Vārnu ielas izlūku štābs

Vārnu ielas republika nav konkrēts teritoriāls veidojums, tā ir Grīziņkalna apkaimes daļa — vīzija, kādu to iemiesojis Jānis Grīziņš (1900—1941) vairāku rīdzinieku paaudžu iemīļotajā romānā Vārnu ielas republika. Galvenie romāna varoņi ir pusaudži, kas, spēlēdami republikāņus un indiāņus, nākotni redzēja kā ideālu pasauli. Pieaugušie nenojauta, ka blakus viņiem pastāv valstis ar saviem vadoņiem un robežām.

Vides objekts iemieso romāna idejas — Vārnu ielas republikas būtība ir ieraudzīt esošo, šķietami ikdienišķo pilsētas vidi ar citām acīm — peļķe var būt jūra kuģu kaujām, ielas var pārtapt par atsevišķām valstīm. Caur spaiņveidīgiem «rīkiem» skatoties kā caur tālskati skatam paveras paralēla Grīziņkalna realitāte — Vārnu ielas republikas dzīve. Tās ir tās pašas ēkas, tie paši šķūņi un transformatoru būdas, taču skatoties ar Grīziņa varoņu acīm tās kļūst par pilīm, cilšu apmetnēm vai štābiem. Tādejādi projekta idejiskais centrs ir nevis paši jaunie objekti, bet gan Grīziņkalna vide. Objekti darbojas kā prizmas, lai ieraudzītu pilsētas apslēptos stāstus un dotu impulsu radoši domāt par vidi sev apkārt.

Katrā no skatu objektiem iestrādāta metāla perforācijā atveidota unikāla, konkrētajam skatam atbilstoša ilustrācija. Kā paralēls realitātes slānis tā «uzklāta» virsū esošajiem pilsētvides objektiem, interpretējot tos no Vārnu ielas republikas iemītnieku skatu punkta, atsaucoties uz konkrētiem citātiem vai rodot asociācijas. Interaktīvā instalācija aicina cilvēkus iesaistīties un to izpētīt, ne tikai būt pasīviem vērotājiem. Garāmgājējiem rodas ilūzija, ka cilvēki, kas skatās caur tālskatiem līdzīgajiem objektiem, ir Vārnu ielas izlūki, kas sargā savu teritoriju.

Paredzēts izveidot labiekārtotu skvēru Pērnavas, Terēzes un Zvaigžņu ielas krustojumā, kā arī virkni atsevišķu vides objektu dažādās Grīziņkalna vietās, kam piešķirta īpaša nozīme romānā.

Projekta autori: GAISS — Arnita Melzoba, Kārlis Melzobs
Projekta pasūtītājs: Rīgas pilsētas Rīgas Austrumu izpilddirekcija
Konkursa projekts: 2014
Plānotā projekta īstenošana: 2015

Dalīties ar ierakstu:

5 1 Balsot
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx