Atrakcijas arhitektūrai Ventspilī

28.maijā ventspilnieki piekto reizi atzīmēja ikgadējo Arhitektūras dienu. Dienas gaitā bez profesionālās sumināšanas notiekot ekskursija pa attiecīgajiem objektiem un neikdienišķas atrakcijas — koncerts, arhitektu līnijdejas uz ielas, īpašas pusdienas. Šogad — lidojums virs Ventspils, jo balvas pasniedza graduētajā lidostiņā.

Noslēdzot skati Labākie realizētie darbi arhitektūrā un būvniecībā Ventspils pilsētā 2003.gadā, apbalvojot autorus astoņās nominācijās un atklājot divas arhitektūras izstādes — īslaicīgu savējo un ceļojošo LAS gada skati Labākais arhitektūrā 2003.

Kopumā vērtēšanai tikuši iesniegti 37 darbi. Žūrijas komisiju vadīja Ventspils domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs. Sastāvā vēl bija 16 dalībnieki: domnieki, Arhitektūras un pilsētbūvniecības nodaļas amatpersonas, piekļauto pārvalžu vadītāji un praktizējoši profesionāļi, tostarp Ventspils galvenā arhitekte Daiga Dzedone, galvenais mākslinieks Bruno Birmanis, pilsētas ainavu arhitekte Anita Neilande, kā arī arhitekti no Rīgas — Dainis un Edgars Bērziņi.

Nominācijas un prēmiju ieguvēji

Grand Prix Jaunbūve 

Ventspils lidosta Ganību ielā 103. U.Pīlēna birojs, arhitekts U.Pīlēns. Ģenerālais būvuzņēmējs — Būve.

Rekonstrukcija un renovācija

Olimpiskā centra Ventspils viesnīca, Lielajā prospektā 33. Nams, arhitekti I.Bikše, M.Malahovskis.

Pilsētas infrastruktūras objekti un ainavu arhitektūra

Pārventas Mežaparks un bērnu atrakciju parks Fantāzija, Talsu ielā. Komunālprojekts un Telpa, forma, līnija, arhitektes M.Daugaviete, T.Kotoviča, A.Bētiņa, māksliniece I.Voroncova.

Interjeri

Pilskrogs Melnais sivēns Livonijas ordeņa pilī, Jāņa ielā 17. Konvents, arhitekti P.Blūms un I.Caunīte.

Fasāžu renovācija

Jūras spēku krasta apsardzes bataljona ēka, Ostas ielā 33. Tugalev LTV, arhitekts L.Tugaļevs.

Privātmājas

Dzīvojamā māja, Avotu ielā 7, arhitekts L.Semjonovs.

Vides dizaina objekti 

Ventspils Siena tirgus laukuma svētku noformējums. Floristikas meistardarbnīca Ziedu dizains, vadītāja R.Ēce. 3

Reklāmas un izkārtnes 

Lielveikals Tobago Lielajā prospektā 3/5. Alan Plus.

Specbalvas par radošo ieguldījumu atsevišķu objektu autoriem

Par veiksmīgu lielveikala Tobago arhitektonikas iekļaušanu pilsētvides struktūrā — AKA birojs
Par laikmetīgu interjera risinājumu kafejnīcai Kosmoss, Ganību ielā 22/24  — I.Rubīnam un Inra Dizains
Par korektu renovācijas projektu dzīvojamai ēkai, Lielā ielā 20 — D.Kušķei un
I.Zellītei
Par augstvērtīgu kvalitāti Ventspils pilsētas infrastruktūras objektu izstrādē — Legzdiņš un Partneri

Tonuss profesijai

Pilsētā, kuras privilēģijas atspoguļojas arhitektoniskajās aprisēs, nevajag nepamanīt vērtīgo, daudz kur iztrūkstošo finesi — dedzīgumu pieejā amatam, tā saistībām un gandarījumiem. Nedēļu Ventspils arhitektūras skati varēja vērot vienā no tai nominētajām ēkām un mūsdienu tempļiem — tirdzniecības centrā Tobago. Savukārt iepazīšanās ar pērno veikumu Latvijas arhitektūrā risa Olimpiskajā centrā Ventspils. Teicams mārketings būvprocesa augļiem eirovīzijhokejfutbollielveikallatviešu gaumē un audzinošas aroda attiecības ar ārpasauli ir pozitīvas pazīmes Ventspils arhitektūras ainā, kur laikmetam piedienīgi popularizē profesiju un atraktīvi saliedē arhitektu sabiedrību.

Maziņie blakus lielajiem

Ventspilī divreiz gadā svin svētkus arhitektūrai. Pirms vasaras atvaļinājumiem un eglīšu trača. Maija pēdējā piektdienā un decembra pirmajā sestdienā. «1999.gadā, kad atnācu šeit strādāt, iedibinājām gada balvas arhitektūrā pasniegšanu. Arhitekti bija iepriecināti. Nolēmām — vajadzīgi svētki, kurus nosaucām par Arhitektūras dienu,» atceras D. Dzedone. «Kāpēc Arhitektūras nevis Arhitektu diena? Arhitektūra aptver visu, kas saistīts ar pilsētvidi. Arhitektūras veidošanā piedalās jebkurš cilvēks. Neeksistē dalījums arhitektos un nearhitektos. Arhitekti nav labāki par tiem, kas izveido vienu mazo arhitektūras formu — soliņu, puķu kasti vai izkārtni.» Dienas gaitā bez profesionālās sumināšanas notiekot ekskursija pa attiecīgajiem objektiem un neikdienišķas atrakcijas — koncerts, arhitektu līnijdejas uz ielas, īpašas pusdienas. Šogad — lidojums virs Ventspils, jo balvas pasniedza graduētajā lidostiņā.

Pasākumam, kurā piedalās pārsvarā profesionāļi, kļūstot globālākam, tā ietvaros paralēli vietējai skatei jau tradicionāli (treškārt) eksponē arī vispārējo Latvijas arhitektūras barometru. D.Dzedone uzskata, ka radošā konkurence ir veselīga profesionālismam: «Arhitektu sniegums visai valstij ir fons, uz kura atklājas mūsu darbības līmenis. Vai tas ir jāpiedzen, vai mums līdzvērtīgi kaut kas ir izdevies. Salīdzināšana ir efektīva. Un iedzīvotājiem ir iespēja apskatīt kvalitatīvu izstādi, kādas pēdējos gados sniedz LAS skašu materiāls.»

Zosis, aitas un citi zvēri

Ziemas ballē Baltā dūna ventspilnieki aizmirst pa būvobjektiem skraidāmās džinsas un zemās kurpes un pieprasa ierašanos svētku tērpos. Uz to pulcina togad ekspluatācijai nodota būve. «Ziemassvētku laikā gribas atcerēties iepriekšējā gadā paveikto un pabūt kopā neformālā gaisotnē. Mēs izvērtējam un priecājamies savdabīgā arhitektūras veidotāju sarīkojumā, kurā kādam no arhitektiem tiek mūža balva arhitektūrā — Zoss (gadskaitlis) — dūnu sega, citiem mazās balviņas — Aita—Auns (gadskaitlis) — aitādas spilveni.» D.Dzedone cer, ka sirsnīgo dūnu deķa uzsegšanas ceremoniju pa kārtai reizi piedzīvos ik arhitekts. Titula īpašnieku anketēšanā izvēlas klātesošie kolēģi, demokrātiski balsojot. Tiek godināta pilsētnieku simpātija, izteiktas atzinības par labu darbu žūrijā vai rakstu laikrakstā, turklāt: «Mēs iesaistām arī interesentus, kas dabū saiti starp tautu un profesionāļiem.» Piemēram, saimniekus saviesīgai kafejnīcai, kurai ir arī sekmīgs interjers.

Ventspils galvenā arhitekte nenoliedz sevi kā ideju ģeneratori masu arhitektoniskajām izklaidēm, taču akcentē draudzīga kolektīva līdzdalību: «Pamatā strādājam ar vietnieci vēsturiskās pilsētvides jautājumos, Ingu Apmani,» un apgalvo, ka saturīgā atpūta guvusi slavu un piesaistījusi stabilu kontingentu: «Mums ir jāatrod kontakti ar cilvēkiem, kuri projektē Ventspilij. Viņiem ir jāizjūt pilsēta.»

Plenēru pavasaris

D.Dzedone ir arīdzan žūrijas priekšsēde divām mākslinieciskām norisēm maija un jūnija mijā Ventspils brīvdabas muzejā — starptautiskam Akmens tēlniecības simpozijam un koktēlniecības darbnīcai Papeļu māksla 2004. No tuvējā rajonā atrastiem laukakmeņiem darinātās skulptūras kalpos kā Ventspils centra noformējums Laikraksta alejā, bet pāraugušie pilsētas koki pārtaps par vides objektiem tās parkos. «Šādi plenēri dod ļoti labus rezultātus. Paplašinām auditoriju un bagātinām pilsētvidi ar atbilstošām estētiskām vērtībām. Ventspilnieki ir pieraduši, ka vienmēr ir kas jauns. Ja nav, tad sūdzas — kur mana skulptūriņa?»

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
3 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Gizzzmo

"Specbalvas par radošo ieguldījumu atsevišķu objektu autoriem

Par veiksmīgu lielveikala ?Tobago? arhitektonikas iekļaušanu pilsētvides struktūrā – SIA ?AKA birojs? "

sviests skarda budinja centra.

tfu.

varas sava sula

Zeme

..paraadas teksti..vaardi..veel pietruukst uzvaardi..:)

Gizzzmo

[16.06.2004 20:59:33] zeme arh.stud.

..kas to buutu domaajis….

..paraadas teksti..vaardi..veel pietruukst uzvaardi..:)

about what??????

3
0
Lūdzu, komentējietx