Atdzimusī Liepājas 1. ģimnāzija

Viens no lielākajiem Arhitektūras gada balvas pārsteigumiem šogad noteikti bija Liepājas 1. ģimnāzijas ēka. Atjaunojot arhitekta Luija Melvila (Louis Ludwig Wilhelm Melville) 1912. gadā celto toreizējo Liepājas Sieviešu ģimnāzijas ēku, izveidota mūsdienīga, nākotnē vērsta  mācīšanās telpa, kas reizē pauž cieņpilnu un pat jaušami mīļu attieksmi pret ēkas pagātni.

 

Liepājas skola noteikti ir no tiem darbiem, kas īsti neatklājas fotogrāfijās, bet tikai klātienē. Skolas nams ir piedzīvojis atdzimšanu, atjaunojot gan 1912. gadā celtās ēkas vērtības — jūgendstilam raksturīgās lietošanas ērtības un telpisko komfortu, gan respektējot gadsimta gaitā uzslāņoto, ēkas vēsturē piedzīvoto.

Tas ir izdarīts bez stīvuma, ar apbrīnojamu jūtīgumu, viengabalainības sajūtu un pat mīlestību, ar gudru pieeju necenšoties visu pārtaisīt atbilstoši kādiem triviāliem modernizācijas un laikmetīguma šabloniem, tomēr piepildot ar mūsdienu tehnoloģiju, funkcionalitāti, pieejamību un arī dzīvesprieku. Ne tikai skaistajās fasādēs, svētku zāles pārlaicīgajā svinīgumā, bet arī gaiteņos un klasēs apjaušams, ka paveikts kaut kas neikdienišķs, vienlaikus raisot sajūtu, ka ēka vienmēr bijusi tieši tāda — ar nedaudz izstaigātām dēļu grīdām, jūgendstila logiem un durvīm, vecmeistaru gleznām un mīļām skolas senlietām gaiteņos, ar sajūtamu mājīgumu.

Panāktais ir skaists profesionāls pierādījums tam, cik svarīgi atjaunojot ir ieraudzīt un sajust ēkas identitāti, iepriekšējo paaudžu radītās vērtības. Nozīmīga komponente ir arī mācību procesa mūsdienīgošana — gan labāk izmantojot sākotnējo ēku, gan mūsdienīgos papildinājumus, ļaujot mācības iznest arī gaiteņos un ārtelpā — skolas iekšpagalmos.

Skolas atdzimšana ir lielisks tās direktora un arhitektes kopdarba rezultāts. Ar šo darbu Ilze Mekša nostājas blakus tādiem Latvijas renovāciju arhitektūras grandiem kā Zaiga Gaile, Liene Griezīte un Reinis Liepiņš.

 

Arhitekte: Ilze Mekša
Pasūtītājs: Liepājas pilsētas pašvaldības administrācija
Adrese: Ausekļa iela 9, Liepāja

Projektēšanas laiks: 2012–2016
Nodošana ekspluatācijā:  2017
Būvnieks: SIA firma UPTK

 

Foto: Andrejs Strokins
Teksts: Artis Zvirgzdiņš

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
1 Komentri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Ilze

Bezgalīgs lepnums un prieks par visu komandu, kas šim projektam ir veltījuši daudzus gadus!

1
0
Lūdzu, komentējietx