Latviešu arhitekti pasēž cietumos, čatā anonīmi paīd pret spamiem profesijas serveros, bet oficiālā barā saceļ vētru parka kaskādē. Tikmēr vecās Eiropas arhitekti lielām karotēm ēd dzīvesprieku — Londona iesaka ielu stilu, Starks sāk TV šovu, Hadida iemieso lelli, projektē kurpes un nebeidz izgriezt uzmanības pogas. Ieslodzījuma arhitektūra un kāzas ar Eifeļa torni.
Lielbritānijas sirds olimpiskajās priekšspēlēs mutuļo no arhitektūras mīlestības — Londonas Arhitektūras festivāls 2008 izgājis ielās, laukumos un «nogrāvis» noslēpumaināko namu sienas. Britu galvaspilsēta, pārdalīta piecos notikumu centros, pārņemta no vairāk nekā 600 veidiem, kā aizraujoši jūsmot par mākslu būvēt — izstādēs, lekcijās, instalācijās, pastaigās, velomaršrutos, laivu izbraucienos, ballītēs, darbnīcās un sarunu šovos. Rozā zīmogotā Londona laimē apkampusi teju visu zemeslodi — starp dalībniekiem sastopas 28 valstu pilsētvides žonglieri no Čīles līdz Gruzijai! Festivāla programma ar šāgada saukli Fresh! spoguļo pašas norises vietas vitālo seju: svaigākais it visā — skatījumā, domāšanā, talantos un, protams, gaisā. Iespējams, tā kļuvusi plašāka un piepildītāka kā pērn, jo tikusi atmesta ierastā Londonas Arhitektūras nedēļas organizācijas shēma. Attēli: 1 | 2 | 3
Franču arhikolektīva Exyzt līdzdalība Londonā notiekošajā ar smaidu tūkstoškārt atkal apliecina pilsētvides dzīvelības turēšanos tikai iedzīvotāju priekā pašiem radīt un apdzīvot savu telpu. Sadarbībā ar itāļu kino mākslinieci Sāru Muzio Exyzt pilsētnieciskais priekšnesums Unionstrītā būs no 9.—13.jūlijam atvērta pagaidu publiskā peldvieta Southwark Lido. Smeļoties romiešu un turku pirtu tradīcijās, kuras pulcināja sabiedrību uz rituālu mazgāšanos un nepiespiestām politiskām diskusijām, Southwark Lido sniegs līdzīgu aktivitāšu kūli dzīvā pilsētvidē. Kārtējā low—tech kompleksa apmeklētāji pilsētas vidū varēs baudīt ūdens strūklu terasi, sauļošanās klāju un saunu, bet bērni — baseiniņu, netrūks nedz peldēm pašsaprotamo pārģērbšanās kabīņu, nedz bistro bāriņa. Fotoarhīvs.
Līdzko Londona saslaucīs festivāla tukšo taru, uz glāzi atklāšanas vīna gaidīs galerijas Serpentine šās vasara paviljons — reportāžas no Frenka Gērija būves laukuma. Pēc London Eye autoru ieceres Londonas botāniskā dārza lapotņu līmenī izbūvēta 18 metrus augsta un 200 metrus gara gaisa pāreja gājējiem. Vai Lielbritānijas universitāšu ēku radikālais izskats, kam jāvilina studēt gribošos, izturēs laika testu?
Līdz 25.jūlijam Daiwa Anglo—Japanese Foundation telpās Londonā aplūkojama japāņu arhitektūras fotogrāfiju izstāde Outside the Box, kur statisku subjektu foto kapacitāte sasniedz dinamisku lielumu. Līdz 25.augustam Londonas skatuves un vizuālo mākslu centrā The Hayward gallery par godu tās jubilejai, kā arī unikalitātei arhitektūras stāstu eksponēšanā izveidota dēkaina izstāde Psycho Buildings, kurā izlikti 10 pasaules mākslinieku darbi — arhitektoniski paradoksi.
Mājvietu moduļi Milānas triennāles izstādē House for All — MVRDV drēbju māja un Kengo Kuma lietussargu māja. Ritmiski spriegots arhitektu — japāņa Jun Aoki un šveicieša Peter Markli — darbu izstādes iekārtojums Nacionālajā Mākslas muzejā Tokijā.
Lai arī Zahas Hadidas vārds aizvien gozējas arhitektūras reitingu augšgalos, piemēram, pie paviljona, kas vienlaikus ir gājēju tilts pāri Ebras upei un simboliski vārti Saragosas izstādei Expo 2008, gan blakus jaunā operas nama tēlam Dubaijā, gan arī Viļņas Gugenheima muzeja projekta atsaucēs, viņa sagādā daudz mazākus, taču ne mazāk reibinošus pārsteigumus. Zem plastikas apavu brazīliešu ražotāja zīmola melissa modes e—skatlogos parādījušās baleta puantes atgādinošas rozā kurpītes ar Hadidas kosmiskā dizaina plastiku. Bet jaunā dizainere Olīvija Lī, pabeidzot Londonas mākslas un dizaina koledžu, diplomdarbā Limited Edition Design Dolls’ atveidojusi 3 pasaulslavenu dizaina personību figūriņas — tostarp Hadidas.
Ja esi talantīgs un sapņo kļūt par Filipa Starka mācekli, piesakies BBC jaunajam realitātes šovam Philippe Starck’s School of Design, kas nākamgad izrādīs 25 jauno censoņu sacensību par darba vietu trakulīgā franču dizainera studijā. «Mēs negaidām modes vai dizaina upurus, meklējam tos, kas kaut ko izdara.»
Woman with objects fetish marries Eiffel Tower
Izstādes:
>> 21.septembrim. Igaunijas Arhitektūras muzejs, Tallina
Tallin Under Demolition 1991—2008
In order to make money in a building market almost thousand buildings have been demolished — more than ever before during the whole history.
>> 21.septembrim. Zviedrijas Arhitektūras muzejs, Stokholma
Eating Out
Park: open up the city, makes room for outdoor recreation, is a meeting point, preserves nature and nurture.
>> 21.septembrim. Dānijas Arhitektūras centrs, Kopenhāgena
Building Sustainable Communities
21 Danish architectural and engineering firms support corporate social responsibility. The examples of building abroad that improve living conditions.
A new arrangement with the aim of placing young architectural firms in the spotlight has been brought to life — The Wild Card.
>> 21.septembrim. Šveices Arhitektūras muzejs, Bāzele
Re—Sampling Ornament
Exactly 100 years after Adolf Loos wrote Ornament and Crime, a manifesto that effectively relegated ornament in architecture to the peripheries of the discourse. A first step towards tracing its re—emergence.
>> 21.septembrim. The Sandretto Re Rebaudengo Foundation, Turīna
YOUprison, Reflection on the limitation of space and freedom
Prison is one of the most difficult and complex challenges faced by architecture, in which the organization of space personifies the legal and political principle of punishment for a crime.
Attēli:
Tabanlioglu Architects. Dogan Media Center in Ankara
Giancarlo Mazzanti. Biblioteca Parque Espana
Massimiliano Fuksas. Zenith music hall of France in Strasbourg
Ryue Nishizawa. Towada Art Center
Dominique Perrault. Ewha Womans University Campus Center
Jean Nouvel. Tour Signal at La Défense, Paris
Toyo Ito. Berkeley Art Museum of UC Berkele
Daniel Libeskind. Jewish Contemporary Museum San Francisco
Libeskind’s first residential high rise in USA. The Ascent, Covington, Kentucky
Fam+Pinochet+Suarez. Winery and office of Huanacu in Chile
Norman Foster. Elephant House at the Copenhagen Zoo
Herzog & de Meuron. Forum Barcelona
Herzog & de Meuron. Portsmouth stadium
Herzog & de Meuron. Redevelopment for the mining village of Monteponi, Iglesias
FOA. Carabanchel public housing in Madrid
Kazuyo Sejima. Garden Court Seijo in Tokyo
Sean Godsell. Glenburn House in Australia
16A. TOO49, a housing complex in Tokyo
Grid Architects. Amalia House, a holiday house in Austria
Jackson Clements Burrows. Separation Creek House in Australia
Takao Shiotsuka. Block, a weekend house in Oita, Japan
FARO architecten. Experimental home in Ijburg, Neatherlands
Imidža bloki:
Santiago Calatrava. The Chicago Spire
Field Operations & Diller Scofidio+Renfro. The High Line in New York
Norman Foster. Russia Tower in Moscow
Būvlaukumi:
BIG. Mountain Dwellings in Copenhagen, Denmark
Herzog & de Meuron. Elbephilharmonie in Hamburg
RUR Architecture. O—14, Dubai, United Arab Emirates
Konkursi:
Plašā profila un darbības ģeogrāfijas dāņu birojs JDS sadarbībā ar kolēģiem CEBRA, nīderlandiešiem SeArch un franču arhitektu Louis Paillard plānos 25 000 m2 liela mājokļu kompleksu Orhusas ūdensmalā.
Briti Langdon Reis Zahn minēti starp konkursa otrajai kārtai izvirzītajiem nākamās Bodø pilsētas bibliotēkas un koncertzāles ēkas autoriem Norvēģijā.
Pēc arhitektu biroja Fuksas Architects projekta Šenžeņas starptautiskās lidostas 3.terminālis Ķīnas aviācijas ainavu papildinās ar 4.lielāko gaisa staciju austrumu lielvalstī.
Operas namam neapdziestošo ovāciju fonā miermīlīgajai Oslo pilsētvidei lemts pievienot amizantu centrālās stacijas veidolu — citu norvēģu rokām — Space Group.
Bet Snøhetta apsteiguši Saūda Arābijā jau roku iestrādājušos arhitektūras ķeizarus, lai austrumiem saprotamā rokrakstā strādātu pie King Abdulaziz Centre for Knowledge and Culture.
5th Bauhaus Award — Housing for the minimum subsistence level of today
Scottish Design Award 2008
RIBA Award 2008
bet tā Snohetta gan koļķi uzrāva, bet kādam taču ari tādi pasūtījumi jāpilda!
visumā forša tendence – arī mums vajadzētu uz to censties, lai arhitektūra un ar to saistītie jautājumi ikdienā nebūtu tikai problēmas, konflikti un tāds kā publisks karastāvoklis starp arhitektiem, investoriem, instancēm un ‘vērtētājiem’
pēdējā laika pozitīvākais pasākums mūsu dārziņā, neapšaubāmi, ir izstāde PROCESS
bet vispār – vairāk dzīvesprieka, kolēģi!!
PS. par Snohettu – katrs kāds būtu priecīgs kādu ‘burbuli’ tuksnesī uzbliezt 😉
bet tā Snohetta gan koļķi uzrāva, bet kādam taču ari tādi pasūtījumi jāpilda!
visumā forša tendence – arī mums vajadzētu uz to censties, lai arhitektūra un ar to saistītie jautājumi ikdienā nebūtu tikai problēmas, konflikti un tāds kā publisks karastāvoklis starp arhitektiem, investoriem, instancēm un ‘vērtētājiem’
pēdējā laika pozitīvākais pasākums mūsu dārziņā, neapšaubāmi, ir izstāde PROCESS
bet vispār – vairāk dzīvesprieka, kolēģi!!
PS. par Snohettu – katrs kāds būtu priecīgs kādu ‘burbuli’ tuksnesī uzbliezt 😉
ari Rēzeknes komentāri portālā uzskatāmi parādīja "grupu pozitīvisma" morāli darbībā, bet bija jau arī "pozitivisma" akcedenti Rezeknē ar sūdzību iesniegšanu.
Bet par pirdieniem tuksnesī- tur liela daļa taisnības-nemaitā gaisu publiskā telpā!