Māja Pāvilostā. Open AD

Pāvilostas ir kļuvusi par vienu no elegantākajām piejūras dzīvesvietām Latvijā, un vērojot nesenāko apbūvi, rodas iespaids, ka daļa jauno iedzīvotāju un viņu nolīgto arhitektu gluži vai sacenšas, par to, kura no jaunceltajām mājām gaumīgāk un izsmalcinātāk interpretēs vietējās tradīcijas un vernakulāro mantojumu. Biroja Open AD projektētā ēka arī iet šo ceļu, — jaunajā namā no ielas puses nolasāma atsauce uz iepriekšējo māju, bet reizē tā ir nepārprotami mūsdienīga ēka, kas nelielajā zemesgabalā izskatās reizē gan kompakta, gan arī pietiekami plaša, lai tajā ietilpinātu visu nepieciešamo programmu. Īpašu gaisotni piešķir dāsni veidotā ārtelpa —  pagalma terase ar pergolu.

Oriģinālā būve šeit vairs nebija restaurējama pilnā apjomā, tomēr kalpojusi par iedvesmas avotu jaunajai mājai. Ietekmējoties no vietējām būvniecības tradīcijām, kā arī ievērojot un cienot vietējos apbūves noteikumus, izvēlēts pieturēties pie slīpajiem jumtiem,  koka apdares un šauriem logiem ēkas priekšpusē. Apdarē izmantoti Sibīrijas lapegles dēļi, kas laika gaitā un ārējo apstākļu ietekmē iegūs pelēcīgu, Pāvilostas un piejūras videi raksturīgu un piestāvošu toni.

Izvēloties koka karkasa māju ar prefabricētiem elementiem, celtniecības gaita bijusi saudzīgāka pret kaimiņiem, kā arī ļāvusi labāk saglabāt ainavisko, seno ābeļdārzu, kas tagad papildināts ar dažādām ziemcietēm un graudzālēm. Māju ar dārzu savieno gan terase, gan plašie viesistabas logi. Vieta rasta arī lakoniskam malkas šķūnim, kas iederas kopējā kompozīcijā.

Arī interjers veidots, iedvesmojoties no jūras un piejūras vides, lemjot par labu dabiskiem, lakoniskiem toņiem un materiāliem. Viscaur jūtama Latvijas dabas klātbūtne. Ir pamanāmi arī dažādi, birojam OpenAD raksturīgi radošie risinājumi, piemēram, viesistabas apgaismojumu iedvesmojušas privātmāju dārzos bieži redzamās veļas auklas.  Māja ir paredzēta apdzīvošanai visa gada garumā, ir ieviesti mūsdienu standartiem atbilstoši izolācijas un apkures risinājumi.

Autori — Open AD
Vadošā arhitekte Zane Tetere-Šulce, arhitekts Ansis Ķempelis
Būvinženieris — Jēkabs Januševskis  / BMP Projekts

2019

Dalīties ar ierakstu:

5 2 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx