Kā tikt pie naudas Venēcijas biennālei?

Ekonomisko apstākļu dēļ ir apdraudēta Latvijas dalība Venēcijas biennāles arhitektūras izstādē. Kā zināms, piedalīšanās nozīmīgajā arhitektūras forumā arvien tika segta no valsts un pašvaldību līdzekļiem, ar kuriem šobrīd ir ļoti knapi.

Latvija Venēcijas biennāles Arhitektūras izstādēs piedalījusies četras reizes kopš 2002.gada. Pēdējās trijās reizēs to ar Kultūras ministrijas deleģējumu koordinējusi Arhitektu savienība. Latvijas dalība ikreiz izmaksājusi 60-80 tūkstoši latu, kas ietver konkursu par ekspozīcijas ideju, paviljona iekārtošanu, kā arī oficiālo personu delegācijas ceļa un uzturēšanās izdevumus.

Valsts finansējuma lielākais atbalsts tika piešķirts Kultūrkapitāla fonda programmā Valstiski nozīmīgi kultūras pasākumi, daļu naudas saņemot arī VKKF projektu konkursos starpnozaru programmā. 2004.gada biennālē, piemēram, Latvijas dalību finansēja VKKF, kā arī Rīgas un Ventspils dome, katra piešķirot apmēram trešdaļu līdzekļu. Savukārt 2006.gada biennālē Kultūrkapitāla fonds finansēja lielāko daļu visu izdevumu, bet 2008.gadā — apmēram divas trešdaļas, pārējo daļu sedzot Rīgas domei.

Dramatiski samazinot VKKF finansējumu, 2010. gadā programma Valstiski nozīmīgi kultūras pasākumi netiks īstenota, tāpat kā netiks finansētas kultūras programmas un lielākā daļa mērķprogrammu. Jāatgādina, ka arhitektūra VKKF programmās netiek izcelta, kā atsevišķa nozare (atšķirībā no literatūras, mūzikas un dejas, teātra, kino, kultūras mantojuma un tradicionālās kultūras), bet tiek iekļauta tā sauktajā Starpnozarē, kur uz finansējumu bez pieteikumiem arhitektūras jomā pretendē arī dizaina, multimediju un starpdisciplināri projekti, kā arī muzeju, bibliotēku, arhīvu, novadpētnieciski, filozofijas u. c. projekti.

Tas, ka arhitektūra, kas taču ir pietiekoši nozīmīga kultūras daļa, netiek apskatīta kā atsevišķa nozare, ir zināma netaisnība, taču droši vien tur pie vainas arī pašu arhitektu intereses trūkums. Kultūrkapitāla fonda ekspertu un projektu vērtētāju starpā arī nav neviena arhitekta, kas varētu pārstāvēt savu nozari. Tāpēc no arhitektu interešu viedokļa likumsakarīga ir vēstule, ko LAS vadītājs Andris Kronbergs novembra sākumā nosūtīja VKKF, aicinot:

  • veidot atsevišķu padomes ekspertu grupu, kas izskata jautājumus, saistītus ar arhitektūru, pilsētplānošanu un dizainu,
  • gadījumā, ja atsevišķas padomes izveide netiek pieņemta, izskatīt iespēju palielināt Starpnozaru padomes komisijas sastāvu, iekļaujot tajā Latvijas Arhitektu savienības pārstāvjus.

Saprotams, ka lielie projekti, kas iepriekš tika atbalstīts programmā Valstiski nozīmīgi kultūras pasākumi nu cīnīsies ar tādiem nelieliem pieteikumiem, kas pretendēja uz pāris tūkstošu vai varbūt tikai simtu finansējumu. Savs labums, protams, ir arī tajā — «lielo» projektu rakstītāji, rēķinoties ar realitāti, būs spiesti sastādīt reālas, ne uzpūstas tāmes.

Taču skaidrs, ka visam un visiem naudas tāpat nepietiek, vienalga, būs padomē kāds arhitekts vai nebūs. Tāpēc ja Latvija, respektīvi, Latvijas Arhitektu savienība uzskata, ka Venēcijas biennāle ir pietiekoši nozīmīgs notikums, kam nepieciešama nepārtrauktība, naudu visticamāk nāksies meklēt pie privātiem finansētājiem. Te nu Arhitektu savienībai nāktos piepūlēties, lai ne tikai atrastu naudu, bet arī sarīkotu jēdzīgu konkursu un atrastu labu ideju, lai nesanāktu kā Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrai, kas bez konkursa noslēdza līgumu ar uzņēmumu Aerodium, gatavojoties starptautiskajai izstādei EXPO 2010 Šanhajā, kuras devīze taču bija: Labāka pilsēta — labāka dzīve.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
32 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
dr.rozentāle

• ha, ha! "paviljona iekārošanu"…

• kā tad ir, vai vārdu biennāle raksta ar B vai tomēr b?

• Kultūrkapitāla fonds un VKKF ir viens un tas pats, bet no teksta izriet, ka 2 dažādas lietas, jo viena neatrunā otru, bet tiek minētas – te viena, te otra

• ta Arhitektu savienība, ta Latvijas Arhitektu savienība

• "pretendēja uz pāris tūkstošu vai varbūt tikai simtu finansējumu" kas uzskaitīti? nabaga arhitekti?

piemēram, piemini vienu reizi Valsts Kultūrkapitāla fonds [VKKF] un turpmāk tekstā lieto tikai VKKF vai Latvijas Arhitektu savienība [LAS] un turpmāk tekstā lieto tikai LAS

uz veselību!

Losangelos

tā arī tikt, kā redzams rakstu papildinošajā attēlā… milzu orgstikla krājkase ar daudzām naudas iemetamajām šķirbām, sirdsapziņu plosošiem saukļiem, varbūt pat mazliet arhitektūras – kāds labdarības projekta makets iekšā, vēl vienvirziena bankomāts priekš tiem, kas norēķinās ar karti. Kas zi’, pa biennāles laiku varbūt daudznacionālā sīknauda pat attaisnos ieguldītos līdzekļus. 🙂

P.S. ja kāds vēlās šo ideju nočiept un attīstīt – lūdzu, man nav žēl… pieminiet ar labu.

ma

Paldies, Artim par rakstiem. Lasu un jūtu, ka arhitektu sabiedrība nevaid mirusi 🙂

Romans Siņicins

Diemžēl LV apdraudētā ne tikai Latvijas dalība Venēcijas Biennāles arhitektūras izstādē.

Es te klausijos pa tv, ka viena sportiste nebrauks uz olimpiādi, jo naudas nav, tip gribi braukt- mēklē paša…

exxxx…

Sīlis - putns

Izskatās beigas Sīļa arhitektūrai un pviņa padotiem! ”Meistars” nespēj neko izdarīt – tikai izmantot situāciju!

Ilze Martinsone

A4D pastāvīgo lasītāju vārdā lūdzu Jūs un Jums līdzīgos nepiesārņot publisko telpu un turpmāk risināt savas problēmas vienatnē vai vislabāk – ar profesionāla speciālista/psihoterapeita palīdzību.

konkurss

Ļ. cien. VKKF Starpnozaru ekspertu

komisijas priekšsēdētāja (sic!) I. Martinsones k-dze, kā Jums tur pa Neputnu iet? Dizaina Studija būs arī šogad, vai ne?;)

Ilze Martinsone

Ja Jums ir kāda saniezējusi vajadzība šajā jautājumā, varat painteresēties arī pie KNAB vai Valsts kontroles, saņemsiet kompetentas atbildes.

šitād un tāds

yes, yes!

kautiņs 😀

Tagat pat TvNet nevajag 😀

konkurss

vispār jau ļoti incanti kāpēc šitā jāsatraucas. es tak jautāju pilns labāko nodomu;)

Ilze Martinsone

Atbildu bez satraukuma un tikpat saulainos nolūkos: precedenti, kad neveiksmīgi konkursanti izrāda interesi par VKKF ekspertu iespējamiem interešu konfliktiem/korumpētību/privāto dzīvi ir fondā strādājošo ikdiena. Daļa neveiksminieku burkšķ kuluāros, daļa Jums līdzīgo izkrata sāpi Delfos, daļa pilsonisko briedumu sasniegušo vēršas tiesībsargājošās institūcijās, kur uz saviem iesniegumiem saņem minēto iestāžu atbildes. Brīnos, kāpēc Jūs ieinteresējis mans darbs tieši "Dizaina Studijā" nevis, piemēram, žurnālā "Latvijas Architektūra" – šis taču ir arhitektu portāls? Nosauciet savu vārdu un uzvārdu, un es labprāt atbildēšu uz visiem Jūsu labo nolūku pildītajiem jautājumiem personiskā sarakstē: ilze.martinsone@mantojums.lv. Baidos, ka portāla turētāji pēc publikācijas par Venēcijas biennāles problēmām no arhitektiem… Lasīt vairāk »

Ilze Martinsone, VKKF Starpnozares ekspertu padome

Nezinu kālab, taču pieminot LAS iesniegumu VKKF, publikācija sniedz tikai daļēju informāciju: LAS ne tikai nosūtīja, bet arī saņēma VKKF padomes priekšsēdētāja Laura Gundara parakstītu atbildes vēstuli. Tādēļ minēšu VKKF atbildes svarīgākos punktus: ● Lai sekmētu arhitektūras nozares konkurētspēju VKKF finansētajos projektu konkursos, VKKF padome aicina LAS kritiski izvērtēt savu iesniegto projektu kvalitāti, atbilstību VKKF mērķiem un Starpnozares prioritātēm tāpat kā pašreizējām VKKF finansiālajām iespējām; ● VKKF padome vērš LAS uzmanību uz faktu, ka 2007. gadā un 2009. gadā VKKF nozaru ekspertu komisiju sastāva izvēles konkursā tika pieteikts tikai viens pretendents no LAS un 2008. gadā šajā konkursā netika pieteikts… Lasīt vairāk »

idea

iepriekšējo putekļu vācēju unikālo uzņēmumu izpārdošana.

Var piemeklēt glamūras tēmas – putekļu ērce ar Paša ….. žokļos uttt.

P.S. Un Kalnciemielas organismam būtu dabīgs pielikums tagadnē un nākotnē.

Miķelis

Lai nodrošinātu piedalīšanos nepārtrauktību, ja tas patiešām vajadzīgs, nepieciešams piedāvāt dalību Rīgas Domes finansētās reklāmas kampaņas ietvaros par Rīgu un izstrādāt atbilstošu asprātīgu konceptu. Kamēr notiks bakstīšanās ap valsts organizācijām, nekas nenotiks un visi stāvēs ar nolaistām rociņām. Lai kā varbūt dažiem negribētos, šoreiz lietā jālaiž personiskie kontakti – kas ko pazīst, labi zināms ( AinārsŠ, AndisS, ĒriksS). Kunkšķēšanai laiks beidzies, ir tikai daži cilvēki, kuri spējīgi rīkoties ātri un pieņemt lēmumus. Vai vajadzētu uzrunāt personīgi? Latvijas nelaime ir šausmīgais aizdomīgums, un nespēja demokrātiskās procedūras ietvaros pieņemt sakarīgus ātrus lēmumus. Jā un neaizmirsīsim šiem vīriem pateikt paldies, ja kaut kas… Lasīt vairāk »

Miķelis

Jā un kādēļ gan nenoprezentēt jauno koncertzāli, materiāls, cik saprotu, ir gatavs. Konceptuāli tam pieeju, gan jau ka ar biennāli var atrast.. Pie viena ieinteresēt arī ar citām Rīgas priekšrocībām. Nesen rokās nonāca Another Travel Guide par Rīgu. Ideāls izpildījums. Viss jau ir, tikai jāsaliek tas puzzle kopā. Nevajag nekādas pārlaicīgas gudrības. Mums vajag pasaulei parādīt ka esam, esam dzīvi, atraktīvi, gudri un mums ir laba arhitektūra. Nu sasparojas ļautiņi, pietiks īdēt. Nu Andi, Ērik pakurbulējiet mazliet Buldozeru, kopējās lietas labad taču…

jurka

Tas Miķelis iz bada tāds jocīgs palicis… Vai kā?:)

dr.rozentāle

• ha, ha! "paviljona iekārošanu"…

• kā tad ir, vai vārdu biennāle raksta ar B vai tomēr b?

• Kultūrkapitāla fonds un VKKF ir viens un tas pats, bet no teksta izriet, ka 2 dažādas lietas, jo viena neatrunā otru, bet tiek minētas – te viena, te otra

• ta Arhitektu savienība, ta Latvijas Arhitektu savienība

• "pretendēja uz pāris tūkstošu vai varbūt tikai simtu finansējumu" kas uzskaitīti? nabaga arhitekti?

piemēram, piemini vienu reizi Valsts Kultūrkapitāla fonds [VKKF] un turpmāk tekstā lieto tikai VKKF vai Latvijas Arhitektu savienība [LAS] un turpmāk tekstā lieto tikai LAS

uz veselību!

Losangelos

tā arī tikt, kā redzams rakstu papildinošajā attēlā… milzu orgstikla krājkase ar daudzām naudas iemetamajām šķirbām, sirdsapziņu plosošiem saukļiem, varbūt pat mazliet arhitektūras – kāds labdarības projekta makets iekšā, vēl vienvirziena bankomāts priekš tiem, kas norēķinās ar karti. Kas zi’, pa biennāles laiku varbūt daudznacionālā sīknauda pat attaisnos ieguldītos līdzekļus. 🙂

P.S. ja kāds vēlās šo ideju nočiept un attīstīt – lūdzu, man nav žēl… pieminiet ar labu.

ma

Paldies, Artim par rakstiem. Lasu un jūtu, ka arhitektu sabiedrība nevaid mirusi 🙂

Romans Siņicins

Diemžēl LV apdraudētā ne tikai Latvijas dalība Venēcijas Biennāles arhitektūras izstādē.

Es te klausijos pa tv, ka viena sportiste nebrauks uz olimpiādi, jo naudas nav, tip gribi braukt- mēklē paša…

exxxx…

Sīlis - putns

Izskatās beigas Sīļa arhitektūrai un pviņa padotiem! ”Meistars” nespēj neko izdarīt – tikai izmantot situāciju!

Ilze Martinsone

A4D pastāvīgo lasītāju vārdā lūdzu Jūs un Jums līdzīgos nepiesārņot publisko telpu un turpmāk risināt savas problēmas vienatnē vai vislabāk – ar profesionāla speciālista/psihoterapeita palīdzību.

konkurss

Ļ. cien. VKKF Starpnozaru ekspertu

komisijas priekšsēdētāja (sic!) I. Martinsones k-dze, kā Jums tur pa Neputnu iet? Dizaina Studija būs arī šogad, vai ne?;)

Ilze Martinsone

Ja Jums ir kāda saniezējusi vajadzība šajā jautājumā, varat painteresēties arī pie KNAB vai Valsts kontroles, saņemsiet kompetentas atbildes.

šitād un tāds

yes, yes!

kautiņs 😀

Tagat pat TvNet nevajag 😀

konkurss

vispār jau ļoti incanti kāpēc šitā jāsatraucas. es tak jautāju pilns labāko nodomu;)

Ilze Martinsone

Atbildu bez satraukuma un tikpat saulainos nolūkos: precedenti, kad neveiksmīgi konkursanti izrāda interesi par VKKF ekspertu iespējamiem interešu konfliktiem/korumpētību/privāto dzīvi ir fondā strādājošo ikdiena. Daļa neveiksminieku burkšķ kuluāros, daļa Jums līdzīgo izkrata sāpi Delfos, daļa pilsonisko briedumu sasniegušo vēršas tiesībsargājošās institūcijās, kur uz saviem iesniegumiem saņem minēto iestāžu atbildes. Brīnos, kāpēc Jūs ieinteresējis mans darbs tieši "Dizaina Studijā" nevis, piemēram, žurnālā "Latvijas Architektūra" – šis taču ir arhitektu portāls? Nosauciet savu vārdu un uzvārdu, un es labprāt atbildēšu uz visiem Jūsu labo nolūku pildītajiem jautājumiem personiskā sarakstē: ilze.martinsone@mantojums.lv. Baidos, ka portāla turētāji pēc publikācijas par Venēcijas biennāles problēmām no arhitektiem… Lasīt vairāk »

Ilze Martinsone, VKKF Starpnozares ekspertu padome

Nezinu kālab, taču pieminot LAS iesniegumu VKKF, publikācija sniedz tikai daļēju informāciju: LAS ne tikai nosūtīja, bet arī saņēma VKKF padomes priekšsēdētāja Laura Gundara parakstītu atbildes vēstuli. Tādēļ minēšu VKKF atbildes svarīgākos punktus: ● Lai sekmētu arhitektūras nozares konkurētspēju VKKF finansētajos projektu konkursos, VKKF padome aicina LAS kritiski izvērtēt savu iesniegto projektu kvalitāti, atbilstību VKKF mērķiem un Starpnozares prioritātēm tāpat kā pašreizējām VKKF finansiālajām iespējām; ● VKKF padome vērš LAS uzmanību uz faktu, ka 2007. gadā un 2009. gadā VKKF nozaru ekspertu komisiju sastāva izvēles konkursā tika pieteikts tikai viens pretendents no LAS un 2008. gadā šajā konkursā netika pieteikts… Lasīt vairāk »

idea

iepriekšējo putekļu vācēju unikālo uzņēmumu izpārdošana.

Var piemeklēt glamūras tēmas – putekļu ērce ar Paša ….. žokļos uttt.

P.S. Un Kalnciemielas organismam būtu dabīgs pielikums tagadnē un nākotnē.

Miķelis

Lai nodrošinātu piedalīšanos nepārtrauktību, ja tas patiešām vajadzīgs, nepieciešams piedāvāt dalību Rīgas Domes finansētās reklāmas kampaņas ietvaros par Rīgu un izstrādāt atbilstošu asprātīgu konceptu. Kamēr notiks bakstīšanās ap valsts organizācijām, nekas nenotiks un visi stāvēs ar nolaistām rociņām. Lai kā varbūt dažiem negribētos, šoreiz lietā jālaiž personiskie kontakti – kas ko pazīst, labi zināms ( AinārsŠ, AndisS, ĒriksS). Kunkšķēšanai laiks beidzies, ir tikai daži cilvēki, kuri spējīgi rīkoties ātri un pieņemt lēmumus. Vai vajadzētu uzrunāt personīgi? Latvijas nelaime ir šausmīgais aizdomīgums, un nespēja demokrātiskās procedūras ietvaros pieņemt sakarīgus ātrus lēmumus. Jā un neaizmirsīsim šiem vīriem pateikt paldies, ja kaut kas… Lasīt vairāk »

Miķelis

Jā un kādēļ gan nenoprezentēt jauno koncertzāli, materiāls, cik saprotu, ir gatavs. Konceptuāli tam pieeju, gan jau ka ar biennāli var atrast.. Pie viena ieinteresēt arī ar citām Rīgas priekšrocībām. Nesen rokās nonāca Another Travel Guide par Rīgu. Ideāls izpildījums. Viss jau ir, tikai jāsaliek tas puzzle kopā. Nevajag nekādas pārlaicīgas gudrības. Mums vajag pasaulei parādīt ka esam, esam dzīvi, atraktīvi, gudri un mums ir laba arhitektūra. Nu sasparojas ļautiņi, pietiks īdēt. Nu Andi, Ērik pakurbulējiet mazliet Buldozeru, kopējās lietas labad taču…

jurka

Tas Miķelis iz bada tāds jocīgs palicis… Vai kā?:)

32
0
Lūdzu, komentējietx