Centrāltirgus plenēra projekti īsto atbildi nesniedz

Rīgas Centrāltirgus ieejas arhitektoniskā risinājuma un laukuma funkcionālā plānojuma skiču plenērā piedalījās 5 izlozētās komandas. Vērojot darbus redzams ka risinājumi ir pietiekoši dažādi, taču vairums nepārprotami sacenšas par to, lai izveidotu iespējami varenākus un iespaidīgākus vārtus.

Kā pauda organizētāji: «Plenēra mērķis tiek uzskatīts par sasniegtu, jo iezīmētas «robežas» risinājumiem un noteikts virziens, kurā jādomā tālāk.» Žūrijas vērtējumā kā labākais un izcilākais netika atzīmēts neviens no piedāvātajiem risinājumiem, jo tāds arī neesot bijis plenēra uzdevums. «Nevienam žūrijas loceklim nešķita pilnībā apmierinošs neviens no risinājumiem, tāpēc nav iespējams kādu no piedāvājumiem kā vienotu veselumu ieteikt realizācijai, bet katrā darbā ir idejas, kuras būtu vērts attīstīt.» Kopsavilkumā tika akcentētas labākās idejas no katra komandas piedāvājuma. RCT tehniskā departamenta direktors Pēteris Korņevs atzina, ka visi dalībnieki ir aicināti uzlabot savus darbus, lai tad Pieminekļu inspekcija izlemtu, kuru no tiem virzīt tālāk.

Arhitektu birojs Vecumnieks & Bērziņi

Dainis Bērziņš, Edvīns Vecumnieks, Benita Bērziņa, Ģirts Burvis, Gatis Burvis.

 Prezentē ideju par vārtiem, kuri būtu izvietojami perpendikulāri galvenajai plūsmai no Vecrīgas, un tiem līdzās novietojamu informācijas centru, kas kopumā veidotu galveno telpisko akcentu. Kā vienu no tirgus simboliem piedāvā izmantot cepelīna formas instalācijas, kas varētu kalpot arī kā marketinga objekts, izvietojot tās daudzviet tirgū. Prezentē ideju par T.Zaļkalna ikoniskā darba Cūka izvietošanu plūsmu krustpunktā, apvienojumā ar funkcionāli izmantojamu platformu un strūklaku, tādējādi realizējot kādreizējo vecmeistara ieceri.

Žūrija: Šajā projektā atzinību saņem pragmatiskais un kompleksais monumenta — tirgus simbola risinājums, arī no pilsētbūvnieciskā aspketa piedāvājums šķiet ļoti rūpīgi izstrādāts.

Mark

Mārtiņš Ošāns, Līga Rutka, Dina Sotņikova

Prezentācijā izskan priekšlikums izveidot brīvus laukumus plūsmu ašu krustpunktā, kas ļautu apmeklētājiem veiksmīgāk orientēties tirgus struktūrā. Ieeju marķējošais informācijas centrs ietvertu nelielu kafejnīcu otrā līmenī un skatu platformu. Laukuma labiekārtojums paredzētu soliņu izvietošanu un ūdens avota ierīcību.

Žūrija: Šajā projektā vērojams labākais informācijas centra risinājums, kas tiek norādīta kā veiksmīga ideja, kuru RCT varētu attīstīt.

Linia

Arvīds Līkops, Matīss Zemītis, Kārlis Bedrītis

Marķējot RCT robežu, autori piedāvā izvietot apmeklētājiem pamanāmu nosaukumu – Rīgas Centrāltirgus, kā arī aprīkot tirgus teritoriju ar stādījumiem, lai radītu zonu ar rekreācijas funkciju un tai piederīgiem labiekārtojuma elementiem un piešķirtu vairāk dzīvīguma tirgus teritorijai. Informācijas centrs būtu novietojams perpendikulāri Vecrīgas plūsmai.

Žūrija: Vienīgais projekts, kurā risināta rekreācijas zonas ar zaļumiem nepieciešamība RCT teritorijā un arī labi pamanāma nosaukuma — Rīgas Centrāltirgus — izvietošanas aspekts. Cits jautājums, vai tas bija veiksmīgs risinājums, bet noteikti pamanāms kā informatīva norāde jau nākot no Vecrīgas puses, iezīmējot no attāluma RCT robežu.

OZOLA & BULA arhitektu birojs

Andra Bula, Vija Ozola, Jānis Kārkliņš, Jānis Mercs

Prezentācijā tiek piedāvāti divi funkcionāli līdzvērtīgi, bet vizuāli atšķirīgi varianti, rosinot domāt par Prāgas ielas attīstīšanu kā promenādi, kas aktivizētos pēc oficiālā tirgus laika beigām un būtu noderīga dažādu publisku pasākumu rīkošanai. Tirgus robežas marķētu informācijas centra apjoms divos līmeņos, fiziski informācijas centru izvietojot otrajā līmenī.

Žūrija: Apjomīgs piedāvājums, kurā atzinīgi novērtēta ideja par tirgus teritorijas apdzīvošanu ikdienā pēc darba laikā beigām, attīstot to kā publiski pieejamu un ekspluatējamu diennakts garumā un piešķirot tirgum citu dimensiju.

Sampling

Manten Devriendt, Liene Jākobsone, Otto Zitmanis

Piedāvā organizēt stendus kā neregulārus apjomus, bet ārējās RCT teritorijas robežas marķējumus iestrādāt asfaltā, vienlaikus izstrādājot marķējuma tīklu visam laukumam, kas ļautu definēt tirdzniecības vietu izvietojumu un iezīmētu plūsmu dažādus maršrutus pasākumu laikā.

Žūrija: Žūrijas locekļiem uzteicama šķiet mūsdienīgā, jauneklīgā un dinamiskā pieeja tirdzniecības organizācijai RCT teritorijā, kas papildināta ar košu toņu un labi pamanāmiem asfaltā iestrādātām marķējumu joslām.

 

Žūrijas komisija:

  • Dainis Liepiņš, RCT Valdes priekšsēdētājs, žūrijas komisijas priekšsēdētājs
  • Viktors Valgums, LAS pārstāvis žūrijas komisijas pr-ja vietnieks
  • Viesturs Brūzis, Rīgas būvvaldes pārstāvis (RVKPAI)
  • Ivars Pētersons, Rīgas pilsētas attīstības departamenta pārstāvis
  • Jānis Zilgalvis, VKPAI pārstāvi,
  • Raimonds Saulītis, sertificēts arhitekts, LAS biedrs
  • Pēteris Korņevs, RCT tehniskā departamenta direktors
  • Uldis Zanders, sertificēts arhitekts
  • Andrejs Broks, Dizaineru savienības pārstāvis

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
22 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
...

Atkal slikti- TP, BP , PB vai vēl kāds nav atzinuši tieši to darbu, kas kaādam indivīdam patīk, a man nepatīk- man liekas , ka tikai 3d bildītes ar megastafāžu sagrieztas, laikam jau būšu oranžs vai zaļs vai stulbs?,…

Mac

dzeltenās šķembas gan vērā ņemams priekšlikums. droši vien ebija viegli izgudrot. kur nu vēl uzzīmēt. 🙂

Romans Siņicins

otrā laikmetīgās arhitektūras grāmata Process

:)))

...

Kāpēc tirgum vispār kaut kas jāpiebūvē- varbūt pietiktu ja izvietotu normālas vienota dizaina tirdzniecības vietas, kas iesniegtajos priekšlikumos bija atrodamas it pieņemamas, un izveidotu Eiropas tirgiem atbilstošu vidi ar kafejnīcām, nevis belašotavām un šnabenēm, tad arī cilvēki ies garām Stockman vakardienas delikatesēm uz tirgu, un tad, kad tirgus kļūs par svaigo un labo produktu vietu, tad jau redzēs vai vēl kāda reklāma būs vajadzīga. Jo atliek vien iedomātis, kā pie pašreizējā tirgus sortimenta smirdēs saulē uzsildījusies stikla galerija. Varbūt šis ir tas gadījums, kad arhitektūrai jāpagaida, kā tad tirgus attīstīsies, jo arī šobrīd telpu pietiek, nav jau vajadzības tirgot ķīniešu… Lasīt vairāk »

Miķelis

Nu jau Tu uzdevi jautājumu? Attīstīt – nozīmē uzvārīties. Kā Tu domā – kāpēc steidzami tiek izstrādāts Ziemeļu koridors, ja Rīgas Dome lāgā nespēj pabeigt Vairoga ielas pārvadu vai Dienvidu tilta 3.kārtu. Rīgas Centrāltirgus ārzemniekiem ir interesants tieši ar savu pirmatnējību, kas notiks ja viss tiks sakopts pa ārzemju lāgam ar latviešu garnējumu?

...

nu nezinu, man tie smirdošie laikumi ar lētajām lupatām un ģenētiski modificētajiem tomātiem uz iegriešanos nerosina un diez vai ārzemniekus ari. Nav tur eksotikas ir tikai netīrība. Es visvairāk par to, ka tās pievbbūves- jaunas vecas nepadara faktiski tik nobeigto tirgus kompozīciju labāku, man liekas ka tieši otrādi. Un tad jau rodas jautājums, ja mēs negribam tirgu kā Eiropā, vai esiošās estētikas un pirmatnīguma labā būtu kas jāpiebūvē? MARK piebūve man liekas labākā no visām piedāvātajām, bet tur labi redzams, ka arī tā koptēlu neuzlabo. Nu par uzvārīšanos – tādi nu tie vēlēšanu gadi ir, ja jau projektiņi sadalītos pa… Lasīt vairāk »

janis

tu kkur vakareiropas imerijas lielajaas pilseetaas kur tirgo zemnieki savus tomaatus un gurkjus esi redzeejis sterilu vidi??? visos tirgos ir piedirsc, ta ir tirgus buutiiba, cilveekiem kam nepatiik rakaaties pa meesliem iepeerkas veikalaa ne tirguu.

janis

manupraat centraaltirgum likt kkaadus vaartus,jav ir noziegums pret centraaltirgus kulturvesturisko noziimi, tikpat labi vareetu arii briiviibas piemineklim seetu pieprojekteet. vecums abiem pusliidz liidziigs. pilniigi bezjeedziigs un tuksh pasaakums.

we

būtu labāk pavilijonus sakopuši nevis salikuši tur maximas un super netto + lupatu bodes! stavietas ierikojusi nevis ta ka tagad kad kaut kadam urlam jamaksaa lats par piebrauksanu ! nu ja bet uz ta jau neuzvārīsies ! !

Renārs Putniņš

Mantena&Lienes risinājums Ok, brīnums ka publiku nepavilka ( a nepavilka tāpēc ka pat ezītim skaidrs ka šito pat TP versijā līdz oktobra sākumam nesataisīt, līdz ar to arī RCT interese bija tāda formāla, daļējs žests LASam ( redz mēs runājam daram utt..)), vienkārši efektīvi un salīdzinoši lēti, telpiski sādas kāpnes pašas par sevi definējas kā pakārtotas galvenajai kompenei un nesavelk lieku telpisku spriedzi Vecumniekiem v. Mark viens tas pats vārtu motīvs. Hiperbūves un šokakcenti ieejas vietā ,ko kolēģi radījuši. liekas "zagnuļi palku" vai mēģinājums atrast apjomu, kur tam nevajag būt, pieņemu hroniskā:pilnvērtīga darba trūkums. Par RCT skatīto telpu , nu… Lasīt vairāk »

...

Atkal slikti- TP, BP , PB vai vēl kāds nav atzinuši tieši to darbu, kas kaādam indivīdam patīk, a man nepatīk- man liekas , ka tikai 3d bildītes ar megastafāžu sagrieztas, laikam jau būšu oranžs vai zaļs vai stulbs?,…

Renārs Putniņš

Tu nomierinies politiskās abreviatūras saskatot TP-tehniskais projekts tas ir tad kad visu sagudroto jāuzzīmē kā dokumentu).

Es tikai pateicu savu viedokli thats all folks!

Mac

dzeltenās šķembas gan vērā ņemams priekšlikums. droši vien ebija viegli izgudrot. kur nu vēl uzzīmēt. 🙂

Romans Siņicins

otrā laikmetīgās arhitektūras grāmata Process

:)))

...

Kāpēc tirgum vispār kaut kas jāpiebūvē- varbūt pietiktu ja izvietotu normālas vienota dizaina tirdzniecības vietas, kas iesniegtajos priekšlikumos bija atrodamas it pieņemamas, un izveidotu Eiropas tirgiem atbilstošu vidi ar kafejnīcām, nevis belašotavām un šnabenēm, tad arī cilvēki ies garām Stockman vakardienas delikatesēm uz tirgu, un tad, kad tirgus kļūs par svaigo un labo produktu vietu, tad jau redzēs vai vēl kāda reklāma būs vajadzīga. Jo atliek vien iedomātis, kā pie pašreizējā tirgus sortimenta smirdēs saulē uzsildījusies stikla galerija. Varbūt šis ir tas gadījums, kad arhitektūrai jāpagaida, kā tad tirgus attīstīsies, jo arī šobrīd telpu pietiek, nav jau vajadzības tirgot ķīniešu… Lasīt vairāk »

Miķelis

Nu jau Tu uzdevi jautājumu? Attīstīt – nozīmē uzvārīties. Kā Tu domā – kāpēc steidzami tiek izstrādāts Ziemeļu koridors, ja Rīgas Dome lāgā nespēj pabeigt Vairoga ielas pārvadu vai Dienvidu tilta 3.kārtu. Rīgas Centrāltirgus ārzemniekiem ir interesants tieši ar savu pirmatnējību, kas notiks ja viss tiks sakopts pa ārzemju lāgam ar latviešu garnējumu?

...

nu nezinu, man tie smirdošie laikumi ar lētajām lupatām un ģenētiski modificētajiem tomātiem uz iegriešanos nerosina un diez vai ārzemniekus ari. Nav tur eksotikas ir tikai netīrība. Es visvairāk par to, ka tās pievbbūves- jaunas vecas nepadara faktiski tik nobeigto tirgus kompozīciju labāku, man liekas ka tieši otrādi. Un tad jau rodas jautājums, ja mēs negribam tirgu kā Eiropā, vai esiošās estētikas un pirmatnīguma labā būtu kas jāpiebūvē? MARK piebūve man liekas labākā no visām piedāvātajām, bet tur labi redzams, ka arī tā koptēlu neuzlabo. Nu par uzvārīšanos – tādi nu tie vēlēšanu gadi ir, ja jau projektiņi sadalītos pa… Lasīt vairāk »

janis

tu kkur vakareiropas imerijas lielajaas pilseetaas kur tirgo zemnieki savus tomaatus un gurkjus esi redzeejis sterilu vidi??? visos tirgos ir piedirsc, ta ir tirgus buutiiba, cilveekiem kam nepatiik rakaaties pa meesliem iepeerkas veikalaa ne tirguu.

janis

manupraat centraaltirgum likt kkaadus vaartus,jav ir noziegums pret centraaltirgus kulturvesturisko noziimi, tikpat labi vareetu arii briiviibas piemineklim seetu pieprojekteet. vecums abiem pusliidz liidziigs. pilniigi bezjeedziigs un tuksh pasaakums.

we

būtu labāk pavilijonus sakopuši nevis salikuši tur maximas un super netto + lupatu bodes! stavietas ierikojusi nevis ta ka tagad kad kaut kadam urlam jamaksaa lats par piebrauksanu ! nu ja bet uz ta jau neuzvārīsies ! !

22
0
Lūdzu, komentējietx