Reklāmas arhitektūra

Šodien Parīzē atklāj kultūras festivālu Pārsteidzošā Latvija. Tā galvenais notikums ir ceļojošā interaktīvā izstāde Runājošie akmeņi, ko izrādīs Francijas lielāko pilsētu Parīzes, Bordo, Lionas un Strasbūras centros. Ekspozīcijas arhitektonisko risinājumu veidoja arhitekts Ingurds Lazdiņš.

Uzskata, ka Runājošie akmeņi būs kārtējais pierādījums projekta koncepcijas un mākslinieciskā risinājuma autora — reklāmas malača Ērika Stendzenieka spējai ekstrēmas lietas padarīt par reālām. Tas nebūtu iespējams bez I.Lazdiņa arhitektūras idejas un tehniskā projekta izstrādes, ko veica projektēšanas grupa Arhitektonika. Arī ne bez apjoma animācijas, kuras autori laikraksta Sestdiena publikācijā Karognesējs (22.10.2005) bija aizmirsti pieminēt.

Sabiedrības uzmanības polarizēšana vienai mākslai radošā kopprojektā uzrāda neziņu par vai vienaldzību pret saistītām citām kā arī tandēma — mākslinieks plus arhitekts — sadarbības nelīdzsvaru konceptuālās vides veidošanā. Arhitektūras neesamību latviešu kultūras himnā rāda festivāla mājas lapas sadaļas Par Latviju kultūras nozaru akords: mūzika, vizuālās mākslas, literatūra, teātris un kino. Pēc tematikas sagrupēto dalībnieku vidū arhitekti atrodami grupā Citi projekti. Nav mūsdienu modes mākslinieku Dāvida vai Keitas, pianista Viestarda Šimkusa vai Jaunā Rīgas teātra aktieru vienaudžu uzvārdu arhitektūrā. Nav arī RTU APF studentu darbu izstādes pretī LMA studentu un pasniedzēju darbu izstādei. Latvijas kā modernas un kultūras tradīcijām bagātas valsts arhitektūru pārstāvēs viena un sena — Nacionālās bibliotēkas jaunās ēkas projekta — prezentācijas, digitālā izstāde un diskusijas Bibliotēka 2008.

Lai arī festivāla virtuālajā afišā pagaidām šie nosaukumi nav atrodami, Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments medijiem ziņo par gatavošanos izstādei Rīga — Metropole un konferencei Rīga — mūsdienu arhitektūra Latvijā arhitektūras centrā Bordo. To tēmas, lektoru — rīdzinieku (arhitekti Ieva Zībārte, Andris Kronbergs un Jānis Lejnieks) pieteikums kā arī franciski tulkotie dažādie informatīvie bukleti par Rīgu atgādinās, ka Latvijas pārsteidzošā arhitektūra atrodas tikai galvaspilsētā.

Pozitīvāko intrigu par mūsu mentalitātes jauneklīgo arhitektoniku kultūras lielvalsts iedzīvotājos uzšķils festivāla publiski redzamākās daļas neredzamais — arhitekts. Runājošo akmeņu arhitektūra radīta, respektējot vēsturisko pilsētvidi un kontekstu. Tas ir informācijas centrs un suvenīru kiosks — metāla konstrukcijas un apšuvuma būvīte dabiskās rūsas krāsā un faktūrā projekcijām izgaismotu un verbāli reaģējošu laukakmeņu loka vidū. Skulpturāli sinerģētiski, tīri un mīļi.

Izstāde Runājošie akmeņi

Parīzē, Place du Palais Royal, 30.oktobris—9.novembris
Strasbūrā, Place Gutenberg,14.—18.novembris
Bordo, 23.—26.novembris
Lionā, Place Bellecour, 1.—5.decembris

Latvijas Nacionālās bibliotēkas projekta Bibliotēka 2008 prezentācija un diskusijas notiks Francijas Nacionālajā bibliotēkā Parīzē 7.novembrī.

Konference Rīga  mūsdienu arhitektūra Latvijā notiks Bordo arhitektūras centrā Arc en Reve. novembrī. Izstāde Rīga  Metropole (arī filma par Rīgu, RVC digitālais makets) būs apskatāma no 2.—15.novembrim.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx