BioTallina aicina — Tallinas biennāle 2017

Pēc nedēļas Tallinā sākas ievērojamākais reģiona arhitektūras forums — Tallinas arhitektūras biennāle, kas ar tēmu bioTallinn šogad tiecas meklēt saiknes un krustpunktus starp pilsētu, tehnoloģijām un dabu. Kā vienmēr galvenie biennāles pasākumi ir divu dienu simpozijs, kuratora izstāde un vīziju konkurss.

4. Tallinas arhitektūras biennāle (TAB), kurai dots vārds bioTallinna, pievērsīsies pilsētas ainavai kā pašorganizējošai sistēmai. Šīs biennāles galvenā kuratore Claudia Pasquero, aplūkojot pilsētas telpu, iz izvēlējusies pozīciju, kuras centrā nav cilvēks (non-human-centred), fokusējoties uz biotehnoloģijām raksturīgu pieeju izmantošanu arhitektūrā un pilsētplānošanā. Viņa uzdod jautājumu, kā no dabas pazīstamo kolektīvās apziņas konceptu mēs varētu izmantot, lai attīstītu ilgstspējīgus un pielāgojamus modeļus pilsētplānošanā. Biennālē viņa ir aicinājusi arhitektus un zinātniekus prezentēt savus darbus un domas, kas interpretē «kolektīvo apziņu», lai līdztekus urbānās simbiozes un kolektīvās attīstības tēmām, rosinātu apmeklētājus turpināt domāt par dabu un pilsētu.

Tallinas biennāle, kas šogad notiek no 13. septembra līdz 27. oktobrim, norisinās jau ceturto reizi un ir lielākais regulārais arhitektūras notikums reģionā, skarot būtiskas arhitektūras tēematus un tiecoties ielūkoties arhitektūras nozares nākotnē. Biennāles programma sastāv no trim galvenajiem notikumiem — lielās izstādes, simpozija un Tallinas vīziju konkursa, kā arī no satelītprogrammas, kurā nozīmīgākie pasākumi ir instalāciju konkurss un TAB skolu izstāde (bio.School).

Simpozijs

Mūsdienu arhitektūras teoriju un praksei veltītais TAB divu dienu simpozijs ir forums, kurā tēmā iesaistīti cilvēki var diskutēt un reflektēt jautājumus, kas skarti arī īpaši biennālei radītos pētniecisko darbos. Tematiski tas saucas arī ar TAB lielo  jeb Kuratoru izstādi, un šogad šo abus pasākumus kūrē Claudia Pasquero.

Ceturtdien un piektdien, 14. un 15. septembrī virkne starptautiski ievērojamu arhitektu un  pētnieku, kas eksperimentē sadurteritorijā starp arhitektūru, bioloģiju un skaitļošanas tehnoloģijām ar saviem pētījumiem un atziņām dalīsies simpozijā. Viņu vidū ir Marco Poletto, arhitekts, autors, profesors un ecoLogicStudio līdzdibinātājs un vadītājs; Mitchell JoachimTerraform ONE līdzdibinātājs un Ņujorkas Universitātes asociētais profesors; Bart Lootsma, Insbrukas universitātes arhitektūra steorijas profesors un dekāns; Marco Cruz, arhitekts, BiotA Lab dibinātājs un Bartleta arhitektūras skolas profesors; Rachel Armstrong, Ņūkāslas Universitātes Arhitektūras skolas  eksperimentālās arhitektūras profesores un vairāki citi.

Kuratora izstāde

TAB vienmēr bijusi cieši saistīta ar Tallinas pilsētu un vietējo kopienu. Katru gadu biennāles notikumu vietas ir izvietotas pa visu pilsētas centru, reizē ne pārāk tālu viena no otras, kas ļauj apmeklētājiem līdztekus kuratoru rosinātajiem tematiem, iepazīst arī jaunas vietas pilsētā.

Katru reizi TAB galvenais kurators izvēlas novietni Tallinā, kas sabalsojas ar pilsētas robežās rīkotā vīziju konkursa tēmu un šoreiz tā ir Paljasāres pussala, kas atrodas tuvu pilsētas centram, un tomēr ir vieta, kur daudzi pilsētas iedzīvotāji nekad nav bijuši. Teritorijā, kas reiz tika izmantota ganībām, pēdējā desmitgadē ir noklāta ar dažādiem nekustamā īpašuma attīstīšanas projektiem, taču arvien ir tikpat nesasniedzama. Šī Tallinas vieta reprezentē raksturīgu ainavu, kurā vienlaikus ir gan ar bagāta bioloģiskā daudzveidība, gan spēcīga antropogēnā slodze. Tādejādi to ietekmē divas galēji konservatīvas ideoloģijas — vides aizsardzība, kas tiecas saglabāta vietu tādu, kā tā ir — iluzora mežonīguma stāvoklī, un komerciālā attīstības, kas paredz to pārvērst par ideālu zaļo pilsētu. Šobrīd ir atbilstošs brīdis, lai izvērtētu Paljasāres piemēru.

TAB 2017 Kuratora izstāde, kuras nosaukums ir Antropocēna sala (Anthropocene Island), piedāvā darbus, kuru autori ir virkne starptautiski atzītu arhitektu un pētnieku, studiju un laboratoriju, kas ir daļa no Klaudijas starptautiskā pētniecības tīkla, kas, izmantojot dažādas pieejas, fokusējas uz saiknēm starp skaitļošanu, bioloģiju un dizainu.

Uzaicinātie dalībnieki testējuši inovatīvas pilsētplānošanas metodes, piemērojot Paljasāres videi, analizējot projektēšanas, enerģijas un ekoloģiskās pēdas jautājumus ar biomehānisko prototipu plūsmu palīdzību. Viņu darbi dažādos mērogos — no bakteriālā līdz Baltijas jūrai ir aplūkojuši  Tallinas vielmaiņu un to, kādas pārmaiņas varētu nest nākotne enerģijas, pārtikas ražošanas un atkritumu apsaimniekošanas nozarēs tad, kad biotehnoloģija satiksies ar arhitektūru un pilsētplānošanu, tad, kad atkritumi un piesārņojums varētu kļūt par «degvielu» jaunai pilsētu morfoloģijai, pateicoties hibrīdiem bioarhitektūras prototipiem.

Instalācija

TAB 2017 instalāciju programma piedāvāja uzlēcošiem arhitektūras talantiem iespēju projektēt un būvēt eksperimentālu instalācijas Tallinas centrā, Igaunijas Arhitektūras muzeja priekšā. Par labāko atzītais priekšlikums (kura autors ir Gilles Retsin) apvieno gan izcilas estētiskās kvalitātes, gan inovatīvu saplākšņa izmantošanu.

Prefabricētu koka elementu pielietošana gūst arvien plašāku izmantošanu kokrūpniecības industrijā un jaunie produkti apvieno gan zemas kategorijas materiālus kā OSB ar augstākās kategorijas koku. Koka paneļi ir labs piemērs tam, kā datorizēta frēzēšanu (CNC milling) var apvienot ar relatīvi lētiem kokmateriāliem. TAB 2017 paviljona uzvarējušais projekts ir balstīts uz dažiem vienkāršiem elementiem — stingrām, tukšām koka kastēm, kas ir viegli izgatavojamas un ātri saliekamas kopējā struktūrā, gluži kā LEGO.

 

TAB 2017 vebzīne TAB Matter ir arhitektūras un biotehnoloģijas nozarē darbojošu arhitektu, mākslinieku zinātnieku un pētnieku īsu rakstiņu, interviju un videomateriālu kolekcija. TAB Matter ir pienesums TAB 2017 kultūras diskursam un piedāvā pamatlīdzekļus tā interpretācijai.

Tallinas arhitektūras biennāle nav šaurs arhitektūras teorijas pasākums: festivāla mērķis ir informēt plašāku sabiedrību par arhitektūru un pilsētplānošanu šodienas pasaulē un to darīt ar skatienu nākotnē. Biennāles kuratore un viņas komanda paveikusi lielu darbu, vēršot uzmanību uz pārmaiņām, kas sagaida mūs, izvēloties Tallinu kā piemēru, uz mūsu izpratni par pilsētu no dabas viedokļa, uz nepieciešamību pilsētu vērtēt vides, ne tikai cilvēka mirkļa vajadzību  kontekstā.

TAB ir starptautisks arhitektūras festivāls, kas iepazīstina ar vietējo arhitektūras kultūru, ar aktuālām arhitektūras tēmām un lūkojas arhitektūras profesijas nākotnē. TAB piedāvā pasākumu programmu gan arhitektūras profesionāliem, studentiem, gan ikvienam, kas interesējas par arhitektūru. Biennāli rīko Igaunijas Arhitektūras centrs.

Sagatavoja: Artis Zvirgzdiņš

Papildus informācija — Tallinn Architecture Biennale

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
6 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Rūta Leitanaitė

Dievu dienu simpozijs – tas varētu būt interesanti 😉

Izskatās ka Tu arī tekstus raksti telefonā 😉

Rūta Leitanaitė

Paldies tev par aizrādījumu!
Laikam jau labāk, ka kļūda smieklīgi izskatās, nekā vienkārši muļķīgi.

Rūta Leitanaitė

Tā ir. Arti, kas notiek ar spameriem, nevar tos nokillot ar mazu ķeksīti programmatūras dzīlēs? Citādi mūsu komentiem draud noslīkšana spambotu izraisītā viesuļvētrā. Kā sokas ar a4d.lv 2.0?

Rūta Leitanaitė

Cīņa ar spambotiem un iespējas kaut kā labot esošo programmatūtu izskatās ļoti skumji šobrīd. Jaunā versija arī ievilkusies, tēpēc nekādus konkrētus datumus nesaukšu.

Rūta Leitanaitė

Paldies par info! Digitālā pasaule kļūst aizvien vairāk līdzīga fantastikas grāmatās aprakstītajam, kur darbojas roboti. Kremlis vien uztur kādus 700 interneta satura robotus Latvijā, kurus rausta četri, pieci datorgīki.

Dzīvu cilvēku domu apmaiņa šajā a4d.lv vidē kļūst par ekskluzīvu notikumu. Lai mums izdodas nenoslīkt šajā virpuļvētrā, un Tev izturību!

Rūta Leitanaitė

“Ručnoj režim” nav mēģināts? Ar kādu brīvprātīgo dalību, kā tas visādos normālos forumos notiek. Jeb a4d nav brīvprātīgo?

6
0
Lūdzu, komentējietx