Liepājas Būvvalde izskata atpūtas kompleksa Baltijas jūras parks Liepājā skiču projektu, kuru izstrādājuši liepājnieki — arhitekta Gundara Vīksnas birojs. Iespējams, jau vasarā Liepājā tiks uzsākta pirmā brīvdienu ciematiņa būvniecība Baltijā.
Novietne
2003.gada nogalē SIA Baltic Sea Park Development un Liepājas pašvaldība noslēdza nomas līgumu par 36 hektāru lielo zemesgabalu Liepājas dienvidu pierobežā. Teritorijā starp tramvaja galapunktu un Jaunajiem kapiem (nosacītā distance ~150 m), kurp gājēji un riteņbraucēji ierastos arī pa promenādi joslā starp aizsargājamo kāpu zonu un apbūvējamo platību. Ja izbūvētu atlikušos 2,5 kilometrus līdz stadionam Daugava, paralēli liedagam veidotos pastaigu taka no Dienvidrietumu (DR) rajona uz pilsētas centru.
Zonējums
Baltijas jūras parka (BJP) centrālā ēka — akvaparks — ietvers rekonstruētus XIX gadsimta beigās būvētos Dienvidu fortus uz pussalas, kuru pakava veidā apjož bijušais fortifikācijas kanāls. Abās pusēs (Z un D) tam atradīsies SPA centrs un Bērnu pasaule, divi atpūtnieku guļamrajoniņi, divi viesu auto stāvvietu laukumi. Publiskās autostāvvietas plānotas Klaipēdas un Ganību ielu saduras vietā (trīsstūra sala).
Transports
Iebrauktuves, izņemot avārijas un dienesta, kompleksa teritorijā netiek paredzētas. Apmeklētājus no stāvvietas līdz brīvdienu mājiņai nogādās apkalpes auto. Braucamas būs BJP un pilsētas dzīvojamo apbūvi robežojošā Vētru iela ziemeļos un līdz pludmalei vedošā Jahtu iela dienvidos.
Ievērojot tehniskos noteikumus, Gundars Vīksna piedāvā radikālas pārmaiņas pilsētas transporta shēmā — par galveno pilsētā iebraucamo ceļu uzskatīt Ganību nevis ierasto Klaipēdas ielu, pieslēdzot to kā sekundāro pievadceļu un likvidējot tās posmu gar BJP. Transporta plūsmas novirzīšana ļautu atbraucējam piekļūt akvaparkam, nešķērsojot brauktuvi. Savukārt, pilsētā varētu iekļūt pa tranzīta apvedceļu, nemaldoties pa dzīvojamo DR rajonu.
Otrs priekšlikums ir finansiāli ekskluzīvs — ar pārvadu savienot kanālus Klaipēdas ielas pārejā par šoseju uz Klaipēdu. Akvaparku ieskaujošajā kanālā būs laivu piestātne. Ieairēšana Liepājas ezerā būtu īpaša izklaide.
Funkcija
Akvaparka (~25 000 m2) mugurkaulu veidos vecie forti, definējot lineāras, divstāvu pasāžas plānojumu ar galveno ieeju no autostāvvietas. Tas ir pretstats citām tropiskām hallēm ar zirnekļa tīkla struktūru. Vēsturiskos nocietinājumus izmantojot kā muzeju, tam ķēdē pieslēgsies papildus funkcijas — reģistratūra, tūrisma aģentūra, banka, aptieka, veikali, frizētavas, skaistumkopšanas saloni, braucamrīku noma, boulinga, biljarda un fitnesa zāles, sauna, restorāni un bāri ar palīgtelpām un apgādi no aizmugures. Otra līmeņa telpas — administrācijas birojs, skvoša, galda spēļu, konferenču un disko zāles, naktsklubs un kazino — kārtosies pie pasāžas galerijas. Tikai komerciāli piesātinātā gājiena galā atradīsies akvaparks ar ģērbtuvju bloku. Atsevišķas pieejas nodrošinās pastāvīgo atpūtnieku apriti. Akvaparka interjers (spāņu kompānija Action Park) būs stilizēts Karību cietoksnis ar baseiniem, burbuļvannām, renēm, slidkalniņiem, estrādēm un naturālu tropu pludmali.
Guļamrajoniņus grupēs mazas, askētiskas piecu tipu mājiņas (40—60 m2) ar pagalmiņu, terasi, virtuvi, dzīvojamo istabu (14—17 m2), guļamistabām (~10 m2), vannas istabu un saunu katrai. Ar ugunskura vietu manteļskurstenī.
Filozofija
Projekts kā bizness funkcionēs tikai pie noteikta skaita atpūtnieku. Uzdotajam teritorija ir paskopa. 520 nelielie mājoklīši (4—8 personām) satilpināti vienstāvu vai divstāvu kotedžās kā arī divās viesnīciņās ar vaļējām galerijām. Kompaktā izvietojuma komforta sajūtai kā arī mērķauditorijas — tuvējās Rietumeiropas ceļotāja — piesaistei Vīksna izvēlējies plānojuma moto: zvejnieku ciemats. Pāvilostas piemēru ar regulāra tīklojuma un blīvu, gandrīz perimetrālu apbūvi, kustību kurā koordinēs divu ielu asis un trīs tiltiņi ģimeņu atpūtas centra — akvaparka — virzienā.
Tēls
Atšķirsies rajoniņu ainavas. Ziemeļos būs romantiskā ar saliņās saglabātu lapu koku audzi un dīķi, dienvidos — skarbā ar priedēm un papildinātu (piebērtu) pelēko kāpu (Eiropas nozīmes biotops) motīvu. Mājiņu arhitektūru (koka, apmetuma, ķieģeļu vai dabiskā akmens apdare, bitumena šindeļu vai skārda segums) autors apzinās darām pieticīgu, taču kādam būt milzu būvapjomam zvejnieku ciemata centrā? Vīksna vēlas to iepludināt dabā, smilšu kāpu turpinot jumta formā un krāsā. Skatam no jūras puses. No pilsētas puses ēka izskatītos iegrimusi esošajā kalnā kā kuģis sēklī. Tāpēc piegāzta fasāde — priekšgals un iestiklots (pretvēja) skatu tornītis. Arhitekts cer balansēt divus dažādos laikmetus: «Galvenās fasādes mūsdienīgie risinājumi ar stiklu, tēraudu un betona struktūru iekļauj un akcentē vēsturisko nocietinājumu romantiku.»
Bizness
Visas mājiņas tiks izpārdotas kā domājamās daļas kopējā biznesā. Klients nopirks īpašumu ar garantētu nomnieku un dalību uzņēmumā, kas tirgo pakalpojumu — atvaļinājuma pavadīšanu. Akvaparks būs kā piedeva atpūtas braucienam uz Liepāju un nebūs rentabls bez mājiņām. Tas funkcionēs pēc lielveikala principa (tirgus doms). Tāda lielveikala, kam pamatfunkcija būs ūdens izpriecu pārdošana, bet pārējās piekļautās tirdzniecības telpas pielāgos pieprasījumam.
Atpūtas kompleksu plānots pabeigt 2007.gadā.