Liepājas Jūrniecības muzejs — Palast Architekts

«Ēka nespēj pastāvēt, ja tā nav apdzīvota. Dzīvība ir ne tikai izremontēta fasāde, jauna funkcija un inženiertehniskās komunikācijas. Dzīvībai nepieciešama laba pašsajūta. Jauna frizūra vai modīgs ietērps uzlabo garastāvokli. Arī būvei ir nepieciešams labs garastāvoklis, tad tā var turpināt pastāvēt kaut simt gadu…» Tā uzskata priekšlikuma EE-021 DORA autori. Dalīta 3.vieta.

Pastāvēs, kas pārvērtīsies. Ir novērots, ka ēkām bez pārvērtībām ar laiku kļūst skumji — tās iedzīvojas pat depresijā. Tām sāk tecēt jumts un plaisāt sienas, un pie tā nav vainojami laika apstākļi vai cilvēku nesaimnieciskā rīcība! Pie tā ir vainīga tikai pašas ēkas sliktā pašsajūta, jo tā taču nevar būt mūžīgi nemainīgi laba! Un vēl… Kad ir nodzīvoti simt gadi vai varbūt mazliet vairāk, sāk šķist, ka dzīvē viss ir redzēts. Atļausimies piezīmēt — tie ir maldi! Un vēl ir maldi, ka vecumam piemīt nolemtība, un ka traki un neprātīgi ir tikai jaunieši. Pilnīgas muļķības…

Konkursa projekta priekšlikums EE—021 DORA izstrādāts saskaņā ar Liepājas pilsētas muzeja, Liepājas būvvaldes, kā arī VKPAI noteikumu prasībām. Risinājuma koncepcija — ēka kā lineāras ritmizētas formas spīķera būve, kuras uzdevums ir «bez klaigām» papildināt esošo Vecās ostmalas promenādes apbūvi, atraktivitāti sasniedzot ar detaļu un tehniskā risinājuma izteiksmību.

Ēkas atrodas uz diviem zemes gabaliem, kuri apvienojami muzeja izveidei. Apbūves līnija saglabājama esošā. Gājēju un transporta plūsma risināma atbilstoši Promenādes projektam, ievērojot tajā noteikto brauktuves platumu gar kanālu. Brauktuvju un ietvju segums — atbilstoši Promenādes projektā risinātajam.

Piekļautās teritorijas labiekārtojums risināms atsevišķi, saskaņoti ar Promenādes projekta risinājumu. Atbilstoši PAU prasībai, starp abām rekonstruējamām ēkām 1.stāva līmenī saglabāts skatam un kustībai brīvs pārrāvums — šajā daļā starp ēkām veidojams dekoratīvs ūdens baseins ar akmens plākšņu pāreju.

Projektētā apjoma kompozīcija veidota saskaņā ar Vecās ostmalas esošās apbūves raksturu — pēc iespējas saglabājot ēku vēsturiskās ķieģeļu mūra daļas, kā arī tonāli sasaucoties ar sarkano spīķeru apjomiem gar tirdzniecības kanālu. Ēkai uzsvērta galvenās ieejas fasāde, kas orientēta pilsētas centra virzienā. 2.stāva līmenī ēkas apvienotas, veidojot vienotu funkcionāli atbilstošu būvapjomu.

Fasāžu apdare: restaurējams sarkano māla ķieģeļu mūris (bez glazējuma) fasādēs un interjerā, to papildinot ar anodēta kapara lokšņu jumta segumu, stiklotām ēkas galu un vidusdaļas fasāžu sistēmām un metāla konstrukcijām. Fasādē eksponētas arī līmētā koka balstu — rāmju konstrukcijas. Virs galvenās ieejas paredzēta telpiska gaismas reklāma.

Nojume virs ieejas — balkons cinkotu un metāla kopņu konstrukcijās, kurš turpina iekštelpā izvietoto — metāla atsaitēs iekārto ekspozīcijas platformu. Ēkas daļu Vecā Ostmalā 55 fasāžu ailas, kā arī galvenā ieeja papildināta ar metāla rāmju un koka aizpildījuma slēģiem.

Paredzēts fasāžu apgaismojums — izceļot ēkas ritmisko struktūru, ķieģeļu mūri un galveno ieeju.
Ēkai Vecā Ostmalā 56 atjaunojamas divviru durvis, tos izmantojot kā slēģus. Atjaunojamas fasādes apmetuma daļas un logu metāla restes. Pie durvju ailām veidotas platformas ar koka dēļu apdari.
Interjerā eksponētas tonētas līmēta koka balstu — rāmju konstrukcijas.

Telpu plānojums pieļauj dažādas telpu transformācijas iespējas. 1.stāvā — kā muzeja ekspozīcijas sākums paredzēts apaļas formas akvārijs. Ēkas daļā Vecā Ostmalā 55 1.stāvā izvietots ieejas vestibils ar kasi un informatora darba vietu, rekreācijas zona, kafejnīca, ekspozīcijas telpas, muzeja darbinieku un palīgtelpas, 2.stāvā — daudzfunkcionāla izstāžu zāle.

Ēkas daļā Vecā Ostmalā 56 1.stāvā izvietotas muzeja ekspozīcijas telpas, krājumu telpas, darbnīcas, palīgtelpas, 2.stāvā — ekspozīcijas, pagrabstāvā — krājumu telpas. Ieejas dalītas: apmeklētājiem un personālam.

Apbūves bilance

Apbūves laukums 1323m²
Ēkas kopējā platība 2433m²
Ēkas kubatūra 10798m³
Apbūves blīvums 74%
Stāvu skaits 2

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
4 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
novērotājs

. . .

Ģipšakāja

Radiators! Noderīgs priekšmets, bet uzstādīts nevietā var radīt traumas kustīgiem organismiem.

novērotājs

. . .

Ģipšakāja

Radiators! Noderīgs priekšmets, bet uzstādīts nevietā var radīt traumas kustīgiem organismiem.

4
0
Lūdzu, komentējietx