūsdienu dejas horeogrāfu asociācija, Dirty Deal Teatro, I-dejas māja, Totaldobže mākslas centrs, Open Bikes un daudzas citas. Paziņojums par īpašuma nodošanu atsavināšanai šī gada jūlija sākumā bija kā zibens spēriens, bet jau pēc dažām dienām Rīgas Dome pieņem lēmumu ne tikai par šo, bet arī par daudz vērtīgāku rīdzinieku īpašumu atsavināšanu kā piemēram Lucavsala un vēl vairāku ēku. Kam tas ir izdevīgi?

Vērojot kā norit Rīgas domes deputātu sēde man šķita, ka esmu nokļuvis laika mašīnā vismaz 80. gados — RD pozīcijas deputāti nobalsoja, ka nevēlas dot vārdu sabiedrības pārstāvjiem, kuriem pēc reglamenta varēja tikt dotas 5 minūtes savas pozīcijas skaidrošanai. Sekoja gandrīz visu 17 opozīcijas deputātu rūpīgi sagatavoti argumenti, ņemot vērā gan ekonomiskus, gan ētiskus aspektus – kāpēc šāda sasteigta un nepārdomāta rīdzinieku īpašumu izpārdošana ir noziedzīga gan pret šodienas Rīgas iedzīvotājiem, gan pret nākamjām paaudzēm, uz ko haotiski un acīmredzami neprofesionāli mēģināja argumentēt tikai pats Oļegs Burovs. Savukārt pozīcijas deputātiem bija pilnīgi vienaldzīgi gan opozīcijas argumenti, gan Lucavsalas mazdārziņu pārstāvju vētrainais atbalsts opozīcijas deputātu argumentiem.

Esmu guvis labu mācību par to, cik svarīgi ir piedalīties vēlēšanās, bet vēl svarīgāk izdarīt izvēli nevis pēc solījumiem, bet pēc darbiem, jo sekas būs jāizbauda ne tikai mums, bet arī mūsu bērniem. Vēlos pateikties visiem Rīgas domes opozīcijas deputātiem par vakardien pausto nostāju un mēģinājumiem vērst par labu kolēģu kļūdas!

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx