Tallinas biennāle pievērsīsies skaistumam

Pēc divām nedēļām Igaunijas galvaspilsētā sāksies 2019. gada Tallinas arhitektūras biennāle, kuras tēma šoreiz ir “Beauty Matters: The Resurgence of Beauty” — “Skaistajam ir nozīme”, kuratores Jaeles Reisneres vadībā pievērsšoties skaistajam, skaistuma jēdziena atdzimšanai un daudzveidībai postdigitālajā laikmetā.  TAB atklāšanas nedēļa — 11.-15. septembrī

Daudzi arhitekti vārdu «skaistums» arvien saista ar seklumu, veco pasauli, ne-progresīvām vērtībām, kultūras aizspriedumiem, kas izpaužas arhitektūrā un arī politikā, psihologijā, dzejā un mūzikā. Tomēr paradoksāli, ka pirmais labas arhitektūras rādītājs arvien turpina būt tās spēja radīt estētisko baudu.

Tiekšanās pēc skaistā līdz ar 20. gadsimta 40. gadiem pārstāja kļūt par arhitektūras projektēšanas galveno virzītājspēku, priekšplāna izvirzoties objektīviem apsvēruiem, racionālajam un pragmatiskajam, un subjektīva lēmumu pieņemšana tika uzskatīta par nebūtisku. Tomēr pētījumi tādās disciplīnās kā, piemēram, neirobioloģija, liek domāt, ka civilizācija nevarētu pastāvēt, ja nebūtu baudas, ieskaitot skaistuma baudu. Skaistums veido daļu no neirobioloģiskās struktūras, kas padara mūs ne tikai laimīgākus, bet arī veselīgākus.

Šodien arhitektūras diskursā jaušamas pirmās vēsmas jaunai interesei par estētiku. Šīs izmaiņas  kultūrā atgriež mūs pie indivīda lomas jaunu zināšanu radīšanā, taču arvien vairāk saistībā ar tehnoloģijām un mašīnu “domāšanas” loģiku, veidojot mūsu jauno postdigitālo laikmetu.

Biennāles kuratore šogad ir Londonā dzīvojošā un strādājošā Izraēlas arhitekte Jaele Reisnere (Dr. Yael Reisner). Tallinas Arhitektūras biennāle TAB ir starptautisks arhitektūra sun pilsētplānošanas festivāls ar daudzveidīgu programmu, kas veicina arhitektūras kultūru. TAB rosina sinerģiju starp Igaunijas un ārvalstu arhitektiem, tāpat kā starp arhitektiem un plašāku sabiedrību, veidojot kontaktus un ideju apmaiņu. Programmas pamatu veido pieci pasākumi: kuratora izstāde, simpozijs un vīziju konkurss, kā arī arhitektūras augstskolu izstāde un instalācija.  Bez tam programma ietver arī dažādus pavadošos pasākumus — izstāde, instalācijas, arhitektūras filmu seansus un citus notikumus daudzviet pilsētā.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx