Beidzies konkurss Daugavas sporta nama priekšlaukumam

lī noslēdzās konkurss Daugavas sporta nama priekšlaukumam, kura uzdevums bija izvietot divus skulpturālus objektus, kā arī sniegt priekšlikumu laukuma labiekārtošanai. Par labāko četru darbu konkurencē atzīts studentu piedāvājums, kas lai gan ievieš atšķirīgo skulptūru diktētu disimetriju, tomēr vienlaikus visvairāk respektē  laukuma telpas simetriju, ko nosaka sporta nama ēka.

Izvietot Daugavas sporta nama priekšlaukumā divus tēlnieka Gļeba Panteļejeva radītos objektus — Basketbola Slavas grozu un skulptūru Valdemārs Baumanis, kas simbolizē komandas un personības vienotību — tāds bija Rīgas Austrumu izpilddirekcijas sarīkotā atklātā metu  konkursa dalībnieku uzdevums. To sarežģīja prasība saglabāt priekšlaukumā esošo katalpu aleju, labiekārtojumu veidot vienotā stilistikā ar ēku, kā arī dot iespēju sarīkot publiskā telpā pasākumus — Latvijas basketbola izcilību godināšanu un saņemt informāciju par ēkā esošo Basketbola muzeju. Arhitektiem bija laukumā jāintegrē pieguļošo ielu, autostāvvietas un tramvaja pieturvietu, respektējot jauno Krišjāņa Barona ielas labiekārtojumu.

Konkursa žūrija (kuru vadīja Rīgas Austrumu izpilddirekcijas izpilddirektors Dmitrijs Pavlovs un piedalījās Edgars Šneps,  Latvijas Basketbola savienības ģenerālsekretārs, Māra Bokaldere,  Bērnu un jauniešu basketbola skolas Rīgadirektora vietniece administratīvajā darbā, Aija Erta, biedrības Latvijas basketbola mantojums valdes locekle, Dina Vīksna, Izglītības, kultūras un sporta departamenta direktora vietniece, Sporta un jaunatnes pārvaldes priekšniece, Agrita  Maderniece, Būvvaldes Arhitektūras pārvaldes Arhitektu un teritorijas plānotāju nodaļas vadītāja vietniece, Nauris Piļāns, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Arhitektūras daļas speciālists, Edgars Neilands, arborists, Rīgas pilsētas arhitekta kolēģijas pārstāvis, Jānis Krastiņš, arhitekts, RTU profesors un Daiga Veinberga, ainavu arhitekte) izvērtējot konkursam iesniegtos četrus darbus, nolēma: pirmo  prēmiju EUR 3000  apmērā piešķirt darbam ar devīzi AN431 (stud. arh. Kristaps Kleinbergs, Helvijs Savickis un Kristīne Kuprijanova), otro  prēmiju EUR 2000 apmērā piešķirt darbam ar devīzi TI257 (arh. Simone Riccomi un Mētra Augškapa) un trešo  prēmiju EUR 1000 apmērā — darbam ar devīzi MA310 (ainavu projektēšanas darbnīca alps, arh. Helēna Gūtmane, Marc Geldof, Alīse Zālīte un Elena Kovaļčuka).

Žūrijas locekļi gan bilda, ka galveno konkursa uzdevumu — izveidot tādu laukuma plānojumu, kurā organiski  iekļautos abas paredzētās skulptūras, pietiekamā kvalitātē neatrisina neviens no darbiem. Tomēr uzvarētāju darba ģenerālplāna risinājumā laukums visvairāk atbilst sporta nama ēkas arhitektūrai un tās priekšlaukuma simetriskajam plānojumam. Daugavas sporta nama ēkas arhitektūra prasa simetrisku priekšlaukuma risinājumu. Tā kā simetriski plānotā laukumā ir sarežgīti iekomponēt divus atšķirīgus skulpturālus objektus un izveidot vidi ap tiem, lai pie Valdemāra Baumaņa skulptūras un Basketbola Slavas groza varētu notikt ar basketbola tēmu saistīti publiski pasākumi, plānā ir ieviesti diagonāli gājēju celiņu virzieni. Galvenajiem tēlniecības objektiem (Baumaņa skulptūra, Basketbola Slavas grozs) papildus paredzētās citas funkcijas (vingrotava, šaha galdi, grāmatu apmaiņas punkts un lielā, uz laukuma centrālās ass novietotā pieturvietas nojume), tomēr tās ir pilnīgi liekas, jo pārāk sadrumstalo priekšlaukumu un ietekmē galveno objektu vizuālo uztveri.

Žūrijas komisija ieteica saglabāt katalpu aleju, bet pēc arborista Neilanda ieteikuma pieļāva arī daļu no tās pārstādīt, ja autori to pamatos ar saviem risinājumiem. Profesors Jānis Krastiņš norādīja uzvarētājiem uz nepieciešamību, attīstot viņu ideju par objektu asimetrisko izvietojumu, arī labiekārtojuma kompozīcijā ieviest disimetriju.

Informācija: Jānis Lejnieks, konkursa rīkotāja pārstāvis

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
2 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Rūta Leitanaitė

Forš projekts.

Kas par statuju ?

https://www.cv…bs-jelgava-112

trackback

wish quinceanera dresses

2020 asics black jolt burberry newborn outfit under armour tactical armor vest biocare charcoal mask guralica za bebe under armour little girl capris girls

2
0
Lūdzu, komentējietx