Pazemības akacis: pieminekļa transformācija

Dienās, kad Uzvaras parkā Pārdaugavā tiek nojaukts visiem zināmais piemineklis, ir vērts atgādināt, ka pastāvējušas daudzas atšķirīgas idejas un priekšlikumi, ko iesākt ar šo padomju okupācijas perioda mantojumu un vietu. Vienu, visnotaļ radikālu un konceptuālu piedāvājumu paudis arhitekts Andis Alksniņš.

Pazemības akacis

Koncepts “Pazemības akacis” ir veidots kā reakcija pēdējā pusgada notikumiem saistībā ar karu Ukrainā un tā tiešo ietekmi Latvijas informatīvajai telpai, iedzīvotāju psihoemocionālajam stāvoklim un vēsturisko notikumu paradigmas maiņai.

Padomju savienības periods ir atstājis daudz materiālu un nemateriālu liecību saistībā ar okupācijas periodu Latvijā. Neatņemama propagandas daļa vienmēr ir tikusi atvēlēta dažāda veida pieminekļiem. Pašlaik uzmanības centrā ir nonācis 1980.gadu vidū atklātā Uzvaras parka memoriāla “Piemineklis padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem” skulptūru grupas ansamblis.

Ar Latvijas Republikas Ministru kabineta, Saeimas un Rīgas Domes akceptu jau tiek demontēts piemineklis ar visu tā kompleksu. Tā kā šī darbība vairs nav apturama, tad esošā pieminekļa un konkrētās novietnes eksistences periods būs noslēdzies.

Ar šo koncepciju, kas ir transformējoša, tomēr radikāla, tiek programmēta jauna valoda un stāsts, kas salīdzina pieminekļa mūžu ar cilvēka dzīves gājumu un pretnostatījumu latviešu nācijai tik svarīgām metaforām.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
5 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
JAYZ

Ideja un kocepts ir interesants. Bet es neatbalstītu tādas vietas izveidi.

Miķelis

ak tu dies, kā teiktu ventiņi 😉 Ku ta tāds vells? Kā izskatās pekle, to esam piedzīvojuši tie kam pāri 50, bet izbaudījuši tiem kam pāri 80. Varbūt, lai nākamās pasudzes nesaslimtu ar kreisuma slimību, varbūt. Bet par konceptu no Miķeļa visi 10 🙂

Māris Kārkliņš

Nevajadzētu pārāk intelektualizēt šo vietu ar līdzīgām
idejām.Tās saprot vienīgi to autori.Lai nolīdzina un
uzsēj zālīti. Civilokupanti un atvaļināto PSRS virsnieku
mazbērni lai pulcējas pļaviņā.Viņu skumjas ir saprotamas,
jo “okupeklis” un “atbrīvošana” bija vienīgie attaisnojumi viņu klātbūtnei šeit, Latvijā.

Miķelis

Kā reiz tur vajadzēja būt būvei, lai šie nepulcējas ar savām sarkanajām neļķēm. Piemēram Futbola stadionam.

dz.kr.

modernās makslas muzejs+stadions+konertzale.
Nevis mistiska bedre kur atkal okupantiem svinēt okupāciju.
Nekads koncepts tiem nav vajadzigs

5
0
Lūdzu, komentējietx