Arhiblogs 068 — lai dzīvo miris dizains

10 debesskrāpji un 10 arhitekti. 2008.gada Prickera prēmija piešķirta Nuvēlam, Gērijs šokē Serpentine fanus, Starks proklamē dizaina galu. Tieksmi pēc dizaina izkonkurēs nepieciešamība pēc spējas mīlēt. Kur Hadida zaudē krievu kolēģiem? Krievijā! Londona monitorā. Beidžina biešu laukā. Aprill, aprill arhitektūra.

Kas kopīgs vārdu virknei — Pjano, Fosters,  Kolhāss, Hercogs un Merons, Markats, Utsons, Hadida, Meins, Mendez da Rocha, Rodžers? Iepriekšējā desmitgadē (1998—2007) šie arhitektūras avangardu arvien pārstāvošie vai klusākos profesijas ūdeņos stabili peldošie 10 arhitekti pa kārtai iekļuvuši pasaulē nozīmīgākās arhitektūras balvas — Prickera prēmijas — laureātu listē. Svētdien, 30.martā 100 000 dolāru vērtā apbalvojuma saņēmēju sarakstam pat pašsaprotami tika pievienots 62 gadus vecais, kolorītais franču arhitekts Žans Nuvēls. Architecture Is a Team Sport. So why do they award the Pritzker Prize to just one person? YSL parfīma flakons nu jau par Prickera cenu.

Kas — Ingelsam, Nuvēlam, Hadidai, Kolhāsam? Populārajā arhitektūras un dizaina blogā dezeen viņi ir februāra mēnesī skatītāko 10 debesskrāpju projektu autori Maskavai, Ņujorkai, Kopenhāgenai, Dubajai, Varšavai un Beirutai.

Neba Frenks Gērijs būtu Gērijs, ja savu pirmo būvi Lielbritānijai Londonas arhitektūras izmēģinājumu lauciņā ar nosaukumu Serpentine neizvērstu būvķīmijas īssavienojumā. Sagaidāmā struktūra ar simtkārt lielāku devu neprāta kļūs uzbūvējama koka konstrukcijās, arhitektam sadarbojoties ar inženierijas magiem no Arup. Sirmais pilsētvides huligāns pie projekta pirmoreiz strādās kopā ar savu dēlu Semjuelu: «Paviljons darbosies kā urbāna iela, kas no parka ietieksies galerijā.»

Tāpat kā Lieldienas, arī 1.aprīlis šogad atsteidzās priekšlaikus. Tik lielu joku kā pasaules bulvārpreses lasītāju loks piedzīvojis teju 120 gadus vecais Eifeļa tornis, kura gatavošana jubilejai izprovocējusi viltus reklāmu franču arhitektu birojam Serero. Viņu vārds un attēls ar elegantā torņa smaili, pārstieptu ažūrā metāla manžetē, tika iznēsāts pa ietekmīgāko profesionālo mediju pūzni kā uzvarējušais darbs torņa apkalpes uzņēmuma organizētajā konkursā. Tik vien, ka uzņēmums nekad nav plānojis mainīt izskatu vienai no pasaulē pazīstamākajām celtnēm, bet arhitekti anonīmi skaidro, ka tikuši uzaicināti piedalīties slēgtā konkursā. Tomēr ikviena Serero veiksme nav e—bauma: VTHR auditorija un teātris Saint Cyprien Francijā.

Building & Co: You are the architect!

Dievinātais franču dizaineris Filips Starks intervijā vācu nedēļrakstam Die Zeit atklājis, ka ir atēdies sava darba augļus un divu gadu laikā plāno aiziet pelnītā atpūtā. Viņš kaunas par to, ka ir nevajadzīgu materiālo labumu vairotājs, un meklēs noderīgākus sevis izteiksmes veidus, jo tic, ka dizains ir miris: «Nākotnes dizaineri būs mājskolotāji, privātie treneri un diētas konsultanti.»

21.gadsimta pilsēbūvniecības loģika ir vienkārša. Tik vienkārša, ka padara mūs aizdomīgus un nespējīgus to izprast bez kauna sajūtas — ikonas aizstāj pilsētu: Beijing: residual vs icon

Ne tikai latviešus paaudžu maiņa arhitektūrā uztrauc tā, ka pamanāmi jāielaužas drukāto mediju konservatīvajā ikdienā. Arī dāņiem rūp savu jauno arhitektu nākotne, kas iestrēgusi Sidnejas operas namam novirzītajā neizsīkstošā lepnuma straumē. Līdzās nīderlandiešiem un britiem, kuru uzlecošās arhitektūras zvaigznes mediju debesīs uzmana ziņu dienestu teleskopi, jau sākot ar Mileniumu, dāņu 21.gadsimta sākuma arhitektu areāls palicis iedzimtā solīduma pustumsā, ko nekliedē pat vairāku starptautisku stāru salūti. Dāņu laikmetīgās arhitektūras eksperimentus, kas balstīti nacionālajā tradīcijā, materiālu kvalitātē un uz lietotāju orientētas vides plānošanā, arhitektu astroloģiskajā kartē izzīmēt apņēmies arhitektūras žurnāls SPACE, vienu burtnīcu veltot īpaši tiem — A new Generation of Danish Architects.

Ar neizsakāmi lielu skaitu arhitektūras izstāžu, diskusiju, lekciju, ekskursiju un citu norišu, kas regulāri tiek organizētas Londonas teritorijā, tā apliecinājusi sevi esam par nopietnu apbūves mākslas metropoli. Tādēļ atvērta jauna profesionālās informācijas aģentūra, kur saņemt interaktīvas izziņas par pilsētas dienas notikumiem arhitektūrā, — The London Architecture Diary.

Konkursi:

Starptautiskā debesskrāpju ideju konkursa eVolo 2008 uzvarētāji.
Pēc sūras sacensības ambiciozajā Krievijas arhitektūras konkursā Perm Museum XXI, sadalot spēkus, jauno muzeju Permai projektēs 1. un 2.vietas ieguvēji šveicieši Valerio Olgiati un krievu arhitekti Bernaskoni. Ekscentriskā žūrija, kurā strādāja tādi meistari kā Pēters Cumtors un Bens van Berkels, Zahu Hadidu atstāj uz šā goda pjedestāla trešā pakāpiena…
The Guardian komentē telpiskuma aģenta Rema Kolhāsa atnākšanu, lai pārbūvētu Londonas Commonwealth Institute celtni Kensingtonā.
Britu arhitektu birojs Levitate izvēlēti Birnbekas mola atdzīvināšanai Anglijā. 

Attēli, video, animācija:

Schneider+Schumacher. Extension of the Staedel Museum in Frankfurt
Helmut Jahn, Peter Walker & others. Master plan for redevelopment of Hudson Rail Yards in New York
Durbach Block Architects. Holman House in Sydney
Michael P Johnson. Ellsworth residence in Arizona

Fashion Architecture Taste. Residential tower beside Mile End Park in London
Herzog & de Meuron. Models of the Parrish art Museum
Herzog & de Meuron. Mixed—use building in Miami — 1111 Lincoln Road
Herzog & de Meuron. Exhibition of proposal transforming Hong Kongs old Central Police Station into a cultural complex
Tadao Ando. Press launch of new art museum of Asia University in Taiwan

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
0 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx