Bērnudārzs Carnikavā — SZK/Z

Konkursā 6.vietu ieguvušajā arhitektu biroja SZK/Z projektā bērnudārza apjoma izteikti plastiskās formas un labiekārtojuma koncepcija tēlaini atvasināta no Carnikavas atrašanās vietas Baltijas jūras un Gaujas krastos. 

Zemes dzīļu urbumi vietā, kas paredzēta bērnudārza apbūvei, atklāj interesantu ainu — te, iespējams, atradusies viena no senajām Gaujas gultnēm. Robeža starp abiem elementiem — zemi un ūdeni — Carnikavā ir relatīva. Vietās, kur bijusi zeme, pirms dažiem simtiem gadu varēja būt ūdens, un otrādi. Apkārtējā vide rosina iztēli par tādu būvi, kurai robežas starp fasādi un jumtu, starp iekšpusi un ārpusi, starp «liels» un «mazs» ir tikpat nenoteiktas kā ūdenim ar zemi šajā apkārtnē.

Upes un jūras tuvums ir noteicis vēlmi projektējamās ēkas un tās apkārtnes veidolam piešķirt ūdens viļņaino un mainīgo raksturu. Piedāvātās ēkas liektās formas ir bezgalīgi turpināmas un brīvi interpretējamas. Svarīgi radīt vidi, kas ir spējīga rosināt dažādas asociācijas. Līdzīgi kā cepure, ko, kā domāja pieaugušie, ir uzzīmējis mazais zēns A.Sent—Ekziperī stāstā Mazais princis, nemaz nebija cepure, bet boa čūska, kas sagremo ziloni. Projektētās apbūves mērogs izvēlēts neliels un apjomi sadrumstaloti — saskanīgi ar mazpilsētas apbūves raksturu un mērogu. Piedāvātais apjomu izkārtojums pilnībā nodrošina telpu izsauļojumu.

Labiekārtojums

Labiekārtojuma kompozīcijas pamatā ir šķietami haotisks oļu raksts, taču faktiski tas atvasināts no bērniem raksturīgās kustības pa apli. Ikkatrs «olis» veido mikrolaukumu, kas var tikt izmantots pēc vajadzības — gan kā vienai grupiņai piederoša teritorija, gan kā vieta atsevišķām rotaļām. Vairums «oļu» veidoti kā lēzeni pauguri, lai dažādotu kustības veidus — ne tikai «apkārt», bet arī «augšā — lejā». Variējot ieseguma materiālus vai mērķtiecīgi izvēloties apstādījumus, pauguri var kalpot ne tikai kā atraktīva virsma bērnu kustībām, bet arī kā izziņas materiāls. Virsmas izteiksmīgais reljefs radītu neparastu skatu, kad to diennakts tumšajā laikā īpaši izgaismotu.

Starp rotaļu laukumiem vai tajos izvietotas apaļas smilšu kastes. Teritorijas D daļā rasta vieta neregulāras formas sporta laukumam, kur izvietot dažādus vingrošanas rīkus un rotaļu iekārtas.

Autostāvvietas vecākiem (61 vieta) ieplānotas teritorijas R daļā, savukārt darbinieku un piegādes transports var iekļūt pa atsevišķu iebrauktuvi teritorijas nožogotajā daļā, kur saimniecības pagalmā ieplānota stāvvieta 23 automašīnām.

Visapkārt teritorijas nožogojumam piedāvāts gājēju celiņš, kas ar 2 tiltiņiem savienots ar esošo gājēju celiņu.

Būvkonstrukcijas

Slikto ģeoloģisko apstākļu dēļ jāizbūvē pāļu pamati. Ārsienas — jumtus kā vienotu konstrukciju iespējams izbūvēt 3 veidos:

  • monolīts dzelzsbetons;
  • liektas metāla sijas;
  • liektas līmēta koka sijas.

Projekta koncepcijai atbilstošākais jumta seguma veids būtu zaļais jumts, kam iespējami dažādi tehniskie risinājumi un apzaļumojuma veidi. Pieļaujami arī citi seguma materiāli. Vertikālās fasādes — stiklojums kombinācijā ar dekoratīviem gludiem apdares paneļiem. Ēkas būvniecību iespējams sadalīt kārtās.

Riski

Izvēlētā novietne Gaujas un tās atteku tuvuma dēļ pakļauta applūšanas riskam. Lai to mazinātu, apbūvējamo teritoriju būtu vēlams uzbērt vismaz līdz 2m atzīmei virs jūras līmeņa. Risku, ko rada elektrisko tīklu gaisvadu līnijas tuvums, iespējams, var mazināt, pārveidojot to par pazemes kabeli, taču tas prasa kompetentu enerģētikas speciālistu vērtējumu. Esošais gaisvadu līnijas balsts, kas atrodas projektētajā bērnu rotaļu zonā, norobežojams ar papildus žogu drošā attālumā.

Tehniski ekonomiskie rādītāji

Apbūves laukums 2 917 m²
Kopējā ēkas platība 3 037 m²
Virszemes stāvu skaits — 2

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
59 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
teletubies

Labs,

Tili ti, te te, tu tu, trala la, teletubis ta ta !

hmm

un cik tas pasvaldibai varetu izmaksat?! sajos laikos

NAV VIENALGA

tik pat, cik pirms gada! vai tad lats ir devalveets??? izdzen sev no galvas to kriizi!

hmm

pec skata pilnigi noteikti tikpat cik pirmas vietas ieguvejs:)

protams ka pasvaldiba skatieis uz racionaliem risinajumiem!

A

manuprāt ļoti pozitīvi! Bērniem bērnu vidi!

A

vizualizāciju mērogs gan! mājiņas maziņas maziņas

mazulīte

Jā, audzinātājas, bērniem par prieku, rāpus lodā

+1

ssssuperrriigi…..

Vilnis

lloti vilnaini un dzivespriecigi

clumsy

Darbā jūtama stilistiska saikne ar sarkano Čaka ielas objektu.

Ja ievērtē melnzemes substrāta nepieciešamo biezumu, lai tāds zālājs saulē neizdegtu, tad viļņotie pārsegumi būtu jātaisa divreiz biezāki.

Zāles pļaušana uz tādiem jumtiem varētu izvērsties par diezgan atraktīvu pasākumu!

a.s.

Zaļajiem jumtiem ir daudz variantu! Šī komentāra rakstītājs, iespējams, zin tikai vienu no tiem – ar biezu augsnas kārtu un pļaujamu zāli. Ir arī citi. Viens no tiem – ar "sukulentiem". Tas daudz vieglāks un nav nepieciešama pļaušana!

clumsy

Vizualizācijās mauriņš, kurā rotaļājas bērni, neatšķiras no eksponētā jumta materiāla. Vai bērnu rotaļlaukumos arī paredzēti sūnas un ķērpji?

pintiķis

-nav īsti uztverami portāla veidotāju mērķi plānojot un moderējot disuksiju. Vai veicināt domu apmaiņu par projektiem, vai reklamēt portāla īpašnieka biroja garadarbu – vai demonstrēt "savu izpratni" par būvmākslu un korektu informatīvu materiālu? Ar tikpat labiem panākumiem šeit varētu publicēt bērnu zīmējumus un komentāri būtu tie paši!

*

Nevar saprast vai vispār kāds vada portālu. Tie, kas iesūta savus darbus, tos arī publicē. Tāds "bezmugurkaula" portāls pagaidām. A4D arhitektu aprindās varētu kļūt par lokālo Kas notiek Latvijā, ja kāds to mērķtiecīgi moderētu. Aktuālās tēmas paliek neskartas. Kur tad, piemēram, neatkarīgās kritikas par notikušajiem konkursiem?

jtd

Mani jau ilgāku laiku moca jautājums, kāpēc šis portāls izmaksā tik dārgi? Normāls (pieņemams) hostings tik maz ( tā vismaz no malas izskatās) apmeklētam resursam maksā no pāris latiem mēnesī. Resursa reklamēšanu citās vietās un medijos neesmu novērojis, ne tiešu, ne netiešu (pāris reizes Dienā, tā garāmejot, neskaitās). To pāris cilvēku, kas te it kā kaut ko dara (dažreiz dara ļoti labi), pienesums vairāk tomēr izskatās pēc interesantas brīvā laika aizpildīšanas, ne maizes darba. Arī no pāris aktīvākajiem komentētājiem rezultāts ienākas apmēram tāds pats, bet viņiem taču par to neviens nemaksā. Bet tieši šiem cilvēkiem vajag piedāvāt uzņemties brīvprātīgā moderētāja… Lasīt vairāk »

`

Re, kā – visi "lielie runātāji" uzreiz apklusa!!! Vairs nav, ko teikt! Traki būtu, ja nebūtu vairs a4d portāla – tomērt te labas lietas var izlasīt un daži komentāri ir arī sakarīgi…..

DubultTprofils

Ew davai uzķūnē pats savu portālu vai piesakies par voluntieri lai updeitotu a4d.lv līdz tev pieņemamam variantam – savādāk tavus vircainos uzbraucienus diezgan grūti sagremot –

man piemēram tīri labi patīk a4dcrew paveiktais, un jūtos tikai ieguvis, ka ir šitāds pasākums tīmeklī

Garais draņķis

Carnikavā arī ir kāds AB dambis ?

Garais draņķis

Tik nevajag aizmirst, ka portālu šķirsta arī nestārhitekti. Man reizēm baigais ņirdziens nāk. Kaut gan reizēm tas mierina, neiru tik dumš kā pašam šķiet 🙂

woman

mazliet kauns šito lasīt,bet pārējo patīk. kaut kāda nenovīdība jaušama. paldies portāla uzturētājiem,rakstītājiem.brīdī,kad visur citur kultūras lapas paliek maziņas,maziņas, tik labi, ka ir a4d un arhitektūras tēma nepazūd.Kāds jau to visu novērtē,būs labi.

jtd

Portāls, pirmkārt, ir vienīgais šāda tipa resurss šai zemē. Tiesa, te nav vietas vēl kādam. Mazu tautu nelaime.

Savulaik no šejienes esmu guvis daudz informācijas, lai tagad par pasaulē notiekošajiem procesiem būtu visu jau aplūkojis un palasījis oriģinālvietnēs, pirms tas nonāk šeit, bet gan jau kādiem tas joprojām noder. Taču par vietējām aktivitātēm un kaimiņzemēm gan alternatīvu informācijas avotu īpaši nav, igauniski neprotu, lietuviski nedaudz gan saprotu, tur lietas internetā risinās krietni aktīvāk.

inga

PALDIES, ka man ir iespēja lasīt, redzēt u.c. šajā portālā!

A.Ceļmalis

Neesmu informēts vai Savienība kaut ko a4d piestutē vai tomēr ne. Man jau liekas, ka Savienības budžets ļauj iekļaut šādu portālu prioritāri atbalstāmo paākumu sarakstā. Es personīgi neesmu a4d devis ne santīma, par ko pašam arī kauns – tomēr labāk novēlots rublītis nekā liels paldies :o)

Ja "mazie" atbalstītāji katrs pa 10Ls dotu – arī būtu ieguvums.

Es piesakos pabalstīt.

A.Ceļmalis

Pabalstīt a4d šajos laikos būtu mūsu visu pienākums.

Kabe

Tad, ja cilvēki vēlas ziedot, var izveidot vienkāršu "ZIEDOT" pogu. Zem kuras atrastos informācija ar visiem rekvizītiem utt. Tā ir normāla parādība interneta vidē. Cerams, ka ziedojumi palīdzētu pilnveidot portāla darbu, un varbūt taptu arī kāda grāmatu.

lllypa

узнал тут "шляпу" из "Маленького Принца". Улыбнуло. Думаю и детей бы улыбнуло, кто знаком. =)

C.Dem

Супер проэкт – органическая архитектура очень подходит под местность, вписывается в ландшафт. Для психологии ребенка округлые формы, да и не только ребенка, оказывает самый положительный эффект. Единственный минус и существенный – дороговизна проэкта, самоуправа просто не потянет, а пожертвованиями не соберешь. Единственный выход привлечение еврофондов, но и в этом случае чиновники будут давать постоянные откаты 🙁 Еще раз спасибо автору за прекрасный проэкт – желаю Вам творческих успехов и удачи! 🙂

pintiķis

-nav īsti uztverami portāla veidotāju mērķi plānojot un moderējot disuksiju. Vai veicināt domu apmaiņu par projektiem, vai reklamēt portāla īpašnieka biroja garadarbu – vai demonstrēt "savu izpratni" par būvmākslu un korektu informatīvu materiālu? Ar tikpat labiem panākumiem šeit varētu publicēt bērnu zīmējumus un komentāri būtu tie paši!

*

Nevar saprast vai vispār kāds vada portālu. Tie, kas iesūta savus darbus, tos arī publicē. Tāds "bezmugurkaula" portāls pagaidām. A4D arhitektu aprindās varētu kļūt par lokālo Kas notiek Latvijā, ja kāds to mērķtiecīgi moderētu. Aktuālās tēmas paliek neskartas. Kur tad, piemēram, neatkarīgās kritikas par notikušajiem konkursiem?

Andis Sīlis

****Cien. anonīmais kritiķi! Vai pats esi spējīgs uzrakstīt "neatkarīgu kritiku"? – ja jā, tad sūti šurp, palūgšu redaktoram publicēt. Ja nē, varbūt zini kādu, kas to ir gatavs izdarīt? Neturiet sveci zem pūra! Varbūt gribi un vari vadīt portālu vai moderēt diskusijas? – piesakies, darbīgi cilvēki vienmēr gaidīti, it sevišķi tādi, kas gatavi pieciest Pintiķa tipa komentētāju smakojošo domāšanas veidu. Varbūt kāds grib kļūt par portāla īpašnieku? – laipni gaidīti, šobrīd tas izmaksā pāri par 1000ls mēnesī, man finanses sāk strauji beigties, un, tā kā pat treknajos laikos arhitektu kopiena ar ziedojumiem sevi neapgrūtināja, tad šķiet, ka tuvākajā laikā A4D… Lasīt vairāk »

jtd

Mani jau ilgāku laiku moca jautājums, kāpēc šis portāls izmaksā tik dārgi? Normāls (pieņemams) hostings tik maz ( tā vismaz no malas izskatās) apmeklētam resursam maksā no pāris latiem mēnesī. Resursa reklamēšanu citās vietās un medijos neesmu novērojis, ne tiešu, ne netiešu (pāris reizes Dienā, tā garāmejot, neskaitās). To pāris cilvēku, kas te it kā kaut ko dara (dažreiz dara ļoti labi), pienesums vairāk tomēr izskatās pēc interesantas brīvā laika aizpildīšanas, ne maizes darba. Arī no pāris aktīvākajiem komentētājiem rezultāts ienākas apmēram tāds pats, bet viņiem taču par to neviens nemaksā. Bet tieši šiem cilvēkiem vajag piedāvāt uzņemties brīvprātīgā moderētāja… Lasīt vairāk »

Andis Sīlis

Lūdzu – visiem interesentiem info: A4D – 2009-02 februāris. Atskaite Nozīmīgākās mēneša publikācijas (iekavās – komentāru skaits) Kopumā – ar Tiesu nama konkursam un Lietuvaas un Igaunijas arhitektūrai veltītajiem rakstiem februārī bija ļoti daudz rakstu. Visvairāk publikāciju un arī komentāru februārī bija veltīti Tiesu nama konkursam un tā projektiem (21+7+9+32+7+8+6+8=98). Daudz apspriests arī cits projekts — Vincenta un Gerkāna projektētā dzīvojamā ēka Citadelē (59). Darbinieki: Indra autore: Liepāja — Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014? – 17/02/2009 redaktore: Diplomdarbs — tā drīzāk ir trauma – 02/02/2009 No 20 personāžiem līdz personālizstādei – 06/03/2009 Latvijas Architektūras 81.numurs – 27/02/2009 Es, tu, viņš, viņa… Lasīt vairāk »

`

Re, kā – visi "lielie runātāji" uzreiz apklusa!!! Vairs nav, ko teikt! Traki būtu, ja nebūtu vairs a4d portāla – tomērt te labas lietas var izlasīt un daži komentāri ir arī sakarīgi…..

DubultTprofils

Ew davai uzķūnē pats savu portālu vai piesakies par voluntieri lai updeitotu a4d.lv līdz tev pieņemamam variantam – savādāk tavus vircainos uzbraucienus diezgan grūti sagremot –

man piemēram tīri labi patīk a4dcrew paveiktais, un jūtos tikai ieguvis, ka ir šitāds pasākums tīmeklī

Garais draņķis

Carnikavā arī ir kāds AB dambis ?

Garais draņķis

Tik nevajag aizmirst, ka portālu šķirsta arī nestārhitekti. Man reizēm baigais ņirdziens nāk. Kaut gan reizēm tas mierina, neiru tik dumš kā pašam šķiet 🙂

woman

mazliet kauns šito lasīt,bet pārējo patīk. kaut kāda nenovīdība jaušama. paldies portāla uzturētājiem,rakstītājiem.brīdī,kad visur citur kultūras lapas paliek maziņas,maziņas, tik labi, ka ir a4d un arhitektūras tēma nepazūd.Kāds jau to visu novērtē,būs labi.

jtd

Portāls, pirmkārt, ir vienīgais šāda tipa resurss šai zemē. Tiesa, te nav vietas vēl kādam. Mazu tautu nelaime.

Savulaik no šejienes esmu guvis daudz informācijas, lai tagad par pasaulē notiekošajiem procesiem būtu visu jau aplūkojis un palasījis oriģinālvietnēs, pirms tas nonāk šeit, bet gan jau kādiem tas joprojām noder. Taču par vietējām aktivitātēm un kaimiņzemēm gan alternatīvu informācijas avotu īpaši nav, igauniski neprotu, lietuviski nedaudz gan saprotu, tur lietas internetā risinās krietni aktīvāk.

inga

PALDIES, ka man ir iespēja lasīt, redzēt u.c. šajā portālā!

A.Ceļmalis

Neesmu informēts vai Savienība kaut ko a4d piestutē vai tomēr ne. Man jau liekas, ka Savienības budžets ļauj iekļaut šādu portālu prioritāri atbalstāmo paākumu sarakstā. Es personīgi neesmu a4d devis ne santīma, par ko pašam arī kauns – tomēr labāk novēlots rublītis nekā liels paldies :o)

Ja "mazie" atbalstītāji katrs pa 10Ls dotu – arī būtu ieguvums.

Es piesakos pabalstīt.

A.Ceļmalis

Pabalstīt a4d šajos laikos būtu mūsu visu pienākums.

Kabe

Tad, ja cilvēki vēlas ziedot, var izveidot vienkāršu "ZIEDOT" pogu. Zem kuras atrastos informācija ar visiem rekvizītiem utt. Tā ir normāla parādība interneta vidē. Cerams, ka ziedojumi palīdzētu pilnveidot portāla darbu, un varbūt taptu arī kāda grāmatu.

lllypa

узнал тут "шляпу" из "Маленького Принца". Улыбнуло. Думаю и детей бы улыбнуло, кто знаком. =)

C.Dem

Супер проэкт – органическая архитектура очень подходит под местность, вписывается в ландшафт. Для психологии ребенка округлые формы, да и не только ребенка, оказывает самый положительный эффект. Единственный минус и существенный – дороговизна проэкта, самоуправа просто не потянет, а пожертвованиями не соберешь. Единственный выход привлечение еврофондов, но и в этом случае чиновники будут давать постоянные откаты 🙁 Еще раз спасибо автору за прекрасный проэкт – желаю Вам творческих успехов и удачи! 🙂

teletubies

Labs,

Tili ti, te te, tu tu, trala la, teletubis ta ta !

hmm

un cik tas pasvaldibai varetu izmaksat?! sajos laikos

NAV  VIENALGA

tik pat, cik pirms gada! vai tad lats ir devalveets??? izdzen sev no galvas to kriizi!

hmm

pec skata pilnigi noteikti tikpat cik pirmas vietas ieguvejs:)

protams ka pasvaldiba skatieis uz racionaliem risinajumiem!

A

manuprāt ļoti pozitīvi! Bērniem bērnu vidi!

A

vizualizāciju mērogs gan! mājiņas maziņas maziņas

mazulīte

Jā, audzinātājas, bērniem par prieku, rāpus lodā

+1

ssssuperrriigi…..

Vilnis

lloti vilnaini un dzivespriecigi

clumsy

Darbā jūtama stilistiska saikne ar sarkano Čaka ielas objektu.

Ja ievērtē melnzemes substrāta nepieciešamo biezumu, lai tāds zālājs saulē neizdegtu, tad viļņotie pārsegumi būtu jātaisa divreiz biezāki.

Zāles pļaušana uz tādiem jumtiem varētu izvērsties par diezgan atraktīvu pasākumu!

a.s.

Zaļajiem jumtiem ir daudz variantu! Šī komentāra rakstītājs, iespējams, zin tikai vienu no tiem – ar biezu augsnas kārtu un pļaujamu zāli. Ir arī citi. Viens no tiem – ar "sukulentiem". Tas daudz vieglāks un nav nepieciešama pļaušana!

clumsy

Vizualizācijās mauriņš, kurā rotaļājas bērni, neatšķiras no eksponētā jumta materiāla. Vai bērnu rotaļlaukumos arī paredzēti sūnas un ķērpji?

59
0
Lūdzu, komentējietx