Zem ādas teātris
Vēsturiskā ēka laika gaitā vairakkārt pielāgota teātra vajadzībām, šodien kļuvusi par mazu, lai spētu uzņemt augošo skatītāju skaitu. Esošajā ēkā nav iespējams nodrošināt mūsdienu tehniskajām, akustiskajām un ugunsdrošības prasībām atbilstošu lielo teātra zāli 500 skatītāju vietām un tai atbilstošu skatuves telpu.
Pamatrisinājums
Jauno, lielo zāli ar skatuves telpu kompleksu izvietot jaunajā pagalma apjomā un esošo zāli, maksimāli respektējot vēsturisko atmosfēru, pārorganizēt par lielo transformējamo zāli 400 vietām. Esošo teātra zāli — vēsturisko pārbūvju liecinieci un auras glabātāju — plānots pārkārtot par Lielo transformējamo zāli/ Smiļģa zāli, demontējot balkonu, skatuvi un skatītāju zāles slīpo grīdu. Esošie apdares materiāli, apgaismes ķermeņi un detaļas tiek maksimāli saglabātas, neslēpjot pārbūves atstātās pēdas. Pēc esošo konstrukciju demontāžas, uz sienām paliekošās konstrukciju vietas eksponējamas kā pilntiesīgas vēsturiskās sienas sastāvdaļas.
Tradīciju pārmantojamība
Vecajā ēkā publiskās telpas tiek saglabātas maksimāli autentiskas. Lai saglabātu atmiņu par teātriem, kas darbojušies vēsturiskajā ēkā, plānots nosaukt zāles izcilu režisoru vārdos — Lielā transformējamā zāle/ Smiļģa zāle, 2. stāva transformējamā zāle/ Šapiro zāle, Jaunā lielā zāle/ Hermaņa zāle.
Ēkas tēls atbilst radošā procesa dinamismam teātra iekšienē — minimālistiska, viendabīga apdare, savienojumā ar savērptu, apstādinātā kustībā esošu būvapjomu.
Āda — multifunkcionāla pārseguma struktūra, kas savieno vēsturisko apjomu ar jauno, pārklājot saglabājamo apjomu, kā arī apvieno zem tās izvietotās dažādo funkciju un gabarītu telpas vienotā organiskā būvapjomā, pieskaņojoties blakusesošās apbūves augstumiem
Āda — barjera, kas nodala teātri no ārpasaules.
Jaunā apjoma pamatelements ir Jaunā lielā zāle/ Hermaņa zāle, kas plānota kā mūsdienu tehniskajām, estētiskajām, ugunsdrošības un ekonomiskajām prasībām atbilstoša teātra zāle 500 vietām.
Virs skatītāju zāles izvietojas Jumta halle, zem skatītāju zāles — lielā mēginājumu zāle.
Jumta halle — publiska telpa ar bāra zonu virs Lielās zāles, teātrim nozīmīgu notikumu atzīmēšanai un skatītāju sarunām teātra izrāžu starplaikos.
Skaidrs funkcionālo zonu izkārtojums, nodrošinot aktieru un apkalpojošā personāla telpas ērti sasniedzamā attālumā no zālēm, skatītāju garderobes un rekreācijas telpas — ērti izmantojamas pirms un pēc izrādēm, gan arī izrāžu starplaikos. Tehniskās telpas un darbnīcas izvietotas pārsvarā pazemes stāvā.
Ādas faktūru veido gludu, grafītpelēku betona dakstiņu segums. Tas brandmūru ķieģeļu raksta paternu interpretē mūsdienīgā formu valodā. Gludo betona dakstiņu klājs seko līdzi jumta formai un turpinās sienu apdarē, radot vienota, nesadalīta apjoma tēlu.
Konstruktīvie risinājumi
Vēsturisko teātra ēku paredzēts rekonstruēt, t.sk. izbūvēt jaunu pagraba grīdas plātni, veidot jaunas ailes esošajās sienās, veikt jumta konstrukcijas pastiprināšanu un bojāto koka elementu protezēšanu. 2. stāva pārsegumu paredzēts izbūvēt no jauna — paredzēt jaunu liellaiduma tērauddzelzsbetona pārsegumu, kas ļauj atteikties no nesošajām vertikālajām konstrukcijām 2. stāvā, attiecīgi nepieciešama mūra ārsienu pastiprināšana.
Pagalmā paredzēts urbt pāļu sienu, kas ļauj izbūvēt atbilstoši tehnoloģiskajām prasībām nepieciešama dziļuma pagrabu zem pagalma un pagalma ēkas. Pagalma būvapjoma pamati — monolīta dzelzsbetona pamatplātne, kuras balstīšanai pāļu nepieciešamību jāprecizē pēc detalizētas ģeotehniskās izpētes rezultātu izvērtēšanas.
Ārsienu konstrukcija — dzelzsbetona nesošais karkass ar keramzīitbetona bloku aizpildījumu. Pagalma būvapjoma jumta konstrukcija — iekārtu tērauda kabeļu konstrukcija, kuras ģeometrisko nemainīgumu nodrošina stiegrota betona aizpildījums.