LAS kongresa cilvēks — Jānis Dripe

«Beidzot vajadzētu vienoties par pilna darbu šajā amatā. Būsim atklāti — mums nav īsti skaidras vīzijas, kā to finansiāli veikt. Ir idejas nākotnei, bet kongress jau piektdien,» Jānis Dripe ir pārliecināts par jauna darbība modeļa nepieciešamību.

Vai ievēlēšanas gadījumā piekritīsiet kļūt par LAS vadītāju?
Paldies par kolēģu uzticību, bet Patreizējā situācijā tas nešķiet reāli. Man ir pienākumi Ārlietu ministrijā vismaz līdz vasaras vidum, bet LAS vajag aktīvu rīcību nekavējoties. Es jau vadīju LAS pirms desmit gadiem un apvienojums ar darbu Kultūras ministrijā nebija īpaši veiksmīgs. Rīgas pilsētas vadība (gan iepriekšējā, gan patreizējā) runā par pilsētas arhitekta amata atjaunošanu un esmu bijis iesaistīts šajās sarunās. Pretendēt vienlaicīgi uz diviem arhitektu sabiedrībai nozīmīgiem amatiem nav nedz ētiski, nedz demokrātiski.

Mēs tik ilgi gaidīto un cerēto rezultātu sasniegtu, ja kāds labs mūsu kolēģis LAS vadību uzņemtos kā pilna laika darbu. Es būtu patiesi priecīgs, ja šo darbu veiktu kāda no mūsu varošajām kolēģēm — Daiga, Zaiga, Zane, Vita… Pēc Emmas Karlovnas un Ainas Tītmanes neviena dāma ilgākā laika periodā nav bijusi LAS vadībā. Priekšsēža amatā vispār nekad. Zaiga un Daiga savos tekstos ļoti loģiski izsakās par LAS un profesijas problēmām — varbūt tomēr?

Varbūt Skalbergs vai Ģelzis var biroja vadību uz trim gadiem uzticēt kādam jaunākam kolēģim? Zinu — Ingurda Lazdiņa kandidatūra daudziem šķiet pārāk šerpa, bet vēlēšanos vadīt LAS, spēju formulēt viedokli un iegūto atpazīstamību sabiedrībā arī jānovērtē.

Kādu pozitīvo pieredzi pārmantot no līdzšinējā LAS priekšsēdētaja pozīcijas? Kādus trūkumus saskatījāt?
Juris Poga ir tolerants un labs kolēģis, kurš sabiedriskā kārtā ir daudz darījis (gada skates, konkursi, plenēri, slēpošanas tūres) Arhitektu savienības labā. No ražīga biroja vadītāja mēs nevaram vairāk paģērēt. Skaidrs arī, ka LAS ar to nepietiek. Liels paldies Jurim, bet rītdienai vajag citu modeli.

Kā sekmēt paaudžu dialogu, diskusiju kultūru un koordinēšanos arhitektu vidū ne tikai Rīgā, bet arī ārpus tās?
Neredzu īpašu jēgu akcentēt paaudžu problēmu vai dialoga trūkumu — tas ir katra indivīda spēju un iekšējās kultūras jautājums.

Kā veicināt kvalifikācijas uzturēšanu?
Atrisinot valsts akceptētas Arhitektu kolēģijas izveidošanu un šai institūcijai atbildīgi veicot licencēšanas (sertificēšanas) darbu.

Kur meklējama zelta atslēdziņa arhitektu izglītības sistēmas atveseļošanai Latvijā?
Ja valstī jau ir un nākotnē pieaugs kvalificētu arhitektu trūkums, ja konkurss studijām arhitekta profesijā ir augsts, tad ir pamats paģērēt tam atbilstošu finansējumu (mūžsenā koeficientu problēma!) un elementāru telpu sakārtojumu. Tad var piesaistīt arī vajadzīgos speciālistus — arī no ārvalstīm.

Kāda ir Latvijas arhitekta pašreizējā loma sabiedrībā (arī starptautiskā)? Kādai tai būtu jābūt?
Vienmēr atbilstoša arhitektūras un arhitektu kvalitātei.

Kādas pamatnostādnes profesijā ir jāpārkārto atbilstoši valsts prioritātēm un kādas jāpakārto arhitektūras nozarei?
Jautājumā par  kvalifikāciju minētajam blakus būtu noderīgs arī viens arhitektūras politikas dokuments. Izpildvaras un arhitektu vienošanās memorands par kopīgu sapratni un mērķiem vides kvalitātes jomā. To paraksta Kultūras ministrs un LAS priekšsēdis. Skotija ir ļoti labs piemērs šajā sakarā.

Jūsu priekšlikumi LAS rīkotās gada skates pilnveidošanai un dalībai arhitektūras biennālē?
Gada skates ir labas un loģiski pilnveidojas — starptautiska žūrija un tml. Biennālē jāpiedalās spilgtai personībai, izcilam projektam vai ģeniālai idejai (tēmai). Citādi nav vērts sildīt jau tā silto Itālijas gaisu.

Kā vērtējat Liepājas un Rīgas koncertzāļu konkursa procesus no arhitektūras un vadības viedokļa?
Kā procesu pozitīvi. Īstais vērtējums gan būtu jādod par rezultātu.

Vai būt par LAS priekšsēdētāju ir praktizējoša arhitekta sabiedrisks pienākums vai patstāvīgs un atalgots amats? Budžeta modelis?
Jau minēju, ka beidzot vajadzētu vienoties par pilna laika darbu šajā amatā. Būsim atklāti — mums nav īsti skaidras vīzijas, kā to finansiāli veikt. Ir idejas nākotnei, bet kongress jau piektdien.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx