Kuldīgas kultūras centrs. MARK arhitekti

Pagājušajā nedēļā, paziņojot uzvarētājus, noslēdzās arhitektūras konkurss Kuldīgas kultūras centra pārbūvei un atjaunošanai. Par labāko triju darbu konkurencē žūrija atzina MARK arhitektu priekšlikumu, kura galvenais risinājums ir esošās zāles, līdz ar to visas ēkas paplašināšana pagalma virzienā. Tādejādi kompleksa kopējais apjoms ir kompaktāks, nekā citos darbos, ļaujot arī mazāk atkāpties no vēsturiskā mēroga un tēla, ko radījis ievērojamais Rīgas jūgendstila meistars Aleksandrs Vanags, 1908. gadā projektējot šo ēku — toreizējo Kuldīgas Sadraudzīgās biedrības namu.

 

Attieksme pret jauninājumiem vēsturiskajā pilsētvidē Kuldīgā ir stingra, varētu teikt, — konservatīva. Un tas ir saprotami, — nav taču daudz Latvijā pilsētu ar tik bagātīgu kultūrvēsturisko mantojumu, ar tik labi saglabājušos pilsētbūvniecisko struktūru. Patiesībā, — mazpilsētu vidū Kuldīgai nav konkurentu. Šo statusu vēl vairāk nostiprina pēctecīgā un skaidrā stratēģija, soli pa solim atjaunojot, sakārtojot un pilnveidojot pilsētvidi, ielas un ēkas.

Kultūras centra pārbūvi un atjaunošanu var uzskatīt par secīgu soli šajā ceļā. Tāpēc likumsakarīgs ir konkursa žūrijas locekles, Kuldīgas novada pašvaldības būvvaldes vadītājas, arhitekte Janas Jākobsones sacītais, ka viens no būtiskākajiem aspektiem konkursa darbu vērtēšanā bija tieši atbilstība Kuldīgas vecpilsētas saglabāšanas vadlīnijām. Kuldīgas pieeja ir pēc iespējas izmantot esošās ēkas un apjomus, sakārtojot un piemērojot mūsdienu vajadzībām, tikai neizbēgamas nepieciešamības gadījumā būvējot kaut ko pilnīgi jaunu.

Lai sasniegtu nepieciešamo lielās zāles ietilpību, MARK arhitekti piedāvā ēku paplašināt, daļēji aizbūvējot pagalma daļu gar ēkas sānu spārniem. Tādejādi zāles telpa ir nevien garāka, bet arī platāka, saglabā pieņemamu formu un proporcijas, nodrošinot 430 sēdvietas zālē, plus vēl 82 – balkonā. Savukārt pirmajā stāvā, šajā jaunajā ēkas daļā ir izvietota arī mazā zāle 100 skatītāju vietām. Palīgēkas pagrabstāvā vēl ir kinozāle 60 vietām.

Nozīmīga loma iecerētajā kompleksā atvēlēta pagalmam, kas veidots kā labiekārtota pilsētas publiskās telpas turpinājums. Pagalma dizaina (sadarbībā ar ALPS) vadmotīvs ir Kuldīga kā kinopilsēta — vieta, kur uzņemtas daudzas kinofilmas, — iesegums veidots kā Kuldīgas un novada karte, kurā atzīmētas vietas, kas izmantotas kā dažādu filmu uzņemšanas vietas.

Otro vietu konkursā ieguva apvienība, ko veido biroji Trīs arhitektūra, Lauder architects, A. Ābeles inženieru birojs un Acitektura, bet trešo vietu žūrijā piešķīra biroja NRJA darbam.

Ieskatu citos konkursa darbos var gūt Kuldīgas novada domes mājas lapā

 

Konkursa komisijā darbojās Arhitektu savienības pārstāvis Jānis Dripe, Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes pārstāve arhitekte Liesma Markova, Kuldīgas novada pašvaldības būvvaldes vadītāja arhitekte Jana Jākobsone, Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa un Kuldīgas kultūras centra direktore Inta Burnevica.

Šis bija jau trešais arhitektūras konkurss Kuldīgas kultūras centra pārbūvei. Pirmais notika vēl laikā, kad nebija pieejamas Eiropas Savienības fondu naudas un tā mērķi un programma bija stipri ierobežotāka. Otrs konkurss notika 2014. gada nogalē un par labāķo tajā tika atzīst MADE arhitektu priekšlikums. Pēc dažādām izpētēm, daudzu variantu izstrādes, nevienojoties par visas puses apmierinošu rezultātu, sadarbība tika izbeigta. Tomēr no pasūtītāju puse tā neesot neveiksme, — iegūtās kultūrvēsturiskās, tehniskās izpētes dati un konkursa pieredze ļāvusi izstrādāt skaidrāku programmu un noteikumus nesenajam konkursam.

MARK arhitektu priekšlikums žūriju pārliecināja arī kā iespējams un īstenojams, — pašvaldība pauž apņēmību, ka šis projekts tuvā nākotnē tiks arī realizēts. Jāatgādina, ka MARK arhitektiem jau ir vērā ņemama pieredze ar līdzīgas programmas, rakstura un mēroga būvi citā Kurzemes mazpilsētā — viņi ir autori t.s. Radošajai sētai Talsos.

Kuldīgas kultūras centra ēku un pagalma pārbūve un atjaunošana

Konkurss, 1. vieta

MARK arhitekti: Mārtiņš Ošāns, Agate Eniņa, Krista Beļauniece, Alīna Kļava, Santa Aulmane
ALPS: Ilze Rukšāne, Indra Ozoliņa, Evita Zavadska, Laima Daberte

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
1 Komentri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
ZZS

Dzirdēju, ka 2.5 mēnešus esot vērtējuši… :/

1
0
Lūdzu, komentējietx