Arhitektūras veicināšanas fonds (AVF) jau otro reizi uzvarējis konkursā ar projektiem, kas jaunajiem arhitektiem ļaus praktizēties Eiropā. Ar Leonardo da Vinci programmas Latvijā un AVF stipendijām Roterdamā un Kopenhāgenā pašlaik strādā trīs jaunie latviešu arhitekti. Darbs turpinās arī interaktīvajā platformā A4D, tiek gatavotas jaunas lekcijas.
Visām iesaistītajam pusēm veiksmīgs izrādījies, stipendiju projekts, ko AVF iesniegšanai ES Leonardo da Vinci programmai Latvijā pirmo reizi izstrādāja 2005.gadā. Atzinību saņēmām gan no ES programmas vadītājiem, gan jaunajiem arhitektiem, kas pēc konkursa izsludināšanas rīkotajās intervijās izrādīja lielu interesi par profesionālās izaugsmes iespējām ārvalstu birojos. Projekts paredzēja, ka pieci arhitekti vecumā līdz 40 gadiem saņems stipendiju trīs līdz sešu mēnešu ilgai praksei Eiropas arhitektu birojā. Laika gaitā pirmā projekta finālistu vārdi, kā arī prakses vietas nedaudz mainījās, taču ar prieku varam ziņot, ka jau šomēnes praksi birojā MVRDV beigs Guntis Ziņģis — pirmais projekta stipendiāts, kas uz Roterdamu aizbrauca jau šī gada sākumā. Dāņu biroja Plot jaunajā formācijā BIG pašlaik strādā Miķelis Putrāms, pie Dortes Mandrupas stažējas Linda Krūmiņa. Tas, ka mūsējie prakses birojos uzņemti kā līdzvērtīgi kolēģi, redzams arī operatīvi papildinātajos darbinieku vārdu sarakstos biroju mājaslapās! Par Gunta un Miķeļa iespaidiem lasiet A4D. Praksei Eiropā šogad gatavojas arī Ilze Liepiņa un Ilze Miķelsone.
Atbalstīti jauni projekti
Šogad Leonardo da Vinci programma Latvijā apstiprināja trīs jaunus AVF projektus. Divi no tiem Jauno arhitektu stažēšanās Eiropas arhitektu birojos I un Jauno arhitektu stažēšanās Eiropas arhitektu birojos II paredz, ka 2006. un 2008.gadā praksē uz Eiropu varēs doties jau astoņu arhitektu grupa. Pieci uz trīs mēnešiem un trīs uz sešiem mēnešiem. Tā kā uz pirmo projektu bija pieteikušies daudz līdzvērtīgu un mācīties gribošu kandidātu, arī nākamo projektu dalībniekus izvēlējāmies no viņu vidus. Tie ir — Brigita Bula, Pēteris Bajārs, Dace Grāvere, Vita Rēdliha, Marina Gavrjutina, Indulis Kalns, Ivo Šteimanis un Ilze Paklone.
Arī AVF darbiniekiem būs iespēja bagātināt arī savu pieredzi, jo atbalstīts tika arī projekts Arhitekta un arhitektūras izaugsmes iespējas vienotā Eiropā. Projektam piešķirtie līdzekļi ļaus apmeklēt radniecīgas sabiedriskās organizācijas Eiropā, lai rastu jaunas idejas un darba metodes arhitektūras domas veicināšanas projektiem Latvijā.
2005.gadā AVF izstrādāja arī vairākas citas stipendiju programmas, lai saņemtu iespēju izmaksāt stipendijas, kas netiktu apliktas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli. Finanšu ministrijas sagatavotie grozījumi MK rīkojumā paredz, ka līdzās Latvijas Kultūras fondam, Latvijas Bērnu fondam, Valsts kultūrkapitāla fondam u.c. to nodibinājumu sarakstā, kas ir tiesīgi izmaksāt stipendijas, tiks iekļauts arī Arhitektūras veicināšanas fonds. Par ziņu esam ļoti priecīgi, jo potenciālais nodokļu atvieglojums ļaus AVF piešķirt stipendijas studijām ārvalstu augstskolu maģistratūrā, radošajiem braucieniem, radošajam darbam u.c. Priecājamies arī par kolēģiem, jo sarakstā iekļauta arī cita arhitektūru atbalstošu struktūra — Gunta Boles prēmiju fonds.
Lekcijas, balvas un līdzdalības iespēja
Pagājušajā gadā ar lekciju Sarunas par arhitektūru. Brokastis ar Andri Kronbergu AVF sāka lekciju programmas projektu. Šogad tas turpinājās Babītes pagasta Trenčos ar lekciju 7 x 7. Depo projekta teritorijas. Atsauksmes un ierosinājumi liecina, ka esam uz pareizā ceļa, arhitektiem dodot iespēju iepazīstināt ar savu darbu un izzināt kolēģu veikto. Paldies birojam Arhis un Depo projekts par atsaucību un līdzdalību lekciju organizēšanā, kā arī daudzajiem apmeklētājiem! Pašlaik gatavojamies AVF arhitektūras piknikam Liepājas rajona Sakas pagastā, kur atrodas LAS skates lielās balvas ieguvēja — Drupu māja — un ciemats Mākoņu brīvdienas. Pikniks un sarunas ar biroja f.l.tadao&lukševics arhitektiem plānotas jūlijā/augustā. Sekojiet reklāmai!
Jau otro gadu AVF pasniedza balvu Arhitekta pēda. Šogad par darbu žurnālā Latvijas Architektūra un Latvijas Arhitektūras muzejā to saņēma Jānis Lejnieks, 2005.gadā Arhitekta pēda tika pasniegta Zaigai Gailei. Balvai pagaidām nav nolikuma un izstrādāta kandidātu atlases procesa, taču ir ideja piešķirt to nevis par projektu, bet konkrētam cilvēkam par attieksmi, ieguldījumu vai citu racionāli neizmērāmu, ar profesijas morāli ētisko un cilvēcisko pusi saistītu izpausmi. Grūtības vienoties par laureātu līdz šim ir bijušas lielas, taču ceram, ka laiks rādīs, kāda forma ir piemērotākā.
Arī pirmais un vecākais AVF projekts — interaktīvā platforma A4D — turpina būt iecienīts arhitektūras medijs, kuru plānojam attīstīt, piedāvājot operatīvu vietu diskusijām par arhitekta profesijai būtiskiem jautājumiem.
Arhitektūras veicināšans fonds tika dibināts, lai piesaistītu līdzekļus, kas ikvienam arhitektam dotu iespējas īstenot nekomerciālus, izglītojošus, radošus u.c. projektus, lai uzturētu kontaktus un aktīvu darbību ārpus profesijas materiālās zonas. Visi, kas ir gatavi līdzdarboties AVF ar idejām, darbiem vai finansiālu atbalstu, visi, kas raksta, fotografē, rīko lekcijas, izstādes, ceļojumus u.c. ir gaidīti AVF!
Arhitektūras veicināšanas fonds