Arhiblogs 079 — zaļā raža

Šajā pavasarī daudzi, kam agrāk mazdārziņi bija vienaldzīgi, ķērušies pie savu dobīšu iekopšanas. Pēc vairāku gadu aizmirstības atkal aktualizējušies vertikālo fermu projekti un dažādas idejas, kā urbānā vidē izaudzēt pašam savas ēdamlietas.

Kāds Londonas Arhitektūras Asociācijas students Magnuss Larsons izdomājis veidu, kā apstādināt tuksnešu izplešanos, izmantojot mikroorganismus, kas salipina atsevišķus smilšu graudus smilšakmenī. Iecerēts, ka šāda megastruktūra varētu stiepties gar Sahāras tuksnesi 6000km garumā, tajā rastu patvērumu gan augi, gan dzīvnieki, gan cilvēki.

Konkursā par izbijušas ūdens attīrīšanas stacijas silosu izmantošanu Amsterdamā, Nīderlandē arhitektu birojs Allard Architecture piedāvā tajos izveidot apdzīvojamu ekoloģijas izglītības centru. Jumta stāvos izaudzētie dārzeņi būs nopērkami zemāk esošajos veikalos. NL architects priekšlikums ir šajos pašos ietvaros nomitināt sportisku kāpelētāju komūnu. Pārsteidzoši, bet uzvarējušais — Arons en Gelauff Architects projekts — piedāvā tik vien zaļuma kā dzīvu ādu vienam no silosiem.

Ar mērķi kļūt par ilgtspējīgāko pilsētu pasaulē Vankūvera Kanādā iet vēl tālāk, organizējot konkursu par blīvāku, bet zaļāku apbūvi. Uzvarējušajā Romses Architects priekšlikumā Zaļā raža daudzstāvu jauktas izmantošanas ēkā atrodas vieta ne vien augļu un dārzeņu audzēšanai, bet arī kazām, aitām un vistām. Ēka izmantos vēja, saules un termālo enerģiju, un lietus ūdeni. Tiesa, konkursa uzstādījumos minēts, ka tiek pieņemtas arī nerealizējamas projektu idejas.

Vēl daudz plašāka programma ir beļģu biroja Vincent Callebaut Architectures radītajai vertikālajai fermai Ņujorkā, ASV, kas ir teju Noasa šķirsts, aprīkots ar mūsdienīgām tehnoloģijām.

Arī Snøhetta projektā universitātes kompleksam Gambijā nav aizmirsts par saules enerģijas izmantošanu, atkritumu apsaimniekošanu un ūdens savākšanu.

Kāds no ekoloģiskās ievirzes projektiem ticis arī līdz realizācijai — pēc Tojo Ito projekta Kaosiungā, Taivānā uzbūvēts stadions, kura enerģijas patēriņu pilnā apmērā nodrošina solārie paneļi, kas sedz tā drakonveidīgo būvķermeni.

Ja nepieciešams apzaļumot mājokli, var izvēlēties, piemēram, Milānas mēbeļu mesē prezentētos Makoto Azumas ķērpju paklāju vai Maruhas Fuentes keramikas flīzes — zaļās kabatiņas. Whirlpool un Elmar kopīgi izstrādātajā enerģiju taupošajā virtuves iekārtā pagatavoto ēdienu var notiesāt pie Atema Architecture galda — kanibāla.

Taču tiem, kam nav savu māju vai vienkārši patīk klaiņot, noderēs itāļu biroja Zo—Loft Architecture & Design izgudrojums WheelLYTas ir patvērums bezpajumtniekiem, ko var ripināt līdzi savās ikdienas gaitās, izmantojot kā mantu noliktavu, krēslu vai pajumti nakšņošanai. Izgatavots no simtprocentīgi pārstrādājamiem un jau pārstrādātiem materiāliem.

Balvas

Paziņoti 2009.gada RIBA balvu ieguvēji — kopskaitā 103 objekti bez dalījuma kategorijās, šķirojami vienīgi pēc ģeogrāfiskā novietojuma. No šiem rudens pusē tiks izvēlēts RIBA Stērlinga balvas ieguvējs.

Izstādes

No 8.maija līdz 13.septembrim Norvēģijas Nacionālajā mākslas, arhitektūras un dizaina muzejā Oslo Snøhetta, arhitektūra — ainavas — interjeri.

No 15.maija līdz 23.augustam Gugenheima muzejā Ņujorkā Frenks Loids Raits: no iekšienes uz āru.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
10 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
indra ķempe

"Dzīve ilgst tikai minūti."

http://www.pla…oscar-niemeyer/

...

Diez vai ir par tēmu – bet forša filmiņa!!!!

Romans

tagad nerekomende est to, kas aug musu darzos pie lielam pilsetam, a vini doma par auglu un darzenu audzetavu pilsetas centra…

Grais draņķis

Var dzīvoklī turēt cūkas un gulēt zimā kopā ar tām kaktā kur tās izkārnās. Silti un zaļi. Un nav jābrauc dārgos ceļojumos uz VIP SPA procedūrām 🙂

indra ķempe

"Dzīve ilgst tikai minūti."

http://www.pla…oscar-niemeyer/

...

Diez vai ir par tēmu – bet forša filmiņa!!!!

Romans

tagad nerekomende est to, kas aug musu darzos pie lielam pilsetam, a vini doma par auglu un darzenu audzetavu pilsetas centra…

Renārs Putniņš

1. visam ir sava vērtība, it visam…(mērvienības var būt, gan MW (energija), gan mums saprotamāk un cilvēcē iepraktizētās naudiņas saucam kā gribam( NV(nosacītā vienība) 2. No tā izriet ,ka zaļš ir tas ,kas patērē savā uzradīšanā un ekspluatācijā pietiekoši maz MW vai civizācijas mērogā NV. 3. Vai tas zoodārzs NY tauriņa paskatā ir zaļš? Vai betona megastruktūra n-stāvu augstumā kazu,aitu un dārzeņu audzēšanai ir zaļa 2. punkta nozīmē? Cik resursi salīdzinot ar konvencionālo būvniecību un lauksaimniecību (to pat neanalizēšu, tāds padārgs modīgs hobijs pilsētas ļaužiem) vairāk būs jāpatērē lai iegūtu šādu izstrādājumu (ala Noasa šķirsts)? Es zinu zaļās arhitektūras apologēti… Lasīt vairāk »

Grais draņķis

Var dzīvoklī turēt cūkas un gulēt zimā kopā ar tām kaktā kur tās izkārnās. Silti un zaļi. Un nav jābrauc dārgos ceļojumos uz VIP SPA procedūrām 🙂

10
0
Lūdzu, komentējietx