Rīgas cirks — ARHITEKTES BRIGITAS BULAS BIROJS un VENTURA TRINDADE ARQUITECTOS

Vienu no divām trešājām vietām cirka konkursā ieguva ARHITEKTES BRIGITAS BULAS BIROJA un portugāļu biroja VENTURA TRINDADE ARQUITECTOS darbs.  Arī šis prikešlikums uzsver vēsturiskās cirka ēkas savdabību un nepārtrauktības ideju, tiecoties radīt izsmalcinātu ietvaru cirka izrādes raisītajai būrvībai un valdzinājumam.

 

Pēdējās desmitgadēs, atkāpjoties no tradicionāliem priekšstatiem, cirks ir ieguvis jaunu jēgu. Jaunais cirks ir dziļi novatorisks un progresīvs, gandrīz vai avangarda kustība. Tomēr izrādes burvība, spožuma, gaismas, vizuļu, zelta un sarkanā samta, akrobātu, žonglieru, gaisa vingrotāju un klaunu radītais vides valdzinājums paliek nemainīgs. Šī spožā un brīnišķīgā aura ir tas, ko vēlamies iedzīvināt pragmatiskā un efektīvā, bet arī simboliskā un tradīcijās dzimušā priekšlikumā.

Pilsētas konteksts

Cirka ēka ar majestātisko kupolu izceļas Rīgas centra apbūves citādi regulārajā struktūrā. Tukšumi kvartāla vidū rada iespēju alternatīvai gājēju plūsmai prom no automašīnu trokšņa un pilsētas burzmas, pa īsākiem ceļiem, atklājot gandrīz vai pastorālas ainiņas, kas eksistē paralēli kosmopolītiskajai ielas telpai. Pasāža caur cirka zemesgabalu interpretēta kā daļa no plašāka tīkla, caur pagalmiem savienojot Merķeļa ielu un Berga bazāru, nodrošinot labāku saikni ar pilsētu apkārt.

Plānojums un telpiskā organizācija

Cirka ēka nav cirks, arhitektūra nav izrāde, bet atbalsts un ietvars, lai izrāde varētu notikt. Galvenās publiskās āra un iekštelpas izvietotas ap vēsturisko cirka kupolu. Daļēji stiklotais jumts ap arēnu ļauj ieraudzīt kupolu tuvumā un majestātiski atver to aplūkošanai arī no pilsētas ielām. Projekta programma tiek organizēta divās daļās gan programmātiski, gan ģeogrāfiski.

Apbūve Merķeļa ielas pusē centrējas ap arēnu un kupolu, saglabājot un izmantojot esošās telpas, galvenās konstrukcijas  un interjera elementus. Apkārt kupolam, virs stiklotā jumta veidojas savdabīga āra skatuve  ar ārējām kāpnēm, platformām un trošu stiprinājumu vietām pie ēku aklajām fasādēm, gaismām un pašu majestātiski zeltaino kupolu vidū.

Gruntsgabala centrā izvietots foajē, restorāns un pagalms, kas atver skatienam visu pirmo stāvu no Merķeļa ielas līdz black box vai pat Alfrēda Kalniņa ielai laikā, kad black box nav aizvērta izrādei.

Alfrēda Kalniņa ielas pusē divās ēkas sakārtota jaunā cirka programma — cirka skola ar dažādām treniņu telpām, palīgtelpām, administrāciju pagalma apjomā, bet pie pašas ielas — black box zāle un rezidences. Ēku secība rāda arī simbolisko virzību no tradicionālā cirka Merķela ielas pusē, caur skolas un izaugsmes telpām uz mūsdienīgām, tehnoloģiski augstvērtīgi aprīkotām izrāžu telpām.

Arēna un black box — tradīcijas un inovācija

Arēnas pārprojektēšanas ideja balstās oriģinālajā arhitekta Jāņa Fridriha Baumaņa iecerētajā plānojumā. Nojaucot arēnu ierobežojošo apļveida sienu pirmā stāva līmenī un  atjaunojot četrus oriģinālos balkonus, atbrīvojot kupola apjomu no blīvajiem esošajiem jumtiem, veidojot stiklotu jumta terasi tiek:

  • palielināts skatītāju vietu skaits,
  • telpa vizuāli pasaugstināta, atklājot sienā ieslēptās vertikālās kolonnas un atverot skatam un piešķirot lielāku vizuālo lomu unikālajai kupola konstrukcijai
  • radīta sajūta, kas daudz tuvāka tradicionālajai vieglajai cirka teltij.
  • telpā tiek ielaista dienas gaisma caur stikloto arēnu ietverošo jumtu (gaismu var regulēt, siena pēc vajadzības aizverot);
  • palielināts iespējamo pasākumu un zāles konfigurāciju spektrs, veidojot modulāru arēnas iekārtojumu ar paceļamām skatuves platformām, kas iedziļinātas pagraba līmenī, un saliekamu konfigurējamu krēslu sistēmu.
  • atrisināta dabīgā apgaismojuma problēma līdz šim tumšajos telpu labirintos ap arēnu.

Black box ir pilnīgi atšķirīga struktūra —  ārēji savās tehniskajās dimensijās atturīgais apjoms ir efektīvs, mehānisks, moderns un piemērojams visa veida mūsdienu cirka izrāžu realizācijai. Pretēji arēnas pielāgojamajai grīdai, black box grīda ir fiksēta, bet tajā ir dažādā apjomā izvelkamas skatītāju vietas un modulāra jumta struktūra metāla karkasa konstrucijās, kas viegli maināmas jebkura veida tehnoloģiju instalēšanai.

 

Ir radīta ideja par cirku, kas notiek gan telpu iekšienē dažādās vēsturiskās un mūsdienīgās telpās, gan atveras cirkam ārpusē, pilsētai, kā jauna un atrakcija. Viss ēku komplekss ir fons un ietvars izrādei. Visas telpas var tikt lietotas no iekšpuses un ārpuses terasēs un pagalmos, savstarpēji savienotas, atvērtas vai aizvērtas. Katra telpa ir gan ieprogrammēta, gan neprogrammēta savās izpausmēs.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
1 Komentri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus

dy famous designer top quality louis vuitton keepall 50

hračky pro kočky na baterky dm drogerie elektricky pilnik na nohy slevy mikiny the ugly designer sneakers that have taken over fashion louis vuitton wallet white damier azur canvas leather clutch kurzy přežití nízkoenergetické domy na klíč kabelka loui…

1
0
Lūdzu, komentējietx