Dzirciema aptieka

Jaunā aptieka Jūrmalas gatves un Dzirciema ielas stūrī nav tikai vienkārši ēka, bet drīzāk kā  brīvstāvošs paviljons un vides instalācija, — vienlaikus it kā atturīga un konceptuāli ļoti ieturēta būve, bet reizē no apkārtējās pilsētvides krasi atšķirīga un atraktīva, jau pa gabalu vēstot par ēkas saturu.

 

Aptiekas arhitektoniskais risinājums ir tapis kā savdabīgs kompromiss pārrunu procesā ar atbildīgo institūciju pilsētbūvniecības speciālistiem. Lai kompensētu pilsētbūvnieciskā mēroga trūkumus, ēkas koptēlam tika izvirzītas virkne arhitektoniski kompozicionālas prasības ar mērķi — jaunajam būvapjomam maksimāli atšķirties no tradicionālās mazstāvu fona apbūves.

Ievērtējot jaunbūves novietni, kas vizuāli un funkcionāli uztveras kā neliels pilsētas skvērs, koncepcijas pamatā ir publiskai ārtelpai raksturīgas instalācijas veidošana. Ažūru sešpadsmitstūra metāla konstrukciju grozu divu stāvu augstumā tika paredzēts piepildīt ar nepieciešamo aptiekas funkciju. Lai nodrošinātu jaunveidojamā objekta sekmīgu funkcionēšanu, instalācija tika veidota ar atsauci uz  farmāciju, kas būtu viegli atpazīstams jaunbūves koptēls zāļu un citu medikamentu potenciālajiem pircējiem. Ēkas fasādes instalācijas karkasam kā modulis izmantots tradicionālais aptiekas simbols — krusts, kas atkarībā no iekštelpu plānojuma tiktu atstāts atvērts vai pildīts ar perforētiem alumīnija paneļiem.

Ēkas nesošā konstrukcija pamatā balstīta uz četrām dzelzbetona kolonnām ēkas vidus daļā, kas ļauj ēkas perimetru pilnībā pakārtot fasādes instalācijas parametriskajam rakstam. Būvapjoms novietots vienīgajā no maģistrālajām inženierkomunikācijām brīvajā vietā gruntsgabala vidusdaļā un tā apaļā kopforma pakārtota skvēra ikdienas pamatfunkcijai, kas darbojas kā aktīva gājēju tranzīta zona visos iespējamos virzienos. Jaunā skvēra celiņu sistēma veidota kā pieskares granīta plākšņu gredzenam, kas izveidots ap ēkas sešpadsmitstūri.

Ēkas fasādes instalācija ir ne tikai dizainisks parametriskās arhitektūras elements, bet arī ēkas izkārtne. Laika posmos, kad nav intensīvs saules izgaismojums fasādē atsevišķi krusti tiek izgaismoti ar iebūvētu LED apgaismojumu koši zaļā krāsā. Visbeidzot, fasādes instalācija ievērojami uzlabo arī ēkas energoefektivitātes rādītājus un, neskatoties uz plašajiem stiklotajiem atvērumiem ēkas pamatfasādē, pēc faktiskā energoefektivitātes aprēķina — tā ir gandrīz nulles enerģijas patēriņa ēka.

 

Dzirciema ielā 5A, Rīgā

Pasūtītājs: SIA Insbergs
Arhitekti: SUBSTANCE — Arnis Dimiņš
Būvfirma: SIA Fiberglass

Gruntsgabala platība: 1819,5 m²
Ēkas platība: 170 m²

Projekts: 2016 – 2018
Būvniecība: 2019 – 2020

Dalīties ar ierakstu:

5 3 Balsis
Raksta vērtējums
guest
10 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
jtd

Bez vides pieejamības personālam? Rīgas būvvaldē?

Miķelis

Arti, ir vēl viens labs objekts, kuru vakar kā reiz apskatīju – RIMI veikals Aleja, Vienības gatves galā. Kaut kas pavisam citāds, ne tradicionālās RIMI kastes – labs labiekārtojums, pārdomāti gājēju celiņi, bruģa raksts un ēkas forma ar lielo pārkari vienā, kafejnīcas galā un ieliekumu braucot no Jelgavas + liels zaļš priekšlaukums ( tas gan acīmredzot aizsargjoslas gar elektrolīnijām nopelns ). Bija tāda sajūta ka atrodos kādā Vācijas pilsētā un šis nepavisam nav slikti. Nu bet protams tizlais Rimi ar savu muldēšanu skaļruņos pabojāja visu labo iespaidu. bet arhitektiem žetons no Miķeļa un stabila kāda Gada balvas nominācija. Komercobjektu atrisināt… Lasīt vairāk »

Miķelis

Un te design&build, kur arhitekts izstrādā vairs tikai konceptu – sekas neapdomīgai arhitektu pozīcijas vājināšanai no 2008-2020 – mūsu nākotne: https://www.delfi.lv/bizness/biznesa_vide/ekspluatacija-nodod-ekziperi-starptautiskas-skolas-jauno-eku-pinkos.d?id=52402679

Miķelis

Trešais objekts,kas piesaista uzmanību – Roche ēkas atjaunošana Miera ielā, – izskatās labi. Cik noprotu – tur visa ēka tika pacelta par 60 cm? Šis gan būtu interesants procesa apraksts! Neslēpjam sveci zem pūra 😉

Ilze Martinsone

Par minēto rekonstrukciju būs publikācija nākamajā Latvijas Architektūrā. Pacelts tika viens ēkas stūris – unikālais process atainots filmiņā: https://www.youtube.com/watch?time_continue=9&v=9eytSa8RlL0&feature=emb_logo

Miķelis

Jā, paldies 🙂 Noskatīšos – šis ir unikāls process un ēka arhitektu darba rezultātā atguvusi savu pirmatnējo šarmu. Šis ir trešais mans favorīts šogad. Kaut kā daudz sanāk, bet ceru uz vēl kādu 😉

Miķelis

Mazliet jāpalabo. Didža pītā struktūra protams ir ceturtais, domājot par 21.gs. šis būtu tas darbs, ap kuru var attīstīt veselu nozari. Ir mēģinājums ar Mežaparka estrādi ( skat. Veco Suitu dialogus ), kurš droši vien galu galā arī balvu saņems, bet tur akustiskie vairogi regulējas manuāli ar vecajām labajām uzgriežņu atslēgām + izgaismojums iztrūkst + konstrukcija taisīta ārpus Latvijas, bet viss tas protams nav Austra vaina, bet būvniecības sektora saaugšana ar valsts pasūtījumiem un arhitekta ideju prasta īsināšana. Kā pārvarēt naudas spiedienu? Zīmīgi, ka nesen atklātā Sarkandaugavā mākslu namā “Točka” iztrūkst arhitektūras, kura saspiežas mazā telpā bijušajā CK namā. Arhitekti… Lasīt vairāk »

Guntis Grabovskis

Paldies , Miķeli par žetonu!

Miķelis

Ļoti labs darbs, Gunti! Latvijā labākais komercobjekts, kas tapis pēdējā laikā. Bija ļoti patīkami tajā atrasties un visa kustības organizācija, labiekārtojums, apdare, bruģa raksts, soliņi apmeklētājiem ir uz ff. Veikala forma utt. Lai izdodas arī turpmāk!

janeks

Man ļoti patīk!

10
0
Lūdzu, komentējietx