Zaķusalas kaķēni

Vakar, 20.jūnijā laikraksts Diena publicēja Norvēģijas arhitektu biroja Space Group Arkitekter, sadarbībā ar ievērojamo inženierkompāniju Arup radīto Zaķusalas attīstības vīziju. Kā vēsta laikraksts, vīzija ir atzīta par labāko SIA Zaķusala Estates rīkotajā starptautiskajā konkursā.

Kā teikts publikācijā, Zaķusalā paredzētas sešas viesnīcas, konferenču un SPA centri, parks, celiņi skriešanai un velobraucējiem, pazemes autostāvvietas, liels laukums un pludmale.

Par projektu Dienai stāsta Zaķusala Estates valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Pevko, kurš no vispārzināmajām SestDienas publikācijām pazīstams, kā Viļņa Štrama uzņēmumu «mantinieks», kā arī līdzīpašnieks ievērojamiem īpašumiem Andrejsalā (Jaunrīgas attīstības uzņēmums) un Ķīpsalas ziemeļu galā (Ķīpsalas spice, GTM grupa).

«Mums patika, ka piedāvātais risinājums neietver jau ierastās dzīvojamās mājas un birojus, bet paredz kultūras un atpūtas centra, kā arī augstas klases viesnīcu kompleksa veidošanu. Bet ne jau visu mēs realizēsim. Arhitekti, piemēram, piedāvā uz ūdens uzbūvēt celtni arkas formā, bet mēs to nedarīsim, jo saskaņā ar pilsētas attīstības plānu Daugavu aizliegts aizbūvēt,» stāsta M.Pevko.

Pēc viņa teiktā, līdz novembrim ārzemju speciālistiem, ņemot vērā Rīgas attīstības plānu turpmākajiem divpadsmit gadiem un Daugavas kreisā krasta silueta koncepciju, jāizstrādā jauns ģenerālplāns teritorijai no Salu tilta līdz salas galam televīzijas torņa virzienā. Tas Zaķusala Estates izmaksās vairāk nekā 500 000 eiro jeb 350 000 latu. Plānu sākumā nodos sabiedriskajai apspriešanai un pēc tam — apstiprināšanai domē. «Tās akcepts savukārt būs kā zaļā gaisma skiču un tehnisko projektu izstrādāšanai, kā arī būvniecībai,» saka M.Pevko. Plānots, ka salas lielāko daļu aizņems viesnīcas, bet daļa atvēlēta birojiem un ekskluzīvām dzīvojamajām platībām.

Zaķusala Estates, kas līdz 2051.gadam no domes nomā 12,6 hektāru lielu platību salā, pieder būvfirmai Merks (50%), nekustamo īpašumu projektu attīstītājam Viesturam Koziolam (33%) un norvēģu kompānijai Urban Development Group (17%), Diena, 20.06.2006.

Jāatzīst, šis nav pirmais gadījums, kad ievērojamiem zemes gabaliem Rīgā tiek rīkoti konfidenciāli konkursi. Ziemā notika konkurss lielai teritorijai vietā starp Mežaparku un Čiekurkalnu, kurā piedalījās gan dāņu Plot, gan Rīgā vairāk pazīstamie Behnisch & Partners (viņi kopā ar somu biroju CEJ Architects arī atzīti par konkursa uzvarētājiem).

Zināms, ka Space Group Arkitekter ir tie, ar kuru starpniecību Jaunrīgas attīstības uzņēmums tika pie Rema Kolhāsa. Saprotamas ir īpašnieka vai attīstītāja tiesības «izvēlēties to, ko vēlās». Nav gan zināms, kas vēl piedalījies minētajā starptautiskajā konkursā.

Aplūkojot projektu tuvāk Space Group mājas lapā, tā arī nekļūst skaidrs, kāpēc tieši šis projekts atzīts par labāko. Tās ir glītas bildes, kādas mēdz celt priekšā pasūtītājiem un mēdijiem. Taču no šim bildēm dveš līdzīga atmosfēra, kā no Coop Himmelb(l)au veidotā projekta koncertzālei AB dambī. Tās ir žilbinoši futūristiskas bildes, aiz kurām nojaušama samērā ciniska virspusējība , dziļākas analīzes trūkums un neiedziļināšanās vietas kontekstā — tādi «vienas nakts renderējumi». Līdzīgs iespaids arī par projektu paskaidrojošo tekstu — vispārīgas, nogludinātas frāzes, kas tā arī neko nepasaka.

Nojaušams, ka projekts ir vien paviršas pirmās skices. Un no šī viedokļa, iespējams, labi, ka tās tiek parādītas atklātībā jau šajā stadijā, nevis tad, kad viss jau saskaņots un iesākts būvēt.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
2 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
reālists

šādi plāni Latvijā parasti beidzas ar steidzīgu pagaidpamatu ielikšanu un sekojošu privatizāciju, kā rezultātā vēl viens pilsētai un tautai piederōšs zemes gabals nonāks privātpersonu īpašumā…vidrīzak beigu galā saimnieki atkal būs norvēģi un un pilsētai iegūs vienīgi skaistas dekorācijas.

reālists

šādi plāni Latvijā parasti beidzas ar steidzīgu pagaidpamatu ielikšanu un sekojošu privatizāciju, kā rezultātā vēl viens pilsētai un tautai piederōšs zemes gabals nonāks privātpersonu īpašumā…vidrīzak beigu galā saimnieki atkal būs norvēģi un un pilsētai iegūs vienīgi skaistas dekorācijas.

2
0
Lūdzu, komentējietx