Arhiblogs 071 — biljoniāde

Kāpēc Tu, jaunais latviešu arhitekt, neesi pasauli pārsteidzošo profesionāļu piecdesmitniekā? Frenka Gērija dārgo komandējumu uz Londonu kompensē Venēcijas Zelta lauva. Viņaprāt, Bilbao efekts ir blēņas! Olimpiskās pilsētvides ekstrēmās pārvērtības. Stārhitekti uzziedina lielpilsētas. Tedzuku mājas harmoniskai ikdienai. Arhitektūra želejā.

Venēcijas arhitektūras biennāles balva Zelta lauva par mūža ieguldījumu šogad tiks pasniegta 79 gadus jaunajam ASV arhitektam, Prickera balvas laureātam un Bilbao efekta zīmolam zemeslodes arhitektūras areālā — Frenkam Gērijam. «Gērijs transformējis laikmetīgo arhitektūru. Viņš to atbrīvojis no kastes un citiem vispārpieņemtiem ierobežojumiem,» norāda šāgada biennāles vadītājs Ārons Betskis, kurš Gērija eksperimentālo arhitektūru uzskata par ļoti atbilstošu gaidāmās biennāles tēmai Arhitektūra pāri ēkām.

Savam pirmajam būvdarbam Lielbritānijā — Londonas galerijas Serpentine šās vasaras paviljonam — Gērijs smēlies iedvesmu vienā no Leonardo Da Vinči inženieriskajiem izgudrojumiem — katapultā — un pludmales būdiņās. Gērija intervija no būvobjekta, kura aizsākumi meklējami tālajā 1997.gadā, jau kad Bilbao bumā ierautais arhitekts ticis uzrunāts galerijas «vasaras darbu» godam, taču kuru no pirmās skices šķir tikai 6 mēneši. Londonieši nu lepni cenšas novalkāto efektu pielaikot Haidparkam, bet Serpentine direktrise garantē Gērijam eņģeļu serenādes debesīs… Pielijušais stikla, baltegles un tērauda konstrukciju mudžeklis, kuru notur 4 masīvas, zālājā balstītas 16 metrus augstas kolonnas, pagrūdis tā autoru uz publicistisku tiešumu: «Bilbao efekts ir blēņas! Tu veido ēku, risini problēmas, un notiek brīnums, par kuru tu nezini, kā tas noticis. Kad sākām, Bilbao vaicāja pēc vēl vienas Sidnejas operas, taču pilsētai bija plašāki plāni. Piemēram, Fosters sakārtoja metro sistēmu un Kalatrava izveidoja lidostu. Nodoms bija kompleksi mainīt pilsētvidi un tas nostrādāja.» Hjū Pērmana saruna: Frank Gehry gets prickly: «It’s not just plop». Paviljons būs apskatāms līdz 19.oktobrim. Attēli: 1 | 2 un video. Gērija nākamā avantūra Lielbritānijā — The King Alfred projekts — jau atdota eņģeļu apdziedāšanai…

Ne tikai TV ekrānos, radio viļņos un laikrakstu slejās katram latvietim aktuāli identificēties ar ķīnieša ābeci, arī interaktīvā tiešsaiste fokusē uz Ķīnas olimpisko mūri — arhitektoniski uztjūnētās Beidžinas pilsētas karte un reportāža no sporta arhitektūras karstākajiem punktiem. Beidžinas transformācijas gāzušas līdzšinējo vasaras olimpiāžu izmaksu rekordus — tās ir dārgākās spēles olimpiskajā vēsturē. Iztērētie 43 biljoni sniedzas krietni pāri acis apstulbinošajai arhitektūrai, tai skaitā apmaksājot arī valdības centienus radīt jaunu, olimpiskās galvaspilsētas ietērpam pielāgotu nāciju… Beidžinas pilsētvidē izvietoti 40 miljoni ziedu podu, pat ar olimpiskās selekcijas šķirnēm. Gaisa kvalitātes nodrošināšanai slēgtas simtiem rūpnīcu un blakus sporta pilsētiņai iedēstīts mežs, kas divkārt lielāks par Centrālparku Ņujorkā. Saruna ar pazīstamāko Ķīnas mūsdienu mākslinieku Ai Weiwei, kas kopā ar Hercogu un Meironu strādāja pie stadiona Putna ligzda dizaina: China’s Olympic Crossroads.

Tate Modern extension redesigned by Herzog and de Meuron

Augstās arhitektūras modē nākušas ziedošas pilsētvides, apzaļumotas publiskās telpas, izjusti labiekārtojuma elementi un nelielas skulpturālas celtnes. Stārhitekti plāno laukumus, parkus un pilsētu pļavas, tūristi no džungļiem pārmetas uz lielpilsētu zaļo zonu apceļošanu, pilsētnieki laimīgi bauda vasaru un pārvaldniekiem top atvēsināts prāts. Žans Nuvēls un taktilais Centre de Poblenou Park in Barcelona. Herzog & de Meuron un pavedinošais Plaza de Espana in Santa Cruz de Tenerife. Urbāna dārzniecība. Māja kā dārzs, dārzs kā māja. Māja — mežs, kur pagalmos dejo koki un logos vītero putni. Paviljoni — brusu grēda un betona kāre. Dvēseļu peldināšanas iestāde — Aquatic Complex in Le Havre. Pazemes pāreja uz pārtikušo pensionāru zemi — Tickle Cock bridge in Castleford.

Starp žurnāla Wallpaper 2008.gadā karstāk uzlūkotajiem jaunajiem 50 arhitektiem pasaulē neviena baltieša diemžēl nav — Architects Directory 2008. Pērn mūsējie NRJA bija tie, kas pasaulē aizraujošāko jauno arhitektu simtniekam klāt pielika vieninieku — 101.

Yet Another Most Popular Architecture Sites Ranking

Skaidra bilde, ka Takaharu un Jui Tedzukas ir vīrs un sieva. Viņi nepielūdz medijus, uz ģimenes nakts skapīša nav grāmatu, pat ne arhitektūras periodikas: «Svarīgāk saprast ikdienas dzīvi!» Viņu ēkas izriet tieši no šī aspekta, reizē respektējot vidi, kurā radušās. Tās ir funkcionālas telpas, kur cilvēki jūt vēju, sauli un gadalaiku maiņas, kur vispirms veidot un lolot attiecības vienam ar otru. Jui mīl sarkano krāsu, visi Takaharu apģērbi ir zili, bet kopējais auto — vienmēr dzeltens. Uzzini, kas ir Tedzuku autoritātes arhitektūrā.

Noraidīšanas krustugunīs vēl divi Zahas Hadidas projekti: 2012.gada vasaras spēļu Olimpiskā baseina būve un St. Antony’s College in Oxford piebūve. Rems Kolhāss izskata jaunākās tendences arhitektūrā un pilsētbūvniecībā, Eiropeiskas pilsētas galu un Dubaijas, Krievijas, Ķīnas uzplaukumu, apsēstību ar XXXL, kā arī atšķirības starp stārhitektiem un cilvēkiem, kas projektē ēkas dzīvošanai.

Londonas Arhitektūras festivāla 2008 atskaņas: Who said architecture is just about buildings? | The Southwark Lido by EXYZT & Sara Muzio | Architectural Jelly Banquet1 | 2

Izstādes:

>> 6.septembrim. Bauhaus arhīvs, Berlīne
Support the Bauhaus!

>> 20.oktobrim. MoMA, Ņujorka
Home Delivery. Fabricating the Modern Dwelling

Attēli:

Suga Architects Office. BLALYS apartment block in Toyonaka city, Osaka, Japan
NKS Architects. The Onigiri house in Iota, Japan
AFGH. Holiday House, Switzerland
LAN Architecture. A toy library for children in Bonneuil-sur-Marne, France
A.H.ARCHITECTS. Kyoku, a house in Tokyo
Abalos & Herreros. Reforma de Casa en el Campo house in Mallorca, Spain
MAD Architects. Hong Luo Club House in Beijing
MAD architects. Sinosteel International Plaza in Tinajin, China
UNStudio. Flagship store for fashion house Louis Vuitton in Japan
UNStudio. Department store in Kaohsiung, Taiwan
Work Architecture Company. The headquarters for Diane von Furstenberg Studio in New York
Haworth Tompkins. The North Wall Arts Centre for St Edwards School, Oxford, England
Will Alsop. The Public, a new arts building in West Bromwich, England
Claus and Kaan Architects. The Palace of Justice on the new IJdock, Amsterdam
Alphaville. House Twisted in Japan
Alison Brooks Architects. Tribeca development on Great George Street in Liverpool
Dominique Perrault. Thermal Baths of San Pellegrino, Italy un video
Chenchow Little Architects. Bronte House in Sydney

AMP Arquitectos. South Tenerife Convention Center in Spain
Santiago Calatrava. Light Rail Train Bridge, Jerusalem, Israel
100 photos. Sverre Fehn. The Norwegian Museum of Architecture, Oslo
100 photos. Snohetta. The new National Opera House, Oslo

Konkursi:

3XN wins the new Denmark’s Aquarium competition with Whirlpool: 1 | 2
Tent London has announced the winners of Urbanite Project
eVolo Architecture: The 09 Skyscraper Competition is now open for registration

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
5 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
mixmaster

labs blieziens nedēļas sākumam

interesents

vai pēdējā laikā nav kas jauns Gruzijā uzbūvēts?

mixmaster

labs blieziens nedēļas sākumam

interesents

vai pēdējā laikā nav kas jauns Gruzijā uzbūvēts?

WAT

Ir, ir 50 niekā gan leiši Paleka, gan ēstiņi, bet latvietim varbūt mieru radīs somu iztrūkums sarakstā (tieši tāpat kā slovēņu).

Visā visumā dikti jau Indrai plašs un bagāts blogs sanācis, varētu padomāt ka Mārtiņi (ražas svētki), nevis vasaras vidus diena.

5
0
Lūdzu, komentējietx