Izklaides zaķu sala

Vērienīgākais no pilsētas arhitekta kolēģijas 9.sēdē izskatītajiem projektiem bija Space Group sadarbībā ar Arup inženieriem izstrādātais priekšlikums 12,6 ha lielai teritorijai Zaķusalā starp Salu tiltu un TV torni.

SIA Zaķusala Estates te iecerējusi būvēt viesnīcas, augstas klases birojus un dzīvokļus, veikalus un restorānus, veidojot paliela mēroga daudzfunkcionālu izklaides un atpūtas kompleksu. Atbilstoši viņu iecerēm, tam jākļūst atpazīstamam visā pasaulē un jātop par iecienītu ceļa mērķi ne vien vietējiem iedzīvotājiem, bet vēl vairāk ārvalstu tūristiem.

Sešas stundas ilgā pilsētas arhitekta kolēģijas arhitekta sēdē liecināja, ka tās vadītājam neiet viegli ar darba organizāciju. Īpatnējs ir arī izskatīto projektu plašais spektrs — gan trīs mājiņu projekts Brīvdabas muzeja tuvumā, gan apbūves vīzija, kas aptver pusi Zaķusalas. Kad minēto mājiņu, kā arī tirdzniecības centra Alfa paplašināšanas plānu apspriešanai bija veltītas jau vairākas stundas, tika noteikts Space Group projekta priekšā stādīšanai atvēlētais laiks — 12 minūtes.

Šajā laika brīdī iespiestā projekta prezentācija — diagrammas, vizualizācijas un krāšņās fotogrāfijas (the luxury collection) bija kolorīta un žilbinoša. Taču vienlaikus arī pauda sava veida cinismu — Kolhāsam raksturīgo pieeju, kas novesta līdz ekstrēmam. Jāatzīst, ka Space Group līderis Gerijs Beitss, kurš atstāja visnotaļ rūdīta puiša iespaidu, patiešām arī ir vairākus gadus strādājis OMA.

Taču likumsakarīgi, ka pilsētas arhitekta kolēģi bija samulsuši par šo priekšlikumu. Patiesībā jau šāda veida projektu nav iespējams vērtēt ar ierastajiem kritērijiem, neskatoties uz to, ka galu galā kolēģija tam veltīja vairākas stundas savas uzmanības.

Raisījās diskusijas, ko iesākt ar šo projektu, kā to vispār vērtēt. Ir pagrūti uztvert priekšlikuma vispārinājuma pakāpi, jo ekspresīvās plāna un apjomu formas šķiet pārāk konkrētas. No vienas puses — tas ir iecerēts kā masterplans, kuram atbilstoši tālāk konkursa kārtībā paredzēts projektēt katru no kvartāliem un katru ēku. Taču no otras puses — ekspresīvā plāna struktūra jau iepriekš nosaka, ka šeit radīsies «arhitektūras zoodārzs» (A.Sīlis) vai «formu parks» (S.Ņikiforovs).

Atbilstoši Latvijas un Rīgas likumiem, krastmalas nedrīkst apbūvēt ar ēkām. Taču šoseju būvēt upes malā drīkst. Šos nosacījumus ievērojot tapis arī Zaķusalas projekts, kas paredz salas vidū sabūvēt dažādas ēkas. Koncepcijas pamatā ir doma par divējādām krastmalām. Pret Daugavu un upes labo krastu pavērstā — urbānā, pret Lucavsalu — pludmale un daba. Rezultātā projektētais izstrādājums ir kā no visām pusēm skatāms objekts, ne pilsētnieciska vide. Jāatceras kaut vai Borneo—Sporenburgas apbūve Amsterdamā vai Mediahafen Diseldorfā, lai saprastu, ka no pilsēttelpas viedokļa veiksmīga apbūve iespējama arī uz vēl šaurākām ūdens ierobežotām zemes strēmelēm.

Arī programma, kas it kā ir tendēta uz funkciju dažādību, 24 stundu izmantošanu, tomēr neliecina par diez cik «veselīgu urbanitāti». Taču programmu visvairāk jau nosaka attīstītāju vēlmes — ja reiz viņuprāt tas ir labākais veids, kā nopelnīt un pilsētai liekas akceptējami — kāpēc gan ne.

Vienā no prezentācijas kadriem bija redzama Eiropas karte, ar koncentriskiem riņķiem, norādot, cik daudz cilvēku dzīvo 1, 2 un 3 stundu attālumā no Zaķusalas. Kā norādīja Space Group, 3 stundu lidojuma areālā dzīvo pusmiljards cilvēku, kas tad ar esot potenciālie topošā Zaķusalas kompleksa «klienti».

Attīstītāji sola, ka plānotās vērienīgās būves un augstvērtīgā arhitektūra piešķirs salai spilgtu identitāti. Galu galā arī Lasvegasa bija kā savdabīgs pilsētveidošanas eksperiments, kuram neapšaubāmi piemīt sava spilgta identitāte. Ja reiz Rīga vēlas šādu eksperimentu, tad droši vien ir nepieciešams projektu atbalstīt (kā to tiecās darīt vairāki kolēģijas locekļi) un Zaķusala Estates, investējot 500 miljonu eiro, ir gatavi to īstenot 5—7 gados. Kā sacīja uzņēmuma līdzīpašnieks Viesturs Koziols: «mēs gribētu nākošgad sākt būvēt.»

Projekta attēlu galerija

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
98 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
jk

"slabo" uzkomentet? Vai apjoms pa lielu? 😉

Blokz

metaas acii atkal kadam 2raa kursa studentam buus jaamaksaa kaveejuma nauda RTU…

,

haa, haa, haa !!!!

vai kaads uzbrauciens projektam!!!

Mārcis Sakalovskis

Nedaudz rodas iespaids, ka uz Rīgu šis projekts ticis atvests – varētu atrasties jebkur. Hello from Mars!

Njā, manuprāt, tas ir liels jautājums – Rigas marketinga (un tēla) stratēģija un tas, lai ēkas taptu izceļot un bagātinot "mūsējo", Rīgas fišku.

Manā skatījumā debesskrāpji vai lielas būves šīs pilsētas tēlā (vēsturisko apkaimju tiešā tuvumā) iederas un to bagātina tikai atsevišķā, salīdzinoši izsētā, nevis blīvi saliedētā veidā.

Kritērijs – katram tādam lielākam objektam ir jābūt tik jaunradošam un unikālam, izcīnot vietu zem Rīgas saules.

ku-ku

Gribētos jau Zaķu salu un to Zoo uzlikt uz plosta – tāda m-m-m-milzīga , un kad nu rīdziniekiem noriebtos, tad to iepludinātu jūrā un Šlesera n-miljons pasažieru ar lētajiem reisiem lidotu skatīties pasaules brīnumu- žokļi atkārtos. Koziols un Šlesers- nutas, nutas nugan ir bisssnesss… Īpaši man gaumē dalmācietis, kurš stīvē slidotāju, tīkama suņa tēla 3-dimensionālā vizualizācija.

uk-uk!

Nez kāpēc, pār tiem kas vis vairāk darbojas, gāžas vis lielākie samazgu spaiņi! Vai ir zināmi kādi tiešām sūdīgi produkti kurus palaidis tautā šis sliktais Koziols! Vai tiešām nelietis, tautas apzadzējs Šlesers ir aizsācis tik drausmīgi daudz sūdīgu projektu, kas galu galā ir izrādijušies valstij nerentabli! Loģiski, ka ir neapmierinātie kuri spiedz, kad tos spiež kāda projekta lielā pēda. Taču vēl ir tādi tipi, kuri tikko kā padzird, ka ir par ko paspiegt, sāk spiegt līdzi. Piem., Sīļa sabiedriskā apspriešanas spilgrākie iebildumi: melnā krāsa fasādē, globālie plūdi un hidro būves trokšņi………….. Un tagad: "Īpaši man gaumē dalmācietis, kurš stīvē slidotāju,… Lasīt vairāk »

Mārcis S

Ok, megastruktūra VS urbānā struktūrav (MiksK). Jā, labs jautājums. Kā domā citi? Ok. Rīga tiešām ir/kļūst par reģiona centru. Bušs brauc katru gadu. Jā, laba iespēja! Sekas? Uzceļ tādu mega vai vispār skrāpi – peļņa lieliska, tā dzirdēts. Bet kādi ir pilsētas nosacījumi? Nu, pieņemsim – uzceļ, a no mūsu kabatas tiek paņemti miljoni (Ķīpsalas gadījumā vismaz viens moderns tilts, spriežot pēc koncepcijas) ap 200+. +sastrēgumi=Rīgas pievilcības uzņēmēju acīs un ikdienišķie laika=IKP zudumi. Tāpēc, ka ap Rīgas salām ar to transportu švaki. Kāds ir neto ieguvums? Varbūt zaudējums, cenšoties noķert (jājā, ka tik ne tā. Efektīvs aizbildinājums) "Viļņa un Kauņa… Lasīt vairāk »

pArt

vajag, lai brauc nevis vienreiz, bet daudzreiz, lai biznesam soktos (he), un to nevar panākt ar vienas salas sakārtošanu, pat ja izdotos realizēt šos utopiskos termiņus.

Te, Kopenē, būvējas uz nebēdu, pie jau esošas nesliktās infrastruktūras, tāpēc, ja argumentē ar 2-3 lidstundām, tad nākamajā slaidā būtu jābūt izklaižu (arī projektējamo) salīdzinājumam ar citām Eiropas lielpilsētām.

Rīga tūristiem jau sen nav pa lēto, to taču zina visi!

U

-> IDEOLOĢIJAS INDĒ

Jānis Lejnieks

īsi un perfekti!

Aleksandrs Prieditis

Es piekritu, jo pats esmu par nakotnes dizainu un atistibu Riga un visa Latvija.

WAT

Stikla krellītes mežoņiem.

Pēdējais "el croques" bija veltīts šito mutāciju (ir protams arī veiksmīgākas ,papucītim, mutācijas izdevušās, tie paši ploteri un MVRDV) fāterītim, RK-OMA’i. Secinājumi ,fāterītis nodarbojas dominējoši ar loģikas, eksaktuma apvienojumu + mazliet veselīgas demagoģijas, tobiš mākslas, un PR ar ko piesegties pret VOX POPULI.

Pakam vismaz šitā OMA’s mutācija, kā jau Artis piezīmēja ir OMA’s demagoģiskākā izpausme. Nezin kāpēc BORNEO "sporungu" (un n-tos citus ,to pašu Almēra ieskaitot, māsterplānus)varēja ierakstīt normālā pilsētbūvnieciskā plānojumā, a šamējiem kaut kāds mega apjoms ne pilsētas daļa un pie reizes it kā baigi loģiski nopamato (iebatonē)

losangelaos

Tautas dēli uzminēja

Sen aizmirstu svētumu:

Gaismu sauca, – gaisma ausa!

Augšām cēlās Gaismas pils!

nmv

… bet nez vai nu pilsetas gudrakie starhitekti bij’ tik lllloti parsteigti, ka tas seit aprakstits, gan jau ari viniem bija kads majasdarbs, kuru neizdarija, tad SG pagatavoja savu viziju, kuru atradit lai iekustinatu so pilu diki. nu, tagad ir labi jo mes vismaz zinam, ka ir labi, vai slikti. biskin jau ir kas vairak izdarits par silueta linijas uzvilksanu gatavam iecerem, nosaucot to par silueta koncepciju. protams liekas divaina sada lasvegasas cieniga kumpleksa radisana pilsetas vidu … uz salas. bet atceroties kliversalas konkursu tur bija tikai tadi.

_____________________

VIENS NO MERFIJA LIKUMIEM SKAN SADI: NEVARI PARLIECINAT, SAMULSINI.

Gatis

Nu re, dažiem jauns iemesls pavaidēt un paraudāt 😀

MiksK

Laba diskusija. Gribeju piesviest savas paardomas par komentaariem. 1) Par Maarcha "Hello Mars". Ja…ta ir. Bet tas ir likumsakariigs blakusefekts shada veida izklaizu mega-centram. Liekas, ka pretenzijas pret pashu centru nevienam nerodaas, bet lielaakaas ruupes ir par "zoodaarza" esteetiku. Arii taa man neliaks probleema. Ka jau Gary uzsveera, dazhaado "dziivniecinju" projekteesanu uzticot dazhaadiem arhitektiem (cerams ka ne tikai Norvegu), tiks nodroshinaata zinaama stila un estetiskas variaacija. Cereesim, ka tas taa arii buus. Taja pasha laika, par ko buutu jaasaak domaat, ir tas, kaa regionalizeet shos "zveerinjus" taa, lai Zakjusalu nesaak jaukt ar Shanghai jeb Dubai. Varbuut buutu veerts padomaat par… Lasīt vairāk »

dace

kluči salikti rindā. kautkā nelīmējas viens pie otra.

indra ķempe

Projekts—lieliska tandēmilustrācija katru dienu e—Dienā ar sarkanu lasāmajam virsrakstam Rīga—bordeļu pilsēta, kam apakšā arī mazākiem burtiņiem pierakstīts: Laiks izlemt—legalizēt plaukstošo seksuālo pakalpojumu uzņēmējdarbību vai to izskaust. Tāpat Zaķusalas projektam klāt ir vesels bilžu bloknots. Taču rīdziniekiem, kas dzīvi dzīvo vienā teicienā NAV LAIKA, avīzēs noteikti izlasa tikai virsrakstus, bet pētījumos redz pārsteidzošās bildes, summas un glaimus. Sekojoši — brīdinājumi prātā paliek kā apgalvojumi, triki — kā neapzinātas iespējas. Te, komentāros, iekrita acīs vārds «rūdīts». Tas, ka viena viltībās trenēta komanda izpēti pārvērtusi veiklā mārketinga spēlē, prasa tikpat rūdītus pretspēlētājus. Tāpēc man ir tikai viens jautājums Dripem,Andim&co: Vai jūs nodrošināt izvērtēšanas/oponēšanas… Lasīt vairāk »

____________________

mi un žē, "izdrāztam" bet Rundālē, nekad, par ko tu runa Andi?

MārcisS

No vietējiem zinu vismaz vairākas gudras galvas no diviem pētnieciskajiem kantoriem, kuras varētu tādu pētījumu pacelt. Jā, kā jau Andis pie raksta "Kas ir laba attīstība kreisajā krastā" minēja, bažas gan ir par to, vai vietējo taisīts pētījums neizrādīsies tāds uz dažādām pusēm stiepjams. Bet, vismaz zinot konkrētos cilvēkus, viņu izpildījumā, šķiet, būt ok. Starp citu, j3b projektam tāda cost/benefit un atdeves analīze bija, arī transporta modelēšana – tas jau vien kā fakts ir apsveicami. Cita lieta, ka tā grāmata (publisks dokuments, taisīts tai skaitā par manu naudu) nebija brīvi pieejama pirms publiskās apspriešanas un, mēģinot to dabūt, telefonsarunās notika… Lasīt vairāk »

Artis Zvirgzdiņš

Mazliet žēl, ka visai saturīgi iesākusies diskusija atkal pārvērtās bezjēdzīgās vārdu kaujās un metaforu bārstīšanā. Gribēju pakavēties pie viena aspekta, kam savos komentāros pieskārās Gatis un Miks. Runa ir par krastmalu apbūvi, kam pieskāros rakstā. Gatis jau minēja Rīgas dogmatisko nostādni pret šo lietu. Arī man šis jautājums liekas pretrunīgs. No vienas puses, zinot kontrolējošo institūciju mazspēju, var saprast – ja krastu apbūvēšana zināmos gadījumos tiktu atļauta, tā būtu vistīrākā augsne korupcijai. Var prognozēt, ka dažu, iespējams, izdevušos piemēru fonu droši vien veidotu palielas privātas teritorijas, kuras visdrīzāk nebūtu publiski pieejamas. Iespējams, tāpēc Rīgā pārkāpt krastmalu apbūves aizliegumu ļauts vien… Lasīt vairāk »

Vl. Neilands

Dārgo Sīli, tev nevajadzētu tik prasti manipulēt ar auditoriju, protekcionējot alkatīgo investoru vulgāras spekulācijas un aizstājot nepievilcīgo realitāti ar burvīgas humānas vides attēliem, kas bija iespējama tikai tradicionālas telpiskas kultūras ietvaros (kur nebija plānotāju un sociāli utopiskā modernisma). Paša zīmētā, propagandētā un aktīvi reklamētā AKZ ir un paliks primitīvs un absolūti nehumāns klucis, kaut arī ir ielikts gandrīz ūdenī.

Kārojas zināt

Neilanda kungs, Jūs to no tiesas vai tik kārtējo reizi Sīli un auditoriju provocējat?

andrejs gelzis

Beidzot kas saturiigs un no sirds!

Ieva Zībārte

Cik dažādi ir RTU arhitektūras skolas produkti, tik dažādi ir arī Kolhāsa skolas produkti. Šie džeki ir samācījušies uztaisīt perfekto grāmatu, kas ir labi. Ar vietai atbilstošu arhitektūru gan tā pagrūtāk.

Kā gribētos, lai apritē atgriežas tāda vienkārša, bet vajadzīga pilsētvides tipoloģiskā vienība kā parks, kurā aug, piemēram, koki. Tā vietā visi mēģina iesmerēt "publisko telpu", "attīstību", "moderno urbānismu". Un, lūk, rezultāts!

nmv

Kā paziņojumā iepriekš norādīja Ivanovs, "Arēnas Rīga" iegāde ir ilglaicīga investīcija. Arēna būs liela izklaides kompleksa kodols. Uz hallei pieguļošās zemes jaunais īpašnieks plāno attīstīt izklaides un atpūtas industrijas objektus – viesnīcu, veikalus, restorānus, SPA, naktsklubus, boulinga zāli. Tāpat plānots uzbūvēt autostāvvietu 2500 automašīnām.

nmv

Jau tagad esot apzināti potenciālie investori un sadarbības partneri. Plānots, ka nākamā gada janvārī tiks izsludināts projekta konkurss, kuram vajadzētu noslēgties pavasarī, kad varētu arī sākt projektēšanu.

Objektu celtniecību plānots sākt 2008.gada vidū, bet pabeigt – 2010.gada pavasarī.

Objektu koncepcija plānota kā "pilsēta pilsētā", kur būs vairākas savstarpēji saistītas celtnes.

jk

"slabo" uzkomentet? Vai apjoms pa lielu? 😉

Blokz

metaas acii atkal kadam 2raa kursa studentam buus jaamaksaa kaveejuma nauda RTU…

,

haa, haa, haa !!!!

vai kaads uzbrauciens projektam!!!

Mārcis Sakalovskis

Nedaudz rodas iespaids, ka uz Rīgu šis projekts ticis atvests – varētu atrasties jebkur. Hello from Mars!

Njā, manuprāt, tas ir liels jautājums – Rigas marketinga (un tēla) stratēģija un tas, lai ēkas taptu izceļot un bagātinot "mūsējo", Rīgas fišku.

Manā skatījumā debesskrāpji vai lielas būves šīs pilsētas tēlā (vēsturisko apkaimju tiešā tuvumā) iederas un to bagātina tikai atsevišķā, salīdzinoši izsētā, nevis blīvi saliedētā veidā.

Kritērijs – katram tādam lielākam objektam ir jābūt tik jaunradošam un unikālam, izcīnot vietu zem Rīgas saules.

ku-ku

Gribētos jau Zaķu salu un to Zoo uzlikt uz plosta – tāda m-m-m-milzīga , un kad nu rīdziniekiem noriebtos, tad to iepludinātu jūrā un Šlesera n-miljons pasažieru ar lētajiem reisiem lidotu skatīties pasaules brīnumu- žokļi atkārtos. Koziols un Šlesers- nutas, nutas nugan ir bisssnesss… Īpaši man gaumē dalmācietis, kurš stīvē slidotāju, tīkama suņa tēla 3-dimensionālā vizualizācija.

uk-uk!

Nez kāpēc, pār tiem kas vis vairāk darbojas, gāžas vis lielākie samazgu spaiņi! Vai ir zināmi kādi tiešām sūdīgi produkti kurus palaidis tautā šis sliktais Koziols! Vai tiešām nelietis, tautas apzadzējs Šlesers ir aizsācis tik drausmīgi daudz sūdīgu projektu, kas galu galā ir izrādijušies valstij nerentabli! Loģiski, ka ir neapmierinātie kuri spiedz, kad tos spiež kāda projekta lielā pēda. Taču vēl ir tādi tipi, kuri tikko kā padzird, ka ir par ko paspiegt, sāk spiegt līdzi. Piem., Sīļa sabiedriskā apspriešanas spilgrākie iebildumi: melnā krāsa fasādē, globālie plūdi un hidro būves trokšņi………….. Un tagad: "Īpaši man gaumē dalmācietis, kurš stīvē slidotāju,… Lasīt vairāk »

WAT

Šoreizīti ,vismaz es, akmenīšus metu "kosmiskās telpas grupas" virzienā ,nevis naudas maciņu. Kāpēc šāds megaapjoms? Kam mēģina iestāstīt , ka druku druku un aizies megakosmospilsēta, kas iespējams labākajā gadījumā ierakstītos kādā pasaules lielpisētā, kur pīpuļi ir desmitos mio mērāmi, nevis knapā mio pilsētā. Vēl jo projām nepamet sajūta , ka vienkārši batonē, mulsina utt.. Lai vēlāk kad māsterplāns aizies, sašķēlēs pa gabaliņiem un palaidīs starptautiskajā tirgū, kā jau, visu cieņu, bet VK ir izdarījis ar visiem saviem prodžektiem. Bet šoreizīt Salienas megapilsētas scenārijs būs nevis Babītes burkānu laukos, bet uz pilsētas skatuves, salām. Tas man personīgi liek domāt, ka daudz… Lasīt vairāk »

Jānis Lejnieks

īsi un perfekti!

Andis Sīlis

Kā redzams, tad privāto uzņēmēju panākumi investīciju piesaistē šobrīd nnnkārtīgi pārsniedz rātskungu sarūpēto. Uz to var reaģēt dažādi- JL stilā meklēt pazudušu santīmu, vai arī otrādi – piešķirt ordeni par 2-3 miljardu naudiņu tērēšanu bāleliņu galvaspilsētā.

"Mio" pilsēta nav mērķauditorija – projekta ambīcija ir 2-3 stundu lidojums uz Eiropas mēroga izklaides vietu. Gadījumā ja izdodas, taustāms labums negribot atleks pat visiem īdētājiem. Arī finansējuma avoti ir meklējami aiz trejdeviņām zemēm, tā ka – lūgtum neķert kreņķi investīciju sfērā, gan jau zina ko dara. Cita lieta – par arhitektūru gan mums būtu kāds viedoklis jāformulē.

WAT

Un Tu ,Andi, tici, ka ņems tā un brauks? Vēl jo projām esmu skeptisks atticībā pret lielajiem naudas maisiem , kas to vien kāro kā iefīrēt vienas Austrumeiropas valstiņas g.pilsētā, kas nebūt nenodrošina pati no sevis nekādu apgrozījumu, milijardus , ņemot vērā , ka vecā Eiropa ar savām perfekti atstrādātajām izklaides vietām ir arī to pašu 1-3 stundu lidojumā no jebkuras vietas Eiropā. Es personīgi, šo pasākumu redzu, kā cenas uzsišanu gruntsgabaliem un rietumu kolēģu piesaiste, ne tikai nodrošina profesionālu risinājumu, bet pārvērš šo pasākumu "cietajā valūtā" starptautiski pazīstami zīmoli, pati OMA, OMA’s mutācijas utt.. Lai var droši tirgot pa… Lasīt vairāk »

Andis Sīlis

Palasīju OMA*AMO pētījumu par Andrejsalu un Rīgu kopumā. Izskatās, ka pasaulē, Ķīnā un EU saglabājoties ekonomiskas izaugsmes tendencei, šeit ir diezgan laba investīciju vieta. Tā, ka sliecos uz optimistiskām prognozēm.

Aleksandrs Prieditis

Es piekritu, jo pats esmu par nakotnes dizainu un atistibu Riga un visa Latvija.

Mārcis S

Kas tur interesants rakstīts (pamatojoties uz kādiem apstākļiem un Rīgas āķīšiem ir tās perspektīvas)?

Kaut cik pamatīgāka pieeja katrā ziņā priecē.

WAT

Nu šitā teorijas lieta, it sevišķi ,tādās slidenās tēmās, kā pilsētu, valstu ģeopolitiskās perspektīves, ir makan slidena.

Tik pat labi varētu atsaukties uz šobrīd pasaules pilsētbūvniecībā populāro konceptu "shrinking cities" un tā redzamāko ideologu Filipu Osvaltu . JA kas uz šādas nepavisam nepopulāras(patērētāju ideoloģijai) nots Tokio ir savu jauno attīstības plānu izstrādājusi .

Visi demagrāfiskie dati tuvākai 1-3 stundu lidojuma apkārtnei, par mums nerunājot , diemžēl liecina par pēdējo scenāriju.

Dievs dot, lai būtu Tevis proponētais scenārijs.

U

-> IDEOLOĢIJAS INDĒ

nmv

… ai jūlij, jūlij tu pārmet man visu to, ko pats labrāt darītu …

pArt

vajag, lai brauc nevis vienreiz, bet daudzreiz, lai biznesam soktos (he), un to nevar panākt ar vienas salas sakārtošanu, pat ja izdotos realizēt šos utopiskos termiņus.

Te, Kopenē, būvējas uz nebēdu, pie jau esošas nesliktās infrastruktūras, tāpēc, ja argumentē ar 2-3 lidstundām, tad nākamajā slaidā būtu jābūt izklaižu (arī projektējamo) salīdzinājumam ar citām Eiropas lielpilsētām.

Rīga tūristiem jau sen nav pa lēto, to taču zina visi!

ku-ku

Netrāpīji gan. Lai tik rullē. Būs kā Lasvegasā, Pārdaugava kā Ņujorka utt. Labi jau būtu kādu tiltiņu uzstīvēt, veloceliņu ierīkot, kaut ko tiem rīdziniekiem arī pie reizes. Sanāk 1,5 stundas līdz mājai autiņā vilkties. Varbūt tādēļ sapņi nav tik diži un krāsaini.

Bet par Sīļa projektu gan esmu 100 % par. Jo tālāk, jo vairāk man tas patīk. Lai veicas Sīlim un viņa projektam.

Tikai ,mīlīt, nečurā uz manām pilsoņtiesībām.

Mārcis S

Ok, megastruktūra VS urbānā struktūrav (MiksK). Jā, labs jautājums. Kā domā citi? Ok. Rīga tiešām ir/kļūst par reģiona centru. Bušs brauc katru gadu. Jā, laba iespēja! Sekas? Uzceļ tādu mega vai vispār skrāpi – peļņa lieliska, tā dzirdēts. Bet kādi ir pilsētas nosacījumi? Nu, pieņemsim – uzceļ, a no mūsu kabatas tiek paņemti miljoni (Ķīpsalas gadījumā vismaz viens moderns tilts, spriežot pēc koncepcijas) ap 200+. +sastrēgumi=Rīgas pievilcības uzņēmēju acīs un ikdienišķie laika=IKP zudumi. Tāpēc, ka ap Rīgas salām ar to transportu švaki. Kāds ir neto ieguvums? Varbūt zaudējums, cenšoties noķert (jājā, ka tik ne tā. Efektīvs aizbildinājums) "Viļņa un Kauņa… Lasīt vairāk »

WAT

Stikla krellītes mežoņiem.

Pēdējais "el croques" bija veltīts šito mutāciju (ir protams arī veiksmīgākas ,papucītim, mutācijas izdevušās, tie paši ploteri un MVRDV) fāterītim, RK-OMA’i. Secinājumi ,fāterītis nodarbojas dominējoši ar loģikas, eksaktuma apvienojumu + mazliet veselīgas demagoģijas, tobiš mākslas, un PR ar ko piesegties pret VOX POPULI.

Pakam vismaz šitā OMA’s mutācija, kā jau Artis piezīmēja ir OMA’s demagoģiskākā izpausme. Nezin kāpēc BORNEO "sporungu" (un n-tos citus ,to pašu Almēra ieskaitot, māsterplānus)varēja ierakstīt normālā pilsētbūvnieciskā plānojumā, a šamējiem kaut kāds mega apjoms ne pilsētas daļa un pie reizes it kā baigi loģiski nopamato (iebatonē)

losangelaos

Tautas dēli uzminēja

Sen aizmirstu svētumu:

Gaismu sauca, – gaisma ausa!

Augšām cēlās Gaismas pils!

nmv

… bet nez vai nu pilsetas gudrakie starhitekti bij’ tik lllloti parsteigti, ka tas seit aprakstits, gan jau ari viniem bija kads majasdarbs, kuru neizdarija, tad SG pagatavoja savu viziju, kuru atradit lai iekustinatu so pilu diki. nu, tagad ir labi jo mes vismaz zinam, ka ir labi, vai slikti. biskin jau ir kas vairak izdarits par silueta linijas uzvilksanu gatavam iecerem, nosaucot to par silueta koncepciju. protams liekas divaina sada lasvegasas cieniga kumpleksa radisana pilsetas vidu … uz salas. bet atceroties kliversalas konkursu tur bija tikai tadi.

nmv

… vai tad kad VK, M un UDG kad guva no pilsetas so zemi, vini vinu guva ar noteikumu tur attistit privatmaju buvniecibu, lai butu ka senak, nu nez vai, un vel blakus Lucavsala ar 50000 iedzivotaju, kurus tur izmitina arhis, kaut kur tac viniem jaizklaidejas.

_____________________

VIENS NO MERFIJA LIKUMIEM SKAN SADI: NEVARI PARLIECINAT, SAMULSINI.

Gatis

Nu re, dažiem jauns iemesls pavaidēt un paraudāt 😀

MiksK

Laba diskusija. Gribeju piesviest savas paardomas par komentaariem. 1) Par Maarcha "Hello Mars". Ja…ta ir. Bet tas ir likumsakariigs blakusefekts shada veida izklaizu mega-centram. Liekas, ka pretenzijas pret pashu centru nevienam nerodaas, bet lielaakaas ruupes ir par "zoodaarza" esteetiku. Arii taa man neliaks probleema. Ka jau Gary uzsveera, dazhaado "dziivniecinju" projekteesanu uzticot dazhaadiem arhitektiem (cerams ka ne tikai Norvegu), tiks nodroshinaata zinaama stila un estetiskas variaacija. Cereesim, ka tas taa arii buus. Taja pasha laika, par ko buutu jaasaak domaat, ir tas, kaa regionalizeet shos "zveerinjus" taa, lai Zakjusalu nesaak jaukt ar Shanghai jeb Dubai. Varbuut buutu veerts padomaat par… Lasīt vairāk »

WAT

Sveiks Mik!

Vismaz es vēlētos redzēt struktūru,kas katrā attīstības fāzē ir pašpietiekama, Paskaties google earth , uz katru pasaules pilsētu(katrai kultūrai protams savas īpatnībes, bet principā) un Tu redzi organizētu pilsētu no rajona uz kvartālu no kvartāla uz ēku. Un jo lielāks mērogs (pilsētbūvnieciskais) jo struktūra ir pašpietiekamāka, ka var izraut ārā kādu posmu , bet tā strādās tāpatan, ka var palikt neattīstīti kvartāli, teritorijas, bet pilsēta no tā necieš. Vai šajā risinājumā , kas tāds iespējams?

Mana atbilde ir kontekstā ar pārējiem maniem šīs tēmas komentāriem.

dace

kluči salikti rindā. kautkā nelīmējas viens pie otra.

Gatis

Ja apdrāž stingri kubiskus, tad gan forši līmēsies 😀 Bet vispār jau tā ir.

Žēl, ka tik dogmatiska ir nostādne par krastu neapbūvēšanu – Rīgas gadījumā prasītos pēc izņēmumiem – Zaķusalā varbūt ne tik ļoti, bet, piemēram, Klīversalas gadījumā jau nu noteikti.

ku-ku

Investors no tām tālajām aizjūras zemēm ar savu starpnieku, piem., Koziolu, par lētu naudu no nabadzīgas pilsētas- Rīgas uz n-tajiem gadiem iznomās jeb jau iznomājuši ekskluzīvu zemi; ieguldīs 500 milj. eiro( ,,divprocentu” kungi saņems vismaz 10 miljonus eiro), protams loģiski, lai gūtu kārtīgu peļņu, ne jau tā ir labdarības akcija. No kā gūs peļņu? No dzīvokļiem, no birojiem, no veikaliem? Arī. Bet pamatā no izklaides. Slēpos, kā vizualizācijā? Hokejs? Lipmans par pasaules čempionāta peļņu daudz nerunā. Izklaidē labu peļņu gūst no azartspēlēm, prostitūcijas, narkotikām, alkohola…Peļņa ir ātra un liela. Ja man kāds mēģinās pierādīt , ka miljardu eiro var gūt… Lasīt vairāk »

Ervins Krauklis

"Izklaidē labu peļņu gūst no azartspēlēm, prostitūcijas, narkotikām, alkohola…"

Nu bet protams!

"Un tas viss uzslēgsies uz Salu tilta?"

Kā gan citādi – ar avioreisu (lielākoties lēto), tad tieši no lidostas, pa Ulmaņa gatvi un Salu tiltu. Ja vajadzēs, pilsēta rekonstruēs, paplašinās, uzlabos.

LTV ēka arī esot televīzijai par lielu, par vecu, par dārgu un tā. Jāietot prom no tās Zaķusalas esot, kā avīzēs lasīts.

"Man gan liekas, ka identitātes jautājums tā kā izslīdējis"

Tā arī varētu būt sava veida Identitāte, tā jaunā Zaķusala. Tādai konteksts un esoša identitāte ir tikai traucēklis.

e_r_

Savā ziņā var piekrist…

un ja izvēleties, tad lai tak tie trakie tusētāji uz izsalkušie turisti pēc "azartspēlēm, prostitūcijas, narkotikām, alkohola…" labā brauc uz zaķusalu, būs vecrīgā kulturālāka publika ! 🙂

nmv

nu bet es tak teicu, ne lasvegasa kada, bet zaķvegasa.

indra ķempe

Projekts—lieliska tandēmilustrācija katru dienu e—Dienā ar sarkanu lasāmajam virsrakstam Rīga—bordeļu pilsēta, kam apakšā arī mazākiem burtiņiem pierakstīts: Laiks izlemt—legalizēt plaukstošo seksuālo pakalpojumu uzņēmējdarbību vai to izskaust. Tāpat Zaķusalas projektam klāt ir vesels bilžu bloknots. Taču rīdziniekiem, kas dzīvi dzīvo vienā teicienā NAV LAIKA, avīzēs noteikti izlasa tikai virsrakstus, bet pētījumos redz pārsteidzošās bildes, summas un glaimus. Sekojoši — brīdinājumi prātā paliek kā apgalvojumi, triki — kā neapzinātas iespējas. Te, komentāros, iekrita acīs vārds «rūdīts». Tas, ka viena viltībās trenēta komanda izpēti pārvērtusi veiklā mārketinga spēlē, prasa tikpat rūdītus pretspēlētājus. Tāpēc man ir tikai viens jautājums Dripem,Andim&co: Vai jūs nodrošināt izvērtēšanas/oponēšanas… Lasīt vairāk »

Andis Sīlis

Pret ko oponēt? Izspiest max gaumīgu arhitektonisko risinājumu – protams. Latviski īdēt pret jebkādām investīcijām jo "tie bagātie visur zog" – nekad. Bordelis ir tavā un ku-ku galvā.

MārcisS

Nu jā, izspiest maksimāli kvalitatīvu arhitektūru.

Droši vien pakāpeniski. Kā jau te runā – neba nu pa gadu radīsies pārdomāta un pašpietiekama pilsētas daļiņa bez visādiem nevēlamiem blakusefektiem.

Vispār Zaķvegasa ir tīri labs brends, labs pamats diskusijai par to, kā to labāku izveidot.

indra ķempe

mja…

pArt

redzi, Indra, kā pašpietiekamība izpaužas praksē!

Andis Sīlis

mja, jaa! Apvainojumam manipulaacijaas ir pieraadiijumi? Vai maz esi apskatiijusies to graamatu ko vinji sarazhoja? Tik profesionaali peetiijis Riigas iespeejams veel nevins nav visaa pilseetas veesturee. Utt utjpr. Toties latviskais aizdomiigums ir vairumaa galvu vienmeer un visur…

nmv

nacionālā īpatnība, septiņ reiz nomēri, astotajā paņem, ja nav piesiets.

WAT

Ar tām grāmatām ir kā ir. Nav jau tā grāmata pieejama publiski. Tas tā, atsaukties uz to nekorekti. Viena lieta ir pētīt, kas vienmēr ir labi, un jo vairāk pēti jo labāk. Respektīvi iepazīties ar FAKTIEM-AKSIOMĀM. Otra lieta ir secinājumi un viedokļi. Tas pavelk uz TEORĒMĀM. Matemātikā šitā lieta ir dikti stingri nošķirta, jo TEORĒMAS parasti pierāda ar AKSIOMĀM, pretējā gadījumā TEORĒMA nav pierādīta un nevar tikt izmantota aprēķinos. Diemžēl vai par laimi arhitektūrā ir krietni neviennozīmīgāki instrumenti (priencipi gan daudz neatšķiras no matemātikas), kas tieši TEORĒMAS daļā pieļauj demagoģiju, jo bieži nevar aprakstīt AKSIOMU, kas pieļauj vietu manipulācijai. Ja… Lasīt vairāk »

nmv

vai re ari seit vini i’ aksiOMA, hi

nmv

aksiOMA- atzinums (izteikums), ko bez pierādījumiem pieņem par patiesu. tik talu nu mes butu tikusi, ko talak

Andis Sīlis

Protams, jebkura informācija/pētījums ir dažādi traktējama. Mēs visi mākam demagoģiski pievilkt esošo par vēlamo. SG "ģenplāna arhitektūra" arī šķiet drusku aizdomīga. Tomēr, runa bija par investoru pasludināšanu par krāpniekiem apriori – tas man liekas diezgan provinciāli.

WAT

Da ne jau krāpnieki , normāls bizness.Tikai reižumis uzmetas par sabiedrības glābējiem un komunikātoriem ar to(tā pati REPUBLIKA , droši vien Tev arī pienāk tāpatiņās)tā sacīt piesedzas ar aktīvu sabiedrisku PR. Man ,personiski, liekas , ka RD izpildstruktūrām vajadzēja nodrošināties , pret situāciju, ka apbūves process ievilksies 15-30 gados, un tā nebūt nebūs investoru ļaunuma izpausme, nu nesanāks džekiem vienā rāvienā, visādi taču gadās. Un lai process notiktos nesāpīgi tajos n-tajos gados ,to vajag sadalīt pēc iespējas reālistiskos posmos (iespējams kvartālos), kuri veidotu pašpietiekamu kompeni, ne tikai apjomiski , bet arī infrastruktūrā. Lai bez bēdu varētu realizēt šo apbūvi arī… Lasīt vairāk »

MiksK

Liekas ka publika mazliet novirzijusies no lietas buutiibas. Par bordeljiem…varu spriest tikai no Diena rakstiem par raapojoso "tuuristu" efektu. Piekriitu Indrai, ka ta ir nepatiikama lieta. Tajaa pashaa laikaa, peec supply-demand principa, skaidrs ka pieprasijums gan azartspeeleem, gan sex industrijai Riigaa ir milziigs. Shaja sakaraa, nedomaaju, ka paarcelt sho kontroversijas pilno biznesu no Vecriigas kautkur citur buutu neveelams darbs. Paarceljot to, koncentreeti, uz Zakju salu, buutu iespeejams attiistiit Vecriigu kaa elegantu un kvalitatiivu atpuutas vietu un izolet sho, sabiedriibai netiikamo izklaizu veidu Disnejveida atpuutas kompleksa. Meegjinaat aptureet so industriju, nelaujot tai izveersties telpiski, shaubos vai izdosies. Tad jau efektiivaak buutu… Lasīt vairāk »

Andis Sīlis

Pētījums izskatās pēc pus gada nopietna darba, pilns ar statistikas datiem, diagrammām utt. Uz aci – pāris simtus tūkstošu vērts. Kurš sabiedrisks sektors to varētu pacelt? Cita lieta, ka, ja pilsētai būtu stratēģiski domājoša vadība, tad ar to arī sāktu katras teritorijas attīstības projektus. Mēģināšu dabūt atļauju publicēt to grāmatu, lai skaidrāk par ko runājam.

MiksK

Nu…nedomaaju, ka tie paaris simti tuukstoshi sheit buutu tas noziimiigaakais intelektuaalais parametrs, bet…ka ne, ta ne. Domaaju, ka pleneeri kas tiek riikoti Riigaa, nemaz neizmaksaa mazaak, kaa shaadi peetijumi. Ja jau taa ir, ka uz vietas neviens to nevar izdariit, tad jau, labaak noalgot SPACE, lai uztaisa veselu virkni peetijumu.

Andis Sīlis

Pētijumu taisīja Arupa gudrinieki, tie paši arī Andrejsalai. Dažas lietas izskatījās sakarīgāk nekā mūsu gadiem ilgi tapušajā pilsētas attīstības plānā.

pArt

malači, būs labi pastrādājuši. Tad jau varam arī cerēt, ka tur iekšā ir kādi dati par dažādu krāsu naudas plūsmām no plašās kaimiņzemes. Šie cipari ai kā visiem nekustamā īpašuma spēlētajiem atvieglotu burbuļa apmēra prognozes!

MārcisS

No vietējiem zinu vismaz vairākas gudras galvas no diviem pētnieciskajiem kantoriem, kuras varētu tādu pētījumu pacelt. Jā, kā jau Andis pie raksta "Kas ir laba attīstība kreisajā krastā" minēja, bažas gan ir par to, vai vietējo taisīts pētījums neizrādīsies tāds uz dažādām pusēm stiepjams. Bet, vismaz zinot konkrētos cilvēkus, viņu izpildījumā, šķiet, būt ok. Starp citu, j3b projektam tāda cost/benefit un atdeves analīze bija, arī transporta modelēšana – tas jau vien kā fakts ir apsveicami. Cita lieta, ka tā grāmata (publisks dokuments, taisīts tai skaitā par manu naudu) nebija brīvi pieejama pirms publiskās apspriešanas un, mēģinot to dabūt, telefonsarunās notika… Lasīt vairāk »

____________________

mi un žē, "izdrāztam" bet Rundālē, nekad, par ko tu runa Andi?

Artis Zvirgzdiņš

Mazliet žēl, ka visai saturīgi iesākusies diskusija atkal pārvērtās bezjēdzīgās vārdu kaujās un metaforu bārstīšanā. Gribēju pakavēties pie viena aspekta, kam savos komentāros pieskārās Gatis un Miks. Runa ir par krastmalu apbūvi, kam pieskāros rakstā. Gatis jau minēja Rīgas dogmatisko nostādni pret šo lietu. Arī man šis jautājums liekas pretrunīgs. No vienas puses, zinot kontrolējošo institūciju mazspēju, var saprast – ja krastu apbūvēšana zināmos gadījumos tiktu atļauta, tā būtu vistīrākā augsne korupcijai. Var prognozēt, ka dažu, iespējams, izdevušos piemēru fonu droši vien veidotu palielas privātas teritorijas, kuras visdrīzāk nebūtu publiski pieejamas. Iespējams, tāpēc Rīgā pārkāpt krastmalu apbūves aizliegumu ļauts vien… Lasīt vairāk »

Andis Sīlis

Pilnīgi piekrītu. Mūsu pārspīlētā ūdensmalu sargāšana reducē daudzas interesantas iespējas. Skat bildi.

Vl. Neilands

Dārgo Sīli, tev nevajadzētu tik prasti manipulēt ar auditoriju, protekcionējot alkatīgo investoru vulgāras spekulācijas un aizstājot nepievilcīgo realitāti ar burvīgas humānas vides attēliem, kas bija iespējama tikai tradicionālas telpiskas kultūras ietvaros (kur nebija plānotāju un sociāli utopiskā modernisma). Paša zīmētā, propagandētā un aktīvi reklamētā AKZ ir un paliks primitīvs un absolūti nehumāns klucis, kaut arī ir ielikts gandrīz ūdenī.

Kārojas zināt

Neilanda kungs, Jūs to no tiesas vai tik kārtējo reizi Sīli un auditoriju provocējat?

Andis Sīlis

Nekrenķējies, Vladi. Es rūpīgi uzklausu tautas balsi un strādāju pie rozā fasādes varianta un, ja vēlies, aplipināšu ar Tev mīļajām koloniņām, frontoniem un klasicisma ornamentiem.

Vl. Neilands

Paldies par iejūtību, Andi. Man, patiesība ir tikai nedaudz skumji par kārtējo reizi garam palaisto iespēju, kārtējam, visai nepievilcīgam un neomulīgam manas pilsētas fragmentam kļūt par iedzīvotajiem draudzīgi interesantu un patīkamu, un ari, kā augstāku virsuzdevumu, par ’’dižciltīgi vienkāršu un mierpilnu varenumu ’’. Bet kreņķēties, manuprāt, vajadzētu tieši tev, protams gadijuma, ja pofigisms nekļūs par pilnīgi oficiālu tautas doktrīnu.

Andis Sīlis

Droši vien varētu man pārmest nepietiekamu izglītību klasiskajā arhitektūrā, taču pofigismu gan neesam izjutuši ne vienu sekundes simdaļu. Kas attiecas uz pārējām "iespējām", tad šeit nu neredzu problēmu projektā, laikam jau pie vainas mūsu atšķirīgie uzskati par laikmetīgo arhitektūru.

Vl. Neilands

Mans nesavtīgais draugs, es pat nedomāju tev ko pārmest. Elementāras klasiskas humanitāras izglītības neesamība kopā ar paviršu, uz vulgāriem un kļūdainiem modernisma principiem balstītu, kultūru un profesionālo sagatavotību, un līdz ar to vispārējais izpratnes trūkums – ir mūsu laika noteicošā iezīme. Ja kādam, vispār, kaut kas būtu jāpārmet, tad drīzāk akadēmiķim Krastiņam, kā vairāku pēdējo projektētāju paaudžu vadošam un atbildīgākajam audzinātājam. Tā kā lielāko pārmetumu (pamatoto) daļu un Rīgas tradicionālās kultūras rekviēmu viņam būtu jāatdresē sev pašam, arhitektūras kā aroda pilnīga pagrimuma šūpuļa – jūgendstila, propagandētājam.

Andis Sīlis

Jā. Izpratnes trūkums [spriežot pēc Taviem komentāriem] tiešām ir vispārējs…

andrejs gelzis

Beidzot kas saturiigs un no sirds!

jk

Runa, ka ists muzikants esot tas, kurs varot nospelet baliti. Velkot paraleles vai Andim butu jauzprojekte kada klasiska un konservativa eka lai "veterani" pienemtu jaunos gara darbus?

andrejs gelzis

es nepiekriitu, ka Andis Silis butu kads avangardists vai ar "jaunu domashanu". Varbuut vinsh ir loti jutiiggs pret visadaam stravam, bet apshaubu vai te ir kaut mazakaa diskusija par arhitekturu.

nmv
Gatis

Vaaau. Te nu gan ir notikusi metamorfoze! Nu mums beidzot būs riktīgi greiza māja 🙂

Ieva Zībārte

Cik dažādi ir RTU arhitektūras skolas produkti, tik dažādi ir arī Kolhāsa skolas produkti. Šie džeki ir samācījušies uztaisīt perfekto grāmatu, kas ir labi. Ar vietai atbilstošu arhitektūru gan tā pagrūtāk.

Kā gribētos, lai apritē atgriežas tāda vienkārša, bet vajadzīga pilsētvides tipoloģiskā vienība kā parks, kurā aug, piemēram, koki. Tā vietā visi mēģina iesmerēt "publisko telpu", "attīstību", "moderno urbānismu". Un, lūk, rezultāts!

98
0
Lūdzu, komentējietx