Lido arhitektūra — Latvijas eksportprece

Vienlaicīgi ar plašsaziņas līdzekļos rodamajām drūmajām atziņām par spilgtu darbu trūkumu 2008.gada arhitektūras skatē gana spilgti saliekamo mājokļu tirgū sevi pieteicis  atziņas kitsch makes us rich iemiesojums Lido dizaina rūpnīca ar jaunu tipveida ģimenes māju Estere.

Presē izskanot ziņai par 2008.gada labākajiem darbiem Latvijas arhitektūrā, tām līdzi kā apķepusi aste vilkās gaudulīgas piebildes — vērtēšanā otrajā kārtā šoreiz izvirzīts tik maz darbu, daļa no tiem ir pēdējās trekno gadu paliekas, iespējams, konkurss notiek pēdējo reizi un tamlīdzīgi. Šim visai skābajam arhitektu vēstījumam pretim stājās cits — cerīgs un optimistisks — par jauno Lido dizaina rūpnīcas tipveida ģimenes māju Estere. Sevišķi izteiksmīgs kontrasts starp abām ziņām veidojās piektdienas Latvijas Avīzē — vienā atvērumā blakus nodrukātie virsraksti Būvniecības buma izšķērdība arhitektiem jāaizmirst un Ķirsons Eiropas pircējus aicina stāties rindā. Divkāršs sods arhitektiem.

Trīs guļamistabu mājas Estere kopējā platība ir 193 m². Mājas būvēs no sagatavēm, kas veidotas no Latvijas zāģmateriāliem un Krievijā ražota saplākšņa. Plānots, ka tās cena nepārsniegs 150 tūkstošus latu, un montāžu būs iespējams ietilpināt vienā dienā. Attiecībā uz mājas izskatu — protams, ka tā ir veidota īpašajā Lido stilā un atgādina namiņu, pie kura durvīm klauvēja vilks, lai apciemotu kazlēnus. Esterei piekabināts arī ekoloģiskās mājas nosaukums, kas šajā gadījumā vēlreiz apliecina, ka zem ilgtspējības saukļa tiek saražots bezgala daudz neglītu un nevajadzīgu lietu.

Ģimenes mājā Estere patiešām padomāts par visu. «Esam pat izdomājuši, ka obligāts būs baseins — bez tā māju nevarēs nopirkt. Tas ir sešmetrīgs baseins ar pirti un fitnesa centriņu. Statistika liecina, ka parasti mājas aizdegas no pirtīm, tāpēc arī vajadzīgs baseins ar speciālu ugunsdzēšanas sistēmu,» stāsta Gunārs Ķirsons.

Māja Estere nebūs vienīgais īpašā Lido stila paraugs — uzņēmums nodarbojas arī ar interjera priekšmetu un bistro konceptu izstrādi. Rūpnīca gatavojas piedāvāt divus jaunus māju modeļus katru gadu, pasūtījumi tikšot pieņemti pašmāju un starptautiskajā tirgū. Jau jūlija vidū Estere būs apskatāma Krasta ielas Lido atpūtas centrā, tad Lido tūrisma un atpūtas kompleksā Madonas rajona Vestienas pagastā parādīsies mazākas atpūtas mājas, vēlāk īpašais stils kuplinās Kazahstānas galvaspilsētas Astanas arhitektūras buķeti.

Ziņa par kāda liela Latvijas uzņēmuma spēju ražot un eksportēt recesijas laikā ir viennozīmīgi pozitīva. Lido ir uzbūvēta un aprīkota jauna ražotne Salaspilī, kurā investēti vairāk nekā desmit miljoni latu. Uzņēmumā patlaban strādā 60 darbinieku, bet tuvākajos gados to skaitu paredzēts palielināt līdz 200. Lido pat izdevies pārliecināt iepriekšējo ekonomikas ministru Kasparu Gerhardu, ka projektam ir nākotne, un tādējādi iegūt Hipotēku bankas un DnB/NORD bankas kredītus.

Sagaidāms, ka tipveida saliekamo māju popularitāte pieaugs galvenokārt to pieejamās cenas dēļ. Vai ir pamats domāt, ka pircēji neizvēlēsies īpatnējā izskata Lido ģimenes māju ar obligāto ugunsbīstamo pirti un baseinu tās dzēšanai? Dienas portālā skatāmajā video sižetā par Esteri Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvis Jānis Trēziņš apgalvo, ka tā varētu kļūt par Latvijas ekvivalentu tādiem globāliem zīmoliem kā Mercedes-Benz, Nokia vai Coca-cola. Arhitektiem un dizaineriem noteikti ir savs viedoklis par to, kā varētu izskatīties Latvijas mersedess. Tomēr viņi ir aizņemti ar čīkstēšanu par trekno gadu beigām.

Piektdienas Latvijas Avīzes publikācijā Andris Kronbergs norāda: «Ja projektētājiem laika kļūst vairāk, kvalitāte parasti aug.» Neviens no arhitektiem, kam laika kļuvis vairāk, nav radījis ģimenes māju Estere. Viņu vietā savu nišu tipveida projektu tirgū skaļi pasludinājis pārtikas industrijas gigants Gunārs Ķirsons, kurš nečīkst, bet veiksmīgi tirgo latviešiem taukainus kartupeļus vismaz desmit dažādos veidos.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
101 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
gārnis

nē nu ja bietes pietekami saaudzē, tad viņas var arī eksportēt…

Krišjānis

Neizkusīs?

skarbi

vidusmēram jau patiks 🙁 tieši tā pat, kā patīk Lido eļļainie kartupeļi.

bet man liekas, ka visā pasaulē ražo šitādas ēkas, un ir, kas pērk !! un ir kas nepērk… arhitektiem tā pat ir citas darīšanas… vienīgi gribētos, lai ķirsonis ar savu enerģiju šito mājeli neuztaisa par LV atpazīsānas zīmolu :))))))))))))

rossi

Jā Rīga ir visas LV prof.sabiedrības akceptētā jugendstīla metropole, tad tas arh.eksporta produktam jāizkatas tieši tā. Izcīli!

blops

jaunizcets objekts bietes nominācijai

Latvijas iedzīvotājs

kaut kādas šausmas. šito vajag ar likumu aizliegt. pasaule atkal ierēks par latviešiem. kaut kāds sviests, kā var šitā bojāt Latvijas tēlu pasaulē! arhitekti dariet taču kaut ko!!!

Linda

Raksts labs un sulīgs. Taču nez vai kādam nearhitektam portāla A4D garāmgājējam virsraksts ‘Lido arhitektūra – Latvijas eksportprece’ kā arī lielais Bietes logo A4D mājas lapā nodod pareizo ziņu. Šobrīd Biete citos medijos ir izskanējusi daudz plašāk kā, piemēram, Gada skate. Pat ieejot Gada skates pasākumā mākslas telpā kāda žurnāliste ar A4D galveno redaktoru sarunājās tieši par Bieti. Tā nu ir sanācis, ka bez mērķtiecīgiem arhitektūras PR pasākumiem, žurnālisti paķer tās negatīvās ziņas. Varbūt ir vēts limitēto enerģijas daudzumu virzīt pozitīvā propagandā.

Evelīna Ozola

Piekrītu, ir vērts ieguldīt pozitīvā propagandā. Tikai – vai mēs varam vienoties, kāda ir tā pareizā ziņa, ko nodot?

Linda

jā vs. nē

indra ķempe

linda, Tavuprāt, kas pašiem latviešu arhitektiem šķiet esam pozitīvs – pozitīvs stāsts – par pašu vai citu kolēģu arhitektūru? lai arī man Biete nav mīļākais A4D produkts, atbalstu tā ideju, ja ar stāstu par tās pasniegšanas motīvu var panākt pozitīvu rezultātu. t.i. zinot, ka sliktās ziņas diemžēl ir labās ziņas no mediju reitingu viedokļa, sliktajā ziņā par Bieti var pārdomāti ielikt uz pozitīvu stāstu par arhitektūru vērstu vēstījumu. tādejādi – izmantojot iepriekš prognozējamās pastiprinātās intereses spārnus – ar Bieti var panākt vairāk pozitīvi pamācošas publicitātes nekā ar Ananasu. taču tas ir jāmāk! jāmāk tā veikli nopozicionēt uz āru sakāmo, ko… Lasīt vairāk »

Kra

īsti nesaprotu, kāpēc vajadzīga šāda viltīga "kodēšana" caur bietēm vai dzelteno presi. Nedomāju, ka visi līdzcilvēki ir tik briesmīgi sačakarēti, ka jebkura ziņa vai "pozitīvais stāsts" ir jāiesaiņo gamburgeru papīrā. Ja kas ir labs un vispārībai derīgs, agri vai vēlu tas tiks akceptēts. Un, jo vienkāršāki, patiesāki būsim, jo, kā saka, tauta pie mums tieksies.

indra ķempe

taisnība. piekrītu. tomēr zinu, ka varam tiekties būt tikai patiesāki. lielākā daļa no mums "pēc profesijas" esam sarežģīti. tad tā apņemšanās būt vienkāršākiem tādi paši meli vien būs, pirmkārt, pašiem pret sevi. ceļš uz vienkāršību ir sarežģīts. tātad tas tiekšanās process citam pie cita – tautai pie arhitektiem – jāņem pēc reālā fakta, nevis pēc baušļiem. viņiem ir problēmas, mums ir problēmas. ar to palīdzību arī tiecamies saprasties

Kra

Radās iespaids, ka raksta autore aicina arhitektus un dizainerus kaut kā "atbildēt" Ķirsona rūpnīcas produktam. Domāju, ka vispār nodarboties ar eksportējamu saliekamu ēku projektēšanu un popularizēšanu ir labi, vajadzīgi un perspektīvi, bet tam nav liela sakara ar to, ko dara vai nedara Ķirsons. Acīmredzot, viņam savas mājas un ēdnīcas patīk, gan jau atradīsies arī citi līdzīgas gaumes cienītāji. Lai veicas ar eksportu uz Kazahstānu! Tas, ka Janka Trēziņš salīdzināja kičīgo namiņu ar mersedesu, arī nav nekas sevišķs – kaut kas taču bija jāsaka namatēvam par godu. Austrumos ne to vien būtu pateikuši. Turklāt kiča pasaulē mūsu Lido tiešām varētu būt… Lasīt vairāk »

u

ja uzsāksiet (un nepārtrauksiet) diskusiju nošķīrumā MĒS un neMĒS, nonāksiet līdz varas elites cinisma propogandas paņēmieniem.

ja nav ideju iekš discilinētajiem, jautājiet starp / ārpus disciplīnas esošiem.

es jautātu…nekautrētos būt nezinošs!

Vents

šoreiz +1, Uldi

Kra

Nekā personīga, bet: 1. manuprāt, nav labi vispārināt, 2. nav labi uzņemties runāt visu vārdā, ja neesam pilnvaroti, 3. pretnostatījums tauta/arhitekti ir tikpat dīvains, kā tauta/farmaceiti. Manuprāt, tas mums no padomiskās "radošās inteliģences" laikiem un ir savā ziņā ļoti austrumniecisks. Par tautas tun arhitektu savstarpējām tieksmēm un problēmām šinī kontekstā man nav komentāru, tas priekš manis ir par sareģītu. Varu vienīgi teikt, ka arhitekts, tāpat kā jurists vai jo īpaši ārsts, risina klienta, līdzcilvēka problēmas, nevis dalās ar personīgajām. Tam vajadzīga liela labvēlība, pat cilvēkmīlestība, stipri nervi un dažkārt bieza āda, liela pārliecība par savu risinājumu klienta problēmām, prasme pārliecināt.… Lasīt vairāk »

Kra

Iepriekšējais bija domāts kā atbilde replikai "Indra ķempe Re: arhitektūras PR [21/05/2009 10:56]"

indra ķempe

vai es maldos domādama, ka arhitekta tiešais darbs un arhitekta darbs publicistikā vai kādā citā arhitektūras PR nišā tomēr atšķiras? man šķiet, otrajā gadījumā tā ir divvirziena saruna, kurā problēmās dalās un risinājumus akumulē abi sarunbiedri. citādi sanāk tikai vienpusēja lekcija. tad tūlīt ir tas ulda minētais ts. elites cinisms. par mēs un viņi. protams, cilvēki jau visi. tomēr ir sievietes un vīrieši. arhitekti un farmaceiti. bērni un pensionāri. un tas dalījums nepieciešams tāpēc, ka ir dažādas pieejas, kā katru uzrunāt, lai tiktu sadzirdēti. bauslis taču! nu mans piemērs ar dzelteno presi bija tikai un vienīgi kā iespējamais pieejamības logs… Lasīt vairāk »

Kra

Savā starpā savas profesionālās problēmas varam pārrunāt, cik uziet, sabiedrībai (klientiem) jāpiedāvā idejas un problēmu risinājumi. Cilvēki šinīs laikos ļoti cer uz kādiem risinājumiem. Un nav ko brīnīties, ja ciniskais Buldozers ir priekšgalā. Viņš ir enerģisks un saprotams, atšķirībā no sarežģītajiem, kautrīgajiem, problēmu, šaubu un, Dies’ pasarg, ideju trūkuma māktajiem.

Visi esam cilvēki, jāmeklē kopīgais, no tā rodas sapratne un līdzdalība.

Kra

p.s. paldies arī Tev 🙂

agate

Kam tad interesanti arhitektūra ir domāta, ja ne "vidusmēra" lietotājam? Lido arhitektūra ir tipisks kiča produkts un sevi tieši tā arī pozicionē. Turklāt viss ir savā vietā – gan smagnējās proporcijas, gan aplikatīvo apdares detaļu piesātinājums. Visas Rīgas piepilsētas pieceltas ar stipri apšaubāmākiem un stilistiski neizturētiem, individuālo arhitektu prikstu sajutušiem darinājumiem. Tajā pat laikā mūsu "brīvās" Latvijas "elite" pasūta savu villu projektus – eklektiskus štruntus.

Nelielā Lido mājele izstaro optimismu un varētu būt visai labs reklāmas triks Latvijas popularizēšanai pārsātinātajā pasaules sabiedrībā.

*

Vai tiešām viss ir savā vietā?

u

MAN patīk propoganda!

kultūrists

tas darinājums velk vairāk uz slāvu kultūru nevis uz Latvijas kiču

nemaz nē

Nu nevelk gan uz slāvu kultūru, vairāk pēc vācu muižiņas izskatās. Labi derēs vācu pensionāriem. Tikai tos sīkrūtotos logus būs grūti mazgāt.

Dace

vai šīs mājiņas pagatavos no piparkūkām un tās būs ēdamas ?

MR

Skaidrs, ka noiets šādām mājelēm būs, pašsaprotami, ka vidējais cilvēks nesaprot augsto mākslu un, visticamāk, šādā piparkūku namiņā jutīsies daudz ērtāk un mājīgāk, nekā labas arhitektūras paraugā.

tvnets

Ļoti uzjautrinoši kā visi -tā-sauktie- ārtisti cepjās par šiem kartupeļiem. -Ja nav tā kā Nīderlandes arhitektūras žurnālos, tad BIETE!-

agate

Pēc 100 gadiem arh. vēstures grāmatās, līdzās 20. gs. sākuma tautiskajiem meklējumiem nacionālā romantisma ietvaros, izvietosies 21. gs. sākuma "ķirsona" stila pērles

Garais draņķis

Lai arī kāds, bet te ir stils ! Ko nevar teikt par daudzumdaudzām dikti sargājamās Jūrmalas ēkām, kautvai par Kubs pornogrāfisko gājienu ar Frenka Loida Vraita stiliņu. Es labāk sev šitādu nekā U.Šenberga brīnumu. Ko lai saka par to ar interesanto jumtu Vecrīgā bet visā pārējā labi ja A. Matise fani ko smuku saskatīs. Mana nauda, mana zeme – ko gribu to būvēju un kādu gribu. Neba man te RTU putekļi noteiks kā man būs darīt. p.s. a bet vispār man nevisai. bet būs cilvēki kam dikti patiks un viņiem tiešām pie pakaļas visi jūgendstilu profesori un senās Rīgas koka… Lasīt vairāk »

skarbi

un tas ir viss ko varam?

Siļķe kažokā

Liepājā arhitektam U.P. pieder a/s ar dažnedažādām ražotnēm – dz.bet, metāla, logu, utt. Vēl vairāk – izveidojies eksports daudzkārt pārsniedz vietējo pieprasījumu.

Kāpēc Ķirsona biznesa projekta kritizētāji nemēģina piedāvāt izstrādāt eksportējamu "arhitektūru" kolēģim? Kur ir problēma?

skarbi

nu ja, latviešiem nav pašapziņas …

Garais draņķis

re: Re: skarbi

Arhitektūta taču esot māksla. Kā tad tā – eksportējama arhitektūra ?! Nesmuki sanāk. Drīzāk jau ekportējami prāti.

Kra
agate

Tas jau velk uz Darvina teorijas piemērošanu arhitektūrai. Mērkaķi pielāgojam cilvēka iespējām

nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

vot tas tik ir sviests,gribu redzēt pirmo loxu:)))))))))))))))))))

A.Sīlis

Viena no jaukākajām a4d sniegtajām iespējām ir uzzināt ko vairāk par apziņas plūsmas niansēm kolēģu galvās. Tas lielā mērā notiek pateicoties anonimitātes aizsegam. Man ļoti gribētos klātienē piedalīties Lido produkta kritizētāju un Ķirsona kga diskusijā par arhitektūras tēmu. Piemēram, dzirdēt kādus argumentus tie izmantotu, lai pamtotu tepat augstāk iepostētajā holzbaukunst mājaslapā redzamo "nekičīgo", tomēr Ķirsona stila piekritēju uzskatā garlaicīgo un patrulo, ēku pārākumā par rakstā publicēto izstrādājumu. Vēl interesantāk būtu Krasta ielas Lido gadījumā eksperimentālā kārtā noskaidrot cik lielus finansiālus zaudējumus nodarītu kāds no šeit komentējošajiem arhitektiem gadījumā, ja viņam izdotos Ķirsonu pārliecināt par to, ka jābūvē "gaumīga arhitektūra" ko… Lasīt vairāk »

Kra

Nu, nav tajā holzbaukunstā viss tik "garlaicīgi", ja rūpīgāk ieskatās:

http://www.hol…003/bild1.html

Tāda saruna būtu interesanta, bet es neesmu pārliecināts, ka Ķirsonam ir laiks un vēlēšanās.

Starp citu, "Ķirsona stila" cienītājiem, droši vien, nebūtu, ko iebilst:

http://www.3ra…U_PROJEKTI.htm

Šinī gadījumā arī man nav, ko iebilst.

burbulītis

man vislabāk patika 3radu bildes ta tante ar rokassominu pie darbariku un malkas skunisa.

Kra

Bēdīgi, burbulīt.

sofija

Par ko ir runa? Tas tač’ reklāmraksts:)

lazerterapija

es domaju ka ir laiks arhitektiem saprast ka ta ir izmirstosa profesija

Garais draņķis

Nē tā nav. Arhitekts ir kā pērle cūku mēslos. Tas ir, kā cilvēs starp politiķiem 🙂

janitis

ja kaac peerk tad tik uz prieshu, galu galaa kaada stapiiba shitaada vai kantains stikla kluciitis…

lazerterapija

ari politikis ir cilveks – un tikai izpildvara, kam japilda musu – tautas velmes, ja pasi spejam saorganizeties. Un cuka ir loti tirigs dzivnieks un perles ir nevajadziga grezniba. laiks arhitektiem nocelt sevi no pjedestala

muša

No sērijas "nopērc komplektiņu un pirms gulētiešanas paspēlējies un saliec"

tere

Kāpēc tas viss nāk pār mums, nevis igauņiem?

rua

Būs ziema, arhitekti varēs sapņot par citēju "taukainiem Lido kartupeļiem" 10 veidos.

z

pieredzes nekādas, sajēgas nav, labāk lai cep kotletes 🙂

janitis

ja kaac peerk tad tik uz prieshu, galu galaa kaada stapiiba shitaada vai kantains stikla kluciitis…

lazerterapija

ari politikis ir cilveks – un tikai izpildvara, kam japilda musu – tautas velmes, ja pasi spejam saorganizeties. Un cuka ir loti tirigs dzivnieks un perles ir nevajadziga grezniba. laiks arhitektiem nocelt sevi no pjedestala

muša

No sērijas "nopērc komplektiņu un pirms gulētiešanas paspēlējies un saliec"

z

pieredzes nekādas, sajēgas nav, labāk lai cep kotletes 🙂

tere

Kāpēc tas viss nāk pār mums, nevis igauņiem?

gārnis

nē nu ja bietes pietekami saaudzē, tad viņas var arī eksportēt…

Krišjānis

Neizkusīs?

skarbi

vidusmēram jau patiks 🙁 tieši tā pat, kā patīk Lido eļļainie kartupeļi.

bet man liekas, ka visā pasaulē ražo šitādas ēkas, un ir, kas pērk !! un ir kas nepērk… arhitektiem tā pat ir citas darīšanas… vienīgi gribētos, lai ķirsonis ar savu enerģiju šito mājeli neuztaisa par LV atpazīsānas zīmolu :))))))))))))

rossi

Jā Rīga ir visas LV prof.sabiedrības akceptētā jugendstīla metropole, tad tas arh.eksporta produktam jāizkatas tieši tā. Izcīli!

blops

jaunizcets objekts bietes nominācijai

Latvijas iedzīvotājs

kaut kādas šausmas. šito vajag ar likumu aizliegt. pasaule atkal ierēks par latviešiem. kaut kāds sviests, kā var šitā bojāt Latvijas tēlu pasaulē! arhitekti dariet taču kaut ko!!!

Linda

Raksts labs un sulīgs. Taču nez vai kādam nearhitektam portāla A4D garāmgājējam virsraksts ‘Lido arhitektūra – Latvijas eksportprece’ kā arī lielais Bietes logo A4D mājas lapā nodod pareizo ziņu. Šobrīd Biete citos medijos ir izskanējusi daudz plašāk kā, piemēram, Gada skate. Pat ieejot Gada skates pasākumā mākslas telpā kāda žurnāliste ar A4D galveno redaktoru sarunājās tieši par Bieti. Tā nu ir sanācis, ka bez mērķtiecīgiem arhitektūras PR pasākumiem, žurnālisti paķer tās negatīvās ziņas. Varbūt ir vēts limitēto enerģijas daudzumu virzīt pozitīvā propagandā.

Evelīna Ozola

Piekrītu, ir vērts ieguldīt pozitīvā propagandā. Tikai – vai mēs varam vienoties, kāda ir tā pareizā ziņa, ko nodot?

Linda

jā vs. nē

indra ķempe

linda, Tavuprāt, kas pašiem latviešu arhitektiem šķiet esam pozitīvs – pozitīvs stāsts – par pašu vai citu kolēģu arhitektūru? lai arī man Biete nav mīļākais A4D produkts, atbalstu tā ideju, ja ar stāstu par tās pasniegšanas motīvu var panākt pozitīvu rezultātu. t.i. zinot, ka sliktās ziņas diemžēl ir labās ziņas no mediju reitingu viedokļa, sliktajā ziņā par Bieti var pārdomāti ielikt uz pozitīvu stāstu par arhitektūru vērstu vēstījumu. tādejādi – izmantojot iepriekš prognozējamās pastiprinātās intereses spārnus – ar Bieti var panākt vairāk pozitīvi pamācošas publicitātes nekā ar Ananasu. taču tas ir jāmāk! jāmāk tā veikli nopozicionēt uz āru sakāmo, ko… Lasīt vairāk »

Kra

īsti nesaprotu, kāpēc vajadzīga šāda viltīga "kodēšana" caur bietēm vai dzelteno presi. Nedomāju, ka visi līdzcilvēki ir tik briesmīgi sačakarēti, ka jebkura ziņa vai "pozitīvais stāsts" ir jāiesaiņo gamburgeru papīrā. Ja kas ir labs un vispārībai derīgs, agri vai vēlu tas tiks akceptēts. Un, jo vienkāršāki, patiesāki būsim, jo, kā saka, tauta pie mums tieksies.

indra ķempe

taisnība. piekrītu. tomēr zinu, ka varam tiekties būt tikai patiesāki. lielākā daļa no mums "pēc profesijas" esam sarežģīti. tad tā apņemšanās būt vienkāršākiem tādi paši meli vien būs, pirmkārt, pašiem pret sevi. ceļš uz vienkāršību ir sarežģīts. tātad tas tiekšanās process citam pie cita – tautai pie arhitektiem – jāņem pēc reālā fakta, nevis pēc baušļiem. viņiem ir problēmas, mums ir problēmas. ar to palīdzību arī tiecamies saprasties

Kra

Nekā personīga, bet: 1. manuprāt, nav labi vispārināt, 2. nav labi uzņemties runāt visu vārdā, ja neesam pilnvaroti, 3. pretnostatījums tauta/arhitekti ir tikpat dīvains, kā tauta/farmaceiti. Manuprāt, tas mums no padomiskās "radošās inteliģences" laikiem un ir savā ziņā ļoti austrumniecisks. Par tautas tun arhitektu savstarpējām tieksmēm un problēmām šinī kontekstā man nav komentāru, tas priekš manis ir par sareģītu. Varu vienīgi teikt, ka arhitekts, tāpat kā jurists vai jo īpaši ārsts, risina klienta, līdzcilvēka problēmas, nevis dalās ar personīgajām. Tam vajadzīga liela labvēlība, pat cilvēkmīlestība, stipri nervi un dažkārt bieza āda, liela pārliecība par savu risinājumu klienta problēmām, prasme pārliecināt.… Lasīt vairāk »

Kra

Iepriekšējais bija domāts kā atbilde replikai "Indra ķempe Re: arhitektūras PR [21/05/2009 10:56]"

indra ķempe

vai es maldos domādama, ka arhitekta tiešais darbs un arhitekta darbs publicistikā vai kādā citā arhitektūras PR nišā tomēr atšķiras? man šķiet, otrajā gadījumā tā ir divvirziena saruna, kurā problēmās dalās un risinājumus akumulē abi sarunbiedri. citādi sanāk tikai vienpusēja lekcija. tad tūlīt ir tas ulda minētais ts. elites cinisms. par mēs un viņi. protams, cilvēki jau visi. tomēr ir sievietes un vīrieši. arhitekti un farmaceiti. bērni un pensionāri. un tas dalījums nepieciešams tāpēc, ka ir dažādas pieejas, kā katru uzrunāt, lai tiktu sadzirdēti. bauslis taču! nu mans piemērs ar dzelteno presi bija tikai un vienīgi kā iespējamais pieejamības logs… Lasīt vairāk »

Kra

Savā starpā savas profesionālās problēmas varam pārrunāt, cik uziet, sabiedrībai (klientiem) jāpiedāvā idejas un problēmu risinājumi. Cilvēki šinīs laikos ļoti cer uz kādiem risinājumiem. Un nav ko brīnīties, ja ciniskais Buldozers ir priekšgalā. Viņš ir enerģisks un saprotams, atšķirībā no sarežģītajiem, kautrīgajiem, problēmu, šaubu un, Dies’ pasarg, ideju trūkuma māktajiem.

Visi esam cilvēki, jāmeklē kopīgais, no tā rodas sapratne un līdzdalība.

Kra

p.s. paldies arī Tev 🙂

Kra

Radās iespaids, ka raksta autore aicina arhitektus un dizainerus kaut kā "atbildēt" Ķirsona rūpnīcas produktam. Domāju, ka vispār nodarboties ar eksportējamu saliekamu ēku projektēšanu un popularizēšanu ir labi, vajadzīgi un perspektīvi, bet tam nav liela sakara ar to, ko dara vai nedara Ķirsons. Acīmredzot, viņam savas mājas un ēdnīcas patīk, gan jau atradīsies arī citi līdzīgas gaumes cienītāji. Lai veicas ar eksportu uz Kazahstānu! Tas, ka Janka Trēziņš salīdzināja kičīgo namiņu ar mersedesu, arī nav nekas sevišķs – kaut kas taču bija jāsaka namatēvam par godu. Austrumos ne to vien būtu pateikuši. Turklāt kiča pasaulē mūsu Lido tiešām varētu būt… Lasīt vairāk »

u

ja uzsāksiet (un nepārtrauksiet) diskusiju nošķīrumā MĒS un neMĒS, nonāksiet līdz varas elites cinisma propogandas paņēmieniem.

ja nav ideju iekš discilinētajiem, jautājiet starp / ārpus disciplīnas esošiem.

es jautātu…nekautrētos būt nezinošs!

Vents

šoreiz +1, Uldi

agate

Kam tad interesanti arhitektūra ir domāta, ja ne "vidusmēra" lietotājam? Lido arhitektūra ir tipisks kiča produkts un sevi tieši tā arī pozicionē. Turklāt viss ir savā vietā – gan smagnējās proporcijas, gan aplikatīvo apdares detaļu piesātinājums. Visas Rīgas piepilsētas pieceltas ar stipri apšaubāmākiem un stilistiski neizturētiem, individuālo arhitektu prikstu sajutušiem darinājumiem. Tajā pat laikā mūsu "brīvās" Latvijas "elite" pasūta savu villu projektus – eklektiskus štruntus.

Nelielā Lido mājele izstaro optimismu un varētu būt visai labs reklāmas triks Latvijas popularizēšanai pārsātinātajā pasaules sabiedrībā.

*

Vai tiešām viss ir savā vietā?

u

MAN patīk propoganda!

kultūrists

tas darinājums velk vairāk uz slāvu kultūru nevis uz Latvijas kiču

nemaz nē

Nu nevelk gan uz slāvu kultūru, vairāk pēc vācu muižiņas izskatās. Labi derēs vācu pensionāriem. Tikai tos sīkrūtotos logus būs grūti mazgāt.

Dace

vai šīs mājiņas pagatavos no piparkūkām un tās būs ēdamas ?

MR

Skaidrs, ka noiets šādām mājelēm būs, pašsaprotami, ka vidējais cilvēks nesaprot augsto mākslu un, visticamāk, šādā piparkūku namiņā jutīsies daudz ērtāk un mājīgāk, nekā labas arhitektūras paraugā.

tvnets

Ļoti uzjautrinoši kā visi -tā-sauktie- ārtisti cepjās par šiem kartupeļiem. -Ja nav tā kā Nīderlandes arhitektūras žurnālos, tad BIETE!-

agate

Pēc 100 gadiem arh. vēstures grāmatās, līdzās 20. gs. sākuma tautiskajiem meklējumiem nacionālā romantisma ietvaros, izvietosies 21. gs. sākuma "ķirsona" stila pērles

Garais draņķis

Lai arī kāds, bet te ir stils ! Ko nevar teikt par daudzumdaudzām dikti sargājamās Jūrmalas ēkām, kautvai par Kubs pornogrāfisko gājienu ar Frenka Loida Vraita stiliņu. Es labāk sev šitādu nekā U.Šenberga brīnumu. Ko lai saka par to ar interesanto jumtu Vecrīgā bet visā pārējā labi ja A. Matise fani ko smuku saskatīs. Mana nauda, mana zeme – ko gribu to būvēju un kādu gribu. Neba man te RTU putekļi noteiks kā man būs darīt. p.s. a bet vispār man nevisai. bet būs cilvēki kam dikti patiks un viņiem tiešām pie pakaļas visi jūgendstilu profesori un senās Rīgas koka… Lasīt vairāk »

skarbi

un tas ir viss ko varam?

Siļķe kažokā

Liepājā arhitektam U.P. pieder a/s ar dažnedažādām ražotnēm – dz.bet, metāla, logu, utt. Vēl vairāk – izveidojies eksports daudzkārt pārsniedz vietējo pieprasījumu.

Kāpēc Ķirsona biznesa projekta kritizētāji nemēģina piedāvāt izstrādāt eksportējamu "arhitektūru" kolēģim? Kur ir problēma?

101
0
Lūdzu, komentējietx