Mākslas salons Kalnciema ielā. SZK

Mākslas centra ēkas veido vienkārši apjomi, ieturēti Pārdaugavas apkārtnei raksturīgā mērogā, ieskaujot nelielu pagalmu sistēmu, kas sākas Kalnciema un Melnsila ielu stūrī un kopā ar plašajiem skatlogiem raisa telpisku intrigu, aicinot iekšā. Par labāko darbu konkursā kvartāla revitalizācijai, tika atzīts SZK un Partneru priekšlikums.

Art is an experience, not an object. (Robert Motherwell)

Priekšlikuma koncepcijas pamatā ir Kalnciema kvartālam piemītošās sinerģijas turpinājums bijušās rūpnicas Omega kvartālā — skulpturāla «objekta» vietā tiek piedāvāta Kalnciema koka apbūves aizsardzības zonas esošās kvalitātes turpinoša stratēģija — ģenerēt telpu publiskām aktivitātēm, kuru definē apkārtnei raksturīgu vienkāršu formu apjomu ieskauti neliela mēroga iekšpagalmi.

Kvartāla revitalizācijas projekta priekšlikums paredz izmantot daļēji atvērtu perimetrālās apbūves principu — neaizbūvēt Kalnciema un Melnsila ielas stūri un tā vietā veidot publisku ārtelpu — pagalmu, kas savienots ar pārējiem kvartāla iekšpagalmiem. Ārtelpas kompozicionālais risinājums paredz mākslas telpas un komercplatības apvienot ar divu apļveida iekšpagalmu palīdzību. Apļveida pagalmi atrisina vienu no gruntsgabala problēmām— piekļuve gājējiem, velosipēdu un taksometru lietotājiem ir no atšķirīgām ielām, tāpēc risinājums nodrošina vienlīdz ērtu un atpazīstamu ieeju no trim pusēm. Apļveida terases otrā stāva līmenī veido segtas un atklātas ārtelpas.

Kompleksa galvenā — ar abām mākslas galerijām saistītā funkcija, izvietota pilsētbūvnieciski svarīgākajā un pārskatāmākajā kvartāla stūrī Kalnciema un Melnsila ielu krustojumā. Tiešā Kalnciema ielas tuvumā izvietotas komercgalerijas telpas ar plašiem skatlogiem, caur kuriem redzami mākslas darbi visiem ielu krustojuma
lietotājiem.  Izstāžu zāles telpas izvietotas ap segtu iekšpagalmu gar Melnsila ielu tā, lai ar atvērtā stūra palīdzību būtu labi pārskatāmas no Kalnciema ielas krustojuma. Abas mākslas galerijas simboliski savieno mazākais no pagalmiem, savukārt funkcionāli tās savieno otrā stāva izvietotās bibliotēkas un rekreācijas telpas — pēc laikmetīgās mākslas izstādes apmeklētājiem ir nodrošināta iespēja aplūkot arī komercgalerijas piedāvājumu un otrādi. Nodrošināta ērta taksometru piekļuve mākslas telpu galvenajām ieejām — lielākais no pagalmiem bez apzaļumojuma paredz arī apļveida kustību vienlaicīgi lielam apmeklētāju skaitam tiešā ieeju
tuvumā.

Lai racionāli izmantotu būvnoteikumos pieļauto apbūves laukumu, izstāžu zāles izvietotas divos līmeņos, tas ļauj reglamentētajā trīsstāvu 3×3,5 metru augstumā iebūvēt telpas ar paaugstinātu griestu augstumu (5,5 un 5,0 metri). Lai efektīgāk izmantotu teritoriju, atstājot iespējami daudz brīvas zaļās teritorijas, stāvvietas un ar mākslas darbu transportēšanu saistītā programma izvietota pazemes stāvā.

Restorāna telpas izvietotas divos stāvos starp mākslas un komercplatībām. Restorānam ir logi gan pret Kalnciema ielas kvartālu, gan pret lielāko no pagalmiem. Otrā stāva līmenī ir nodrošināta iespēja lietot izsauļotu terasi. Lielākais apjoms jaunbūvējamo komercplatību izvietots brīvstāvošā apjomā gruntsgabala dziļumā ar ieejām gan no Kapseļu, gan no Kalnciema un Melnsila ielu pusēm.

Saglabājamo ēku un jaunbūvējamo pirmās kārtas mākslas un komercplatību apjomus kā arī apakšzemes stāvu, paredzēts izbūvēt monolītā dzelzsbetona tehnoloģijā. Apdarei tiek izmantots gaiši dzeltenpelēks [ar īpašu lazējošu kaļķu javas kārtu] un pelēks ķieģelis — materiāls, kas ir ilgmūžīgs un neprasa regulāru kopšanu. Pret kopējo pagalmu vērstais apjoms apdarīts antracīta toņa ķieģelī kas pakāpeniski pāriet uz izteikti tumšpelēka koka apdari.

 Tehniski ekonomiskie rādītāji

 • Zemes gabala platība — 7756 m²
 • Apbūves blīvums — 48%
 • Apbūves intensitāte —129 %
 • Apbūves laukums — 3773 m²
 • Brīvā teritorija — 35%
 • Ēkas stāvu skaits — 3
 • Ēkas stāvu platība apbūves rādītājiem —10025 m²
 • Telpu kopējā platība (1. kārta) —3461 m²
 • Telpu kopējā platība (2. kārta) — 4569 m²
 • Pagrabstāva telpu platība (1. kārta) — 2794 m²
 • Pagrabstāva telpu platība (2. kārta) — 2328 m²
 • Komerctelpu platība (1. kārta) — 1138 m²
 • Komerctelpu platība (2. kārta)— 3282 m²

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx