Kimmel kvartāls — Schmidt Hammer Lassen

Augstāko novērtējumu Kimmel kvartāla konkursā ieguva dāņu biroja Schmidt Hammer Lassen darbs, kurā veco industriālā laikmeta ķieģeļu arhitektūras mantojumu un jauno pragmatisko biroju ēku vienotā kompozīcijā sasaista aicinoša un skaista publiskā ārtelpa — nelieli pagalmi un laukums, izstarojot spēcīgu pilsētniecisku gaisotni. Spilgta projekta raksturiezīme un atsauce uz vietas pagātni ir arī iecerētās arkādes pirmā stāva līmenī, kas veidotas no vecajiem, pārizmantotajiem ķieģeļiem.

Schmidt Hammer Lassen priekšlikums fokusējas uz 30 tūkstošu kvadrātmetru lielo biroju ēku, kas ir atvērta un aicinoša, ar tiešu saikni ar iekštelpu un ārtelpu publiskajām zonām, ar pilsētbūvnieciskām kvalitātēm un urbānu gaisotni. Esošās Kimmel kvartāla ēkas iecerēts saglabāt iespējami nepārveidotas, uzsverot un vairojot Rīgas vēsturiskā pilsētas auduma pievilcību un autentisko raksturu. Jaunās biroju ēkas pirmā stāva veidolu ir iedvesmojušas alus darītavas pagraba velves un, atkārtoti izmantojot ķieģeļus no kvartālā nojaucamajām būvēm, jauno arkāžu būvmateriāls materiāls saaužas ar vietas vēsturi.

Ārtelpas — terases un jumtu dārzi ir pieejami visos ēkas līmeņos, tādejādi nodrošinot ēkas lietotājiem ciešāku saikni ar āru un dabu. Papildus tam kādreizējais alus darītavas rūpnieciskais iekšpagalms tiek pārvērsts/revitalizēts dzīvīgā laukumā ar jaunām virsmām no pārizmantotā ķieģeļa, ar leknu labiekārtojumu, ķieģelu un koka soliem, kā arī spoguļojošiem ūdens elementiem. Laukums (plaza) viens no pamatelementiem, kas atgriezīs dzīvību Kimmel kvartālā. Tā būs vieta, kur iebaudīt pusdienas vai kafijas tasi; telpa neformālām pauzēm; vieta, kur satikties, apmainīties idejām un labi pavadīt laiku.

Priekšlikums paredz atdzīvināt kādreizējo alusdarītavas kvartālu, izveidojot jaunu biroju ēku un viesnīcu ar publiskām iestādēm pirmajā stāvā, ienesot šai vietā dzīvību ar tādām funkcijām kā pārtikas veikals, kafejnīcas un ēstuves, vingrotava, bērnu dienas centrs, spa utml. Izveidojot skaistus, aicinošus pagalmus un laukumus, kas savienotu veco un jauno, projekts izstaros spēcīgu pilsētniecisku gaisotni ar pārlaicīgu, klasisku piesitienu, kas vienlaikus būs arī īpaši mūsdienīgi.

Jaunā apjomu kompozīcija iecerēta tikpat pragmātiska un godīga kā vecais rūpniecības komplekss, un dinamiku fasādei piešķir izvirzījumi, ievirzījumi, pacēlumi un pazeminājumi. Rezultātā arhitektūra ir nepārprotami mūsdienīga, bet rodot dialogu ar vecajām restaurētajām ēkām. Pagātni un nākotni jaunajā Kimmel kvartālā saista pārlaicīga arhitektūra.

Īpaša vērība projektā pievērsta ilgtspējības aspektiem. Jaunās biroju ēkas taisnstūra režģa fasādes ir projektētas tā, lai ēkas iekšienē ļautu iekļūt maksimāli daudz dienas gaismai un nodrošinātu lieliskus skatus uz pilsētu apkārt, vienlaikus padarot iekštelpu dzīvi redzamu no ārpuses.  Lai samazinātu pārkaršanu un dzesēšanas nepieciešamību, lameles aizsargā no tiešās saules gaismas. Papildus tam, stiklojuma apjoms paneļos ir atkarīgs no fasādes orientācijas, — ziemeļu fasāde ir gandrīz pilnībā atklāta, bet dienvidu — vairāk slēgta.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
1 Komentri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
1
0
Lūdzu, komentējietx