Arhiblogs 069 — ziedonis arhitektūrā

Jaunais Oslo Operas nams iekuģo norvēģu kultūras ostā. Nebijuša satura arhitektūras aktivitāšu centrs — nākotnes DAC. Gerta Vingorda 30 gadi arhitektūrā — vasarā, izstādē, Zviedrijas Arhitektūras muzejā. Lielākais arhitektūras muzejs. Labākie 40 zem 40 arhitekti Eiropā — 2008. Dārzniecība — pilsētvides dekors. Sainis nedzīvas arhitektūras. Ar arhitektūru pret nāvi!

Jau ilgāk nekā pirms mēneša un vairāk nekā 120 gadus pēc idejas rašanās, ka norvēģiem nepieciešams savs operas un baleta mākslas templis, kā arī pabeidzot piecus gadus ilgušos būvdarbus, ar karaliskām ovācijām Oslo fjorda krastos koncertēšanai atvērta jaunā Norvēģijas Nacionālās operas un baleta ēka ar lielo zāli 1350 skatītāju vietām. Pēc starptautiskajā konkursā 2000.gadā uzvarējušā meta atzītākajā norvēģu arhitektu birojā Snohetta tapušais projekts iekļauts urbanizētā pilsētvidē — saskaņā ar valdības vēlmi norvēģu kultūras kuģis uzcelts centrālās stacijas, lielceļu sazarojumu un ostas tuvumā, tam jāiezīmē industriālās krasta līnijas atdzīvināšanas sākums. Ēkas koncepciju sastāda 3 elementi: Vilnis, Fabrika un Paklājs. Vilnis kā simbolisks slieksnis starp krastu — mājām — un ūdeni, kas savieno norvēģu zemi ar pasauli. Fabrika kā sevī noslēgta telpu struktūra, kurā funkcionalitāte ņem virsroku pār arhitektūras afektu. Paklājs kā būves pieejamības pārākās pakāpes rādījums, kas pat jumtu iekļāvis piekļautajā publiskajā telpā. Sauļoties uz Oslo Operas jumta. Attēli: 1 | 2

«Mājoklis var pagarināt cilvēka dzīvi,» arvien ir pārliecināts 45 gadus kopā praktizējošais pāris — arhitekti, mākslinieki un dzejnieki — Shusaku Arakawa & Madeline Gins, kura jaunākais kopdarbs Bioscleave House, kas uzbūvēts Īsthemptonā, nosaukts par nāvi ignorējošu māju. Tai jārosina arhitektus domāt dziļāk par arhitektūras spēju mainīt cilvēka dzīvi. Autoruprāt, komforts un praktiskums jaunību nesaglabā.

«Jaunā Mūsdienu mākslas muzeja ēka Ņujorkā ir sasalis un sauss sainis nedzīva minimālisma. Tas nekādā veidā nav brīnumains. Mēs esam daudz apdraudētāki, nekā domāju, ja šis ir projekts, ko uzskata par Ņujorkas pašapziņas cēlēju vai norādi tās nākotnes arhitektūrai. Lielākais, ko var sacīt tā labā, ir — jaunais muzejs tāpat kā citi SANAA darbi raisa provokatīvus jautājumus par minimālisma vērtību arhitektūrā,» kritizē ASV mākslas un politikas žurnāla The New Republic arhitektūras apskatniece rakstā Stopped Making Sense. Atklāts jaunais Mākslas centrs Tovadā — arhitekta Rjues Nisidzavas solo projekts: 1 | 2

Tokijas jaunie arhitekti Takagi, Nakae, Ohno burta C formā apkārt izgriešanās pagalmam izloka daudzdzīvokļu ēku 8 motociklistu mājokļiem ar garāžām pirmajā stāvā. Pecha Kucha Night patenta turētāji, arhitektu birojs Klein Dytham Architecture no polistirola izgriež, ar rozā pārklāj dārza mēbelītes japāņiem tradīcionālajai ķiršu ziedu ballītei Tokijā — Sakura Cafe. Itāļu giganti plastikas mēbeļu ražošanā Kartell Milānas mēbeļu meses dārzos atjautīgi un «zaļi» demonstrē savas produkcijas lielo pielāgošanās procentu — tā izmantojama gan iekštelpas, gan arī ārtelpas vajadzībām.

Kopenhāgenas vēsturiskā centra kanālmalā Rema Kolhāsa birojs OMA izprojektējis Dānijas Arhitektūras centra paplašinātā satura būvi Bryghusgrunden Project, kurš platības dalīs ar stratēģisko fondu Realdania. DAC jaunās ēkas programma nosaukta par unikālu, jo pirmoreiz arhitektūras aktivitāšu centrs būs savienots ar paša studiju un izpētes objektiem — mājokļiem, birojiem, publiskām un atpūtas telpām. Līdz šāgada oktobrim ar projektu var iepazīties DAC pašreizējās telpās izliktajā izstādē. Jaunais DAC būs VIETA izstādēm un tikšanām, mājošanai, darbam un spēlēm, atpūtai un maltītes ieturēšanai, kā arī VIETA, kur pilsēta tiksies ar ostu, kur satiksme satiks apbūvi, kur darbs — izklaidi, kur visu vecumu cilvēki — viens otru. Projekta attēli: 1 | 2 | video. OMA piedāvājums konkursam Tour Signal Parīzes La Defense rajonā. Mākslas fonda Prada jaunais muzejs Milānas dienvidu daļā — 20.gadsimta sākuma rūpnieciskās vides transformācija eksperimentālās telpās: 1 | 2 | 3 OMA Ņujorkas biroja direktora Shohei Shigematsu intervija.

Eiropas Arhitektūras, Mākslas, Dizaina un Pilsētplānošanas centrs sadarbībā ar Čikāgas Arhitektūras un Dizaina muzeju nosaucis 2008.gada sološākos 40 jaunos talantus Eiropā. Eiropasprāt, arhitektūrā perspektīvu Baltijas jauniešu nav. 40 studentu liela grupa no dažādām universitātēm Vācijā izlaiduma ballīti nosvinējuši vienai naktij pašu projektētajās 3 lapenēs. Pabeigta ekonomiski eleganta publiskās bibliotēkas būve Kasanarē, ko projektējuši 4 jauni kolumbiešu arhitektūras studenti no Bogotas universitātes. Atvērts AA jubilejas paviljons [c]space Londonā.

Arhitektūras tūrisma popularitāti un ceļojuma maršrutu uz Eiropas muzeju pilsētu spodrina Parīzes lepnums un aizspriedums — septembra vidū atvērtais, lielākais arhitektūras muzejs pasaulē La Cité de l’Architecture et du Patrimoine [Arhitektūras un mantojuma pilsēta] ar Francijas būvmākslas paraugiem no 12.gadsimta līdz mūsdienām.

Par godu izcilā dāņu arhitekta, Sidnejas simbola autora un 2003.gada Prickera prēmijas laureāta Jerna Utsona 90.dzimšanas dienai Dānijas arhitektūras izdevniecība — The Danish Architectural Press — laidusi klajā veltījuma izdevumu, kurā pārpublicēts arhitekta darba skiču arhīvs un planētas kolēģu novēlējumu miljons. «Tu parādīji, kā emociju ielikt formā, matēriju — starojumā, gravitāciju — lidojumā. Tava poētiskā alķīmija bagātina mūsu visu fantāziju,» Utsona devumam pateicīgs ir Juhani Pallasmā. Pītera Aizenmana uzmanības 6 krustpunkti profesijā: arhitektūra mediju kultūrā, studenti kļuvuši pasīvi, datori noplicina dizaina standartus, mūsdienu ēkām trūkst nozīmes vai rakstura, mēs atrodamies nokavēta stila periodā, būt arhitektam ir būt sociālam darbiniekam. Filips Starks trako. Richard Rogers: A life in concrete and steel. Meksikāņu arhitektam Teodoro González de León Turīnā Starptautiskās Arhitektu savienības 23.kongresa laikā tiks piešķirta 2008.gada UIA Zelta medaļa. Prestižās RIBA balvas reģionālajās nominācijās iekļuvusi publiskā tualete

Pause moment: with high-tech now historic, is New Ornamentalism taking hold?

Herzog & de Meuron projektēšanas vēzieni aizskāruši Ziemeļeiropu — 2010.gadā Helsinku ūdensmalā jābūt uzceltai pieczvaigžņu viesnīcai ar krusta veida plānojumu. UNStudio aizsāk 20 stāvus augsta dzīvojamā torņa būvniecība Ņujorkā: 1 | 2

Bezgalīgais strīds — arhitektūra un māksla. Pieskaroties Sidnejas operas namam un Londonas galerijas Serpentine šās vasaras paviljonam, arhitektūras kritiķe Ada Louise Huxtable apsver diženas arhitektūras neesamību bez mākslas klātbūtnes. Arhitektūra un mode gan sadzīvo nepiespiesti lieliski! Abām pamatos ir struktūra, forma, un abas estetizē pirmās nepieciešamības — drānas un pajumti. Kā ģērbjas stārhitekti?

Izstādes:

Otto Wagner Vienna Map. Austrijas Arhitektūras centrs AzW, Vīne

>> 8.jūnijam. Zviedrijas Arhitektūras muzejs, Stokholma
Detour. The new eye-catching architectural projects located along Norwegian tourist routes

>> 31.augustam. Zviedrijas Arhitektūras muzejs, Stokholma
Gert Wingårdh: Eleven houses

4.jūnija—28.septembrim. Somijas Arhitektūras muzejs, Helsinki
Finnish Architecture 0607

20.jūnija—20.jūlijam. The London Festival of Architecture 2008

>> 7.septembrim. V & A muzejs, Londona
Unseen Hands—100 Years of Structural Engineering

>> 26.oktobrim. Kanādas Arhitektūras centrs, Monreāla
Some Ideas on Living in London and Tokyo

Attēli:

Richard Rogers’ exhibition. Design Museum London
Toyo Ito’s exhibition Generative Order. Taipei Fine Arts Museum
Olafur Eliasson’s exhibition Take Your Time. MoMA
WORK. Public Farm 1
Alberto Mozó. Edificio BIP office building in Santiago de Chile
Nobbs Radford Architects. Lilyfield House in Sydney
Foreign Office Architects. John Lewis’ new store in Leicester, UK
Bevk Perovic. House H in Slovenia
Jun Aoki. Aoyama Project, office building in Tokyo
Junya Ishigami. KAIT Kobo in Kanagawa, Japan
Herzog & de Meuron. Caixa Forum Madrid
Herzog & de Meuron. Beijing National Stadium
Claesson Koivisto Rune. Plus House for Arkitekthus
Abalos & Herreros. Suburban Housing in Las Rozas, Madrid
Abalos & Herreros. Tour de la Chapelle in Paris
Buro2. The Barn House, Belgium
Juan Sebastian Espejo. The House in Pangal, Chile
Shigeru Ban. Paper Tea House
9 houses as Record Houses 2008

Būvlaukumi:

Steven Holl. Linked Hybrid in Beijing
Tabanlioglu Architects. Dogan Media Center in Ankara

OMA. CCTV and TVCC buildings
Vakko Headquarters in Istanbul

Video:

SANAA: Works 1998—2008. New Museum of Contemporary Art in New York
Tokyo: Living Small in the Big City
Ernst Giselbrecht. Kiefer Technic office in Graz
Foster and Partners. Hearst Tower
Gehry Partners. IAC building

Jacques Herzog about Tate Modern 2

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx